Visuomenės pokyčių analizė, Intelektualų vaidmuo

Marius Ivaškevičius: „Daug kartų norėjau atsisakyti šitos premijos, bet…“

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 21 d. 1:38

32     

    

Marius Ivaškevičius: „Daug kartų norėjau atsisakyti šitos premijos, bet…“

Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, minint 1949 metų vasario 16-ąją partizanų vadų suvažiavime priimtos Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) tarybos deklaracijos 70-metį, Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre buvo įteiktos 2018-ųjų metų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos.

Prie mikrofono stojęs rašytojas ir dramaturgas Marius Ivaškevičius, šią premiją pelnęs už ... „drąsų literatūros žingsnį į teatrą“, skirtingai nei kiti laureatai, savo trijų minučių padėkoms nešvaistė – ėmėsi gėdyti… apkartinusius jam šventę.

Beje, lyg būtų tikrai drąsus žmogus, rašytojas ir dramaturgas prisipažino… bijojęs. Pasirodo, jam ypač buvo baisu ... atsisakyti premijos – mat tuomet, jo žodžiais tariant, būtų įsigalėjęs „primityvus mąstymas“, nes tie, kurie mano, jog amoralu ir net nusikalstama skatinti kūrėjus, vardan žinomumo ir finansinės naudos piktnaudžiaujančių kūrybine laisve, jo atsisakymą būtų supratę kaip… atsitraukimą.

Įdomiai nuskambėjo ir pasažas, kuriame atsiskleidė, kaip M. Ivaškevičius supranta, kas yra garbingas elgesys ir kūrėjo atsakomybė bei elementari logika: daugiau nei pusę kalbos skyręs „nenaudėliams, apkartinusiems jam šventę“, jis čia pat pareiškė, jog nenori… „naudodamasis valstybine švente, valstybine tribūna“, ... „suvedinėti sąskaitų su kažkuo“.

Be abejo, tarp tų „primityvaus mąstymo“ žmonių būta ir tokių, kurie vylėsi, jog rašytojas pasinaudos proga ir suras drąsos bent jau atsiprašyti apšmeižtų asmenų artimųjų, Laisvės kovų dalyvių. Naivuoliai! Kreipdamasis į jaunuosius savo cecho brolius nacionalinės premijos laureatas, kadaise susirežisavęs ir „drąsų žengimą literatūron“, pamokė: atsikratykite paralyžiuojančios baimės suklysti, ir būsite kūrėjai – laisvi kursite ką panorėję.

M. Ivaškevičius (vaizdo įrašo ieškokite ČIA, klausykitės nuo 29:20 min.):

Labas vakaras.
Su švente visus.
Ir… jeigu netyčia viršyčiau tas tris minutes, prašau – išjunkit šviesą arba mikrofono garsą, žinosiu, kad tai ženklas…
A-a-a-a…
Labai dėkoju ir dėkoju visiems, iš tikrųjų, visiems, kurie mane pasiūlė šitai premijai, tiems, kurie nutarė ją paskirti ir gavus už tai nemažai, taip sakant, purvo savo adresu, e-e-e,..
Dėkoju savo šeimai, kuri irgi tą visą purvą turėjo ištvert, ir, nėra ko slėpti, turbūt, m-m-m-m,...
Tie žmonės, kurie norėjo, tą savo darbą padarė, jie šitą šventę man apkartino.
A-a-a-a-a… daug kartų norėjau atsisakyti šitos premijos, bet…
Tiesiog aš supratau, kad tai būtų tiesus kvietimas, e-e-e-e, primityvaus mąstymo įsigalėjimui ir, taip sakant, atsitraukimas, va.
Bet iš tikrųjų nenoriu, nenoriu, ė-ė-ė-ė... naudodamasis valstybine švente, valstybine tribūna, suvedinėti sąskaitų su kažkuo.
Gal… aaaaa… tik noriu pasakyt tiems, ypatingai jauniems, kuriantiems žmonėms, kurie stebėjo visą šitą triukšmą, procesą ir ... galvoja, kaip jiems toliau kurti, kaip ir ką.
A-a-a-a… noriu tik jiems pasakyti, kad svarbiausia… svarbiausia yra nepasiduoti baimei suklysti, nes ė-ė-ė-ė... nes baimė suklysti yra baimė kaip ir visos kitos baimės. Jeigu ją įsileidi, jinai tave suparalyžiuoja.
Taip kad už kūrybos laisvę ir už visas kitas laisves.

