Aplinkosaugos politika

Liutauras Stoškus. Dešiniojo pusrutulio lubos

Tiesos.lt redakcija   2020 m. kovo 18 d. 10:13

25     

    

Liutauras Stoškus. Dešiniojo pusrutulio lubos

Kalbėdami apie konservatorių galimybes rinkimuose politologai dažnai kalba apie jų „stiklines lubas“, kurių niekaip jiems nepasiseka pramušti. Skaitant V. Laučiaus ar V. Rachlevičiaus tekstus nenorom kyla mintis apie dešiniojo pusrutulio lubas, kurios pasireiškia aršia ir gerokai neadekvačia reakcija į klimato kaitos problematiką. Tokie teiginiai kaip „milijardų švaistymas bandant pakeisti planetos klimatą“ (čia ir toliau kabutėse kur nurodyta – V. Laučiaus terminai) ir panašūs akivaizdžiai rodo, kad nesibodima net realybės neatitinkančių klišių. Tą drąsiai teigiu, nes valstybių subsidijos iškastiniam kurui kol kas yra gerokai didesnės nei atsinaujinančiai energetikai. Ir neteko girdėti, kad tie patys autoriai būtų kada kalbėję apie milijardų švaistymą teršiant aplinką ir naikinant ekosistemų stabilumą. „Nekirsk medžio, jį sodink“ ir „Nemesk šiukšlių į mišką“, – daugiau mažiau yra viskas, kuo apsiriboja jų supratimas apie aplinkosaugos reikalus. Jau net neakcentuojant to, kad ne klimatą bandoma keisti, o mažinti poveikį jam. Nes pasekmės bus nepalyginamai skaudesnės nei sukeltos Corona viruso. Bet net ir jo protrūkis greičiausiai nebūtų tokio masto, jei turėtume normalią žiemą, o ne pusę metų trunkantį rudenį.

Diena, kai Andrius Kubilius „atrado“ antropogeninę klimato kaitą, suteikė vilčių, kad ir dešinojoje stovykloje įvyks šiokia tokia pozityvi slinktis, tačiau panašu, kad įtakingi ir politikų luomui nepriklausantys dešinieji dar ilgai nekeis savo retorikos. Klausimas, kodėl taip yra, man iki šiol yra atviras. Bandysim ta tema padiskutuoti, kai gyvenimas grįš į normalias vėžes.

Gyvenimo ekosistemų galimybių ribose siekis kontrastuoja su ekonominio augimo siekiu. „Nesibaigiančios gyvenimo džiaugsmo kelionės“ (VL) noras iš esmės daug kam yra geresnio gyvenimo sinonimas, o valstybė, galinti tai užtikrinti, tikriausiai atitiktų tų žmonių gerovės valstybės sampratą. „Ieškoti savęs“ kelionėse ir įvairių „patiekalų lėkštėse“, kaip taikliai tai įvardina VL, yra tokių žmonių gyvenimo variklis ir, matyt, prasmė.

Bet grįžkim prie „dešiniojo pusrutulio“ ir klimato kaitos. Drįsčiau apibendrinti, kad asmeniniai įpročiai neretai yra itin stiprus veiksnys, nulemiantis retorikos lygį. Štai VL neretai savo pasisakymais FB ar net paprastai puikiais analitiniais tekstais, kuriais ne kartą dalinausi su pasimėgavimu, žvelgia į pasaulį pro automobilio stiklą. Paniekinamas žvilgsnis į pastangas atkreipti visuomenės dėmesį į automobilių sukeliamas problemas skelbiant judriąją savaitę ar dviratininkų traktavimas kaip trukdžių, jau nekalbant apie atvirą tyčiojimąsi iš nors ir silpnai sukoncentruoto, bet vis dėlto pagirtino pabandymo įvesti bent jau automobilių registravimo mokestį, – visa tai irgi rasite VL tekstuose. Juose netikėtai VL atsistoja į tą pačią gretą kartu su smagiai pagarsėjusiu Policijos departamento Viešosios policijos valdybos Ekstremalių situacijų ir patrulių skyriaus vyriausiuoju tyrėju Vaidu Giršvildu, kuris atvirai neseniai visiems prisipažino, kad niekada nemėgo dviratininkų, autobusų ir troleibusų vairuotojų bei pėsčiųjų. Labai panašu, kad ta vidine nemeile pulsuoja ir VL ir dėl to aštriai blokuoja bet kokias pastangas išbraukti automobilį iš šeimos draugų sąrašo.

