Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Aplinkosaugos politika

Marius Karlonas. Apie Trojos arklį

Tiesos.lt siūlo   2020 m. spalio 31 d. 1:59

13     

    

Marius Karlonas. Apie Trojos arklį

Jau kuris laikas miško pramonės konglomerato atstovai paleidę į visuomenę Trojos arklį, kuriuo sėkmingai jodinėja ir dalis politikų. Trojos arklio slapyvardis – kirskim kuo daugiau ir taip gelbėkim klimatą.

O norintiems būti šio arklio raiteliais tereikia išmokti du sakinius, po kurių su ekologija nieko bendro neturintys asmenys pasimeta ir patiki raiteliu: „Norėdami pristabdyti klimato kaitą, turime suintensyvinti miškų naudojimą, kadangi medis kaupia CO2 tik tol, kol užauga, o vėliau CO2 kaupimąsis medienoje stabteli, todėl geriausias sprendimas – iškirsti senus miškus ir prisigaminti iš tos medienos baldų ir taip neleisti medžiams pūti ir išlaisvinti CO2 atgal į atmosferą. Tuo tarpu iškirstas teritorijas būtina kuo skubiau atsodinti jaunais medeliais, kad jie iš naujo kauptų CO2“.

Graži ir įtikinama pasaka? Tikrai pasistengė.

O melagiena slypi giliau.

1. Kol medis iš apvalaus rąsto pavirsta į žvakidę ar stalą, pjuvenomis ir malkomis pavirsta iki 50% medienos. Ši dalis sudeginama ir CO2 į atmosfera grąžinama jau per pirmus metus.

2. Turimt omeny šiandienio žmogaus vartojimo greitį ir madų trendo foną bent 80 % tų gaminių po 15 metų bus sukūrenti arba supuvę, o po 30 metų didžioji dalis vidaus baldų, apdailos ir dekoracijų detalių bus keičiama. Taigi po 30 metų gaminiuose užrakinto CO2 liks gal tik 5%. Dabar dar atmeskime tuos 50%, prarastų per pirmus metus, taigi po 30 metų išliko vos 2–5% užrakinto CO2. Ką jau kalbėti apie užrakinimą ilgesniame laike, kuris išlieka nebent stogo gegnėse ir vidinėse namų konstrukcijose, bet tai jau patenka į tuos 2-5%.

3. Natūraliai ąžuolas miške augtų kelis šimtus metų, dar mažiausiai 50 metų stovėtų numiręs ir dar bent 50 metų natūraliai pūtų, kol tas CO2 išsilaisvintų ir grįžtų atgal į atmosferą. Taigi natūraliai miške užrakintas CO2 išlieka ilgiau.

4. Taip, jauni ir augantys medžiai kaupia daugiau CO2 nei seni medžiai, tačiau jei mes iškertam brandų medį ir per 30 metų išlaisviname didžiąją dalį jame sukaupto CO2, tai išeitų lygiai tas pats, kaip vandenį perpilti iš vieno kibiro į kitą.

5. Pirmus 10–20 metų atsodintas medelis yra visai mažas, todėl, kad ir kaip jis noriai gertų CO2, jis nesugebės sugerti tiek CO2, kiek sugeria subrendęs medis, bet dar ne prieš galeką.

6. Lietuvoje ūkiniai miškai kertami vos pasiekę savo ūkinę brandą (pvz., pušis 100 metų), tai yra savo aukštį ir svorio didžiąją masę, kas yra lygu žmogaus 18–20 metų amžiui. Tai reiškia, jog tas medis nėra senas, nes gamtinę brandą pušis pasiekia 170 metų, todėl nuo iškirtimo pušis dar bent 100 metų kauptų CO2 geriau nei jauni želdinukai iki kokių 40 metų amžiaus.

7. Sename miške atsinaujinimas irgi vyksta, senų išvirtusių medžių vietoje padaugėja šviesos ir dygsta jauni medeliai. Nors tas atsinaujinimo laikas yra kelis kartus ilgesnis nei intensyviuose ūkiniuose miškuose, tačiau žinant, kad išpjovus medį CO2 iš jo išlaisvinamas gana greitai, intensyvesnis kirtimas neturi prasmės, nes vis vien tas pats CO2 kiekis cirkuliuose atmosferoje.

8. Kaip jau minėjau pirmame punkte, iki 50% CO2 į atmosferą sugrąžinama jau pirmais metais, todėl atsodintas jaunuolynas niekaip nesugeba absorbuoti tokio kiekio CO2 ne tik per pirmus metus, bet ir per kelis dešimtmečius, kol pakankamai nesuauga, todėl intensyvinant medienos naudojimą, trumpoje laiko perspektyvoje mes vėl pralaimime. O būtent „užrakinimo“ šalininkai ir apeliuoja į tai, jog reikia laimėti laiko.

