Bažnyčios socialinis mokymas, Filosofija ir etika

LVK pirmininkas Gintaras Grušas kreipėsi į tikinčiuosius dėl naujos Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo redakcijos: suderinkime mokslą ir moralę

Tiesos.lt redakcija   2015 m. birželio 29 d. 21:11

10     

    

LVK pirmininkas Gintaras Grušas kreipėsi į tikinčiuosius dėl naujos Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo redakcijos: suderinkime mokslą ir moralę

Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininkas arkivyskupas Gintaras Grušas pirmadienį kreipėsi į Lietuvos tikinčiuosius ir visus geros valios žmones, primindamas moralinę pareigą ginti gyvybę bei ragindamas siekti mokslo ir moralės darnos, svarstant naują Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo redakciją. Nauja redakcija, kuri Seime bus svarstoma šį antradienį, siekiama legalizuoti embriono kamieninių ląstelių įvežimą ir eksperimentus su embriono kamieninėmis ląstelėmis Lietuvoje bei atlikti eksperimentus su žmonėmis be jų ar jų atstovų sutikimo.

KREIPIMASIS

DĖL NAUJOS REDAKCIJOS BIOMEDICININIŲ TYRIMŲ ETIKOS ĮSTATYMO

Šiuo metu Lietuvos Respublikos Seime svarstoma nauja Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo redakcija (Projekto Nr. XIIP-2855(2)), kuria siekiama legalizuoti embriono kamieninių ląstelių įvežimą ir eksperimentus su embriono kamieninėmis ląstelėmis Lietuvoje bei atlikti eksperimentus su žmonėmis be jų ir jų atstovų sutikimo.

Popiežius Pranciškus naujoje enciklikoje „Laudato Si’“ kviečia į integralią ekologiją, rūpinantis ne tik aplinkos, bet ir kiekvienos žmogaus gyvybės, taip pat ir embrionų, išsaugojimu. Kviečiu tikinčiuosius melstis už gyvybės kultūros plėtrą mūsų šalyje, o visus geros valios žmones – kurti aplinką, kurioje saugoma ir puoselėjama kiekviena gyvybė.

Žmogaus gyvybės apsauga yra kiekvieno žmogaus moralinė pareiga. Kiekviename embrione glūdi konkretaus ir unikalaus žmogaus gyvybė. Bet kokia intervencija į embrioną, kuri pažeidžia jo integralumą ar baigiasi jo mirtimi, yra moraliai neleistina. Embriono kamieninių ląstelių paėmimas ir po to atliekami eksperimentai su embriono kamieninėmis ląstelėmis yra būtent tokia moraliai neleistina procedūra: kad ir kokiais kilniais tikslais būtų pridengiama, embriono kamieninių ląstelių paėmimas baigiasi neišvengiama embriono žūtimi, sunaikinant ne abstrakčią, bet konkretaus, unikalaus žmogaus gyvybę. Nėra jokio moralinio skirtumo, kurioje valstybėje bus sunaikinama embriono gyvybė: Lietuvoje ar užsienyje.

Sprendimas drausti naikinti embrionus Lietuvoje ir tik leisti įvežti kitur sunaikintų embrionų kamienines ląsteles negali būti laikomas kompromisiniu, nes gyvybės atžvilgiu tokie kompromisai yra moraliai nepriimtini. Eksperimentų su embriono kamieninėmis ląstelėmis legalizavimas tuo pat metu, kai lygiagrečiai Vyriausybė pritaria perteklinių embrionų kūrimui dirbtinio apvaisinimo metu, kelia didelį susirūpinimą dėl pagarbos pradėtai gyvybei.

Pasaulyje ir Europoje stebimos visiškai kitos mokslo raidos tendencijos: vis dažniau skatinami moralinių problemų nekeliantys moksliniai tyrimai su suaugusio žmogaus kamieninėmis ląstelėmis; suaugusio žmogaus kamieninės ląstelės vis dažniau naudojamos terapijai, o gydymas jomis (pvz., kraujodaros kamieninėmis ląstelėmis) jau yra tapęs įprastu medicinos praktikoje.

