Kultūros, kalbos, istorijos politika

Liudvikas Narcizas Rasimas. Kam atiteko Lukiškių aikštė

Tiesos.lt siūlo   2017 m. lapkričio 28 d. 16:52

8     

    

Liudvikas Narcizas Rasimas. Kam atiteko Lukiškių aikštė

Pro Patria

Kultūros viceministrė, kalbėdama per televiziją, ragina tuos, kurie vylėsi, jog Lukiškių aikštėje bus pastatytas paminklas visų epochų kovotojams už Lietuvos laisvę, – ką, jų nuomone, geriausiai simbolizavo Vytis – susitaikyti su pralaimėjimu, kaip susitaiko pralaimėję Seimo ar Prezidento rinkimus. Atrodo, pasiūlymas rimtas, vienok jo negalima priimti dėl to, kad rinkimai buvo pakeisti iš anksto surežisuotu balsavimu, o atrinktas projektas neatitinka to, dėl ko turėjo vykti rinkimai. Su tuo negalima susitaikyti, ir štai dėl ko.

Daugelis pilietiškai nusiteikusių organizacijų ragino Vilniaus Lukiškių aikštę, kurią lenkų nacionalistai ir šiandien vadina Pilsudskio aikšte, paversti visos Lietuvos centrine aikšte, simbolizuojančia, kad nuo pat Vilniaus vardo paminėjimo Vilnius yra Lietuvos valstybės sostinė. Tai, kaip įprasta, turėjo žymėti paminklas, ne memorialas, o paminklas visų epochų kovotojams už Lietuvos laisvę.

Kodėl paminklas? Todėl, kad memorialai paprastai statomi konkretiems asmenims atminti su jų pavardėmis ar slapyvardžiais, o paminklas turi būti labai apibendrinantis, nes visų, kritusių už Lietuvą nuo seniausių laikų iki dabar, – nesurašysi. O Vytis yra seniausias mūsų valstybės simbolis, kuris savaime sujungia senovę su šiomis dienomis. Bandymai sakyti, kad tie aktyvūs Lietuvos piliečiai, susijungę į organizacijas, dar nėra visa Tauta, t. y. Suverenas, šiuo atveju negalima. Cituoju Konstitucijos 4 straipsnį. „Aukščiausią suverenią galią Tauta vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus.“ Už tai, kad Lukiškių aikštėje stovėtų Vyčio sklulptūra, nusprendė šimtas Seimo narių – Suvereno atstovų. Iš to išplaukia, kad tiek žmonėms pasirinkti, tiek komisijai apsvarstyti turėjo būti pateikti įvairūs šio simbolio skulptūriniai projektai, ir ne kas kita. Įdomu, kaip jaučiasi šitaip pažemintas Seimas, kada į tai tiesiog buvo nusispjauta ? Juk patvirtinta ne tai, kas buvo prašoma apsvarstyti. Patvirtinta ne paminklas, o memorialinis aikštės sutvarkymas. Tai ne tas pats.

Balsavimo internetu negalima laikyti demokratišku – taip teisę pareikšti savo nuomonę suteikiama tik interneto naudotojams, t. y. tik nedidelei daliai Lietuvos piliečių, kada sprendžiamas visai Lietuvai svarbus klausimas. Nors ir taip balsuojant nuspręsta už Vytį, vėlesnės apklausos, pvz., delfi.lt ar 15min.lt portale, rodė, kad Vytį palaiko absoliuti dauguma. Tad apie demokratiškai padarytą sprendimą kalbėti negalima. Kultūros ministerija, nebūdama paminklo visų epochų kovotojams atminti užsakovu, perdavė jo vykdymą modernaus meno kūrybinėms dirbtuvėms, kurios neturi jokio juridinio įvertinimo ir nėra pasižymėjusios savo intelektualiomis galiomis, tuo iš anksto atmesdama skulptūrinį paminklo sprendimą. Taip šališkai buvo sudaryta ir komisija, iš anksto pagal slaptą ir niekur nepaskelbtą metodiką, turėjusi tarti galutinį žodį. Ar tai viceministrė vadina demokratija? Tokios komisijos nariams, jeigu jų sprendimus galėtume vadinti demokratiškai priimtais, neturėjo būti daroma jokia įtaka. Kas buvo iš tikro ir ką jie oficialiai pripažįsta – už juos iš tikro nusprendė konsultantai, o jie tik nuomones, kurioms įtaką padarė suinteresuota šalis, sudėjo į vokus ir užklijavo. Juk tai demokratijos parodija! Tai nėra tai, ką galima pripažinti įvykusiais rinkimais.