Aplinkosauga plačiąja prasme, kaip bežiūrėsi, yra pasikėsinimas prieš Jo Šventenybę Automobilį. Auto mokesčiai, CO2 išmetimų mažinimas, viešo transporto, dviračių skatinimas – visa tai yra reali grėsmė gyvenimo džiaugsmui, kurį suteikia mašina. Nepaisant to, kad prarandamos erdvės, teršiamas oras, o spūstys gatvėse sukelia daugiau diskomforto nei naudos. Pritaikius garsiąją frazę galim teigti: ar dėl to kovojom, kad negalėtume automobiliu važinėti! Natūralu, kad „Gretos Thunberg nesąmonės“ (VL) tada turi erzinti. Ir gana smarkiai.

Tad kaip dabar atskirti, ar tai „dešiniojo pusrutulio lubos“, ar intuityvios grėsmės savo pomėgiams ar tiesiog įpročiams pojūtis?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kis       2020-03-25 15:45

Kas atkase si pilipuka,kodel jam taip parupo klimatas.Domekis pats apie klimata kaita per zemes egzistencija,nors kas tiksliai zino?Viena bobute pasake kitai bobutei.Juk Bolivijoje iki siol net prezidentai tiki burtininkais,kodel mes nagalime patiketi,kad Landzbergis siustas is Marso ,o kitas asilas is Sirijos zvaigzdyno (zvaigzde dar nustatoma)

Gintila       2020-03-20 21:28

Klimatas visais laikais keitėsi ir keisis. Milijardus reikia leisti ne kovai su klimao kaina, kurios neįmanoma laimėti, o prisitaikymui, priemonėms mažinančioms klimato kaitos grėsmes. Gamtos tausojimas, kova su tarša ir ideologizuota kova su klimato kaita visiškai skirtingi dalykai.Tai ir yra pagrindinė  VL straipsnio mintis.  Bet to nesuvokia tie, kuriems kiekvieną kartą  klausantis šv. gretos paistalų iš susižavėjimo įvyksta poliucijos…

Dėsnis       2020-03-20 14:35

Nėra esminio skirtumo tarp dešiniojo ir kairiojo pusrutulio lubų, gali būt silpnapročiai abu pusrutuliai, ypač pavojingas jų iniciatyvos aktyvumas, dešinysis kaip ir aktyviau imasi, kairysis mažiau, nors kartais kairysis labai suaktyvėja, pridarydamas dar baisesnių padarinių.

stasys        2020-03-20 11:52

Liutauras niekaip neapsisprendžia kaip čia ta ekologija apjungti su pandemijos problemomis . O juk radus sprendimą ..visos šalys net nustotu klausti apie CO2 išmetimo mažinimo būtinumą .

VU arba kitaip       2020-03-19 18:22

Kapsukės prapiesoriai širsta ir buvusius okupacijos metų totalitarinio režimo oponentus ir priešininkus vadina putinoidais - Putino mylėtojais arba suprantančiais jį, kai viskas čia yra atvirkščiai. Juk nebuvo desovietizacijos, derusifikacijos nebuvo kaip ir depolonizacijos, o šlovingoji kabutėse KGB įslaptinta su Saule, ane, Kapsukės prapiesotriai? Tad kame reikalas, a? Vadinsite mus ir vėl kaip Sovietų kariuomenėje fašistais, niemcais, nacistais ir pribaltijskais banditais, ane? Toli eisite, vyručiai, jeigu taip, tikrai.