Bažnyčia pasisako ne prieš mokslą, ne prieš kamieninių ląstelių tyrimus ir jų panaudojimą apskritai, bet tik prieš embriono kamieninių ląstelių tyrimus, susijusius su prigimtinę teisę į gyvenimą turinčio unikalaus žmogaus gyvybės sunaikinimu. Joks žmogus, kad ir nuo pradėjimo momento, negali tapti žaliava moksliniams eksperimentams ar terapine priemone.

Todėl primindami moralinę pareigą saugoti negimusįjį ir apsaugoti asmenis, kad su jais nebūtų atliekami eksperimentai be jų ar jų artimųjų sutikimo, kartu raginame pritarti teisėkūros pasiūlymams, kurie suderina mokslą ir moralę, visiškai eliminuodami galimybę į Lietuvos teritoriją įvežti embriono kamienines ląsteles ir atlikti su jomis eksperimentus. Taip pat remiame siekį leisti tik tuos eksperimentus su embrionu, kurie konkrečiam embrionui yra terapiniai ir kurių metu arba kuriems pasibaigus embrionas nėra sunaikinamas.

Arkivyskupas Gintaras GRUŠAS

Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininkas

2015 m. birželio 29 d.

Šaltinis: Vilniaus arkivyskupija

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Letas Palmaitis       2015-06-30 20:58

Lietuvą norima padaryti kamieninių ląstelių banku, iš kurio valdantieji pasaulio satanistai gautų medžiagos savo niekingai laikinai gyvybei pratęsti ir amžinajam pragarui atitolinti. Ar užtenka maldų pasipriešinant jų satanizmui? Jei Jo Ekscelencija remtųsi Rom 13,1, kad privalu paklusti valdžiai, tada be maldų nieko negalima. Tačiau juk žulikų KKKonstitucija skelbia, kad mes, o tai yra ir Bažnyčia, esame VALDŽIA, Suverenas! Tad būdų priešintis nepaisantiems savo pačių KKKonstitucijos ir uzurpavusiems visą valdžią yra per akis, ogi ir pats Šventasis Tėvas nepasmerkė ukrainiečių už uzurpatoriaus nuvertimą jėga, o ne peticijomis.

aaa,       2015-06-30 20:36

Dievas žmones sukūrė pagal pavyzdį ir panašumą, o Viešpats padarė Adomą, o iš Adomo Ievą.Jei reikalis tokiais užsiiminėjo dievas ir VIEŠPATS tai ko norėt iš žmonių? Arba medį pažinsi iš jo vaisių.

Leninas       2015-06-30 17:14

prašėsi Stalino,kad jam pritaikytų eutanaziją.