Svarstant Lukiškių aikštėje turėjusį stovėti paminklą, nuo visuomenės buvo nuslėpta, kad šios aikštės paskirtis jau nulemta ir visokie rinkimai – tik dekoracijos. Mat už šios aikštės nenaudojamą vienuolyną nutarė vienas turtingas Vilniaus ponas ir jis pasiūlė mainais už aikštėje įrengtą fontano projektą pasiimti tą vienuolyną, jeigu tik ta aikštė netrukdys jo planuojamoms užmačioms. Dabar jau aiškėja, kodėl taip ilgai ji buvo aptverta ir kokie parengiamieji darbai dovanai įsisavinti buvo atliekami. Tam jau išleista netoli keturių milijonų eurų. Ar ir tai yra demokratija? Ar ir su tuo reikia susitaikyti ? Juk tai jam, šiam prekeiviui, atitenka aikštė, o Vilniaus jauniems žmonėms, atsisakiusiems pastatyti savo tėvų ir tėvų tėvų bei protėvių epochose už Lietuvą galvas padėjusių atminimui paminklą, paminklą Lietuvos Laisvei, pasirodo, irgi bus leidžiama naudotis šia aikšte, nes nieko negąsdins „žvengiantis arklys“, o ir senjorai, kaip per televiziją užtikrino nugalėtojas, ant kalvelės galės pažaisti šachmatais. Juk ši karta, dar nieko didvyriško nenuveikusi, jau statosi paminklą sau. Ar tai demokratija?

Dabar apie esmę. Jeigu ta komisija būtų buvusi savarankiška, jeigu ji būtų sudaryta iš visų Lietuvos regionų intelektualų, ji būtų pasakiusi esminį dalyką, kad, išskyrus pradinę Vytį, visi vėlesni darbai netinka Lukiškių aikštei, visi padaryti be polėkio, prasti, o kalvelė su betoninėmis kičinėmis medžių imitacijomis sienelėje – jau matyti dar sovietinių partizanų „įamžinimuose“, net funkcionaliai netinkamas sprendimas. Juk jau turime Vilniuje sieną Baltijos keliui atminti, Kryžkalnyje statomas analogiškas partizanams atminti paminklas. Kad konkursui pateikti projektai iš esmės paruošti ieškant kvailių – o gal užkibs… Ir, pasirodo, užkibo.

Tad kur išeitis? Jeigu Seimo nariai iš tikro yra Suvereno atstovai, jie neturėtų leistis taip apkvailinami. Jie turi galingą ginklą – biudžetą. Jis dar nepatvirtintas. Tai įrankis vyriausybei ir ministrams tramdyti. Būtina išjungti numatytas sumas tokiam memorialui pastatyti. Būtina numatyti solidžias sumas naujam paminklo konkursui, kad jame galėtų dalyvauti tikrai žinomi menininkai. Šiandien viskas Seimo rankose – nepaklus vyriausybė, biudžetas nebus patvirtintas, o tada ir tokios vyriausybės neliks. Seimas patvirtins kitą. O ir Vilniaus mero bei Vilniaus prekeivio sandorį dėl vienuolyno būtina patikrinti ir paviešinti.

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

KGB-istų medžiotojas       2017-12-4 21:09

Labiausiai Lukiškių aikštei tiktų KGB-istino sovietinio teisėjo Narcizo Rasimavičiaus statula ant žirgo. Ji simbolizuotu Lietuvos likimą kai ant jos sprando užsikorė buvę KGB-istai ir dėl to esame pasmerkti kaip neįvykusi valstybė išnykimui. Šitas išgama, mus pirmuosius sąjūdininkus apšaukė teroristais, kurie nori sugriauti jo mylima TSRS. Tačiau pajutęs mūsų jėgą išvertė kailį ir tapo KGB-istų infiltratu sąjūdyje, o po to ir Atkuriamajame Seime, kad įvykdytų juodą darbą. Jų darbo vaisius matome. Tūkstančiai nusižudžiusiu, milijonas pabėgusiu ir valstybė be ateities. To nesugebėjo padaryti net Stalinas su Berija. Mes rizikavę gyvybe 1988-1991 metais, dabar esame daug didesnėje baimėje nes žinome šito išgamos paslaptį. Jis subūręs KGB-istų grupę mėgino nusivežti į Pirmąjį Sąjūdžio suvažiavimą, kad neįvyktų to stebuklo kuris įvyko. Nufilmavau tą jų rinkiminę konferenciją be mūsų iniciatyvinės grupės ir parodžiau LPS grupei. Konferencija buvo vieningai anuliuota. Tai paskelbta “Sąjūdžio žinios” Nr. 44. Palanga neturėjo teisėtų delegatų.