Ciniškai prisidengę       2020-03-19 6:27

rūpesčiu paprastu žmogumi, liberoidai rengiasi įvesti totalų visų sekimą, žiaurią cenzūrą ir diktatūrą, kokios pasaulis dar nematė. Übermensch’ai tam seniai pasirengę - mes, runkeliokai, jiems trukdome mus mulkinti, apgaudinėti ir engti. O šia išmaniąja Kornone 2020 teks visiems persirgti arba, Hegemono džiaugsmui, nukeliauti pas Abraomą. Kas tarnavo Sovietinėje kariuomenėje, turėtų prisiminti Sibiro opą arba kitaip “Juodligę 1979” metų, kuri gerai pašlavė tiek eilinius kareivukus ten po avarijos Sverdlovsko(Jekaterinburgas), berods, 19 kariniame miestelyje, jo laboratorijoje, tiek gretimų gamyklų darbininkus - krito kaip lapai po tokio eksperimento, po tokio džino išleidimo į erdvę - į viešumą. Ne kas kitas, o prezidentas R.Reagan’as įspėjo pasaulį, kuo prisidengusi ir po kieno vėliava ateity ateis į pasaulį baisi diktatūra, totalitarizmas, pamenate? Intike galite susirasti visą jo kalbą, kaip ir signataro K.Uokos liudijimus. Žinoma, mažaraščių ir prapiesorių bei akademikų nuomonės nesutampa - tam jie ir mokslų daktarai, kad pasitarnautų stipresniems(Troikei), žodžiu, karo nugalėtojams. Visais būdais stengiamasi Tiesą kriminalizuoti, kad būtų apsaugotas Velnias - blogis.

ah1       2020-03-19 1:01

vedantiškoji amžinoji dviejų pasaulėžiūrų proto ir malonumų kova. Kas laimi?

DD plius DD       2020-03-18 23:28

“Tą drąsiai teigiu, nes valstybių subsidijos iškastiniam kurui kol kas yra gerokai didesnės nei atsinaujinačiai energetikai.”- porina autorius
Drąsiai tai drąsiai. Tik bėda ta, kad baubo nemačiau. Kokios dar subsidijos iškastiniam kurui??
P.S. Užkniso pasaulio gerintojai juodai.

Padavė perlų       2020-03-18 22:44

“Labai panašu, kad ta vidine nemeile pulsuoja ir VL ir dėl to aštriai blokuoja bet kokias pastangas išbraukti automobilį iš šeimos draugų sąrašo.” Ką ir kaip reikia rūkyti, kad automobilis iš transporto priemonės pavirstų visos šeimos draugu?  “[..] ne klimatą bandoma keisti, o mažinti poveikį jam. Nes pasekmės bus nepalyginamai skaudesnės nei sukeltos Corona viruso.” Adekvačiai parūkius, kaip matome, galima pamatyti ir ateitį...

tiek       2020-03-18 22:04

aš taip pat labai palaikau Gretą , bet kartu labai nepalaikau naujos rinkliavos automobiliams.Verčiau jau rimtai imtis valstybinės programos sukurt įperkamą lietuvišką elektromobilį ar pan. ekologišką transporto priemonę.Juk automobilis - tai labai svarbus žmogaus teisės į judėjimo laisvę komponentas._Tik požiūris turėtų keistis - auto yra būtina priemonė iš taško A į B ...Labai gerbiu ir naują transporto priemonę  - elektrinį paspirtuką . Geru oru - tai rimtas pagalbininkas žmogui nebrangiam susisiekimui. O sveikiems - labai tinka ir dviratis .Nieko prieš,suprantama, ir prieš pėsčiuosius. Labai nepatinka ,kad ,pvz. Palangoje ,vietoj to ,kad imtų ryžtingos pažeidėjų su paspirtukais kontrolės, Basanavičiaus gatvėje tiesiog grubiai uždrausti aplamai elektriniai paspirtukai. (kaip neįgaliam žmogui dabar savarankiškai pasigrožėt Palangos tilto teikiamomis nepakartojamomis grožybėmis.Vnž. - daugiau pakantumo , kartu daugiau perfekcionizmo užtikrinant judėjimo laisvę.