Ačiū labai.
/ilgi plojimai/

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Stai ka turime       2019-02-24 20:52

kai leidome KGB bendradarbims islaptinti save 75 metams.KGB darbuotoja.NKVDisto dukte,pertskolos destytoja iteikineja apdovanojimus KGB klapciukams.Nenustebciau jeigu tarp tu plojanciu saleje 80% buve KGBistai.Butinai reikia zinoti KAS yra KAS.Juk pasirasimas bendradarbiauti dar nieko nereiskia.Pasirasyti privalejo visi kas vaziavo i uzsieni-aktoriai,sportininkai,muzikantai,dirigentai ir tt.Todel butina paviesinti visus,ar jie tik pasirase bendradarbiavima ar is tikro bendradarbiavo.As pats puikiai atmenu V.Lansbergio “sedevra"kai apkaltintas,ad ji mate lankantis slaptame KGB bute jispareiske,kad buvo uzejes taip sau “pasikalbeti”

BIvaškevičius       2019-02-24 9:23

be kita ko, man labai užkliuvo aplodismentai salėje ir eintn Ivašk premijos pasiimti ir nusileidžiant. Lygtai kas būtų liepęs

Mikas       2019-02-24 9:18

Matom ivaškevič veidą, Ale, kas autorius, ar tiesiečiai irgi bijo tiesą pasirašyt? beja Ivašk teksta pirma perskaičiau Medelio Fb ten ironijos daugiau ir stipriau

Skaitytojas pastebėjo, kad        2019-02-23 16:15

per tą Ivаškеvičiaus premiją ne vienas susigadino reputaciją.
Ypač Dаujоtytė, kuri tiesiog per vieną dieną iš dvasingosios visų literatūrinių verkšlenimų motinos tapo mаnkurte, skyrusia premiją раrtizanų šmеižikui.
Ir beje, nėra čia ko virkauti apie persekiojimus: niekam nieko juk nenutiko? Ivаškеvičius gavo premijos pinigus, Dаujоtytė su visa komisija savo atlyginimą už posėdžius irgi. O pаrtizаnai guli po žeme, daugelis netgi nežinomose vietose.

sss       2019-02-22 18:30

stribeli tu stribeli…

Algimantas       2019-02-22 18:14

Vieną kartą ima ir išlenda stribo genai. Kažkas iš jo šeimos, ir tų premijuotojų šeimų buvo stibai, ne kitaip. vietoj to, kad aukštint Tautos herojus, tai atsiranda dergiantys ir dar skiriantys tokie jiems ,, nacionalinę kultūros ir meno” premiją. Jei čia laisvė dergt artimą savo, tai, autoriau,  aprašyk su patosu, kaip elgėsi stribai su pasimėgavimu žudę ir plėšę lietuvius. Manau gerai žinai jei gindamas savus, kaip ir Vanagaitė su,,Maniškiai” šmeižia Lietuvą ir lietuvius.

konjunktūriniai žaidimai tęsias:(       2019-02-22 12:31

ivaškevičiaus premija -piktybiškas Lietuvos žaizdų draskymas, piktybiškas visuomenės skirstymas,skaldymas į geruosius /bloguosius .Nors visi supranta,kad pokario kovose ABIEJOSE KONFRONTUOJANČIOSE PUSĖSE dalyvavo tikrai ne vieni idealistai.Premijas gaunantys ,šia tema,o ypač jas dalinantys - tiesiog kloja kelią karjerai,daros pinigus (premija juk apie 30 tūkst. eur,ania?) Apgailėtina:(

stasys        2019-02-22 9:22

Kaip įprasta ir čia jau niekas druskos šaukštais nežarsto . Nežinia kas kur bunda , bet ta nacionaliniu premijų šventė ir man pasirodė kiek liūdnoka.  Nerašytos iš anksto Ivaškevičiaus kalbos nubraukė šypsenas nuo joje dalyvaujančiu veidu . Kartais iš tikro turi elgtis taip kad vėliau nebūtu gėda prisiminti sulinkus , palūžus , pritilus . Džiugina tai kad niekas toje šventėje ir nebandė šypsotis , šventiškai kalbėti su druskos šaukštu burnoje . Nuoširdumas nepaperkamas .

Al.       2019-02-22 0:20

Menkysta ir Lietuvos priešas.

