Bažnyčios socialinis mokymas, Filosofija ir etika

LVK pirmininkas Gintaras Grušas kreipėsi į tikinčiuosius dėl naujos Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo redakcijos: suderinkime mokslą ir moralę

Tiesos.lt redakcija   2015 m. birželio 29 d. 21:11

10     

    

LVK pirmininkas Gintaras Grušas kreipėsi į tikinčiuosius dėl naujos Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo redakcijos: suderinkime mokslą ir moralę

Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininkas arkivyskupas Gintaras Grušas pirmadienį kreipėsi į Lietuvos tikinčiuosius ir visus geros valios žmones, primindamas moralinę pareigą ginti gyvybę bei ragindamas siekti mokslo ir moralės darnos, svarstant naują Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo redakciją. Nauja redakcija, kuri Seime bus svarstoma šį antradienį, siekiama legalizuoti embriono kamieninių ląstelių įvežimą ir eksperimentus su embriono kamieninėmis ląstelėmis Lietuvoje bei atlikti eksperimentus su žmonėmis be jų ar jų atstovų sutikimo.

KREIPIMASIS

DĖL NAUJOS REDAKCIJOS BIOMEDICININIŲ TYRIMŲ ETIKOS ĮSTATYMO

Šiuo metu Lietuvos Respublikos Seime svarstoma nauja Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo redakcija (Projekto Nr. XIIP-2855(2)), kuria siekiama legalizuoti embriono kamieninių ląstelių įvežimą ir eksperimentus su embriono kamieninėmis ląstelėmis Lietuvoje bei atlikti eksperimentus su žmonėmis be jų ir jų atstovų sutikimo.

Popiežius Pranciškus naujoje enciklikoje „Laudato Si’“ kviečia į integralią ekologiją, rūpinantis ne tik aplinkos, bet ir kiekvienos žmogaus gyvybės, taip pat ir embrionų, išsaugojimu. Kviečiu tikinčiuosius melstis už gyvybės kultūros plėtrą mūsų šalyje, o visus geros valios žmones – kurti aplinką, kurioje saugoma ir puoselėjama kiekviena gyvybė.

Žmogaus gyvybės apsauga yra kiekvieno žmogaus moralinė pareiga. Kiekviename embrione glūdi konkretaus ir unikalaus žmogaus gyvybė. Bet kokia intervencija į embrioną, kuri pažeidžia jo integralumą ar baigiasi jo mirtimi, yra moraliai neleistina. Embriono kamieninių ląstelių paėmimas ir po to atliekami eksperimentai su embriono kamieninėmis ląstelėmis yra būtent tokia moraliai neleistina procedūra: kad ir kokiais kilniais tikslais būtų pridengiama, embriono kamieninių ląstelių paėmimas baigiasi neišvengiama embriono žūtimi, sunaikinant ne abstrakčią, bet konkretaus, unikalaus žmogaus gyvybę. Nėra jokio moralinio skirtumo, kurioje valstybėje bus sunaikinama embriono gyvybė: Lietuvoje ar užsienyje.

Sprendimas drausti naikinti embrionus Lietuvoje ir tik leisti įvežti kitur sunaikintų embrionų kamienines ląsteles negali būti laikomas kompromisiniu, nes gyvybės atžvilgiu tokie kompromisai yra moraliai nepriimtini. Eksperimentų su embriono kamieninėmis ląstelėmis legalizavimas tuo pat metu, kai lygiagrečiai Vyriausybė pritaria perteklinių embrionų kūrimui dirbtinio apvaisinimo metu, kelia didelį susirūpinimą dėl pagarbos pradėtai gyvybei.

Pasaulyje ir Europoje stebimos visiškai kitos mokslo raidos tendencijos: vis dažniau skatinami moralinių problemų nekeliantys moksliniai tyrimai su suaugusio žmogaus kamieninėmis ląstelėmis; suaugusio žmogaus kamieninės ląstelės vis dažniau naudojamos terapijai, o gydymas jomis (pvz., kraujodaros kamieninėmis ląstelėmis) jau yra tapęs įprastu medicinos praktikoje.