Ar tiesa, kad       2020-03-18 19:11

dezistai(Raudonosios oligarchijos dvaro žurnaliūgos) bus paskelbti cenzoriais? Nuomonė paremta skaitant 15min ir bendradarbiaujant su „Facebook“ administracija, kurios pagalba siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą(Stop Trump!) socialiniame tinkle. Daugiau apie tai: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/ne-uzrasas-ant-flakono-nereiskia-kad-covid-19-protrukis-suplanuotas-56-1290370?fbclid=IwAR2DeQrTto2aiLG6JTh-p2hBOCPi-iWRSz7A0IoMVvSp7mn5yhr8yEQYbvw&copied;

Lau2iukas       2020-03-18 18:50

kas kiek metų kailį keičia pagal šeimininko pageidavimą? Ar tik jau nekeičiasi kailiukas link ultra nacionalistų ar nacistų?

Laba diena       2020-03-18 18:46

Aš myliu Gretą ir ką padarysi.

Ką gi,       2020-03-18 17:11

Laučių šįkart padarė

Didžiausia bėda,kad       2020-03-18 15:01

80 procentų išsivysčiusių šalių gyventojų gyvena keliuose dideliuose miestuose.Kai Lietuva,nedidelė valstybė galėtų būti vienas miestas su kaimo intarpais.Sutirštinta,tačiau iliuzija,kad didelį miestą galima paversti kaimu.Vien vaikų vežiojimas į darželius,mokyklas,būrelius mieste didelė tarša.

Dirbtinės Gretos ašaros       2020-03-18 14:28

Korona masiškai jau kone visame pasaulyje verčia uždarinėti gamyklas, stoja keleivių gabenimo transportas, ištisuose biuruose ir ofisuose rytais neuždegama nė viena elektros lemputė. Autoriau, jei to negana, ir vis dar verkiat Gretos Thunberg ašaromis, tai kovokit, rodykit pavyzdį,  rakinkitės prie medžių, kurių kirtimo tempai nemažta, nepaisant kritusios paklausos ir kainų. Ar jums Lietuvos miškų kirtimas nesisieja su klimato kaita? O gal tai turėtų daryti Laučius su Rachlevičiumi, jūs tik pakritikuosit? // Apie nemėgiamus dviratininkus. Kai Vilniaus savivaldybės genijai, spręsdami dviračių takų trūkumo problemą, ima tai daryti pačiu primityviausiu būdu, tiesiog perpiešdami miesto gatves ir siaurindami gatves automobiliams… Kiek šiomis dienomis važinėja dviratininkų? Galima drąsiai teigti, kad dviračiai geriausiu atveju važinėja kokius 4-5 mėnesius per metus, ir tai tik, kai tam palankus oras. O negalinčių tokiose susiaurintose gatvėse prasilenkti su priešpriešiniu automobilių srautu, ypač piko metu, vairuotojų kraujas dabar verda ir virs ištisus metus. Į ką virsta tas beveik visuotinas dviratininkų nemėgimas? Ar tik ne į atvirą neapykantą? Ir kaip tokiose užšimašintose gatvėse, kuriose didžiąją metų dalį per dieną pravažiuoja vos vienas kitas dviratis, su aplinkosauga ir klimato kaita, ką? Ar miesto gatvių vertimas dviračių takais yra adekvati reakcija? Be to, kaip prie daugiabučių ir daugumos ofisų nebuvo, taip ten ir neatsiras vietos saugiai palikti didesnį dviračių kiekį. Taip pat jau esamuose ofisuose neatsiras persirengimo kambariai ir dušinės. Ar tėvams dviračiu siūlote ir vaikus į darželius bei mokyklas kasdien vežioti? Vietoje automobilio reikia pasiūlyti realią ir patogumu bei komfortu automobiliui nenusileidžiančią alternatyvą, kitaip tokie straipsniai yra tik rėksnių noras pasirodyti. Jokio konstruktyvumo, buka ir neadekvati reakcija. Apgailėtina.

