Aplinkosaugos politika

Liutauras Stoškus: klimato kaita Afrikoje sukelia karinius konfliktus

Tiesos.lt siūlo   2015 m. gruodžio 6 d. 3:34

8     

    

Liutauras Stoškus: klimato kaita Afrikoje sukelia karinius konfliktus

Monika Midverytė OFS | Bernardinai.lt

Paryžiuje įsibėgėjus Jungtinių Tautų Klimato kaitos konferencijai (COP21), apie jos eigą kalbamės su „Darnaus vystymosi centro“ direktoriumi Liutauru Stoškumi.

Prabėgo jau keturios programos dienos. Ką galima pasakyti apie susitikimo pradžią?

Ketvirtadienį ryte buvo paviešintas JT Klimato konferencijos Paryžiuje juodraštinis susitarimo variantas. Iš jo dar sunku spręsti apie diskusijų raidą, nes ten sudėtos visos galimybės, pradedant bendrais dalykais ir baigiant labai konkrečiais įsipareigojimais.

Dalis besivystančių šalių nori dar labiau griežtinti tikslus ir susitarime įrašyti siekį sustabdyti vidutinės temperatūros kilimą ne ties įprastais 2 laipsniais, o 1,5 laipsnio, palyginti su priešindustriniu lygiu. Tačiau kitos šalys apskritai nenori įrašyti konkretaus laipsnio. Rašoma, kad vidutinė temperatūra neturėtų būti didesnė negu priešindustriniu laikotarpiu. Tai vėl kuria neapibrėžtumą. Koks tas laipsnis būtų? Akivaizdu, kad visą kitą savaitę tęsis rimtos derybos.

Kiek yra realu, kad galingosios valstybės atsižvelgtų į mažų salų valstybių raginimą užsibrėžti į 1,5 laipsnio tikslą? Juk salų valstybėms temperatūros pakilimas 2 laipsniais būtų katastrofiškas, o vandenyno lygio pakilimas 1 m reikštų užtvindymą.

„Išgirdimas“ yra subtilus dalykas. Pagal dabartinę darbo metodiką kiekviena šalis užsibrėžia nacionalinius tikslus ir siekius, kiek yra pajėgi sumažinti šiltnamio dujų emisijas. Esant tokiam nekompleksiniam problemos sprendimui, susirūpinusių šalių balsas tampa mažiau girdimas, nes visi tartum pripažįsta problemą, tačiau kelia savo sąlygas. Akivaizdu, kad bendro vardiklio nebuvimas silpnina mažų šalių galimybes.

Gerai nuteikia tai, jog Barackas Obama ne tik fotografavosi su mažųjų šalių prezidentais, bet ir pasižymėjo tvirtais pasisakymais. Jis labai aiškiai deklaravo, kad JAV supranta problemą ir yra pasirengusios mažinti poveikį klimato kaitai. Jis išvardijo konkrečius faktus, kad JAV tris kartus padidino vėjo jėgainių apimtis, plėtoja saulės energetiką ir iki 2025 m. įsipareigojo 28 proc. sumažinti šiltnamio dujų emisijas, palyginti su 2005 m.

Tokio paties ambicingumo nematyti skaitant Rusijos prezidento ar Lenkijos ministrės pirmininkės pasisakymus. Nežinau, ar čia bendra tendencija, bet krenta į akis tai, jog labiau nuo akmens anglies ir kito iškastinio kuro priklausomos šalys aiškina, jog klimato kaitos tikslus pasieks saugodamos savo miškus. Jos tai pateikia kaip svarbiausią priemonę.

Mažos salelės, arba pakrančių valstybės, jau dabar daugiausia yra neutralios anglies atžvilgiu. Kalbant, pavyzdžiui, apie Butaną, jis nuo 2009 m. tvirtina esantis anglies atžvilgiu neutralus. Jų miškai, užimantys 70 proc. valstybės ploto, sugeria visas anglies dioksido emisijas. Taigi labiausiai kenčiančios šalys jau dabar atitinka keliamus reikalavimus ir natūralu, kad nori didesnio galingųjų valstybių indėlio.

