Demokratija ir valdymas, Geopolitika

Marius Kundrotas. Lietuvos geopolitika: ant dviejų kėdžių

Tiesos.lt redakcija   2018 m. sausio 5 d. 21:26

11     

    

Marius Kundrotas. Lietuvos geopolitika: ant dviejų kėdžių

Praeitų metų pabaigą žymėjo svarbus įvykis Jungtinių Tautų Organizacijoje. Svarstyta ir priimta rezoliucija prieš Jungtinių Amerikos Valstijų sprendimą pripažinti Izraeliui jo istorinę sostinę – Jeruzalę. Už šią rezoliuciją ir prieš Ameriką balsavo ir Lietuvos atstovybė. Jos sprendimas aiškiai sietinas su siekiais išlaikyti lojalumą Vakarų Europos šalims, kurių pozicijos tradiciškai proarabiškos ir antiizraelietiškos.

Vakarų Europos, o pirmiausiai – Vokietijos ir Prancūzijos pozicijas galima aiškinti dvejopai. Šias šalis jau seniai valdo globalistiniai elitai, kuriems tautinės valstybės – atgyvena, o Izraelis – drauge su Japonija – pavyzdinis tautinės valstybės atvejis. Antra vertus, gausios musulmonų ateivių bendruomenės šiose šalyse bet kokį Izraeliui palankų sprendimą daro tiesiog pavojingą. Prisileidusios svetimšalių iš islamo kraštų šios šalys užsinėrė sau kilpas ant kaklų.

Kuo čia dėta Lietuva? Tik tuo, kad vienu metu priklauso Europos Sąjungai ir NATO, kurios pagrindą sudaro Amerika. O Europos Sąjunga pirmiausiai siejama su Vokietija ir Prancūzija, įtakingiausiomis Sąjungos šalimis. Siekiant įtikti Vašingtonui ir Paryžiaus-Berlyno ašiai bandyta sėstis ant dviejų kėdžių, bet parpulta tarp jų.

Žinia, jog Lietuvai tarptautinėje politikoje primetama „žydšaudžių valstybės“ etiketė. Primetama ji melagingai, tačiau, deja, veiksmingai. Žmonės, daugelį metų dirbantys žydų klausimais, pastebi dėsnį: jei nors vienas žydas tave apskelbia antisemitu, yra tik vienas būdas nusiplauti šią stigmą – bet kur pasaulyje susirasti nors vieną žydą, kuris pasakytų, jog tu toks nesi. Stojimas į vieną gretą su Jungtinėmis Valstijomis už Izraelį galėjo tapti svariu argumentu prieš antisemitinių etikečių klijavimus. Deja, proga praleista ir kažin, kada atsiras panaši.

Lietuvos vadovybei tarptautinėje politikoje sunku prikišti nuoseklumo perteklių. Rusijai užpuolus Gruziją laikytasi nuosaikios, beveik neutralios pozicijos, atitinkančios Vakarų Europos politiką – siekti kuo geresnių santykių su Kremliumi. Kai po Gruzijos užpulta Ukraina, mūsų vadovų pozicijos apsivertė 180-ies laipsnių kampu: užimta bene griežčiausia antirusiška pozicija visoje Europoje. Tuo metu susivienyta su Amerika. Dabar, Izraelio atveju, vėl pasirinkta Vakarų Europa, nors kaimyninės valstybės iš Vidurio Europos pasirinko susilaikyti.

Siekiant įtikti ir vieniems, ir kitiems iš tiesų atstumti ir vieni, ir kiti. Nenuoseklumas vargiai sukels bet kurios pusės pagarbą. Praktinė priimtos rezoliucijos reikšmė – nulinė, ją vetavo pati Amerika. Bet jos prezidentas Donaldas Trampas aiškiai pasakė, jog prisimins valstybes, balsavusias prieš Ameriką. Ir jis – visiškai teisus.

