Aplinkosaugos politika, Vilnius

Liutauras Stoškus. Kalnų parko projekto pristatymas

Tiesos.lt redakcija   2019 m. liepos 2 d. 7:24

18     

    

Liutauras Stoškus. Kalnų parko projekto pristatymas

Projektų pristatymuose visuomenei paprastai stengiuosi kiek galėdamas užimti neutralesnę poziciją, nepasiduoti emocijoms ir bandyti kiek įmanant žiūrėti į pristatymą profesionalo žvilgsniu. Deja, turiu pripažinti, kad Kalnų parko techninio projekto (?-nes nelabai buvo aišku) pristatymo metu ne itin pavyko išlaikyti distanciją ir išlikti nesusierzinusiu.

Visų pirma dėl to, kad eidamas į antrą ar net trečią Kalnų parko projekto pristatymą tikėjausi jo kokybiško ir aiškiai įvardinančio įvykusį pokytį, tačiau vietoj to gavome įtikinėjimų srautą, kad parką būtina tvarkyti (negirdėjau, kad nors kartą būtų kas dėl to suabejojęs) ir kad miškininkai ir suinteresuota medžių išsaugojimu visuomenė palaimino ar bet jau tuoj tuoj palaimins kirtimų apimtis.

Papildomai surezonavo dar ir tai, kad pranešimuose buvo kalbama apie planuojamą funikulierių ir tiltą, nors kaip vėliau komentarų metu paaiškėjo, kad funikulieriaus nebus, o iš informuotų klausytojų sužinojau, kad tiltui finansuoti pinigų bent jau AM neskirs. Tad ką mums čia pristatinėjo, ar kažkokias pirmines idėjas, ar suderintą galutinį tech. projekto variantą?

Na, bet esminis dalykas, sugebėjęs iš manęs išmušti paskutinius ramybės likučius, buvo ir tolesnis neatsakingas šlaitų stabilumo vertinimo ignoravimas ir dar didesnis nesusigaudymas, kokį vaidmenį stabilizuojant šlaitus vaidina medžiai. Šis aklumas tai visiškai gluminantis. Lyg nebūtų Gedimino pilies kalno ir begalės nuplikintų piliakalnių nuslinkusių šlaitų istorijų. Kur noras „atverti vaizdus“ nugali elementarų pasekmių supratimą. O Kalnų parko jautrumas tokiems „atvėrimams“ yra nepalyginamai didesnis nei to paties Gedimino kalno ar didžiosios dalies piliakalnių.

Aiškinimas, kad mes kirsime daugiausia invazinius medžius ar nevertingas drebules rodo, kad nesuprantama, kad drebulės ar invaziniai klevai auga šlapiausiose vietose. Tai reiškia, kad visų pirma ten, kur suteka ar susilaiko gruntinis vanduo. Naudodami vandenį medžiai išgarina didelius jo kiekius užtikrina, kad vandens perteklius nesikauptų dirvoje. Juk būtent iškirtus medžius dirvos paviršiuje susikaupęs vanduo ir buvo pagrindinė pirmųjų nuošliaužų nuo Gedimino pilies kalno priežasčių. Todėl priklausomai nuo vietos, vandens akumuliacinių savybių, susiklosčiusių gamtinių sąlygų (stipri liūtis) paprastas keletos drebulių iškirtimas gali turėti tragiškų pasekmių. Apie tai ir norėjosi išgirsti, kad žinomos itin pavojingos vietos ir bus taikomos konkrečios šlaitų stabilizavimo priemonės. Dabar gi supratimas yra toks, – „panašioje vietoje kirtome ir nieko neatsitiko“. Taip bent man aiškino vienas iš projekto rengėjų, kiek supratau, atsakingas už „atvėrimus“.

Vienos jautriausių geoekologine prasme žiūrint teritorijos tvarkymo projekte medžiai vertinami tik grožio, saugumo ir medienos požiūriu! Ir tai - XXI amžiuje!

