Aplinkosaugos politika, Europa

Liutauras Stoškus. Pastebėjimai apie protestus Londone

Tiesos.lt redakcija   2019 m. spalio 17 d. 14:26

15     

    

Liutauras Stoškus. Pastebėjimai apie protestus Londone

...Kai tik per visišką, visišką atsitiktinumą spėji į lėktuvą iš Londono į Vilnių prieš tai tol beviltiškai šokinėjęs po ratais londonietiškiems taksi su maldavimu kuo greičiau nuvežti į oro uostą, kol galų gale supranti, kad taksi Londone jau seniai nėra greičiausia transporto priemonė.

Only train can help you! Kaip sunkiai patikėjom ta žinia. Lengvasis automobilis, tas visų dievinamas ir būtinas šeimos draugas, kuriam atiduodame didžiausias savo erdves vien tam, kad esant reikalui galėtume GREITAI atsidurti ten kur mums reikia, jau niekaip nebegali mums duoti to, kam iš esmės jis yra skirtas. Mes buvom pasirengę sumokėti skaudžią sumą – bet pinigai čia padėti negalėjo nieko… Kaip kelias dienas prieš tai stebėjom Citymapper’y, daugeliu atveju 30-40 min kelio pėsčiomis atstumu Londone greičiausia transporto priemonė yra… dviratis. Nebent keliauji iš ten į ten, kur važiuoja metro. Iš paskos dviračiui atsilikęs atkeliautų pėstysis, o po to jau subėgtų kiti keliavę autobusais ir automobiliais.

Mes tikimės, kad žmogus sugebės išspręsti klimato kaitos problemas, bet jis net tiesios priežastinės linijos nemoka nutiesti tarp transporto spūsčių ir savęs, vieno sėdinčio dideliame limuzine, – nelinksmai galvojau jau sėdėdamas oro uosto shuttle bus’e, važiuojančio per kilometrus nusidriekusią ir toliau intensyviai statomą vietomis daugiaaukštę, vietomis paprastą automobilių stovėjimo aikštelę.

Nežinau, kiek iš tiesų prie tragiškos šiomis dienomis transporto situacijos Londone prisidėjo jau antrą savaitę jo centrą užėmę maištininkai prieš išmirimą (angl., Extinction Rebellions). Neabejoju, kad stipriai. Jie blokavo centrinio Londono gatves kartais visiškai atkirsdami vieną Londono dalį nuo kitos. Plačiausiai nuskambėjo jų bandymas taikiai okupuoti London City oro uostą, kur netgi vienam maištininkui pavyko tiesiogine to žodžio prasme prisiklijuoti prie lėktuvo.

Dideli protestai ir barikados prie BBC Londono ofiso. Kurį laiką užimtos gatvės prie parlamento ir vyriausybės. Visa tai - paskelbtoje dviejų savaičių maišto akcijoje, skirtoje sutrikdyti įprastinį gyvenimą ir aštriai priverčiančioje atkreipti dėmesį į klimato kaitos problemas.

Sistemos žmones tokie dalykai šiurpina. Valdžios atstovai ėmė kalbėti apie peržengtas ribas. „Mes esame maištininkai, tad jei padarome šiek tiek nelegalių veiksmų, viskas yra OK,“ – maždaug taip vienos iš dalyvių Catherine’os mintis citavo tabloido Evening Standard teksto autorius. B. Jonsonas rėžė piktai – uncooperative crusties. Tiesą sakant, ir man pirmą kartą jau temstant patekus į Trafalgaro aikštę pagrindiniai palapinių miestelio gyventojai sudarė seniai nesipraususių daugiau gatvėje nei namie praleidžiančių žmonių įspūdį. Kita vertus, juk visada bet kokios revoliucijos pirmose eilėse stovi tie, kurie neturi ką prarasti. Bet kartu buvo ir mokslininkai, ir tarnautojai, ir mokytojai. Jau vien tas faktas, kurį radau tame pačiame Evening Standard, kad vien per dieną žmonės kaip paramą XR, kaip save sutrumpintai vadina maištininkai, suaukojo 40 tūkst. svarų, kalba pats už save. Organizatoriai uždraudė alkoholį ir narkotikus, todėl nebuvo matyti nei geriančių, nei neblaivių.