Lietuvos saugumas didžiąja dalimi priklauso nuo Amerikos. Ne nuo Vakarų Europos, flirtuojančios su Kremliumi nordstrymais ir mistraliais. Taigi, vien iš pragmatinės pusės balsuoti prieš Ameriką buvo kvaila. O moraline prasme balsuoti prieš Jeruzalės pripažinimą Izraelio sostine buvo dar ir niekšiška. Jeruzalė – istorinis ir dvasinis Izraelio centras, ji Izraeliui – tas pats, kas Lietuvai – Vilnius. Tiek Lietuva, tiek Izraelis patyrė okupacijas bei tremtis, bet po ilgo laiko atkūrė savo valstybingumą savo etnoistorinėse žemėse. Kas jau kas, bet Lietuva turėtų ypač gerai suvokti, ką reiškia sostinės atėmimas remiantis faktu, kad joje dabar gyvena kažkas kitas.

Neišlaikėme nei doros, nei sveiko proto, nei naudos egzaminų. Tiesą sakant, net Europos mastu parodėme savo provincialumą, rinkdamiesi balsuoti su Vokietija ir Prancūzija, užuot pasirinkę Lenkijos ar Latvijos pozicijas. Parodėme, kad vis dar manome, jog Europos Sąjunga – tai Paryžius ir Berlynas. Užmiršę, kad Europos Sąjunga – tai ir mes. Likome klapčiukais, kurie tuo pat metu bando būti ir Amerikos klapčiukais, vienais klausimais šliedamiesi prie vienų, kitais – prie kitų. Neįmanoma tarnauti dviems ponams ir tai jau pastebėta senų senovėje.

Žinoma, ori pozicija – ne pasirinkti poną, o pasirinkti patikimą sąjungininką. Neprivalome aklai sekti Amerika, ypač tokiais klausimais, kaip globalinis atšilimas ar abejotinos prasmės karai su nuosaikiais Artimųjų Rytų autoritarais – tas veda anarchijos (Libijoje) arba daug radikalesnių jėgų iškilimo (Sirijoje) link. Problema dėl Jeruzalės nėra tai, kad „išdrįsome“ paprieštarauti Amerikai, o tai, jog šį sprendimą įkvėpė lankstymasis Vakarų Europai. Pasipriešinti karui Sirijoje būtų buvę drąsu. Pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine taip pat būtų buvę drąsu – juk ši pozicija liko mažumos pozicija. Dabar gi pasirodėme bailūs ir dar prieštaraujantys patys sau.

Drąsu rinktis tai, kas teisinga, net jei prieš tave sukyla visas pasaulis. O jei tai dar ir naudinga, elgtis priešingai yra visiška beprotybė. Deja, kol kas tiek drąsos, tiek išminties mūsų aukščiausiai politikai trūksta. Lieka mažytė viltis, kad artėjančiuose Lietuvos prezidento rinkimuose pasirodys figūra, pasižyminti abiem šiomis savybėmis. O pirmiausiai – dora, kuri yra visos būties pamatas.

Dora skatina remti kiekvieną pasaulio tautą jos kovoje už būtį savoje tėvynėje, kiek tai suderinama su savos tautos gyvybiniais interesais. Juk kiekvienos tautos atstovo pareiga pirmiausiai rūpintis savo tauta, bet, kai tai įmanoma, palaikyti kitų tautų teises.

Drąsa skatina savarankiškumą sprendžiant tiek vidaus, tiek išorės politikos klausimus. O išmintis skatina tikslingai pasirinkti pozicijas už ir prieš pagal savos tautos ir valstybės interesus.

Akivaizdu, kad Amerika mums šiuo metu – svarbesnis ir palankesnis sąjungininkas nei Vakarų Europos valstybės. Pirmiausiai – dėl to, kad Amerika aiškiai žengia konservatyvių, patriotinių vertybių linkme, kas atitinka mūsų interesus. Vakarų Europa – kosmopolitinė ir libertarinė. Antra vertus, Amerika pernelyg toli, kad pretenduotų mus įjungti į savo sudėtį, tuo tarpu Europos Sąjungoje Paryžius ir Berlynas aiškiai siekia sukurti viršvalstybinę imperiją valstybių narių sąskaita. Vašingtonas mažiausiai suinteresuotas nauja pasauline galybe.