Vergas gali išmokinti Laisvės?       2019-02-21 22:25

Tik moralinis infantilas gali nenuovokiai slapstytis už ‘kūrėjo laisvės’
ir drauge meluoti bei žeminti asmenis (jo kūriniuose minimi istorinių asmenų konkretūs vardai ir pavardės), kurie paaukojo gyvenimus
ir dėl jų (ivaškevičių) laisvės kurti laisvoje šalyje.
Taip, >Anapus Gėrio ir Blogio 14:53,
tik dvasinis neužauga Vasario 16-ąją galėjo šauktis
“kūrybos ir IR VISŲ KITŲ LAISVIŲ”, pats būdamas VERGAS
- išpuikimo (net povyza išduoda) ir brolių-seserų aukos niekinimo vergas.

Ne Ivaškevičius, bet Komisija - Lietuvos bėda       2019-02-21 21:36

Skaudu, kai vyras prarandą savigarbą (jei tokią išvis turėjo).
Bet nepalyginamai skaudžiau dėl tų, kurie MI tokiam apdovanojimui pasiūlė
- dėl Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos,
dėl jos prisitaikėliškumo, dėl nė vieno! jos nario neturėjimo drąsos nepritarti prieš Lietuvą nukreiptam apdovanojimui, atsistatydinti.
Nuo šiol pagrįsta tvirtinti, kad kiekvienas iš komisijos narių asmeniškai spjovė į kiekvieno kovotojo už Lietuvos laisvę veidą
- į tai, kas mums brangiausia ir be ko nebūtume laisvi.

pigu       2019-02-21 19:44

Jau pati apdovanotojo kalba parodo, kokio lygio ši asmenybė. Viska kalba tik apie save. Menkysta ir tiek. Mes visi turime savo tiesą, bet, akivaizdu, kad šis ponas praleido progą pasielgti tauriai ir oriai.

Dvigubi standartai, liudijantys M. I. nuosmukį       2019-02-21 18:54

Už ką NACIONALINIS apdovanojimas? Už šlapimo kibirą? Už išbarstytas išmatų krūvas?
Rusijon veždamas spektaklius keiksmažodžius iškupiūravo?! - Mat, necenzūrinė leksika rusus gali žeisti. Lietuvių - ne!? Toks nepagarbos rodymas lietuviams
nevertas nacionalinio apdovanojimo, p.Daujotyte ir kt.
Rašytojas laisvoj šaly klysti gali, bet jūs jo klaidą kartojate sąmoningai!

Klausimas nuo kokiu metu       2019-02-21 18:02

daujotyte-pakeriene TSKP nare

alkoholikas       2019-02-21 15:48

Man pripylė ir pastatė priešais. Mane net prakaitas išpylė, spaudimas pakilo, rankos drebėti pradėjo. Norėjau atsisakyti, nes po vakarykščio prisiekiau sau, jog metu gerti. Bet greitai supratau, kad jei atsisakysiu, tai nugalės primityvus mąstymas, nes pripylusieji džiaugsis savo juodą darbą padarę ir man gyvenimą apkartinę. Todėl pakėliau, priglaudžiau prie lupų ir išgėriau iki dugno!

Anapus Gėrio ir Blogio       2019-02-21 14:53

Ivaškevičius užbaigia savo padriką, mykiančią kalbą šūkiu:
“Taip kad už kūrybos laisvę ir IR UŽ VISAS KITAS LAISVES”.
************************************************************
Satanizmo šūkis: “Daryk ką nori - tai yra visas Įstatymas!”
“Do what thou wilt shall be the whole of the law”
- tai satanistų autoriteto Aleisterio Crowley, tiesiogiai garbinusio šėtoną,
dariusio kitus amoralius dalykus, pagrindinė taisyklė.
************************************************************
Iš Ivaškevičiaus užtikrinimų: “Būsite kūrėjai – laisvi, kursite, KĄ PANORĖJĘ.”
/Ilgi Paraliaus ir jo anūkų plojimai/
NK

matyt,       2019-02-21 14:42

jis įsivaizduoja, kad Lietuva turi perforatorių, kuriuo priperforuota pinigų premijoms,  “garbioji” komisija tik paskiria kam, JE tik įteikiama tam ir viskas… O iš tikrųjų juk tai patys švariausi pinigai, kuriuos mokesčiais sumokėjo sąžiningai dirbantys žmonės. Jie tuos pinigus uždirbo. Jokių atkatų, jokių pakišų. Netiesa, kad pinigai nekvepia, švarūs pinigai nešvarias rankas nudegina.

O kodėl       2019-02-21 14:24

neįkeliate apgailėtinos Daujotytės prakalbų? Apgailėtini inteligentai, visada pasiruošę parsiduoti ar Saulę parvežti mums - ar tai iš Maskvos, ar iš Varšuvos.