Tiek visuomenė, tiek policija gana pakančiai ir netgi, nežiūrint sukeltos transporto sumaišties, daugiau palankiai vertino protestą ir jo formą. Kartu su protestuotojais esantys teisininkai stebėjo, kad „tie, kurie norėjo veikti nepažeisdami įstatymų ir tie, kurie siekė būti areštuoti, žinotų savo teises“. Jau penktą maišto dieną buvo suimta virš 1100 protestuotojų. Tačiau būti areštuotiems buvo maišto strategijos dalis - dalis protestuotojų būtent to ir siekė tokiu būdu pritraukiant žiniasklaidos dėmesį. Bent jau iš pradžių vietoj smurtinių veiksmų veržėsi ironiški komentarai ir kiek įmanoma valdomasi. Tačiau buvo minima, kad paskutinėmis dienomis policija tapo kur kas agresyvesnė.

Jei kas būtų sakęs, kad savo gyvenime išvysiu minias žmonių, protestuojančių ne už didesnį atlyginimą, ne už „orią pensiją“, ne prieš mokesčius ir už savo sotų pilvą, o už galimybę kitoms kartoms turėti savo ateitį, aš nebūčiau patikėjęs. Kaip, vėlgi, buvo cituojamas vienas iš protesto dalyvių, – „bet koks kitas klausimas yra nereikšmingas“. Tėra vienintelis reikšmingas klausimas „“ žmonijos ateitis.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Albas       2019-10-21 13:58

Ar kas kada girdėjote iš tų “kovotojų su klimato kaita” bent užsimenant apie oro ir žemės taršą kuria skleidžia karinė technika. Kas paskaičiavo kiek CO2 gramų (greičiau kilogramų) išmeta tankai, lėktuvai, kiekvienas raketos paleidimas ir kiekvienas ginklo šūvis. Kiek ir ko išmetama į atmosferą sprogus sviediniams ir bomboms. Niekas nekelia šito klausimo nes bijo būti greitai užčiaupti, išvadinti valstybės priešais ir t.t. Žymiai saugiau ir paprasčiau yra pliurpti apie tai, kad žmonės perdaug skraido lėktuvais, perdaug važinėja mašinomis, perdaug ... kvėpuoja. Paprasčiau užtverti gatves tuo sukeliant dar didesnius kamščius ir taip padidinant užterštumą pamirštant apie tai, kad tie, nuo kurių priklauso sprendimai, nestovės tuose kamščiuose ie nepatirs daugiau nepatogumų. Žodžiu, jeigu sprendimus diktuos ir priiminės tokios gretos, tai vargas mums…

Nepasirašysiu        2019-10-19 20:13

Nesitikėjau Tiesos.lt sutikti autorių - komunistų (nesiimsiu čia žaisti svarstyklėmis, kiek komunistas jis, kiek socialistas, kiek žaliasis ir ar jam pritrūko laiko, ar intelekto augromuliuoti raštu labiau pasvertas mintis).
Net dalis lietuvių studentų Londone per metus-kitus perserga didelio ir liberalaus miesto ligomis ir įgyja atsparumą.
Beje, liberalusis “Standard” (kaip ir “nepriklausomasis” “Independent” - KGB agento, Aeroflot savininko Lebedevo sūnaus laikraštis, padėjęs išrinkti dabartinį premjerą. Premjeras Johnsonas nedetalizuoja, kiek vakarėlių su Lebedevu praleista pastarojo pilyje Italijoje ir kas už tai mokėjo, tik aišku, kad turbūt vakarėlių/savaitgalių buvo tarp 5 ir 10.