Galbūt, neatsitiks, pasiseks. Kaip loterijoje. Bet per turimą Lietuvoje patirtį su piliakalnių tvarkymais galiu prognozuoti, kad egzistuoja pakankamai didelė, vertinčiau ją kaip maždaug 75 proc., tikimybė, kad tikrai turėsime rimtų problemų dėl nuošliaužų, jei bus remiamasi ne geologinių struktūrų stabilumo vertinimu ir atitinkamais į tą informaciją atsižvelgiančiais veiksmais priimant sprendimus dėl želdinių tvarkymo, o „kitur kirtome ir nieko neatsitiko“ tipo vertinimais.

Todėl detalūs šlaitų stabilumo žemėlapiai PRIVALO būti padaryti. Ne tik ten, kur kertama, bet kur bus tiesiami elektros kabeliai ar daroma kitokia invazija į gruntą ar reljefą.

Neturime leisti, kad ir Kalnų parkas virstų dar vienu dideliu betono kalnu, koks dabar yra Gedimino pilies kalnas. Bent jau po šio pristatymo nerimas, kad taip ir baigsis, tapo tik dar didesnis. Po 4 metų svarstymo šių rizikų suvaldyme jokio principinio pokyčio nepavyko pamatyti.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Karabasas stasiukui       2019-07-3 18:12

Toks argumentas, kai iš palovio amsi.
Išlystum, gautum į dantis.
Nenori apsišviest?

stasys        2019-07-3 18:00

albas rašo > ”  Nereaguokit į “stasio” rašliavas, tai bus didžiausia bausmė jam ir tepaspringsta savo tulžimi. Jo tikslas yra siurbti mūsų laiką ir energiją, jam už tai ir moka, nemaitinkim to susnos.” čia toks argumentas .smile

Albas       2019-07-3 11:46

Nereaguokit į “stasio” rašliavas, tai bus didžiausia bausmė jam ir tepaspringsta savo tulžimi. Jo tikslas yra siurbti mūsų laiką ir energiją, jam už tai ir moka, nemaitinkim to susnos.

Nuomonė       2019-07-3 7:24

Tas šiuo metu vykstantis nežmoniškas medžių pjovimas yra didelė niekšybė, kuriai nedelsiant reikia taikyti baudžiamąjį kodeksą.

stasys        2019-07-3 6:17

Erozija proto prasideda kai žmogus atsisako svarstyti kitas idėjas (priežastis) siekiu jas atmesti argumentuotai tuo pačiu pagrindžiant savo .Aišku galima į problemas žiūrėti va taip kaip autorius daro , gilaus kartėlio pagrindu,  bet jei kalba eina apie vieša interesą .. čia turėtume kalbėti apie visuomenės interesus atitinkančius lūkesčius. Mano patirtis savo kad tokie viešu erdviu gražinimo projektai sugrąžiną žmones į parkus laisvalaikiui ir tai geriausias įmanomas rezultatas .. sutvarkyta aplinka , praplėstos erdvės iškirtus tam tikra dalį senu medžiu į tas erdves įleidžia daugiau saulės šviesos ..Jei jau taip branginame tuos medžius imkime juos ir atsodinkime ..bet taip kad tai butu nauja pradžia tai viešai erdvei .Konsensusą galima rasti visur, reikia tik ožio ragus sukišti ten kur saulė nešviečia ...ir dar turėti truputi to kas vadinama savo vizija-idėja. O dėl Gedimino kalno visos nuošliaužos esti ten kur tu medžiu ir niekada nebuvo ..todėl juos čia kaip priežastį minėti tai problemai neišmintinga . Paprastai kalbant mes daug norime iš to kalno su tokiais mūsų užmojais ji padaryti valstybės simboliu , be abejo tam yra kaina kuria teks karts nuo karto mokėti ir ne dėl iškirstu medžiu augusiu ant jo .Ar kas bandė nešioti ordinais nusagstyta visa švarką ? pabandykite ,..traukia prie žemės . Urzguliai !! marš į būdą .

