Liudvikas Jakimavičius. „Šėpos“ nebus

Tiesos.lt redakcija   2016 m. gruodžio 29 d. 18:42

14     

    

Liudvikas Jakimavičius. „Šėpos“ nebus

Veidaknygė

Nerimsta aistros dėl Ignalinos spektaklio (skaityti ČIA - red. past.). Skandaliukas perauga liaudies teatro scenos rampą, kuri turėtų užtemti, uždangai nusileidus.

Taip nėra, aistros nerimsta, kunkuliuoja. Vadinasi, pataikyta į jautrią vietą. Gal ir netyčia.

Dabar jau nebe spektaklis svarbu, nebe jis ir ginčų objektas. Diskutuojamas kitas klausimas – kaip visuomenė traktuoja ir valdžia jai siūlo traktuoti sovietmetį. Kolizijos ledkalnis jau buvo išniręs, kai tauta susirungė dėl Justino Marcinkevičiaus sovietmečio kūrybos ir paties poeto laikysenos traktavimo.

Taškų ant „i“ sudėti nepavyko, nepavyks ir dabar, jei skandalo pūtėjai bus ideologiniai liberalkonservatorių klakeriai su Užkalniu ant barikadų viršaus. Reikalinga sukurti nepriklausomą aikštelę rimtai intelektualų (ne politikų ir juos aptarnaujančių „elitų“) diskusijai, kaip vertiname sovietmetį ir sovietmečiu sukurtą kultūrą.

Dar Atgimimui tik brėkštant su Gintaru Varnu ir chebra kūriau „Šėpos“ teatrą, kur buvo tirštai pavaryta sovietinės tikrovės. Net TSRS himnas leitmotyvu skambėjo. Jei „Šėpos“ teatrą šiandien atgaivintum, neabejoju, kad kaip mat toks būtų pabruktas po Baudžiamojo kodekso straipsniu, nes ten labai daug uždraustos sovietinės atributikos, kuri gali daryti poveikį.

Jonas Vaitkus Nemenčinės dzotuose darė lygiai tą patį: pridurmu, tiesiog per prievartą stengėsi priminti baisią sovietinę tikrovę. Ir iki kažkurio laiko viskas buvo gerai, o dabar kažkokie ura patriotai praplyšo: o siaube – kažkas mėgina mums priminti sovietinę tikrovę, kurioj visi buvome.

Bet kokia meninė raiška, pretenduojanti į laisvą, nepripažįsta politiškai angažuotų vertinimų ir kišimosi į meno procesą su groteskiškai išklaipytom ideologinėm nuostatom.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Povilui       2016-12-31 13:13

Praeitis žiurint nuo veliurinės ar odinės sofkės visada atrodo niūri. Ar tai būtų tarybinė, smetoninė, Rusijos imperine praeitis ar karalių laikų Prancūzijos rūmuose kai “aukštuomenė” šikdavo pakampėmis. Ir nerasite norinčių tą iš naujo užmaišyti, nes tiek kurie gali maišyti suvokia, kad niekas nesikartoja ir neįmanoma atgaivinti atgrojusių ideologijų-santvarkų. Tačiau yra daug žmonių bijančių praeities, kadangi būdami silpnesnio maumenėlio atstovais yra prigasdint propagandistų idant nesuvoktų kas jiems maišoma ateičiai.

Povilas       2016-12-31 12:45

Neseniai kažkuri TV rodė rusų filmą “Kartą Rostove”. Pažiūrėjau ne visas serijas, bet ir to užteko - šiurpas per nugarą ėjo. Visa to laiko tikrovė be jokių pagražinimų ar pigios propagandos.
Jaunimas gal nesuprastų, jog taip gali būti.
Bet tikrai buvo.
Ir yra norinčių iš naujo pamašią košę užmaišyti. Pas mus - taipogi.
Todėl slėpti liūdną praeitį - nusikalstamas kvailumas.
Reikia iš praeities mokytis.

VaidasVDS       2016-12-31 11:23

Yra dar toks pats geras ta pačia tema Keistuolių teatro filmas “Paskutiniai Bremeno muzikantai”.
Jį taip pat tikriausiai reiktų uždrausti. O man, už tai kad jį pavadinau geru, reiktų tikriausiai bent arešto bausmę skirti.
Menas tikriausiai priklauso valdžiai ir ją aptarnaujantiems rėksniams, verksniams…

Jėzusas       2016-12-31 9:15

Pasiūliau Karbauskiui padaryti tokio spektaklio turne po Lietuvą - po miestus ir kaimelius. Tai būtų savotiška psichinė terapija liberalkoncervatoriams ir jiems prijaučiantiems. Taip pat reikėtų dekriminalizuoti tarybinius simbolius, nes jų kriminalizavimas rodo kad esame bananų respublika be bananų. Tarybiniais laikais piešdavau svastikas ir žvaigždes kur norėjau ir niekas nepablūsdavo kaip šiais laikais, sakė tik - neterliok sienų. Taip pat per LRT Kultūra puse eterio reikia transliuoti filmus ir laidas iš anų laikų idant žmonės suprastų, kad Lietuvoje gali būti kažkas šviesaus ir kad žmogus kaip po toks iš esmės nesikeičia. Juk reikia pripažinti, kad neoliberalizmas daro žalą tautai ir reikia kokios tai atsvaros. Kol nieko gero savo neturime, reikia semtis stiprybės iš praeities.

man tai       2016-12-31 1:02

Man tai visai nekrūta raudona skepeta kaip ir žodžiai sovietai, sovietmetis reiškiantys tarybiniai, tarybmetis. Ko skepetuotasai neverti, kokiu tikslu rašai
sovietai, sovietmetis? Lietuvos savivaldybėse ir dabar tarybos/ sovietai, o kas netikit tai galit sudalyvauti tose tarybose.