Bažnyčia pasisako ne prieš mokslą, ne prieš kamieninių ląstelių tyrimus ir jų panaudojimą apskritai, bet tik prieš embriono kamieninių ląstelių tyrimus, susijusius su prigimtinę teisę į gyvenimą turinčio unikalaus žmogaus gyvybės sunaikinimu. Joks žmogus, kad ir nuo pradėjimo momento, negali tapti žaliava moksliniams eksperimentams ar terapine priemone.

Todėl primindami moralinę pareigą saugoti negimusįjį ir apsaugoti asmenis, kad su jais nebūtų atliekami eksperimentai be jų ar jų artimųjų sutikimo, kartu raginame pritarti teisėkūros pasiūlymams, kurie suderina mokslą ir moralę, visiškai eliminuodami galimybę į Lietuvos teritoriją įvežti embriono kamienines ląsteles ir atlikti su jomis eksperimentus. Taip pat remiame siekį leisti tik tuos eksperimentus su embrionu, kurie konkrečiam embrionui yra terapiniai ir kurių metu arba kuriems pasibaigus embrionas nėra sunaikinamas.

Arkivyskupas Gintaras GRUŠAS

Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininkas

2015 m. birželio 29 d.

Šaltinis: Vilniaus arkivyskupija

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Letas Palmaitis       2015-06-30 20:58

Lietuvą norima padaryti kamieninių ląstelių banku, iš kurio valdantieji pasaulio satanistai gautų medžiagos savo niekingai laikinai gyvybei pratęsti ir amžinajam pragarui atitolinti. Ar užtenka maldų pasipriešinant jų satanizmui? Jei Jo Ekscelencija remtųsi Rom 13,1, kad privalu paklusti valdžiai, tada be maldų nieko negalima. Tačiau juk žulikų KKKonstitucija skelbia, kad mes, o tai yra ir Bažnyčia, esame VALDŽIA, Suverenas! Tad būdų priešintis nepaisantiems savo pačių KKKonstitucijos ir uzurpavusiems visą valdžią yra per akis, ogi ir pats Šventasis Tėvas nepasmerkė ukrainiečių už uzurpatoriaus nuvertimą jėga, o ne peticijomis.

aaa,       2015-06-30 20:36

Dievas žmones sukūrė pagal pavyzdį ir panašumą, o Viešpats padarė Adomą, o iš Adomo Ievą.Jei reikalis tokiais užsiiminėjo dievas ir VIEŠPATS tai ko norėt iš žmonių? Arba medį pažinsi iš jo vaisių.

Leninas       2015-06-30 17:14

prašėsi Stalino,kad jam pritaikytų eutanaziją.