Vilnietis       2020-03-18 13:28

tas Liutauras stoškus iš lyg ir adekvataus žmogelio pasidarė eko-fašistas, ir visokių autistų proteguotojas.

VL - tai čia       2020-03-18 13:20

tas fašistų-nacionalistų medžiotojas Lietuvoje? Įdomu, kiek jis čia tokių sumedžiojo?

Paulius       2020-03-18 13:16

o, pasirodo, yra esybių manančių, kad taršos mokestis (bent lietuviška jo versija) sąlygos automobilių taršos mažėjimą. Juokingiausia, kad tas žmogelis savo kūrinio antrašte lyg ir pretenduoja į „holistinio mąstymo“ prezentantą smile paprasčiau - abiejų pilkosios masės pusrutulių vartotoją. man susidaro visiškai kitoks įspūdis. Nebent vartojimą suprastume tiesiogine prasme smile

Valstybė privalo       2020-03-18 13:03

išdalinti visoje Lietuvoje norintiems po gabalą žemės ir visaip skatinti kurtis,kad ir vasarojimui.Ne tik aplink miestus.Ne visi norės,tačiau norinčių bus.Taip labai padėtų gamtai ir žmonėms.

Dažnai betikslis,       2020-03-18 13:00

tik kūnus lepinantis keliavimas yra sudedamoji neoliberalios vartotojiškos ideologijos dalis.Gamta stabdo.

cha       2020-03-18 12:50

p. Rusteika neseniai rase, kad po krizes gali prasideti kazkoks apsivalymas. sitas straipsnis yra irodymas, kad apsivalymas vyks sunkiai, nes bent jau viena puse- kairieji-zalieji net nebando keisti savo mastymo. juk bent jau dalis ju pasiulymu yra puikus kelias skatinti virusu plitima- viesas transportas vs privatus, dalinimosi ekonomika, zalioji energetika, pagalba visiems kitokiems kitur gyvenantiems ir ne tokiems turtingiems pinigais ir teise migruoti. o kai viska ko reikia tenka importuoti, nes nebesugebame gaminti ir t.t. ir etc. plius, kaip visada autorius I viena vieta suplaka desiniuosius ir kairiai-liberalius konservatorius, nors ir ju poziuriai ir pasiulymai yra skirtingi. o siaip tai pasaulio ateitis realiai dabar priklausys nuo to, kaip elgsis Kinijs ir USA. visa kita, deja tik menkniekiai, kuriems, deja, priklausome ir mes.

AAA       2020-03-18 12:39

O juk klimato kaitą labiausiai įtakoja gamybos, nereikalingų pervežimų tarša, sąlygoti ekonomikos ideologijos, paremtos vartojimo skatinimu, o todėl ir trumpalaikių gaminių gamyba, aplamai mums nereikalingų gaminių įpiršimu pirkti. Būtent tai reiktų riboti, tada gal ir brazilai nekirs savo miškų, kinai žymiai mažiau terš aplinką. Pasaulis privalo eiti link uždaresnių vietinių ekonomikų. Kitaip - neišvengiami kataklizmai:(

Kis       2020-03-18 11:34

kai desininysis pusrutulis vakar prakalbo apie VTEK tyrima(pirmininkas TS Matulas),supratau,kad ta publika prileidus prie lovio istiks tragedija.Jie net tokiu momentu suranda laiko “istirti “ar valdantieji ne per anksti paskelbe karantina,o juk taip nesenai buvo kaltinami Veryga su Skverneliu,kad abu isvyke(nors vardan tiesos net Landzbergiuka isleido didysis opozicijos vadas i Milana)Nuo banditu apsisaugoti kur kas lengviau,o va nuo tokiu beprociu vargiai.Girtas issimiega,o durnius -niekada.

dešinieji - tai komunistai       2020-03-18 10:58

dešinieji (stambaus verslo ir “valstybininkų”) - tai komunistai
ir jų pakalikai (šuniukai):
- darbo partija
- konservatoriai
- liberalai.
————-
Gal kairieji (eilinių žmonių) bus Sinicos-Radžvilos partija?

Rekomenduojame

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.