sąsiui       2019-07-3 1:52

Na ką gali žinoti pasenęs liurbosrąlus provincialas apie Vilniaus kalvas? Mes beveik kiekvieną dieną jas matome, ne vien naujienų portalų nuotraukose, dar vaikystėje po jas karstėmes. Čia apie tariamą vietų šlaituose drėgmei kauptis nebuvimą. Tavo žiniai, Gedimino pilies kalno šlaite net šaltinėlis yra. smile Ir ne koks “Vilniaus vandenų” privestas vamzdynais, o natūralus!

nenustebino       2019-07-3 1:44

Žinokite, Vilniaus savivaldybė visur taip elgiasi. Ypač tai pasimatė prie Šimašiaus. Prie Zuoko bandymų taip elgtis irgi netrūko, tačiau bent jau buvo bandoma įsiklausyti ir argumentuoti. O prie Šimašiaus Vilniaus savivaldybės klerkai ėmė kalbėti delfio komentatorių kategorijomis ir išvedinėti keistas paraleles, tada jomis remiantis daryti apibendrinimus ir išvadas. Bet ir tai tetrunka 20-30 minučių, o paskui jie išskuodžia. Paskui, pradėjus kažką daryti, prasideda didžiulės problemos, į kurias Vilniaus savivaldybės biurokratai atsako ignoravimu. Remiuosi savo patirtimi.

erkė       2019-07-2 19:43

Ė tu štazy,
1. Persišviesk galvą, su savo ” biriu smiltainiu”. Jei nežinai tai paaiškinsiu: smiltainis nėra birus, tai ne smėlis. Tai uoliena https://lt.wikipedia.org/wiki/Smiltainis
2. Jei nedašunta kokią funkciją atlieka mežių šaknys dirvoje tai bent kiek pasidomėk miškininkystės mokslais.
3. Nori Vilnių išlaisvinti iš gudūmos ? Gali pasiūlyti Šimašiui sukišti Vilnių į betono stiklo džiungles. O ten galėsi liumpenams dalyti duoną ir žaidimus -PANIE. dar ir jevrosojuzo babkių įsimesi…
4. 4 Kai tu būsi ta “sengalvėle”, kuriai nori viešujų darbų, susirasiu tave ir gausi dantų šepetuką valyti Gedimino šaligatvius-priminsiu tau Neues Ordnung 1942. Geriau nesulauktum “senosgalvėlės”...
5. Greit tau bus saulės džiugesys-nepraeis ir 10 metų, kai raitysies ant šaligatvio keptuvės . Va tada ir ateisi į gūdumą pasislėpti nuo “džiugesio” bet su savo babkėmis galėsi šluostytis savo Š...

stasy,       2019-07-2 17:51

o nenorėtum taigos iškirsti? Toooks būtų progresas! smile

stasys        2019-07-2 15:27

Autorius manipuliuoja išgalvotomis prielaidomis : cit. „Juk būtent iškirtus medžius dirvos paviršiuje susikaupęs vanduo ir buvo pagrindinė pirmųjų nuošliaužų nuo Gedimino pilies kalno priežasčių“ Matyt noras patirštinti spalvas autoriui tiek susuko protą kad imta aiškinti apie kažkokio vandens kaupimąsi galimybe birioje (smiltainis) Gedinimo kalno sandaroje ir galimybe medžiams ji išgarinti . Jei žmogus suras ant to kalno ta vieta kurioje galėtu tas vanduo kauptis ..bučiau labai dėkingas . Lengva oponuoti to projekto vystytojams kai vadovaujamasi labiau emocijomis nei sveika nuovoka . Aš ne priešas sveikai kritikai ..bet ji neturėtu tapti priežastimi sustabdyti tvarkyti ta lankoma vieta Vilniuje ., o medžiai ? visada yra galimybė juos pakeisti kita daugiamete augmenija ..Vilnius galėtu išsilaisvinti iš tos gūdžios girios sostinės įvaizdžio ..o tas gyliai jautrias sengalvėles besirūpinančias senais pokyčiais pritraukti prie viešu darbu gražinant atnaujinama kalnu parką .. Progresas ne priešas ,.. o tik galimybė atsisakyti seno į tas mūsų viešas erdves įleidžiant daugiau saulės džiugesio . Aišku gal butu naudinga tiems ‚bambekliams‘ palikti ir kokios gūdžios girios kokį užkampį kad butu kur aukoti perkūnui ..ar putinui ..