Kritikas Pikčiurna       2015-06-30 8:11

Labai teisinga nuostata, akcentuojanti atsakomybę mokslo tyrimuose, eksperimentų su gyvybe atžvilgiu. Tačiau reikėtų paryškinti galimų pavojų supratimo skirtumus, religinių bei pasaulietinių pažiūrių atžvilgiu.
Mokslas jau išaiškino, kad labai didelis nuošimtis užsimezdusių embrionų natūraliai žūsta moters kūne dėl įvairių priežasčių, kurias apibendrintai galima pavadinti natūralia atranka. Tos priežastys įvairios - nuo mechaninio neįsitvirtinimo gimdoje iki savaiminio aborto, dėl hormonų pusiausvyros pakitimų moters organisme bei genetinių defektų pačiame embrione. Taigi, Gamta ar Dievas nėra labai “skrupulingi” šiuo atžvilgiu ir susitaiko su tikimybių bei atrankos ir konkurencijos dėsniais.
Tačiau visuomenei yra lemtingas atsakingas mokslo požiūris į sąmoningą gyvybės nutraukimą šiame etape, nes tik nedidelis žingsnelis skiria embriono sunaikinimą, nuo jau gimusios gyvybės nutraukimo - tik pasiteisinimo argumentai, kuriais jau ne kartą buvo bandoma pateisinti segragaciją, holokaustą ar kitokias vienų žmonių manipuliacijas kitų žmonių gyvybėmis bei likimais.
Net pasaulietiniu požiūriu taip nutrinama riba tarp gyvybės gelbėjimo, gydymo ir nužudymo. Mirties bausmės draudimą net žudikui pateisiname, bet ją norime taikyti, dar negalinčiai apsiginti žmogiškos būtybės užuomazgai. Ar tai ne segregacija?
Yra ir dar kitas labai pavojingas aspektas. Net jei į embrioną žiūrėti, kaip į biokompiuterį, kurio programa yra biocheninis genomo kodas, manipuliacijos genais kelia milžinišką pavojų žmonijai ir civilizacijai, nes jau net elektroninėje kibernetinėje erdvėje nekontroliuojami eksperimentai su programiniais kodais kelia milžinišką pavojų (programiniai virusai, kirminai, manipuliacijos asmens tapatybe, jo nuosavybe, manipuliacijos masių sąmone, techninės katastrofos, kibernetiniai karai ir t.t.).
Genetinės manipuliacijos gali sukelti pavojus, daug didesnius nei vėžys ar virusiniai susirgimai. Todėl tokie eksperimentai turi būti kontroliuojami viešai ir reglamentuojami itin atsakingai, nes gali virsti naujo tipo masinio naikinimo ginklais. Taip galime sukurti “frankenšteinų bendruomenę” - biogenetikų ir biokibernetikų “elitą”, siekianti išskirtinių valdžios galių virš kitų žmonių. Piktnaudžiavimas narkotikais ir jų gamyba būtų tik “nekalti žaidimai” palyginti su kylančiais pavojais šiame kelyje.
Genetikos, kaip ir kibernetikos negalima paversti preke, nes tada pati gyvybė tampa preke…
Interneto atradėjas Tim Berners-Lee yra sektinas atsakingo mokslininko pavyzdys, kai jis apsisprendė internetą padaryti viešai prieinama nekomercine vertybe ir taip užkirto kelią naujo tipo vergijos įsigalėjumui Pasaulyje. Nors dabar visaip bandoma jį paversti naujo tipo ginklu karuose dėl dominavimo Pasaulyje. Finansinė vergija yra tik viena galimų tokios vergijos formų.

Ai.       2015-06-30 7:59

Išlindo Pilypas iš kanapių pasikonsultavęs su Butkevičiumi. O ar Marija Aušrinė tam pritaria? Žiūrėk dar susipyksi su valdžia. O gal valdžia leido pakalbėti apie lasteles, kad tylėtum kitais klausimais. Jausmas, kad bažnyčios viršūnėlė vadovaujasi tomis pačiomis tiesomis, kaip ir valdžios viršūnėlė.

Būtina palakyti       2015-06-29 23:57

Nebūkite abejingi - juk kviečia ginti žmogaus gyvybę. Visi turime remti šį kvietimą - ne tik tikintieji. O seimūnai, kurie elgsis paniekindami žmogaus gyvybę, turi būti matomi.

Antanas       2015-06-29 23:00

O kodėl kreipiasi į tikinčiuosius? Ar jie ( kas tie tikintieji?)tokius įstatymus leidžia? Jei kreipiesi kaip Bažnyčios atstovas, tai kreipkis į tas institucijas, kurios leidžia įstatymus?

klausimų daugiau nei atsakymų.       2015-06-29 21:52

Ką reiškia ” perteklinis embrionų kiekis “, o reiškia tai ,kad po kurio laiko,dėl senėjimo,dėlsaugojimo lėšų taupymo, net kilus menkam įtarimui , kad paimta tyrimui medžiaga ” nekokybiška” ar dėl kažkokių priežasčių sugadinta tyrimo ir saugojimo eigoje- visa tai nukleliaus į klozetą.Aopskaita ? o kas skaičiuos? Kas sumet juos į kanalizaciją taupydamas savo pinigus?

Nu jo,       2015-06-29 21:48

dabar praverstų Referendumas tuo klausimu. Bet vyskupai Referendumo nepalaikė. Palaikė režimą. Ne Tautą. Dabar šaukiasi Tautos pagalbos. Gal pirma tegul šaukiasi Viešpaties kad per smarkiai nebaustų? O juk baus…

kreipėsi, aha       2015-06-29 21:42

kur buvo jo šventenybė per prieš referendumą? tuomet tik kaip papūga kartojo valdžios propagandą.
todėl nereikia čia lia lia lia apie moralę.

Rekomenduojame

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.