Jungtinės Valstijos mums – patikimas sąjungininkas tiek prieš Maskvą, tiek prieš Briuselį, už kurio stovi tiek Berlynas, tiek Paryžius. Užtai privalome remti Ameriką visais atvejais, kai tai atitinka teisingumą, sveiką protą ir mūsų nacionalinius interesus. Jeruzalės progą praleidome, bet artėja kiti svarbūs sprendimai. Pirmiausiai – masinės imigracijos stabdymas, kur Vašingtono valia jau kertasi su Briuselio, Paryžiaus ir Berlyno pozicijomis. Čia mūsų gyvybiniai interesai sutampa su Amerikos vadovų sprendimais, todėl palaikyti juos privalome ir dėl savęs, ir dėl sąjungos.

Atitinkamas atvejis – genderizmo stabdymas, kova už sveiką šeimą ir sveiką lyties sampratą. Čia taip pat galime pasiremti Amerikos pavyzdžiu ir taip sustiprinti savo pozicijas. Viena yra vidutinei Europos ir gana mažai pasaulio šaliai išstoti prieš Europos „meinstrymą“, kita – kai už jos stovi demokratinio pasaulio lyderiai.

Šiandieninė Amerika suteikia naują toną visai pasaulinei politikai. Mūsų pasirinkimas – prisijungti prie jos žygio už geresnį pasaulį arba likti praeityje, su mirštančia Vakarų Europa, su agresyviomis imigrantų masėmis, su dorą ir šeimą ardančia liberaliojo marksizmo politika, su abejotinais sąjungininkais, šalimais grasinant Maskvai.

Rinkimės, kol tai dar mūsų valioje.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas vėl dėl draudimo       2018-01-17 17:28

jotoms kalbėti bažnyčioje, t.y. viešai reikšti savo supratimą tikėjimo klausimais: “Jūsų jotos tegul susirinkimuose tyli; kalbėti joms neleidžiama, jos turi būti klusnios, kaip skelbia Įstatymas: (1 Kor 4:34).

Jota       2018-01-9 9:21

Man tokia autoriaus pozicija - pasibjaurėtina. Kam veidmainiauti - kodėl nutylima tai, kad Izraelis - labiausiai pasaulyje ginkluota branduolinė valstybė, nusikalstamos sionistinės politikos bastionas (o ne “pavyzdinis tautinės valstybės atvejis”!)? Paradoksalu, bet Jeruzalę satanistinės chabadnikų sektos ruporas Trampas turėjo pripažinti Jeruzalės sostine - tam, kad pildytųsi apokaliptiniai įvykiai.
Kundrotai, arba susigarbanok labiau iš po skrybėlės išlidusius peisus, arba išvis ją nusiimk.

erlas       2018-01-6 22:50

čia pats rašytojas nori sėdėti ant dviejų kėdžių, prirašęs vienas kitam prieštaraujančių teiginių. realiai, norėdama vėl įsėsti į es roges, visą politiką už valstybę daro ta vairuotoja iš katafalkų kompanijos.

Protingas žmogus       2018-01-6 20:12

Protingi žmonės, bet nukalba. Toks jausmas apima, kai skaitai virkavimus apie balsavimą dėl JAV sprendimo perkelti savo ambasadą vienoje teroristinėje valstybėje į Jeruzalę. Toks balsavimas - tai svieto galas, niekšybių dugnas, pozicijos neturėjimas (o susilaikymas - būtų tai, ko reikia!), strateginio Trumpo išdavimas, paralelių su Vilnium nesuvokimas, ir dar krūva nedorybių. Totalus apakimas.

vis tiek       2018-01-6 16:43

ir vis tiek lietuviai baltaraiščiai šaudė žydus, kad ir kaip kas besisitengtų tai “užbalinti”, ir vis tiek esantiems ant slenksčio privalu žiūrėti į abi puses - jau tokia Lietuvos karma. Kol duoda Briuselis pinigų geras Briuselis, kai neduos bus geras tas kas duos - kieno ratuose sėdi to ir giesmę giedi pagal liaudies posakį. Belieka įsidėti į galveles kad mes “slenkstiniai”

