Demokratija ir valdymas

Marius Kundrotas. Lietuvos politinė reforma: ką siūlo tautininkai?

Tiesos.lt siūlo   2016 m. liepos 26 d. 14:59

12     

    

Marius Kundrotas. Lietuvos politinė reforma: ką siūlo tautininkai?

Alkas.lt

Jau kuris laikas Lietuvoje aštrėja ginčai – naikinti ar palikti rinkimų sąrašus? Pirmiausiai kalbama apie Seimo rinkimų sistemą, nors naikinant sąrašų principą tai nuosekliai turėtų atsiliepti ir savivaldybėms. Kova prieš sąrašinį rinkimų principą atspindi bendrą nusiteikimą prieš partijas – dažniausiai jos formuoja sąrašus, iš kurių renkami deputatai.

Pradžiai – šiek tiek empirikos. Prancūzija dar 1986-aisiais turėjo proporcinę – sąrašinę – rinkimų sistemą. Nelauktai sisteminėms partijoms – liberalams ir socialistams – į parlamentą prasiveržė antisisteminė jėga – Nacionalinis frontas, laimėjęs 9,8% ir išsikovojęs 35-is mandatus. Po to rinkimų sistema buvo skubiai pakeista į mažoritarinę – vienmandatę. Nacionalinis frontas eliminuotas. Ne vienas politologas spėja, kad rinkimų sistema pakeista siekiant išstumti konkurentus – kas galėtų paneigti?

Nacionalinį frontą galima vertinti įvairiai, pradedant jo siekiais sugriauti Europos Sąjungą ir baigiant vis ryškėjančiomis simpatijomis Vladimiro Putino valdomai Rusijai. Bet šįsyk atsiribokime nuo partijos vertinimų ir panagrinėkime rinkimų sistemą grynai demokratijos požiūriu.

2014-ųjų Europos Parlamento rinkimų duomenimis ir 2015-ųjų regionų tarybų rinkimų duomenimis Nacionalinis frontas renka beveik trečdalio rinkėjų balsus. Tuo tarpu valstybės parlamente nuo 1988-ųjų iki 2012-ųjų šios jėgos gautų mandatų skaičius svyruoja nuo 0 iki 2-jų. Teisybės dėlei reikia pasakyti, jog čia ir gautų procentų skaičiai gerokai kuklesni nei Europos Parlamento ar regionų tarybų: tarp 9-ių ir 15-os. Tai galima aiškinti rinkėjų nuojauta, kad nacionalinio parlamento rinkimuose šiai partijai vis tiek bus užkirstas kelias, dėl to vengiama išmesti balsą – tai taip pažįstama Lietuvai.

O kelias užkertamas šitaip. Trečdalio rinkėjų paramą turinti politinė jėga – tai rodo ir naujausios apklausos – tokį skaičių renka visos valstybės mastu. Imant atskirai kiekvieną vienmandatę apygardą, joje šis trečdalis gali sudaryti mažumą. Ir tada laimi sistemininkai – liberalai arba socialistai. Maža to, jeigu vyksta antrasis rinkimų turas, kuriame dalyvauja sistemininkas ir antisistemininkas, sistema susivienija: liberalų rinkėjai balsuoja už socialistą, ir atvirkščiai.

Dabar atsakykime sau: ar tai – demokratija, kai trečdalis, tegul net ketvirtis rinkėjų lieka be atstovų? Lietuvoje sąrašinių rinkimų naikinimu suinteresuotos tik sisteminės jėgos – liberalai, socialdemokratai, konservatoriai, darbiečiai, prisirinkę pinigų iš privačių rėmėjų, o vėliau – iš valstybės biudžeto, užsiauginę didžiules struktūras ir galintys laimėti daugumoje vienmandačių apygardų. Gal dar atskiri, individualūs oligarchai – Visvaldas Matijošaitis, Viktoras Uspaskichas, Bronius Bradauskas, Artūras Zuokas. Kai sakoma – rinkime asmenybes! – verta pagalvoti: ar tokių asmenybių reikia Lietuvai?

Priešingai, antisisteminių partijų viltis – būtent sąrašiniai rinkimai. Būtent taip į Seimą pateko „Drąsos kelias“. Jį taip pat galima vertinti įvairiai, bet faktas lieka faktu – jis ten pateko tik per sąrašą.

Nuo empirikos pereikime prie teorijos. Politinės partijos – modernios demokratijos vainikas. Ligtol politinės kovos vykdavo grynai galios ir interesų pagrindais, partijos atnešė į politiką ideologijas. Kitaip tariant, konkrečias politines vizijas ir strategijas. Taip, tenka sutikti, jog daugelis Lietuvos partijų prarado ideologinius veidus – pradedant konservatoriais, baigiant socialdemokratais, Darbo partija apskritai apsieina be to, o „Tvarka ir teisingumas“ savo ideologinio veido vis dar tebeieško. Bet šią padėtį reikia taisyti, užuot griovus visą politinę sistemą.

