Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos, Aplinkosaugos politika

Liutauras Stoškus. Sakote „iškertamas tik vienas procentas per metus“? Tuomet išmeskit iš namų lovą ir įsitikinsite, daug tai ar mažai

Tiesos.lt redakcija   2018 m. spalio 15 d. 8:27

2     

    

Liutauras Stoškus. Sakote „iškertamas tik vienas procentas per metus“? Tuomet išmeskit iš namų lovą ir įsitikinsite, daug tai ar mažai

Po šeštadienio nuotaika puiki! Tiek daug bendra gera emocija pulsuojančių žmonių vienoje vietoje nemačiau nuo Sąjūdžio laikų. Nežiūrint to, kad Labanore susirinkusieji protestavo prieš beatodairišką miškų kirtimą, nuotaikos čia vyravo pakiliai ir sutelktai pozityvios, ne negatyvios.

Ne paverkti dėl Lietuvos miškų susirinko žmonės, o išreikšti savo bendrystę su tais, kurie nesitaikstė su plynai kertamais draustiniais ir privertė bent jau laikinai sustabdyti kirtimus Labanore. Tuo metu, kai miškus kuruojantis viceministras sau smagiai grybavo pajūry ir feisbuke džiaugėsi surinktais baravykais, apie pusantro tūkstančio žmonių triūbomis ir dainomis protestavo prieš Aplinkos ministerijos vykdomą politiką miškų atžvilgiu.

Mūsų ekonomikai reikia lentų ir eurų. Kiek mediena kainuoja, skaičiuoti mokam. O štai kitų miško teikiamų paslaugų kainos skaičiuoti nei mokam, nei bandom. Vien to fakto, kad iki šiol niekaip nenorima atskirti miško nuo miško žemės, pakanka įrodymui, kad biologinės miško prasmės Aplinkos ministerijoje nėra pageidaujamos. Jei nekreipiama dėmesio į pagrindinius rodiklius, tai visos kalbos apie gamtotvarkos integravimą į miškotvarką bus tik tuščios dekoracijos plikai sėdynei pridengti. Kai nevertini patirtų nuostolių dėl kirtimo (rekreacinio, reguliacinio potencialo sumažėjimas), tai ir išeina visada, kad nekirtimas yra nuostolis.

Iš čia ir nesupratimas, kad ne miško sodinimas yra problema, o jo kirtimas. Nes kertant miško mažėja, nors miško žemės kiekis išlieka nepakitęs. O užaugti miškas pats užaugs, galima net nesodinti. Ir tik tada kai miškas lygu lentos, sodinimas tampa problema, o kirtimas – ne.

Nors plyni kirtimai, jei protingai taikomi, nėra joks baubas net ir saugomose teritorijose, bet nevertinant kitų miško funkcijų jais galima prisidaryti bėdos. Net ir visuomenės protestas rodo, kad plynų kirtimų tankis daug kur peržengia tolerancijos ribas ir į tai turi būti rimtai atsižvelgta, o nesidangstoma po tuščiais teiginiais „viskas teisėta“ ir „nustatyta mokslininkų“. Mokslininkai ir raundapą sukūrė, bet tai, kad kiti mokslininkai vis didesnės jo koncentracijas randa šlapime, suteikia pakankamai daug peno kalbėti apie šios cheminės medžiagos uždraudimą.

Kokie galėtų būti toleruojami plynų kirtimų plotai, turėtų būti vertinami kitų mokslininkų. Ne tų, kurie moka tik suskaičiuoti brandžių medžių plotus ir paskirstyti metines kirtimo normas eilei metų, bet tų, kurie sugeba analizuoti teritorijų rekreacinį potencialą, įvertinti neigiamus kirtimo poveikius, atsižvelgti į visuomenės poreikius. Nes „iškertamas tik vienas procentas per metus“ konkrečiai teritorijai gali reikšti drastiškus medynų pokyčius. Ir aiškinantiems, koks čia mažas procentas, pasiūlykite išmesti iš savo namų lovą. Kokia problema, juk lova nesudaro net 5 procentų nuo visos namuose esančios medienos. Gal tada žmonės pradės suprasti, kad brandūs medžiai ir jauni medžiai atlieka skirtingas funkcijas miške. Taip, kaip stalas, kėdės ar spinta ne itin tinka miegojimui, taip ir jaunuolynas negalės atlikti brandaus miško funkcijų.

Žmonės susirinko, atkreipė dėmesį į labai svarbius dalykus. Apsimesti, kad čia tik emocijos ir niekuo nepagrįsti skambūs šūkiai, negalima. Tik sprendimai nėra tokie trivialūs. Ypač kai nueini dar labiau biudžeto surinkimą mažinančiu keliu. O juk viešajam sektoriui kažkokiu būdu reikia atlyginimus mokėti. Visos iki šiol valdžios ėjo pramintu keliu – poreikiai tenkinami silpninant aplinkos potencialą ir ekosistemų galimybes atsistatyti. Ar ir žaliaisiais vadintis norinti valdžia bandys eiti tokiu keliu, matysim.

Ir baigdamas – dėl renginio nušvietimo. Man visiškai nepikta, kad stambiajai žiniasklaidai tai buvo mažai įdomu. Netgi džiaugiuosi – nebuvo kam supurvinti visą šį gražų idealistinį renginį. O šie laikai atveria begales galimybių informacijos sklaidai. Tad naudokimės jais!

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Klaupiuosi...       2018-10-15 13:56

Klaupiuosi ir lenkiu galvą prieš tuos,kas stojo ginti Labanoro girios.Prieš 60 metų
mano a.a.tėvukas dirbo Švenčionėlių girininkijoje ir esu daug girdėjusi nuo ankstyvos
vaikystės apie Labanoro girią.Daug vėliau pravažiuodama pro šią girią negalėdavau
pravažiuoti nesigėrėdama.Būtinai sustodavome kelkraštyje,kad pakvėpuoti pušyno oru,
paklausyti paukščių čiulbėjimą,parankioti pakelėje žemuogių ar grybų.Ten galėdavai
pailsinti savo dvasią ir pasidžiaugti garsiai Lietuvos gražia gamta.
Lietuva,vadinasi,dar gyva jei sugeba susitelkus stoti ginti grožį,gėrį,padorumą,
Lietuvos turtą ir perlą -LABANORO GIRIĄ.AČIŪ Jums ,gerieji žmonės.

Pilietė       2018-10-15 13:01

Puikus tekstas, gerb. Liutaurai.

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.