Al.       2017-11-30 2:03

Komunočekistai spjovė tautai į veidą ir apsisukę aiškina, kad nieko tokio - demokratija būtent taip ir atrodo.

Sergėtojui nuo "globalių pavojų" 22:48        2017-11-29 23:22

Viena vertus Pro Patria akademinis jaunimas, kuris dalyvavo mitinge už Vytį Lukiškių aikštėje, yra vos ne dvigubai jaunimesnis už Labašauską ir jo grupuotę.
Antra vertus, virš žemės iškilusio Kurgano stiliaus paminklo,
pvz., žr. Курган Бессмертия:
http://bryansktoday.ru/media/k2/items/cache/df7b4be843109d7097739950d5a964ff_XL.jpg
vadinimas mūsų partizanų “žemine” yra ir tų metų kovos meno neišmanymas,
ir, tai daug svarbiau,  neatsižvelgimas į Lietuvos valstybės atkūrimo šventės pobūdį - jos ŠIMTMETĮ.
Šimtmetis - tai ne, nors ir herojiškos ir unikalios Europoje partizaninės kovos, trukusios DEŠIMTMETĮ, minėjimas, bet visai kitos apimties ir turinio šventė.
Kai tenka skaityti aukšto rango demagogų, kaip “nemanau”, mintis, neatrandu vaistų nuo egzistencinio šleikštulio…

nemanau       2017-11-29 21:48

Nemanau, kad kūrinys yra plagiatas - tuomet visas skulptūras, kur, pvz. raitelis ant žirgo irgi galima vadinti viena kitos plagiatais. Pati koncepcija yra kiek panaši ir tai yra normalu kūryboje. Žmonės, iš kur tiek pykčio… Na, ne Vytis buvo išrinktas, pastatykime jį kitoje vietoje, gal prie Seimo. Kodėl jauną skulptorių padarėte vos ne tautos priešu, ar mes visai nebemokame priimti kitą nuomonę ir kitą požiūrį? Jis yra jaunos kartos atstovas ir kodėl nenorime leisti jai kurti ateities. Kaunas turės Vytį, ar neužteks vietos Lietuvoje. Beje, aš irgi norėjau Vyčio, bet negalvoju, kad tai yra pasaulio pabaiga leisti jaunimui pasireikšti. Šiuo atveju, tikrai jokių globalių pavojų šioje situacijoje nematyčiau…

Taškas.       2017-11-29 12:10

„Aukščiausią suverenią galią Tauta vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus. Už tai, kad Lukiškių aikštėje stovėtų Vyčio sklulptūra, nusprendė šimtas Seimo narių – Suvereno atstovų“.

Pikc       2017-11-28 23:07

Ir plagiatas keliagubas: https://lt.wikipedia.org/wiki/Sąjungos_aikštė#/media/File:Sąjungos_aikštė._Link_memorialo.JPG (ačiū komentatoriui “taip” už priminimą)

Pasirodo, Labašausko "kūrinys" dar ir plagiatas       2017-11-28 19:23

Vietnam Veterans Memorial:
https://images.trvl-media.com/media/content/shared/images/travelguides/destination/178318/Vietnam-Veterans-Memorial-45135.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Vietnam_Veterans_Memorial#/media/File:Vietnam_veterans_wall_satellite_image.jpg
The Vietnam Veterans Memorial, opened in 1982:
https://www.vanityfair.com/news/politics/2012/04/maya-lin-vietnam-wall-memorial
Net žuvusiujų Vietnamo kare 58.000 JAV karių pavardės įrašytos ten pat sienoje,
kur turėtų būti įrašomi žuvusiųjų lietuvių partizanų slapyvardžiai!
Andriau Labašauskai, tavo užsakovai ir fanai “pažanguoliai”, ne viską pasakei paskelbdamas, kad XXI a. skulptūros menas, kaip Nyčei Dievas, jau miręs.
Privalėjai pasakyti ir tai, kad prieš tai, bet tik jums, mirė moralė ir padorumas.
NK