Tautininkai siūlo politinę sistemą gerinti, visų pirma, demokratizuojant partijų finansavimą. Kiekviena rinkimuose dalyvaujanti partija turi gauti minimalų valstybinį finansavimą. Taip, tai kainuos, bet tikrai pigiau už prastos kvalifikacijos valstybės valdymą. Nepopuliaru, užtai dalykiška. Tai užtikrintų didesnį partijų savarankiškumą, nei kai kurių siūlomas grįžimas prie privataus finansavimo, nors tai irgi svarstytina. Gal tikrai geriau viešas privatus finansavimas nei juodosios kasos ir viešai slapta korupcija.

Antra, visos politinės srovės turi gauti vienodą eterį visuomeninėje žiniasklaidoje, kurią išlaiko piliečiai per valstybės biudžetą. Netoleruotina padėtis, kai už mūsų pačių pinigus mums plauna smegenis agituojant tik už sistemines jėgas. Dr. Algimantas Matulevičius iškėlė dar radikalesnę ir svarstytiną idėją – išvis uždrausti rinkiminėse kampanijose dalyvauti privačiai, komercinei žiniasklaidai.

Trečia, svarstytinas perėjimas prie dvejų rūmų parlamento sistemos. Aukštesniųjų rūmų deputatams turėtų būti taikomi aukštesni kvalifikacijos reikalavimai. Pavyzdžiui, visuomeninių mokslų diplomai ar bent tam tikri testai, formos – diskutuotinos. Politologija, sociologija, istorija, teisė, ekonomika – tai mokslai, kurių pagrindų išmanymas, mažų mažiausiai – vieno iš jų, turėtų būti privalomas siekiant užtikrinti aukštesnę politikos ir teisėkūros kokybę.

Ketvirta, būtina išplėsti referendumų teisę ir jų galiojimo principus. Dabar reikalaujamas piliečių parašų skaičius, reikalingas referendumo iniciatyvai, turi būti sumažintas bent dvigubai – iki 150 000. Referendumas laikytinas galiojančiu jame dalyvavus bent tiek piliečių, kiek praeituose rinkimuose, išlaikant „grindis“ – iki 1/4 rinkimų teisę turinčių piliečių – ir „lubas“ – iki 1/2. Išimtys – kai referendumu siekiama siaurinti valstybės suverenitetą ar kitus gyvybiškai svarbius principus – teritorinį vientisumą, valstybinės kalbos vartojimą. Tam reiktų 3/4 visų rinkimų teisę turinčių piliečių pritarimo.

Penkta, savivaldos sistemoje turi būti grąžinta renkama seniūnijų valdžia, drauge užtikrinant savarankiškus seniūnijų biudžetus.

Šešta, teismų sistema turi būti demokratizuota įvedant prisiekusiųjų teismų ir teismo tarėjų institucijas.

Šios reformos išties demokratizuotų Lietuvos politinę sistemą, priartintų ją prie žmogaus, užtikrintų platesnį, informuotesnį ir objektyvesnį politinį pasirinkimą. O populizmui turime pasakyti griežtą NE.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

raname       2016-07-29 12:51

matrioškininkai

Apuokiukas       2016-07-28 18:55

Mane siutindavo, kai ,,tiesiečiai” imdavo rašyti nesąmones, kad reikia balsuoti už asmenybes ir atsisakyti partinių sąrašų. Ačiū, autorius viską labai aiškiai išdėstė.

Dzeikas       2016-07-28 16:30

Girdziu “tautinykas” suprantu A.Smetona. O isgirdus si varda kaip pasakytu H.Goeringas “ranka iesko revolverio”.Ismestu isdavika is epigrafo - butu idomi partija.
Pasiulymai pro sukastus dantis pripazistu - idomus.
Ypac 5 ir 6 punktas.Del partiju finansavimo mintys irgi teigiamos.Nolens volens be partiju demokratija tik iskaba.Prisiekusiuju teismas - tas pat.
Taciau reik atmint, kad galima gera ideja blogai igyvendinti lygiai kaip gerai igyvendinti bloga ideja.
Isvardintu dalyku siuolaikineje Lietuvoje nera kam igyvendinti.Be pereinamojo laikotarpio diktaturos tos idejos bus sukompromituotos be ypatingu pastamgu - teteikia pastatyt puskvaili apsviestuna jas igyvendinti plius suteikti bloga finansavima.