Kalbant apie Afriką, kur plečiasi dykumėjimo procesas, šalys nuo Džibučio iki Senegalo nori pastatyti didžiąją žaliąją sieną ribodamos dykumos slinkimą. Vien Čado ežeras, vienas didžiausių ežerų Afrikoje, nuo 1960 m. susitraukė dešimčia kartų ir, pradžioje buvęs 25 000 kv. km ploto, dabar jau užima tik 2 500 kv. km. Akivaizdu, kad tai sukelia ne tik žemės ūkio problemų, bet ir karinių konfliktų. Daugumą tame regione vykstančių konfliktų galima tiesiogiai susieti su klimato kaita. Taigi šioms šalims susitarimas Paryžiuje yra esminis.

Dabartinė migracijos banga yra geras pavyzdys, kaip galėtų vykti šie procesai, jeigu klimato kaitos mastai taptų tokie, apie kuriuos nelabai drįstame ir pagalvoti. Migracija ir klimato kaita yra labai susijusios. Kalbant vien apie Ramiojo vandenyno salas, tai vandens lygio kilimas jiems gresia priverstine migracija ir tėvynės netekimu.

Limoje parengta pirmoji JT ataskaita parodė, kad prisitaikymui prie klimato kaitos reikalingos lėšos yra triskart didesnės, nei buvo skaičiuota. Kuo toliau, tuo didesnę BVP dalį reikia skirti prisitaikymui prie klimato kaitos. Prieš susitikimą Paryžiuje buvo paviešintas vertinimas, kur parašyta, kad išsivysčiusios šalys, įsipareigojusios iki 2020 m. per metus besivystančių šalių prisitaikymui prie klimato kaitos skirti 100 mlrd. dolerių, realiai skiria gerokai mažiau – apie 2,3 mlrd. dolerių. Taigi įtampa tarp išsivysčiusių ir besivystančių šalių egzistuoja dėl finansų.

Pats prieš COP21 Konferenciją Paryžiuje dariau Europos paramos Lietuvai analizę. Realiai klimato kaitai skirtų pinigų suma yra daug mažesnė, nei skelbiama oficialiai, nes iš tų pinigų yra finansuojamos priemonės, turinčios labai mažai arba išvis neturinčios ryšio su klimato kaita. Lietuvoje į šį kovos su klimato kaita priemonių planą įtrauktos tokios priemonės kaip kelių asfaltavimas, GMO monitoringas. Jeigu jos ir prisideda prie problemos sprendimo, tai prisidėjimas toks mažas, kad neadekvačiai naudojamos lėšos.

Kaip vertinate kitų didžiųjų valstybių – Kinijos, Indijos – įsipareigojimus?

Indijos ir Kinijos įsipareigojimai šiemet yra pastebimi, kadangi Kinija yra viena didžiausių teršėjų. Naujai nuskambėjo Indijos premjero pareiškimas apie saulės energetikos aljansą, kurio tikslas – sukurti masto ekonomiką ir taip išvystyti saulės energetiką, kad ji būtų prieinama visiems neturtingiesiems. Be to, jie įsipareigojo iki 2030 m. 40 proc. sau reikiamos elektros pasigaminti atsinaujinančiais ištekliais. Tai labai reikšmingas rodiklis tiek daug energijos suvartojančiai valstybei.

Kinija pasižadėjo sumažinti emisijas iš akmens anglies pramonės. Šie įsipareigojimai skamba gana įspūdingai. Tačiau lieka neaišku, ar visų šių savanoriškų įsipareigojimų pakaks sustabdyti vidutinės temperatūros kilimą bent ties 2 laipsnių riba.

Ar Lietuva gali savotiškai išsišokti siekdama ryžtingesnių tikslų, nei bendrai užsibrėžė Europos Sąjunga?

Gali, niekas mums to nedraudžia, o tuo labiau kad turime tam puikių galimybių. Galėtume pasiekti gerokai aukštesnių tikslų, tik reikėtų šiek tiek daugiau dėmesio skirti atsinaujinančiai energetikai. Mano galva, Lietuva visiškai neišnaudoja iki 2020 m. tam skirtos finansinės paramos. Užsibrėžėme visiškai neambicingus tikslus ir švaistome tam skirtus pinigus į visas puses, už juos statome keltuvus slidinėjimo trasoms, perkame garsines sirenas miestams, motyvuodami, kad taip gyventojai bus informuojami apie artėjantį pavojų. Valstybinių institucijų darbuotojai rimtais veidais pasakoja tokias nesąmones. Dabar klimato kaitos priemonėms skirtais pinigais užkamšomi plyšiai kitose srityse.