Tai, kaip suprantu, Tiesos.lt yra bent iš dalies skirtas atspindėti krikščioniškai nusiteikusių socialistų nuomonę? Jei taip, svarstau, kuo tai skiriasi nuo p. Soroso krypties, kurio fondai finansuoja “klimato protestus” D. Britanijoje ir kitur (informacija skelbta prestižiniuose vakarų laikraščiuose pastarosiomis savaitėmis; kiek pamenu, minėta suma viršijo $25 milijonus). Tiesa, kai kam gal atrodo, kad solidarizuojasi ne su Prancūzijoje nuteistu sukčiumi, o su…Lietuvos sengirėmis ir jų gynėjais.

Lietuvos pilietinių ir politinių nuomonių vaivorykštė vis labiau glumina… O iki rinkimų dar visi metai.

Klimatas šyla ne dėl žmonių veiklos       2019-10-19 9:13

Reikia pagaliau suprasti, kad gamtoje klimato kaita yra natūrali ir cikliška, per amžių amžius atšilimus periodiškai keičia atšalimai. Gal ledynmečius pamiršot? Tai nulemia gamtos dėsniai, o ne žmogaus veikla.

stasys        2019-10-19 7:56

Sumažintu algas dvigubai Londone žmonės vėl vaikščiotu kojomis . Ar ne keista Uk svaro vertė krenta metai iš metu , žmoniu pragyvenimo šaltiniai tirpsta o jiems vistiek ta duona nerūpį . Jiems reikėtu tokio Premjero kaip mūsų Kubilius ..ir per viena naktį jie vėl taptu panašus į žmones kuriems rūpi o kaip ta šalis jų gyvena .

Justinas       2019-10-18 10:51

Kai galva tuščia, protestuoja prieš klimato kaitą.

Aš irgi       2019-10-18 9:42

pasikabinsiu Gretos portretą namie.

Vilnietis       2019-10-17 21:38

ne bomžams spęsti apie žmonijos ateitį.

stoškui       2019-10-17 21:25

o pačiam gyvybiškai būtina kaip į š...įkirptam blaškytis tais lėktuvais.

Al.       2019-10-17 16:09

Jei tiems protestuotojams, ir Stoškui, iš tikro rūpėtų klimatas, tai visas jėgas nukreiptų medžių gynimui.

> 16:01       2019-10-17 16:01

Negerbia. Išmoko kelis angliškus žodžius ir pasijuto pasaulio bamba.

tie protestuotojai       2019-10-17 15:54

liebrastmarksitų išplautomis smegenimis imbecilai, kaip ir pauglė švedė.

ah1>Reikia protestuoti 2019-10-17 16:19       2019-10-17 15:27

todėl kad rinkos ekonomika - kuo daugiau serga tuo daugiau pirka vaistų tuo didesnis pelnas ir tuo didesni mokesčiai į biudžetą, didesnės biudžetininkų -va mokytojų algos ir didesnė vaistų versilinkų gerovė, o kai numirštat ir vėl gerai laidotuvių verslui.

Reikia protestuoti       2019-10-17 15:19

dėl kertamų medžių ir klimato kaitos,tik šiandien Vilniuje protestuoja onkologiniai ligoniai.Kodėl politikams negaila žmonių gyvybių?Kodėl prie protestuotojų nėra politikų?

pigu       2019-10-17 15:03

Briuselyje irgi protestuotojai bande blokuoti eisma. keleta valandu ta ir dare, veliau policija juos isvaike, iskaitant ir duju panaudojima, nemazai sulaike. medijos ir kai kurie politikai bande kurti skandala, kaltinti policija, bet ko gero pirma karta pamaciau, kad dauguma zmoniu palaike siaip jau ne pacia populiariausia istaiga- policija- bet ne “visiems mums gero linkincius protestuotojus”. viska reikia daryti protingai, o ne kurti chaosa ir skleisti pigia propaganda. atsiprasau, jeigu izeidziau. geros dienos

Viskas       2019-10-17 15:01

gerai, iskyrus tai, kad svetimos kalbos intarpu neturetu buti.Jeigu gerbiate save, lietuviu kalba ir skaitytoja.


Rekomenduojame

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.