Marginalas Autoriui       2016-07-27 20:53

Vieni siūlo, kiti siūlo ir tautininkai siūlo. Kol visi siūlo ir siūlo, ryt poryt bus panaikintas atsiskaitymas grynaisiais ir kiekvienas demokratijos gerbėjas, ir ne tik, taps visiškai priklausomas nuo įstatymiškai leistos kontroliuojančiųjų savivaldės už bet kokį “prasižengimą” užblokuoti jam bankinę korteliukę su “lustu” (tikriausiai tuo metu ta korteliukė jau bus subendrinta su kiekvieno vergo šuns “pasu”). Tuomet ne tik tautininkai, bet ir al Kaedos kovotojai mirs iš bado negalėdami “nei pirkti, nei parduoti” (Apr 13:17), jau neminint kad totali “lustinė” kontrolė užbėgs už akių bet kokiam neleistinam susibūrimui, jai neminint pasipriešinimo, nes į lustą puikiai galima nutaikyti ne tik raketą, bet net ir bet kokį naujosios kartos šaudmenį.
Tai geriau parašytum, ką tautininkai siūlo daryti su totaliniu “lustiniu” terorizmu ir ar laukia grynųjų panaikinimo? Jau pamiršo Paties tvirtinimą, kad reikia panaikinti EP direktyvos 2006/24/EC galiojimą Lietuvoje? O juk ant jos pamato jau išaugo visas kalnas orvelinių įstatymų! Tad siūlykit ir toliau savo demokratijas bei “atstovavimus” į sveikatą.

Nusivylęs       2016-07-27 15:34

Kai Tautininkų sąjunga susidėjo su paksistais - borisovininkais, išryškėjo, kad ši partija iš tikrųjų yra ne tautininkai, bet eilinė prorusiška partija. Beje, ruošiausi balsuoti už šią partiją, bet, ačiū Dievui, kad viskas laiku išaiškėjo, “kas yra kas”.

Kss čia dabar       2016-07-27 13:54

Ar kas po paskutinių tautininkų pirmininko rinkimų buvo sutikęs nors vieną tautininiką?

Politologas       2016-07-26 22:13

Kas iš to jeigu pakeisi rinkimų tvarką, ar dėl to:
1. Rusai baigs pulti?
2. Pabėgeliai labiau integruosis?
3. Vagys susės į kalėjimus?
4. Išsijungs valiutų spausdinimo mašinėlės?
5. Žmogaus teisės rūpinsis ne vien tik sodomitais?
6. Pradės galioti LRS konstitucija?
7. Išstosime iš ES ir NATO?

Juozapas--zzziuziai       2016-07-26 20:21

Aš ne prekybos agentas kad įkyriai siūlyčiau.
Kol niekas rimtai neklausia, tai ir nesiūlau.
Kai paprašo pasiūlau.
Tavo pasakymas ” nebūna” yra lėkštas nes arba esi spangas arba žaliasnapis naujokas.
Būna, buvo. Yra ir bus.
Viskas savo vietoje ir savo laiku.
O jeigu tamstai teikia tiražo, tai tuomet prašyk pikasiaus.
Pavarys “pasiūlymų”.
Mažai nepasirodys.

zzz       2016-07-26 19:33

straipsnyje perskaičiau tik teisingas mintis. o Juozapo pasisakymuose juk nebūna kokių nors rimtų siūlymų imtis tikros veiklos. Šis neargumentuotas
“komentaras” taip pat primena žmogų, kurį išveda iš kantrybės paprasti žodžiai ar klausimas, ir jis pradeda keiktis.

Tarabilda       2016-07-26 17:19

Nnn…jo… Nėra žodžių.

Juozapas       2016-07-26 16:42

“Taukininkų” iniciatyvos.
Atseit.
Beviltiška profanacija, minčių skurdas ir impotencija, plius naivumas ir visa tai padauginta iš eklektikos marmalynės.
Nabagai.
Politiniai nusmurgėliai.
Iki visiško kvailumo pritrūko tik numylėtosios Matrioškos pašlovinimo.
Nėra net ką ir komentuoti.

manau       2016-07-26 16:03

dėęl 4.p. manau kad referendumai turėtų būti privalomi, tada nereiks nei “grindų”, nei “lubų”

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Česlovas Iškauskas. 1939 – ųjų rugsėjis: ko mus moko istorija?

Karas Ukrainoje. Du šimtai penktoji (rugsėjo 16 diena)

Briuselis nori 70% sumažinti ES vykdomą Vengrijos finansavimą

Ramūnas Aušrotas. Vienos lyties asmenų sąjungos kaip būdas paneigti šeimos instituto prigimtinį pobūdį

Vengrų politikai: Europos Parlamentas atvirai šantažuoja mūsų šalį

Elektros krizė arba kaip sutaupyti 3 milijardus eurų. Šarūnas Andriukaitis-Sutkus

Karas Ukrainoje. Du šimtai ketvirtoji (rugsėjo 15 diena)

Andrius Gudaitis. Vartotojų interesų gynimo imitavimas

Lenkija planuoja statyti šešis branduolinius reaktorius

Vygantas Malinauskas. Ar vienalytės santuokos yra žmogaus teisė?

Vidmantas Janulevičius. Verslas stoja dėl elektros kainų

Karas Ukrainoje. Du šimtai trečioji (rugsėjo 14 diena)

Švedijos vidurio dešinysis sparnas pirmauja įtemptuose ir intriguojančiuose rinkimuose

Vytautas Sinica. Elektros krizė: vartotojai paskutinėje vietoje

„Už balos“. Karalienė-Trumpas-JAV ekonomika

Edvardas Čiuldė. Nutylėjimo subkultūros Lietuvoje ypatumai

Energetinės krizės akivaizdoje estai atnaujina naftingojo skalūno gavybą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.