Kaip reikėtų traktuoti Paryžiuje pasirašomus susitarimus, tokius kaip Prancūzijos ir Indijos bendradarbiavimą saulės energetikos srityje, ar B. Gates, R. Bransono ir M. Zuckerbergo susitarimą plėtoti naujos kartos energetiką fotosintezės pagrindu? Kiek reikia džiaugtis, o kiek tai daugiau viešųjų ryšių akcijos, skirtos parodyti, kad „mes dirbame“?

Bet kuriuo atveju, net jeigu tai ir būtų viešųjų ryšių kampanija, manyčiau, kad ji yra pozityvi, nes atkreipia dėmesį į problemą ir parodo žymių asmenų, į kuriuos žmonės nori lygiuotis, poziciją.

Taigi, net jei tai labiau deklaratyvūs dalykai, jie duoda žinią ir verčia kitus pasitempti. Kiek iš šių susitarimų bus realios naudos, parodys laikas.

Bernardinai.lt

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

niekaip       2015-12-7 12:59

nesupantu,kodėl siūsdami i Afriką human. pagalbą,kartu nenusiunčia ir lytinio švietimo,bei kontraceptikų,juk žinant kokiu greičiu jie dauginasi-tik laiko klausimas-kada pasuks i Europą

The Biggest Secret        2015-12-6 14:17

Aplinkos Apsaugos ministerijos puslapy užslaptintos tarptautinės sutartys ir bendradarbiavimas. Kaži kodėl?

violia        2015-12-6 14:14

atrodo, kd monopolinė hidra veolia labiausiai “rupinasi"klimato atšilimu ir aplinkosauga.
Taip saugo, taip saugo Lietuvos aplinką nuo Lietuvos žmonių, kad greit lietuvius reiks į Raudonąją knygą įrašyti.
Kas suteikė teisę šiai monopolijai, kuri naikina laisvą rinką, teisę pačiai sau kontroliuoti mokesčius už paslaugas? Seimas ar VKEEK? Žilienės interviu su Malika Ghendauri jų portale kažkodėl nerodomas. Paslaptis? Kek dar tų paslapčių slepiama?

EiSi       2015-12-6 14:05

Visiems rekomenduoju susirasti ir pasižiūrėti dokumentinį filmą “Racing Extinction”.

bns       2015-12-6 11:28

Vilnius, liepos 3 d. (BNS). Prancūzijos koncerno „Dalkia“ valdomų bendrovių „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ valdybose nebeliko jos pirmininko Jeano Sacresto (Žano Sakresto) ir vieno koncerno „Icor“ vadovų Andriaus Janukonio. Abu jie šiuo metu teisiami dėl neskaidrių kuro pirkimo sandorių ir dėl to padarytos žalos šilumos vartotojams. 
„Vilniaus energijos“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas BNS patvirtino, jog ketvirtadienį perrinkus abiejų įmonių valdybas, jų pirmininką J.Sacrestą pakeitė „Dalkia“ valdančios bendrovės „Veolia Environment“ viceprezidentė Malika Ghendouri (Malika Genduri). Tuo metu A.Janukonis iš valdybų pasitraukė pats. 
„Šiuo metu vyksta pasikeitimai „Veolia Environment“ grupėje visoje Europoje, taip pat ir Lietuvoje. Todėl vietoj J.Sacresto „Litesko“ ir „Vilniaus energijos“ valdybų pirmininke tapo Malika Ghendouri, o Andrius Janukonis nesirengia atnaujinti narystės valdybose, nes ruošiasi skirti daugiau dėmesio jo vadovaujamiems verslams ir jų plėtrai užsienyje“, - BNS sakė N.Mikalajūnas.

kas man        2015-12-6 11:11

kas man, eiliniam vartotojui, iš tų atsinaujinančių energijos šaltinių? Kol šiluma bus tiekiama CENTRAKIZUOTAI - jokios naudos. Net jei Dalkija šilumos ūkį grąžins valstybei, ji pasistengs monopolizuot “atsinaujinančią energiją ir tieks ją aukštesnėm, nei dera kainom. Kaip jos IKORAS biokurą. Tad net jei pastatytum ant kiekvieno daugiabučio stogo saulės kolektorius, kurie pilnai aprūpintų energija daugiabutį nuo gegužės iki spalio, gyventojams kainos vargiai ar sumažėtų.