Salomėja       2017-11-28 17:53

Noriu priminti. Tuskulėnų dvaro teritorijoje buvo įrengta viena iš pirmųjų legali šunų šikinimo aikštelė vilniečiams. Kagėbynas žinojo, ką daro. Mes žinojome ne visi. Tikslas ir buvo pirmiausia įskaudinti ir pažeminti tuos, kurie žino. Bet dabar faktą, kad toje teritorijoje buvo kankinami, niekinami, pakasami kovotojai už Lietuvos laisvę, žino visi padorūs žmonės. Todėl nusikalstama iš esmės tokia kovotojų ,,pagerbimo’’ raiška - įrengti Lukiškių aikštėje Tuskulėnuose panaikintą šunų vedžiojimo aikštelę. Nemanau, kad tokiu atveju tiktų sakyti - atleisk jiems, Viešpatie, nes jie nežino, ką daro. Nes žinoti privalo pagal užimamas pareigas. Besmegeniai negali užimti ministrų, merų, netgi ŠMC vadovų postų. Bet kodėl taip nejauku, širdį gelia, kamuoja svetimos gėdos jausmas? Nes šleikštu nuo tų asmenų bukumo, kita vertus, čia jų pasąmonės atspindys. Nekenčia jie Didvyrių, nes patys yra tik dvasios menkystos. Visada nekentė. Mums skaudu, o jie piktdžiugiškai trina rankas: suprask - prisidengdami pagarba partizanams, Lietuvos laisvės kovotojams, taip rafinuotai (atvirai dabar negalima, žaidimo taisyklės pasikeitė) juos bando dar kartą paniekinti.


Rekomenduojame

Marijos Radijas: pokalbis apie Šiluvos deklaraciją

Joana Noreikaitė. Šimtas dvyliktoji TIE–SOS! akcija

Eimutis Bagdonas. Jei vakcinos tikrai saugios ir veiksmingos, kodėl taip vengiama skaidrumo? Mintys „Transparency International“ tyrimo paraštėse

Jonathon Van Maren. Kai ateistams reikia krikščionybės

Vygantas Malinauskas. Ką daryčiau aš

Rasa Čepaitienė. Kad smėlio dėžė netaptų dykuma

Saulius Dambrauskas. Apie teisę, Žmogaus Teises ir valią

Andrius Švarplys. Belieka tikėtis, kad tai taps visuomenės įpročiu

Andrius Švarplys. „Žirniukų revoliucija baigėsi tualete. Tiesiogine prasme“

Situacija sveikatos srityje: dr. Rimo Jankūno ir Andriaus Gudaičio pranešimai LVŽS šešėlinės Vyriausybės posėdyje

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: šįkart boikotas gali pavykti, mat valdantieji pataikė į savo tradicinius rėmėjus, o jų balsas dangų pasiekia

Andrius Martinkus. Tikroji vertybinė politika dabar yra ‘Realpolitik’

Ramūnas Aušrotas. Seimo narė Morgana Danielė platina teisiškai ydingą ir socialiai neatsakingą informaciją

Ignas Vėgėlė. Kodėl mes taip orientuojamės?

Vygantas Malinauskas. Apie nacionalinius kovos su pandemija ypatumus

Rasa Čepaitienė. Naujoji Helsinkio grupė

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Šiluvos deklaracija labiau tinka Dorovės ministerijai negu Bažnyčiai

STI kviečia valdžios institucijas bendradarbiauti dėl COVID-19

Izraelio sveikatos ministras pripažino, kad „skiepų pasai“ – tai spaudimo priemonė

Vytautas Rubavičius. Paslaptingas okupacinių Vilniaus paminklų „trikampis“

Pasirašykime Šiluvos deklaraciją: laisvoje demokratinėje valstybėje būtina gerbti pamatinius asmens ir visuomenės gėrius

Nida Vasiliauskaitė. Šiandien matome, kad Kantas ir kompanija klydo

Algimantas Rusteika. Kaip bukalaurai taisys savo klaidą

Advokatas Andrius Krištapavičius: kodėl atsisakau pasiimti savo Galimybių pasą?

Kun. Robertas Grigas. Rugsėjo 13-oji: niūrus sugrįžimas į sovietmetį

Liudvikas Jakimavičius. Uždavinys PIŠei

STI tarptautinė mokslinė konferencija „Demokratija karantine. Susikalbėjimo galimybės“: pagrindiniai pranešimai

Lietuvos Šeimų Sąjūdžio pareiškimas dėl Šiluvos deklaracijos

Rasa Čepaitienė. Viskas taip tiesmuka ir primityvu…

Nida Vasiliauskaitė. Apie ovacijas „kliedesiams“, tapusiems tikrove, ir ramiai knarkiančią sąžinę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.