Kritikas Pikčiurna       2015-06-30 8:11

Labai teisinga nuostata, akcentuojanti atsakomybę mokslo tyrimuose, eksperimentų su gyvybe atžvilgiu. Tačiau reikėtų paryškinti galimų pavojų supratimo skirtumus, religinių bei pasaulietinių pažiūrių atžvilgiu.
Mokslas jau išaiškino, kad labai didelis nuošimtis užsimezdusių embrionų natūraliai žūsta moters kūne dėl įvairių priežasčių, kurias apibendrintai galima pavadinti natūralia atranka. Tos priežastys įvairios - nuo mechaninio neįsitvirtinimo gimdoje iki savaiminio aborto, dėl hormonų pusiausvyros pakitimų moters organisme bei genetinių defektų pačiame embrione. Taigi, Gamta ar Dievas nėra labai “skrupulingi” šiuo atžvilgiu ir susitaiko su tikimybių bei atrankos ir konkurencijos dėsniais.
Tačiau visuomenei yra lemtingas atsakingas mokslo požiūris į sąmoningą gyvybės nutraukimą šiame etape, nes tik nedidelis žingsnelis skiria embriono sunaikinimą, nuo jau gimusios gyvybės nutraukimo - tik pasiteisinimo argumentai, kuriais jau ne kartą buvo bandoma pateisinti segragaciją, holokaustą ar kitokias vienų žmonių manipuliacijas kitų žmonių gyvybėmis bei likimais.
Net pasaulietiniu požiūriu taip nutrinama riba tarp gyvybės gelbėjimo, gydymo ir nužudymo. Mirties bausmės draudimą net žudikui pateisiname, bet ją norime taikyti, dar negalinčiai apsiginti žmogiškos būtybės užuomazgai. Ar tai ne segregacija?
Yra ir dar kitas labai pavojingas aspektas. Net jei į embrioną žiūrėti, kaip į biokompiuterį, kurio programa yra biocheninis genomo kodas, manipuliacijos genais kelia milžinišką pavojų žmonijai ir civilizacijai, nes jau net elektroninėje kibernetinėje erdvėje nekontroliuojami eksperimentai su programiniais kodais kelia milžinišką pavojų (programiniai virusai, kirminai, manipuliacijos asmens tapatybe, jo nuosavybe, manipuliacijos masių sąmone, techninės katastrofos, kibernetiniai karai ir t.t.).
Genetinės manipuliacijos gali sukelti pavojus, daug didesnius nei vėžys ar virusiniai susirgimai. Todėl tokie eksperimentai turi būti kontroliuojami viešai ir reglamentuojami itin atsakingai, nes gali virsti naujo tipo masinio naikinimo ginklais. Taip galime sukurti “frankenšteinų bendruomenę” - biogenetikų ir biokibernetikų “elitą”, siekianti išskirtinių valdžios galių virš kitų žmonių. Piktnaudžiavimas narkotikais ir jų gamyba būtų tik “nekalti žaidimai” palyginti su kylančiais pavojais šiame kelyje.
Genetikos, kaip ir kibernetikos negalima paversti preke, nes tada pati gyvybė tampa preke…
Interneto atradėjas Tim Berners-Lee yra sektinas atsakingo mokslininko pavyzdys, kai jis apsisprendė internetą padaryti viešai prieinama nekomercine vertybe ir taip užkirto kelią naujo tipo vergijos įsigalėjumui Pasaulyje. Nors dabar visaip bandoma jį paversti naujo tipo ginklu karuose dėl dominavimo Pasaulyje. Finansinė vergija yra tik viena galimų tokios vergijos formų.

Ai.       2015-06-30 7:59

Išlindo Pilypas iš kanapių pasikonsultavęs su Butkevičiumi. O ar Marija Aušrinė tam pritaria? Žiūrėk dar susipyksi su valdžia. O gal valdžia leido pakalbėti apie lasteles, kad tylėtum kitais klausimais. Jausmas, kad bažnyčios viršūnėlė vadovaujasi tomis pačiomis tiesomis, kaip ir valdžios viršūnėlė.

Būtina palakyti       2015-06-29 23:57

Nebūkite abejingi - juk kviečia ginti žmogaus gyvybę. Visi turime remti šį kvietimą - ne tik tikintieji. O seimūnai, kurie elgsis paniekindami žmogaus gyvybę, turi būti matomi.

Antanas       2015-06-29 23:00

O kodėl kreipiasi į tikinčiuosius? Ar jie ( kas tie tikintieji?)tokius įstatymus leidžia? Jei kreipiesi kaip Bažnyčios atstovas, tai kreipkis į tas institucijas, kurios leidžia įstatymus?

klausimų daugiau nei atsakymų.       2015-06-29 21:52

Ką reiškia ” perteklinis embrionų kiekis “, o reiškia tai ,kad po kurio laiko,dėl senėjimo,dėlsaugojimo lėšų taupymo, net kilus menkam įtarimui , kad paimta tyrimui medžiaga ” nekokybiška” ar dėl kažkokių priežasčių sugadinta tyrimo ir saugojimo eigoje- visa tai nukleliaus į klozetą.Aopskaita ? o kas skaičiuos? Kas sumet juos į kanalizaciją taupydamas savo pinigus?

Nu jo,       2015-06-29 21:48

dabar praverstų Referendumas tuo klausimu. Bet vyskupai Referendumo nepalaikė. Palaikė režimą. Ne Tautą. Dabar šaukiasi Tautos pagalbos. Gal pirma tegul šaukiasi Viešpaties kad per smarkiai nebaustų? O juk baus…

kreipėsi, aha       2015-06-29 21:42

kur buvo jo šventenybė per prieš referendumą? tuomet tik kaip papūga kartojo valdžios propagandą.
todėl nereikia čia lia lia lia apie moralę.

Rekomenduojame

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.