Romas       2018-01-6 9:53

Ko gero,  vienas tinkamiausių Lietuvos vadovų apibūdinimų, vardų - ES biurokratų ir jų mentorių klapčiukai.

ruta       2018-01-6 9:42

Tai tarptautiniai istatymai Izraeliui negalioja , nes turi JAV stoga ..Ir nereikia biblijos laikyti istorijos veikalu , pagal kuri turime suteikti zydams ta , kas jiems pagal istorinius ir tarptautinius susitarimus nepriklauso ..p.s. pozicija - kam naudingiau palaizyti netinka save gerbianciai valstybei , o kaip JAV Kongreso zydai diktuoja Lietuvai kaip gyventi jau mateme , Zurofu - Vanagaiciu , Katcu nesantaikos kurstyma ir Lietuvos istorijos juodinima per pasauli ,pajutome ..Ir JAV ir Rusija nori dominuoti pasaulyje ir kad visi soktu pagal ju interesu prizme ..uz NATO aljansa mes mokame net daugiau uz Vokietija ..Jau laikas elgtis , kaip pilnavertes nares ..O kas kaltas , kad musu politikai nesugeba uzimti tokia pozicija , kuri visada bus ,pirma ,naudinga mums , nes visos valstybes butent tuo ir rupinasi / kai jiems nereguliuoja Korporacijos ir Bankai ../

Dzeikas       2018-01-6 8:49

Vilnieciui:
1)JAV supranta, kad Lietuvos preze ponas tarp cholopu, ir ju, cholopu, nuomuone yra nr.16
2) Sajungininkas kurio poza-pozicija priklauso TIK nuo lyderio politikoje laikoma vienkartines mergses vietoje. Jeigu akibroksta Obamai 2010m galima laikyti slapimo poveikiu i prezes galva, nepatyrimu politikoje tai sis veiksmas uztvirtino mums vienadienio sajungininko role ilgam.Prigimtis tokia.

vilnietis       2018-01-6 0:55

kundrotas masto kad tai Lietuvos pozicija ir visas straipsnis iš tuščio į kiaurą.. kas tau sakė kad tai LT pozicija o ne grybcės? jei ten JAV nedurni tai jie tai irgi supranta- grybcės kadencija baigiasi, bet jos gyvenimas dėja dar ne- ir ji bando užsitikrinti savo ateitį nuo persekiojimo kažkokiuose pedeuropos postuose, ir ji kol gali tol darys toliau žąlą LT, kad tik tai užsitikrintų. taip kad visi pamąstymai kad būtų buvę geriau ir t.t. čia visai ne prieko.

Ekspertas       2018-01-5 23:47

Straipsnis iš temos - kam čia geriau palaižyti. Škurliai, kur jūsų savigarba???? Dėl to prakeikto Izraelio galima balsuoti bet kaip, svarbu aiškiai ir solidžiai paaiškinti motyvus. Bet juk balsavimo ne tame esmė. Tai dar viena priemonė “nuleisti” JAV. Antitrampiški judėjimai, špagavimaisi su Šiaurės korėja, Rusijos įsikišimo į rinkimus eskalacija, Sirija, Iranas ir bet kurie įvykiai, kurie vyks susįje su JAV - bus tik priemonės sunaikinti globalią JAV galią.

Dzeikas       2018-01-5 22:43

Autorius ramsus papainiojo. Aiskina pedofilijos priesu dusintojams ,girdi “...privalome remti Ameriką visais atvejais, kai tai atitinka teisingumą,...”
Sventas naivume, siomis savokomis Lietuvcos valdzia neoperuoja.
Taciau straipsnis naudingas bendrosios gyvenimo isminties poziuriu. Juk kai Lietuvos “valstybe” uzlinks, o ji eliminavusi dora is politikos neuzlinkt negali, lietuviams isgyvent ir iskilt svetimu valstybiu visuomenese jos, isminties , tikrai prireiks.
Todel atydziai skaitykite ir dekites syrdin.


Rekomenduojame

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.