Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Teisėkūros iniciatyvos, Aplinkosaugos politika

Liutauras Stoškus. Kelios pastabos apie naująjį Žemės gelmių įstatymo projektą

Tiesos.lt redakcija   2018 m. kovo 16 d. 9:06

3     

    

Liutauras Stoškus. Kelios pastabos apie naująjį Žemės gelmių įstatymo projektą

Neseniai Marius Jokūbaitis sukėlė didelį sąmyšį, paplatinęs Jono Satkūno teiginius, kad hidraulinis ardymas gali būti naudojamas bet kokiame sklype, nes „tikrai niekas to nedraudžia daryti“.

Aplinkos ministerija tąkart ministro vardu patikino, kad leidimai išduodami tik tradiciniams angliavandeniliams ir kad „tirti ir naudoti skalūnų dujas Lietuvoje nėra išduodami ir nebus“.

Kadangi tą patį trečiadienį, kai buvo paskelbta žinia apie hidraulinio ardymo naudojimą, Vyriausybė pritarė ir Žemės gelmių įstatymo projektui, tad ėmėme ir pasižiūrėjome, o kas gi keičiama tame įstatyme.

Peržiūrėjus patvirtintą Vyriausybės projektą susidarėme įspūdį, kad Jono Satkūno teiginiai tikrai nėra visiškai be pagrindo. Dokumente tyčia ar netyčia visiškai supintos procedūros tradicininių ir netradicinių angliavandenilių gavybai, kad nėra jokių garantijų, jog atlikus poveikio aplinkai vertinimą vieniems angliavandeniliams bus bandomi išgauti visai kiti. Tam tiesiog tereikės… pakeisti leidimo priedą nurodant, kad bus taikomas hidraulinio ardymo metodas. Ir viskas! Kad taip įvyktų tiesiog tereikia, kad leidimas būtų išduotas angliavandeniliams konkrečiai nenurodant kokiems, nes įstatymas to nereikalauja.

Įstatyme nėra minima, kad išsklaidytųjų angliavandenilių tyrimams reikia PAV, kaip numato PAV įstatymas. O tai nėra gerai, nes tie dalykai minimi kalbant apie gavybą. PAV reikalavimai dokumente yra daugiausia minimi netiesiogiai ir nėra iki galo aiškiai aprašyta jo vieta.

Įstatyme reikalaujama, kad turi būti pateikiama informacija apie hidraulinam ardymui naudojamas medžiagas. T.y., post factum. Būtina, kad ši informacija būtų pateikta PAV metu, o ne tada, kai jau darbai prasidėję.

Įstatyme nustatyta, kad kasybos atliekų negalima palikti gamtinėse (įstatyme vartojamas tikslintinas terminas – natūralios) ertmėse. Tačiau visiškai nieko nekalbama apie dirbtines ertmes, kurios atsiranda hidraulinio ardymo metu. Ten palik bele ką. Praktikoje sūrymai visada buvo išleidžiami atgal į ertmes, tačiau tiek ankstesni, tiek dabartinis įstatymas tai draudžia. Tai ir toliau eisime tuo keliu, kad vieną rašysim, o kitą darysim?

Na, bet netikėčiausias dalykas buvo ta nuostata, kad įmonė, bet kurioje ES valstybėje turinti leidimą tirti žemės gelmes, gali imti ir vykdyti tyrimus Lietuvoje be jokio leidimo. Užtenka tik registruotis. Klausimas: kaip tai siejasi su nacionaliniais interesais ir saugumu? Be to, nėra aišku, kada turėtų būti pateiktos ir atitinkamos PAV išvados. Reikėtų tikslinti.

Nesakau, kad įstatymo variantas yra daug blogesnis už ankstesnį, bet ir ne geresnis. Yra ir daugiau visokių klaidų, pvz., prie tyrimų kalbama apie eksploatacinius gręžinius ir pan.

Palikta ir landų. Nesuprantama išimtis žemės ūkiui pakelti kartelę, kiek gali būti suvartota požeminio vandens be apskaitos. Tai nėra gerai. Ir tai tikrai nėra kokia neįmanoma našta, kaip surašyta aiškinamajame rašte. Našta visiems vienoda, ir nežinau, kodėl reikia vienai ūkio šakai daryti išimtį.

Tačiau vis dėlto pagrindinė problema – aiškus neįvardijimas, kam yra išduotas leidimas. Turi aiškai būti parašyta, ar leidimas tradiciniams angliavandeniliams, ar išsklaidytiems. Tik taip būtų apsisaugota nuo to, kad Jono Satkūno išsakytos pastabos nebūtų realizuotos praktikoje. Jei tai nėra Aplinkos ministerijos tikslas, šį dokumentą reikėtų tikslinti.

Visos konkrečios pastabos bus pateiktos tiek AM, tiek Seimo Aplinkos komitetui.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Stai cia reikia rimtai protestuoti       2018-03-17 14:54

kaip ir visur ,kur vykdoma skalunu programa.Jokiu budu !Tikrai atrodo-gyvenam paskutiniais laikais,o po musu kad ir tvanas !Deja -dazniausiai susiburia tik zmones,kuriu kaiminysteje tai daroma.Zala gamtai cia neabejotina.

ruta       2018-03-17 8:52

Kadangi Eurostat duomenemis Lietuva yra tarp KORUPCIJOS pirmunu , tai tos istatymo landos laaaabai netgi suprantamos ..

viskas sąmoningai padaryta       2018-03-16 16:40

Nėra tame jokio atsitiktinumo ir klaidų.


Rekomenduojame

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Rasa Čepaitienė. Rentininkų partija

Ramūnas Aušrotas. JK valdžia po truputį pradeda „veržti kranelius“ gender ideologijos sklaidai tarp jaunimo

Mirštanti Europa (ir tai nėra vien tiktai senėjimas) kviečiasi „šviežio kraujo“...

Algimantas Rusteika. Apie teisingumą

Andrius Švarplys. Emanuelio Macrono žinia Rytų Europai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.