9. Paskaičiuokime, kiek CO2 išskiriama visame medienos gamybos procese, kol ta žvakidė atkeliauja ant jūsų stalo. Pradedant miškininkų važinėjimais džipais ir kirtimų planavimais, kuru benzo pjūklams, salerka miškovežėms, medienos apdirbimui ir produkcijos gamybai eikvojama energija, pristatymui į parduotuves ir iš jų į jūsų namus deginamas kuras. Taigi ar tikrai žvakidėje užrakinome daugiau CO

10. Na ir pabaigai – bioįvairovė. Nemėgsta medienos pramonininkai šio žodžio. Nemėgsta.
Kadangi jau paskaičiavom, kad iš CO

2 „užrakinimo“ medienos gaminiuose gaunasi šnipštas, tai dar pridėkim pagrindinį dalyką – visame tame dirbtiniame miško keitimo procese prarandama biologinė įvairovė. Kaip žinome, jaunuose miškuose bioįvairovė yra visiškai skurdi lyginant su brandžiais ir senais medynais, kur vienas 300 metų ąžuolas gali tapti namais šimtam skirtingų gyvybės formų, kai tuo tarpu ant 50 metų ąžuoliuko gyvens vos kelios. Todėl jei prie šio Trojos arklio pridedame dar ir biologinę įvairovę, tai turime ne tik melagieną, bet ir LABAI kenksmingą mūsų gamtai melagieną, kuri euriukais pildo miškininkystės sektoriaus verslininkus.

Taigi, apie ką ten Liberalų kandidatas į aplinkos ministrus kalbėjo?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Papildantis       2020-11-2 20:34

Straipsnio autorių būtina papildyti. Jau treti metai Lietuvoje sausra, ir nematyti jos pabaigos. Lietaus, lyginant su praeityje normalaus klimato metais, galima sakyti, nėra ir rudenį, nelabai buvo ir žiemą. Medis yra vandens magnetas, vandenį traukiantis tiek iš gruntinės gelmės tiek ir iš atmosferos lietaus pavidalu. Pusės turėtų miškų Lietuvoje jau nebeturime. Pagal dabartinį miškų įstatymą miškų laikomos ir tos vietos, kur medžių laikinai nėra. Vadinasi, biurokratams miškų naikinimas iš viso neegzistuoja, nes pagal tokį įstatymą miškai nėra prarandami juos kertant. Gerbiamieji ponai, tokios mintys, kad miškus reikia skubiai kirsti dėl to, kad jie teršia atmosferą anglies dvideginiu, medžiams pasiekus brandą, gali gimti tik sužalotos mąstysenos miestelėnų galvose, kurie apart proto jau yra praradę ir dorinius pagrindus bei patys sau daro blogai, nes būtent miestelėnams labiausiai ir reikia miškų gaminamo deguonies bei atgaivos. Užimti aplinkos ministerijos kėdę veržiasi naujas tos pačios pražūtingos ideologijos apologetas, visiškai nepamąstęs, kad visų Lietuvos rinkėjų palaikymas visai jų partijai kartu su partneriais dabar yra 20 nuošimčių ir vargiai ar viršys 25. Kyla sveiką protą atitinkantis klausimas, ar gali politinė jėga turinti ne daugiau 25 nuošimčių visų rinkėjų palaikymo taip drąsiai užsimoti toliau naikinti Lietuvos nacionalinį turtą miškus, priklausantį visai tautai?

mykolas       2020-11-1 1:28

Buvo per televiziją gera laida FORUMAS. Kodėl jos nebeliko? Todėl, kad iš nuomonių įvairovės geriau buvo galima rasti tiesą. Kas tokie laidą uždraudė?

