Aplinkosaugos politika, Europa

Liutauras Stoškus. Pastebėjimai apie protestus Londone

Tiesos.lt redakcija   2019 m. spalio 17 d. 14:26

15     

    

Liutauras Stoškus. Pastebėjimai apie protestus Londone

...Kai tik per visišką, visišką atsitiktinumą spėji į lėktuvą iš Londono į Vilnių prieš tai tol beviltiškai šokinėjęs po ratais londonietiškiems taksi su maldavimu kuo greičiau nuvežti į oro uostą, kol galų gale supranti, kad taksi Londone jau seniai nėra greičiausia transporto priemonė.

Only train can help you! Kaip sunkiai patikėjom ta žinia. Lengvasis automobilis, tas visų dievinamas ir būtinas šeimos draugas, kuriam atiduodame didžiausias savo erdves vien tam, kad esant reikalui galėtume GREITAI atsidurti ten kur mums reikia, jau niekaip nebegali mums duoti to, kam iš esmės jis yra skirtas. Mes buvom pasirengę sumokėti skaudžią sumą – bet pinigai čia padėti negalėjo nieko… Kaip kelias dienas prieš tai stebėjom Citymapper’y, daugeliu atveju 30-40 min kelio pėsčiomis atstumu Londone greičiausia transporto priemonė yra… dviratis. Nebent keliauji iš ten į ten, kur važiuoja metro. Iš paskos dviračiui atsilikęs atkeliautų pėstysis, o po to jau subėgtų kiti keliavę autobusais ir automobiliais.

Mes tikimės, kad žmogus sugebės išspręsti klimato kaitos problemas, bet jis net tiesios priežastinės linijos nemoka nutiesti tarp transporto spūsčių ir savęs, vieno sėdinčio dideliame limuzine, – nelinksmai galvojau jau sėdėdamas oro uosto shuttle bus’e, važiuojančio per kilometrus nusidriekusią ir toliau intensyviai statomą vietomis daugiaaukštę, vietomis paprastą automobilių stovėjimo aikštelę.

Nežinau, kiek iš tiesų prie tragiškos šiomis dienomis transporto situacijos Londone prisidėjo jau antrą savaitę jo centrą užėmę maištininkai prieš išmirimą (angl., Extinction Rebellions). Neabejoju, kad stipriai. Jie blokavo centrinio Londono gatves kartais visiškai atkirsdami vieną Londono dalį nuo kitos. Plačiausiai nuskambėjo jų bandymas taikiai okupuoti London City oro uostą, kur netgi vienam maištininkui pavyko tiesiogine to žodžio prasme prisiklijuoti prie lėktuvo.

Dideli protestai ir barikados prie BBC Londono ofiso. Kurį laiką užimtos gatvės prie parlamento ir vyriausybės. Visa tai - paskelbtoje dviejų savaičių maišto akcijoje, skirtoje sutrikdyti įprastinį gyvenimą ir aštriai priverčiančioje atkreipti dėmesį į klimato kaitos problemas.

Sistemos žmones tokie dalykai šiurpina. Valdžios atstovai ėmė kalbėti apie peržengtas ribas. „Mes esame maištininkai, tad jei padarome šiek tiek nelegalių veiksmų, viskas yra OK,“ – maždaug taip vienos iš dalyvių Catherine’os mintis citavo tabloido Evening Standard teksto autorius. B. Jonsonas rėžė piktai – uncooperative crusties. Tiesą sakant, ir man pirmą kartą jau temstant patekus į Trafalgaro aikštę pagrindiniai palapinių miestelio gyventojai sudarė seniai nesipraususių daugiau gatvėje nei namie praleidžiančių žmonių įspūdį. Kita vertus, juk visada bet kokios revoliucijos pirmose eilėse stovi tie, kurie neturi ką prarasti. Bet kartu buvo ir mokslininkai, ir tarnautojai, ir mokytojai. Jau vien tas faktas, kurį radau tame pačiame Evening Standard, kad vien per dieną žmonės kaip paramą XR, kaip save sutrumpintai vadina maištininkai, suaukojo 40 tūkst. svarų, kalba pats už save. Organizatoriai uždraudė alkoholį ir narkotikus, todėl nebuvo matyti nei geriančių, nei neblaivių.

Tiek visuomenė, tiek policija gana pakančiai ir netgi, nežiūrint sukeltos transporto sumaišties, daugiau palankiai vertino protestą ir jo formą. Kartu su protestuotojais esantys teisininkai stebėjo, kad „tie, kurie norėjo veikti nepažeisdami įstatymų ir tie, kurie siekė būti areštuoti, žinotų savo teises“. Jau penktą maišto dieną buvo suimta virš 1100 protestuotojų. Tačiau būti areštuotiems buvo maišto strategijos dalis - dalis protestuotojų būtent to ir siekė tokiu būdu pritraukiant žiniasklaidos dėmesį. Bent jau iš pradžių vietoj smurtinių veiksmų veržėsi ironiški komentarai ir kiek įmanoma valdomasi. Tačiau buvo minima, kad paskutinėmis dienomis policija tapo kur kas agresyvesnė.

