Šeimos politika, Žiniasklaida, Socialinės inžinerijos eksperimentai

LVI: Agituojant už smurto artimoje aplinkoje įstatymo pakeitimus pasitelkiama klaidinanti informacija

Tiesos.lt siūlo   2022 m. sausio 19 d. 10:52

1     

    

LVI: Agituojant už smurto artimoje aplinkoje įstatymo pakeitimus pasitelkiama klaidinanti informacija

Laisvos visuomenės institutas

Laisvos visuomenės institutas (LVI) sausio 17 d. kreipėsi į portalą Delfi.lt, prašydamas paneigti ir ištaisyti tikrovės neatitinkančią bei visuomenę klaidinančią informaciją dėl smurto artimoje aplinkoje, pasirodžiusią Delfi.lt publikacijoje „Prieš vertybinį balsavimą – žiežirbos tarp valdančiųjų: sklando sąmokslo teorijos ir žyra kaltinimai“.

Sausio 16 d. Delfi portalo publikacijoje LR Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius išsakė du tikrovės neatitinkančius teiginius, pareiškęs, jog „Praėjusiais metais buvo registruota 60 tūkst. skambučių į policiją dėl smurto artimoje aplinkoje. Iš tų skambučių ikiteisminius tyrimus pradeda maždaug apie 15 procentų. Ne tik todėl (kad aukos atsiima pareiškimus), bet ikiteisminį tyrimą gali pradėti tada, kai yra baudžiamosios veikos sudėtis, pavyzdžiui, mėlyna akis, prakirsta lūpa. Bet smurtas artimoje aplinkoje nėra tik fizinis smurtas, ir fizinis smurtas dažniausiai būna jau pasekmė ilgo galios ir kontrolės santykio, kuris tarp partnerių vystosi. Buvo reikalinga Smurto artimoje aplinkoje nauja redakcija, kad ji įtvirtintų smurto artimoje aplinkoje orderį.“

LVI atkreipia dėmesį, kad, pirmiausia, tikrovės neatitinka Seimo nario teiginys, kad ikiteisminiai tyrimai nepradedami dėl to, jog aukos atsiima pareiškimus. Jau ne vienerius metus galioja Baudžiamojo kodekso pakeitimai, pagal kuriuos smurto artimoje aplinkoje atveju ikiteisminio tyrimo pradėjimas nebepriklauso nuo aukos pareiškimo.  Policijos pareigūnas, gavęs pranešimą, išnagrinėjęs įvykio aplinkybes ir konstatavęs, jog yra smurto artimoje aplinkoje požymių, vadovaudamasis Baudžiamojo proceso kodekso nuostatomis, privalo pradėti ikiteisminį tyrimą. Taigi, netgi jei auka apsigalvotų, esant smurto artimoje aplinkoje požymių, ikiteisminis tyrimas bus pradėtas privaloma tvarka.

Antra, publikacijoje sudaromas klaidingas įspūdis, jog pagal šiuo metu galiojančią tvarką į baudžiamosios veikos sudėtį įeina tik fizinio smurto atvejai („ikiteisminį tyrimą gali pradėti tada, kai yra baudžiamosios veikos sudėtis, pavyzdžiui, mėlyna akis, prakirsta lūpa.”). Pažymėtina, kad toks pat teisinis reguliavimas taikomas tiek fizinio, tiek psichinio smurto atveju. Baudžiamojo kodekso 145 straipsnis numato baudžiamąją atsakomybę pavojingo psichinio poveikio smurto artimoje aplinkoje atveju. Atsakomybės pagal šį straipsnį taikymas taip pat nebepriklauso nuo aukos pareiškimo:  nustačius smurto artimoje aplinkoje požymių, ikiteisminis tyrimas privalo būti pradėtas (BK 145 str. 3 d.).

Pagal Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos patvirtintą tvarką, policijos pareigūnui, atvykusiam į įvykio vietą, visais atvejais, nesvarbu, ar pasitvirtins smurto artimoje aplinkoje atvejis, ar ne, privaloma vaizdo fiksavimo priemonėmis užfiksuoti pirminę įvykio aplinką. Apie smurto buvimo faktą sprendžiama ne tik pagal nukentėjusio asmens kūno sužalojimus, bet ir pagal bendrą jo būklę (įskaitant ir psichologinę), taip pat vertinama patalpų ar aplinkos, kur įvyko įvykis, būklė (tvarkinga ar ne, išmėtyti daiktai), ar yra sugadinto ar apgadinto turto (4. p.). Galimai smurtą patyręs asmuo yra apklausiamas (5.2.1. p.). Visų šių duomenų, o ne kurio nors vieno iš jų pagrindu yra priimamas procesinis sprendimas pradėti ikiteisminį tyrimą. Pažymėtina, kad nustačius nusikalstamos veikos požymių, ikiteisminis tyrimas turi būti pradėtas nedelsiant (10.).

Kadangi šie naujos Smurto artimoje aplinkoje įstatymo redakcijos pagrindinio iniciatoriaus T. V. Raskevičiaus išsakyti klaidingi teiginiai yra dažniausiai kartojami argumentai už siūlomus pakeitimus, kuriais grindžiamas jų būtinumas, logiška kelti klausimą, kam apskritai reikalingi siūlomi pakeitimai ir ar dabar galiojanti tvarka nėra pakankama.

Galimas atsakymas paaiškėja pasirodžius informacijai, jog siūlomoje naujoje įstatymo redakcijoje ėmė figūruoti viena iš kontroversiškai vertinamų Stambulo konvencijos nuostatų – „smurtas lyties pagrindu“, taip stengiantis kitu būdu įteisinti skandalingus Stambulo konvencijos punktus.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

AČIŪ LVI ir STI       2022-01-19 16:46

Smagu, kad yra kas budi ir nepraleidžia pro pirštus jokios velniavos.

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Politinis spektaklis „Radikalus kompromisas“

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt ketvirtoji (gegužės 18) diena

Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!

Kalifornijos švietimo apygarda tiria moksleivius klausdama, kaip dažnai jie leidžia laiką su skirtingos lytinės tapatybės žmonėmis

Marius Markuckas. Buitinės politologijos prabanga karo fone

Vytautas Rubavičius. Šlovė šventiems kariams – Mariupolio gynėjams

Dovilas Petkus. Apie savą ir svetimą istoriją ir kovą „su kaulais“

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.