TROTA       2019-07-2 13:50

Ukmergėje sudarkė piliakalnio šlaitus padarė metalinį pasaitą, išpjovė medžius, piliakalnis griūna kaip Vilniuje, idiotai siaučia.

Gerb. Liutaurai,       2019-07-2 13:40

tai ką vis dėlto DARYTI? Kaip stabdyti šituos nebaudžiamus, nieko nebijančius, pinigui besimeldžiančius liberastinius obskurantus? Ar mes dar visuomenė, ar bejėgiškai mekenanti avelių banda? KAIP JUOS STABDYTI?

kas tie šlaitai, naujiesiems chunveibinams.        2019-07-2 12:48

naujiesiems Lietuvos chunveibinams tas jų “darbo ” rezultatas - šlaitų slinkimas ,yra tiesiog numatytas kaip vėlesnis ,daug pastangų nereikalaujantis valstybės milijonų melžimas .Ir atsakomybės juk jokios . Labai patogus “biznis” - “kuo blogiau - tuo rezultatas geresnis”:(

Al.       2019-07-2 12:48

Tai kur pats projektas? Kas autorius? Kas užsakė? Ar buvo konkursas? Kokia užduotis? Ar buvo kokie nors tyrimai? Jei buvo, kur jie ? Ar buvo kokios nors projekto ekspertizės ? Jei buvo, kur jos ? Kas ekspertai ? Tai koks vis dėlto darbų etapas?

Visi        2019-07-2 12:44

tie Lietuvoje vykstantys parku rekonstrukciju vajai su medziu iskirtimais yra neabejotinai susije su ES pinigu isisavinimu.Kol niera tvirto isitikinimo - menamai.Kartus patirimas Lietuvje su ES fondu isisavinima, leidzia manyti, kad parku rekonstrukcija ir kiti panasus projektai, leidzia gana greitai isisavinti lesas ir atsimti svo dali.

Plikam kalnui       2019-07-2 10:08

del Gedimino kalno medziu dingimo suabejociau. manau, kad vis delto ten buvo daugiau nekompetencijos reikalas, o ne piniginis. pinigu butu galeje ir kitais budais isisavinti.
o del kalnu parko panasu, kad ir tas, ir anas

Plikas kalnas...       2019-07-2 10:03

Šiandie viską valdo pinigai ir biznis. Manau, kad ir medžiai nuo Gedimino kalno dingo tik dėl tos pačios priežasties.

Žodžio laisvė...       2019-07-2 7:51

Griaukit,kirskit,naikinkit viską iki galo,kad Vilniaus neliktų - juk okupantai taip elgiasi.Puoškit surūdijusiais kanalizacijos vamzdžiais,bačkomis.Tikrų vilniečių juk
beveik nėra likusių,o atvykėliams nusičiaudėt kas bus su Vilniumi.Atvykėliams akyse tik pinigas ir naudos gavimo būdai.
Trys kryžiai kada nors po “patobulinimų” nučiuož apačion,tai gi menka bėda.Bolševikai buvo jį visiškai nušlavę nuo žemės paviršiaus.“Patobulinta” Lukiškių aikštė,Reforma-
tų skveras…ir daug kitų “patobulintų“vietų.
Na nesugrūsit Vilniun visos Lietuvos ir ne tik…Per maža Vilniaus dauba,kad sutal-
pintų visus beprotiškus sumanymus.

Rekomenduojame

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.