Jei kas būtų sakęs, kad savo gyvenime išvysiu minias žmonių, protestuojančių ne už didesnį atlyginimą, ne už „orią pensiją“, ne prieš mokesčius ir už savo sotų pilvą, o už galimybę kitoms kartoms turėti savo ateitį, aš nebūčiau patikėjęs. Kaip, vėlgi, buvo cituojamas vienas iš protesto dalyvių, – „bet koks kitas klausimas yra nereikšmingas“. Tėra vienintelis reikšmingas klausimas „“ žmonijos ateitis.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Albas       2019-10-21 13:58

Ar kas kada girdėjote iš tų “kovotojų su klimato kaita” bent užsimenant apie oro ir žemės taršą kuria skleidžia karinė technika. Kas paskaičiavo kiek CO2 gramų (greičiau kilogramų) išmeta tankai, lėktuvai, kiekvienas raketos paleidimas ir kiekvienas ginklo šūvis. Kiek ir ko išmetama į atmosferą sprogus sviediniams ir bomboms. Niekas nekelia šito klausimo nes bijo būti greitai užčiaupti, išvadinti valstybės priešais ir t.t. Žymiai saugiau ir paprasčiau yra pliurpti apie tai, kad žmonės perdaug skraido lėktuvais, perdaug važinėja mašinomis, perdaug ... kvėpuoja. Paprasčiau užtverti gatves tuo sukeliant dar didesnius kamščius ir taip padidinant užterštumą pamirštant apie tai, kad tie, nuo kurių priklauso sprendimai, nestovės tuose kamščiuose ie nepatirs daugiau nepatogumų. Žodžiu, jeigu sprendimus diktuos ir priiminės tokios gretos, tai vargas mums…

Nepasirašysiu        2019-10-19 20:13

Nesitikėjau Tiesos.lt sutikti autorių - komunistų (nesiimsiu čia žaisti svarstyklėmis, kiek komunistas jis, kiek socialistas, kiek žaliasis ir ar jam pritrūko laiko, ar intelekto augromuliuoti raštu labiau pasvertas mintis).
Net dalis lietuvių studentų Londone per metus-kitus perserga didelio ir liberalaus miesto ligomis ir įgyja atsparumą.
Beje, liberalusis “Standard” (kaip ir “nepriklausomasis” “Independent” - KGB agento, Aeroflot savininko Lebedevo sūnaus laikraštis, padėjęs išrinkti dabartinį premjerą. Premjeras Johnsonas nedetalizuoja, kiek vakarėlių su Lebedevu praleista pastarojo pilyje Italijoje ir kas už tai mokėjo, tik aišku, kad turbūt vakarėlių/savaitgalių buvo tarp 5 ir 10.

Tai, kaip suprantu, Tiesos.lt yra bent iš dalies skirtas atspindėti krikščioniškai nusiteikusių socialistų nuomonę? Jei taip, svarstau, kuo tai skiriasi nuo p. Soroso krypties, kurio fondai finansuoja “klimato protestus” D. Britanijoje ir kitur (informacija skelbta prestižiniuose vakarų laikraščiuose pastarosiomis savaitėmis; kiek pamenu, minėta suma viršijo $25 milijonus). Tiesa, kai kam gal atrodo, kad solidarizuojasi ne su Prancūzijoje nuteistu sukčiumi, o su…Lietuvos sengirėmis ir jų gynėjais.

Lietuvos pilietinių ir politinių nuomonių vaivorykštė vis labiau glumina… O iki rinkimų dar visi metai.

Klimatas šyla ne dėl žmonių veiklos       2019-10-19 9:13

Reikia pagaliau suprasti, kad gamtoje klimato kaita yra natūrali ir cikliška, per amžių amžius atšilimus periodiškai keičia atšalimai. Gal ledynmečius pamiršot? Tai nulemia gamtos dėsniai, o ne žmogaus veikla.

stasys        2019-10-19 7:56

Sumažintu algas dvigubai Londone žmonės vėl vaikščiotu kojomis . Ar ne keista Uk svaro vertė krenta metai iš metu , žmoniu pragyvenimo šaltiniai tirpsta o jiems vistiek ta duona nerūpį . Jiems reikėtu tokio Premjero kaip mūsų Kubilius ..ir per viena naktį jie vėl taptu panašus į žmones kuriems rūpi o kaip ta šalis jų gyvena .

Justinas       2019-10-18 10:51

Kai galva tuščia, protestuoja prieš klimato kaitą.

Aš irgi       2019-10-18 9:42

pasikabinsiu Gretos portretą namie.

Vilnietis       2019-10-17 21:38

ne bomžams spęsti apie žmonijos ateitį.

stoškui       2019-10-17 21:25

o pačiam gyvybiškai būtina kaip į š...įkirptam blaškytis tais lėktuvais.

Al.       2019-10-17 16:09

Jei tiems protestuotojams, ir Stoškui, iš tikro rūpėtų klimatas, tai visas jėgas nukreiptų medžių gynimui.