Medžių-senukų eutanazija       2020-10-31 22:40

“Ar ką nors matai?“  Šis apsižvalgęs tarė: „Regiu žmones. Lyg kokius medžius matau juos vaikščiojančius“.(Mk8).

ah1       2020-10-31 15:16

” Lies kak interies. Nety liesa netū interesa”, vienuolio ataskaita 1:08:56, filme “Vienuolis ir velnias “https://youtu.be/YzZ-aDFtZyU.Filmas šedevras.

ah1       2020-10-31 14:01

Nieko naujo. Pasakyta šventiko apie mišką filme “Vienuolis ir velnias” 25:53   https://youtu.be/YzZ-aDFtZyU

Pabudome ir kelkimės       2020-10-31 12:19

Tekstas puikus, komentarai geri, bet kaip rodo rinkimų rezultatai, tos (tokios) GEROS mintys didžiajai daliai tautos (visuomenės) visiškai visiškaiiii dzin.
.
Yra kukli saujelė gebančių mąstyti ir turinčių atsakomybės jausmą, ir jie rašydami, skaitydami, komentuodami tarsi patys verda savose sultyse.
.
Biologija. Eksperimentai su pelėm, žiurkėm…
Atatinkamas smegenų srities stimuliavimas, individą priveda prie narkomaninės būsenos - nebelieka poreikio gerti, valgyti, miegoti, daugintis…, kad TIK PRATĘSTI TO NERVO DIRGINIMĄ !!!
.
Ar tiems kukliems 4 % (LT?!) visuomenės, virimas savose sultyse nėra panašus į tam tikrą narkomaniją ?
.
Pradžioje buvo Žodis.
... Žodis tapo Kūnu.
.
Kada Lietuva ir Baltoji Europa (BE) pradės atsitokėti ?!!
Negi tapome visiškai beviltiškas.

Niekšybės paslaptis       2020-10-31 12:13

Tai, ką vograuja miško pramonės konglomerato atstovai ir jų ruporas nebrendyla Gentvilas, yra ne tik melagiena, bet ir Niekšybė - tautos gyvybinės terpės naikinimas ir bedratautiečių sargdinimas kryptingai klastojant faktus.
Girių naikinimas (plyni kirtimai, jei ne sanitariniais tikslais) yra akivaizdus blogis, nusikaltimas prieš žmoniškumą, todėl privalo būti nedelsiant stabdomas.

Trabantui       2020-10-31 11:43

“Visi idiotizmai turi gerą bruožą - jie suryja patys save.” O, kad taip būtų. Didžioji bėda ta, kad visuotiniai piktybiški idiotizmai sykiu piktybiškai ryja visa ką aplink. Taigi ir mus, ir mūsų palikuonis. Žmonija, šitaip darkydama planetą, paprasčiausiai neišliks. Paskaitykit Powerso “Medžių istoriją” (grožinis kūrinys, bet labai įžvalgus).

Taip mano absoliuti dauguma bent kiek protaujančių       2020-10-31 10:47

BŪTINA uždrausti neapdirbtos medienos išvežimą iš Lietuvos! Daug kam greito praturtėjimo siekiančių ostapų benderių tuoj pat baigtųsi fantazija pasakoti tokias pasakas kvailiams. Teko skaityti, kad net Rusija tokiam draudimui ruošiasi. Aišku, liberalai tuoj pat kaip nuo pasiutligės apsiputoję rėks, kad čia žlugdoma rinka, pažeidžiamos žmogaus teisės bla bla bla. Jie matyt ir serga kažkokia pasiutligės forma, nes nesuvokia, kad tik užgrobtos, užkariautos valstybės, kolonijos ar visiškų idiotų valdomos valstybės išveža ir už varganus, be to, kasdien nuvertėjančius, popiergalius parduoda/atiduoda savo žaliavas arba iš viso leidžia pardavinėti ne tik privatiems, bet ir tik pasipelnymo siekiantiems visokiems užsienio fondams ir korporacijoms apskritai neįkainojamą savo nacionalinį turtą kaip žemės ūkio paskirties žemė ir miškai. Kaip liberalas, taip ir bolševikinių pažiūrų godus idiotas. Atleiskit, bet kitokių dar nesutikau.

Trabantas       2020-10-31 10:40

Visi idiotizmai turi gerą bruožą - jie suryja patys save.

Labai       2020-10-31 9:23

labai ačiū Autoriui už išsamų puikiai argumentuotą klausimo apsvarstymą. Ir už operatyvų atsiliepimą į kandidato nusišnekėjimą.

stribo anūkas simonas       2020-10-31 8:18

planavo gražiausią Klaipėdos vietą - Smiltynę - paversti rusų dačių (vasarnamių) zona (už riebius otkatus) ir atimti iš lietuvių.
—-
(liberalų partijos - ryškus okupantų projektas)

Žmonijai       2020-10-31 8:12

parūpo susinaikinimas visose srityse. Pasirodo ne lietuviai neva neverti egzistencijos, kaip čia kažkas vis bando kartoti, bet pats žmogus kaipo toks. Praradus Prasmę, prarasta ir teisė egzistuoti, nes joks pasaulinis elektroninis konclageris Prasmės neatkurs, priešingai!

Rekomenduojame

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.