Ką čia dar aiškinti       2019-02-21 13:57

“bet”, pinigai nekvepia.

DDD       2019-02-21 12:46

Šeštosios kolonos tikslas - Lietuvos pokario pasipriešinimą, prieškarį ir patį Lietuvos valstybingumą paversti “nevienareikšmiais”. Tada nebelieka esminio skirtumo tarp “stribuojančių” ivaškevičių, vanagaičių bei venclovų ir prieškario komunistėlių cvirkų pamfletų.

Kai toks naratyvas įsigali iki oficialaus rango, sutvirtinamo Nacionaline premija, sukuriamas “kultūrinis precedentas”, ateityje tapsiantis ir teisiniu precedentu titovų ir paleckiukų gynybos taktikoje.

Atskiras klausimas, kodėl Tapinai ir Makaraitytės taip glaudžiai bendradarbiauja su šeštąja kolona? Ar sutampa tikslai - dabartinio Lietuvos valstybingumo mažinimo taktikos pateisinimo ir “buvusio valstybingumo nevienareikšmiškumo”? Ir ar tikrai Lietuvos valstybingumo naikinimas numatomas vien ištirpimo ES federacijoje kryptyje, o ne dabartinės penktosios kolonos siūlomoje?

skaitytoja       2019-02-21 12:31

Judo sidabriniai dar niekam laimės neatnešė.

Anų laikų gyventoja       2019-02-21 12:25

  Bobutė
Neteko Tamstytei berniuk bėkt į griovį, pamačius šunkeliu atriedantį sunkvežimį, išgirst , kad miesto aikštėje išniekinti žmonių kūnai, bet pasielgei “didvyriškai” pasinaudojęs kgb archyvais ir kaip sako kupškėnai - ” kiek Palavanaj švintųjų, ale visų pirštai unt savį linkti”.

hau       2019-02-21 11:58

Skiriant nacionalines premijas jos visai nevertiems piliečiams, labai diskredituojama pati premija. Tuo padaryta didelė žala valstybei.

I istorijos       2019-02-21 11:48

savrtyna ir siukslyna tokius “dramaturgus” ir tokia komisija.Anksciau ar veliau jie ten ir atsidurs.Tokiu pavyzdziu turime apsciai.Gal ir nekulturinga, bet praeinant pro tokius veikejus yra dydelis noras nusispjauti.

Rūta       2019-02-21 11:35

Nepadės jokios premijos, net nacionalinės. Šmeižikas it laisvės gynėjų niekintojas yra vertas tik visuotinės paniekos. Kaip ir komisija. Gaila jų. Prarastą garbę labai nelengva apginti.  Apgailėtina V. Daujotytė. Apgailėtinas M. I. Jo kūryba manęs nedomina - išbraukiu iš rašytojų ir dramaturgų sąrašo.

Jei...       2019-02-21 11:08

Jei būtų vyras, būtų tos premijos atsisakęs. Bet jis tik ivaškevičius.

aš,aš,man....       2019-02-21 10:20

Aš galvojau,aš norėjau,po to aš nenorėjau,bet MAN sugadino šventę.Štai kokia *didinga* premijos gavėjo prakalba.30 sidabrinių,30 000 - kažkaip simboliška?

>šitokie       2019-02-21 9:59

Joks čia nepraeitas etapas, ir nelabai kas čia bunda, tauta daugiausiai yra prie Maximų, ir kitokių vilionių.

Šitokie       2019-02-21 9:43

dvasios invalidai, kaip ivaškevičius, manau, jau praeitas etapas. Tauta bunda ir tokias šiukšles nuplaus gaivus pavasarinis lietus.

NX ir BL gerbėjas       2019-02-21 8:11

Kitais metais atsiprašant nacionalinę premija skirsime Vėlyviui.

Anekdotas       2019-02-21 8:08

Kiek Pasaulyje, yra tokių kurie atsisakytu pinigų?, jų visada yra, tik tai nykstamas kiekis, tai GĖRIO DVASIOS TITANAI , blogis niekada neatsisakys pinigų, ir sukurs įvairiausius pasiteisinimus.

NX, BL ir kitų gerbėjas       2019-02-21 8:05

“... už visas kitas laisves.” Kažkur girdėta.
Nemoka net baltinių susikišti:)

Rekomenduojame

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Almantas Stankūnas. Ar jis ir Co yra diplomatai ar Rusijai ir Vokietijai naudingi joms dirbantys idiotai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.