nonsens        2015-12-6 9:28

tai, kad išgalvota klimato kaita sukelia karus, yra tokių globalistų kaip Soros ir Rotschild išmislas.
Viktoras Rotschildas giriasi you tubėj, kad investavo į “klim`ato kaitą” nemažą sumelę. Vadinasi - tai labai apsimoka. Gali kontroliuot gamybą, išteklius. Rinkt mokesčius už automobilius ir kaminus. 
Lenkija teisi, biokuro elektrinės gali sunaikint miškus. Tai tikrai ne alternatyva akmens angliai.
O ir kur pradingo energijs tvarumo dėsnis? Nejau žmogus pajėgus sunaikinti tai, ką Dievas sukūrė?

ha ha        2015-12-6 9:00

visiems pagal tikėjimą!
kuo daugiau žmonių patikės klimato atšilimu, tuo greičiau tas klimatas šils.

Rekomenduojame

Aleksandras Nemunaitis. Farsas, kuris bus šiandien

Vytautas Sinica. Kas visgi yra didesnė grėsmė nacionaliniam saugumui ir interesams – krovinių tranzitas ar šita vyriausybė?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus savivaldybė skubos tvarka nagrinėja…

Tai buvo klaida, sako Šiauliuose plakatą prieš skiepus gaminusios kompanijos vadovas

Valdas Rakutis. Kam rūpi Lietuva?

Lenkija naikina PVM mokesčius maistui, mažina mokesčius degalams, dėl kylančių kainų kaltina Rusiją ir Europos Sąjungą

Prof. Jonas Jasaitis. Pradėjome naujuosius. Absurdų ar žmonijos naikinimo laikmetis?

Italijos vyskupas uždraudė neskiepytiems kunigams dalyti Komuniją

Nacionalinis susivienijimas. Sausio 13-oji primena: metas atkurti Lietuvos valstybę

Pfizer pirmojo asmens išpažintys: ketvirta dozė, o po to 10 metų vakcinų

Edvardas Čiuldė. Kodėl mums nereikėtų persiimti vadinamojo progresyvizmo marazmų pamėgdžiojimu?

Seimas žengė žingsnį link Valstybinės lietuvių kalbos konstitucinio statuso pažeminimo

Už balos. Svarbiausi klausimai 2022 metais

Audrius Bačiulis. Užsienio reikalų ministerijos užsakymu „Vilmorus“ paklausė apie užsienio politiką

Aleksandras Nemunaitis. Sužinome, kad Vilniuje gali dingti centrinis šildymas

Eugenijus Jovaiša. Nė viena save gerbianti pasaulio valstybė neleidžia tapatybės dokumentuose rašyti kitaip nei valstybine kalba

Ispanija sekuliarizuoja Jėzaus gimimą

Diskusija: ar visiems nebus geriau be savarankiškumo, vardan saugumo ir materialinės gerovės

Eric Zemmour: LGBT vaikams plauna smegenis mokyklose

Gėjų sekso scena ant Atėnų Akropolio įžiebė pasipiktinimo audrą Graikijoje

Prof. dr. Ignas Vėgėlė. Ar pakaks Prezidentui valios ir ryžto?

Nacionalinis susivienijimas. Pareiškimas dėl asmenvardžių rašybos Lietuvos piliečių asmens dokumentuose

Robertas Malone apgaudinėja cenzorius: tai, ką mRNR technologijos kūrėjas pasakė interviu po to, kai jį išmetė iš Twitter, užgniaužia kvapą

Gintaras Songaila. Laisvės gynėjų dienos proga – šokis ant Lietuvos Konstitucijos kapo?

Bosnija tampa pirmąja Europos šalimi be Covid’o pasų. Mirnes Ajanović nugalėjo Bosnijos federacinę vyriausybę

Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga. Dėl lietuvių kalbos ir jos raidyno išdavystės

Ramūnas Aušrotas. Stambulo konvencija grįžta

Alvydas Butkus. Vienu šūviu du zuikiai? Tik kas tas šaulys?

Pensilvanijos universiteto translytis pralaimėjo plaukimo varžybas translytei iš Jeilio

Vytautas Sinica. Atkreipkim dėmesį, kokį sektorių sužlugdys konservatorių „vertybinė” politika

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.