> 16:01       2019-10-17 16:01

Negerbia. Išmoko kelis angliškus žodžius ir pasijuto pasaulio bamba.

tie protestuotojai       2019-10-17 15:54

liebrastmarksitų išplautomis smegenimis imbecilai, kaip ir pauglė švedė.

ah1>Reikia protestuoti 2019-10-17 16:19       2019-10-17 15:27

todėl kad rinkos ekonomika - kuo daugiau serga tuo daugiau pirka vaistų tuo didesnis pelnas ir tuo didesni mokesčiai į biudžetą, didesnės biudžetininkų -va mokytojų algos ir didesnė vaistų versilinkų gerovė, o kai numirštat ir vėl gerai laidotuvių verslui.

Reikia protestuoti       2019-10-17 15:19

dėl kertamų medžių ir klimato kaitos,tik šiandien Vilniuje protestuoja onkologiniai ligoniai.Kodėl politikams negaila žmonių gyvybių?Kodėl prie protestuotojų nėra politikų?

pigu       2019-10-17 15:03

Briuselyje irgi protestuotojai bande blokuoti eisma. keleta valandu ta ir dare, veliau policija juos isvaike, iskaitant ir duju panaudojima, nemazai sulaike. medijos ir kai kurie politikai bande kurti skandala, kaltinti policija, bet ko gero pirma karta pamaciau, kad dauguma zmoniu palaike siaip jau ne pacia populiariausia istaiga- policija- bet ne “visiems mums gero linkincius protestuotojus”. viska reikia daryti protingai, o ne kurti chaosa ir skleisti pigia propaganda. atsiprasau, jeigu izeidziau. geros dienos

Viskas       2019-10-17 15:01

gerai, iskyrus tai, kad svetimos kalbos intarpu neturetu buti.Jeigu gerbiate save, lietuviu kalba ir skaitytoja.


Rekomenduojame

Agnė Širinskienė. Apie neliečiamuosius

Audrius Bačiulis.Beprotybės kronikos: Leftistinių propagandistų miniai nepavyko parklupdyti didžiausio JAV verslo dienraščio „The Wall Street Journal“

Raimondas Navickas. Panašu, kad antisemitizmo ir etninės nesantaikos kurstytojai Lietuvoje išties kelia galvą

Andrius Švarplys. Vyksta didžiulė, giluminė, fundamentali demoralizacija

Geroji Naujiena: Kad ieškotume Jo Karalystės ir Jo teisumo

Vytautas Sinica. Kas yra leftizmas?

Vygandas Trainys. Partizanų ir kitų Lietuvai pasiaukojusių žmonių juodintojai nusipelno platesnio komentaro

Raimondas Navickas. Rinkimų naujienos iš ateities

Vitalijus Karakorskis. Atviras laiškas advokatei Fainai Kukliansky

Karolis Venckus demaskuoja: vaikų prievartautojas, ištvirkinęs pasaulio elitą. Lietuvoje to nėra?

Algimantas Rusteika. Dar kartą apie idiotus ir idiotizmą

Neringa Venckienė. Nušautas pedofilo Džefrio Epšteino ir DEUTSCHE BANK bylą nagrinėjusios teisėjos sūnus

Arvydas Anušauskas. Prašau pagalbos – tai gali sustabdyti insinuacijomis ir iš piršto laužtais teiginiais grįstą šmeižto kampaniją

Bronius Puzinavičius. Ar sprendimą dėl Lukiškių aikštės monumento turėtų priimti tik menininkai?

Vytautas Sinica. Užsienio „gerąją patirtį“ reikia įvertinti iš anksto

Rinkimai Lenkijoje – kova ir pramoga

Verta prisiminti. Arvydas Šliogeris. Pamatinė žmogaus dorybė yra drąsa

Vytautas Radžvilas. Remti Bideną – tiesti kelią Merkel-Putino paktui

Jolanta Miškinytė. Dar viena šeima prašosi oficialaus prieglobsčio Lenkijoje

Algimantas Rusteika. Pabaigos pradžia

240 000 žmonių pasirašė Baltųjų rūmų peticiją raginančią paskelbti George’ą Sorosą teroristu

Vytautas Radžvilas. Laisvė – tai ne teisė voliotis smėlio dėžėje ant didvyrių kaulų…

Raimondas Navickas. Prasideda…, arba „Eikite ... su savo ‘Black lives matter’ afera“

Vytautas Sinica per Marijos radiją. Ką šiandienos žmogui sako istorinės atminties ženklai: paminklai, memorialinės lentos, atminimo aikštės?

Nacionalinis susivienijimas. Apie cenzūrą ir Lukiškių aikštę

Rasa Čepaitienė. Kaltė ir įniršis

Geroji Naujiena: Palikti iki pjūties

Iš propagandos frontų. Užkalnis: pagaliau Lietuva atsiveria imigrantams. Pasitinku su gėlėmis

Raimondas Navickas. Versli moteris – kiekvieno politiko svajonė

Joana Noreikaitė. Liepos 17-toji

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.