Povilas       2016-12-30 11:25

Ačiū Liudvikui,
Ačiū Juozapui,
Ačiū visiems už skaidraias mintis.
Pridėti čia beveik nėra ką. Viskas ir taip aišku, kaip ant delno.
Gal tik vienas niuansėlis - dabartiniai bolševikai man kuo toliau tuo labiau darosi visu kuo panašūs į anuos bolševikus.
Įtariu, kad jie patys tai supranta ir būtent todėl paniškai bijo, kai tikroviškai kažkur atvaizduojami tie lenininiai.
Gal jaučiasi lyg save veidrodyje matytų? Bet greičiau bijo, kad paralelių nepastebėtų jaunesnieji, negyvenę anuomet.
Beje, tuokart ėmę valdžią bolševikai nebuvo dauguma, tik tokiais save vadino ir rėkė garsiau už kitus.
O ar dabar kitaip…?

O, taip       2016-12-30 10:17

skandalo pūtėjai jau ne bus, o jaučiasi, kad yra ideologiniai liberalkonservatoriniai klakeriai su Užkalniu ant barikadų viršaus. Ir tą barikadų viršūnę sukūrė “dėdulė” lansbergas, o tie padlaižiniai skalikai dieną ir naktį skalija “rusai puola” užgoždami svarbiausią - istorijos perrašymą liberalkonservatoriškai.

Al.       2016-12-30 3:03

  Padugnių žodynas ir čekistinis uolumas išduoda, kad prelegentas apsimeta ne tuo, kuo yra. Ir pavardė, ko gero, tik tarnybinis pseudonimas.

Dabartinis ELYTAS yra ne kas kita       2016-12-29 23:26

o TARYBINIŲ AKTYVISTŲ išperos.

Liudvikas to Taip       2016-12-29 23:03

Tai gal išskleiskit savo gilią mintį, kur nusišnekėjau. Tuomet galėsime ir padiskutuoti.

tarybukai       2016-12-29 22:20

kas labiausia primena sovietmetį?
blatas, pažintys
komunistų ir kgbistų visagalybė ir nebaudžiamumas.
——-
bet gerai, kad to viso to nėra mūsų laimingoje laisvoje tarybų Lietuvoje smile

Taip       2016-12-29 21:25

Gerb.Liudvikai,šį kartą šiek tiek nusišnekėjot.Deja.

Juoapas       2016-12-29 20:35

Sveiks Liudvikai.
Su artėjančiais Naujaisiais.
.
Na, gerą temą pajudinai, sakyčiau.
Aktualu- vieša diskusija svarbiais klausimais yra tapusi kažkokiu lipimu į sviestuotą stiklo kalną.
Tai labai gerai parodė pastarieji įvykiai- triukšmas del K. Škirpos bei kiek anksčiau kilę aistros dė maitvanagaitės rašliavų.
Aš problemą matau pagrinde tam tikrame polit.socialinio dumblo sluoksnyje.
Tai taip vadinamas dabartinis, tskant ” elitas” ir juos aptarnaujantis klapčiukynas.
Minėtoji publika yra uzurpavusi viešajä komunikavimo erdvę ir tiesiog primeta sau patogius kanonus likusiai, deja daugeliu atvejų, gana birliokiško mentaliteto bandai.
“Elitas” per monikučių/muiliūčių/jukškiaulaičių ruporus tiesiog užtvindo eterį ” teisingai nukreipiančia” nuomone, o budulių chorai žviegia iš paskos arba loja atabuluodami bet vėlgi, naudingai “elitui”.
Škirpos atveju ” libkonų nezabudkinai paleido savo putas su išankstine nuostata, o normalią diskusiją užgožė juodašimtiškas žviegimas.
Todėl fantastiškai gerų, argumentuotų, taktiškų Valiušaičio straipsnių iš esmės plačiojoje erdvėje nesimatė- šiame portale, propatrijoj ir gal dar kokiam smulkiam puslapėlyje. Viskas.
Aš pats net nedalyvavau diskusijose nes nemačiau prasmės- su autorium sutinku, o komentaruose originalesnių minčių nelabai buvo.
Va jeigu straipsniai būtų pasiekę kelių šimtų tūkst. auditoriją, tuomet nauda būt gal ir juntama.
Dabartinis klyksmas dėl šou sovietmeçio tema pareina kaip ir anie triukšmai- iš triukšmo skleidėjų kompleksų ir maskavimosi refleksų.
Klykiantieji kas yr tokie?
Tai buvę komsomolcai, ka pe es es veikėjai bei gausiai priperėti jų palikuonys.
T.y. santvarkos virsmo metu skubiai persidažę iš raudonų į trispalvius bolševiklėliai, nomenklatūra. Tie staugūnai rēkia bandydami riksmų triukšme paskandinti savo negerą kvapą. Ne veltui yra senas kaimiškas posakis:
Kas užšiko, tas pirmas užriko.
Ir taip bus tol, kol nebus perimta iniciatyva informaciniame lauke.
Jokie argumentai neveiks nes kol pakanka decibelų ir bezdalų, dviračiai išradinėjami nebus.
O Tavo, mano, ar kitų kolegų net ir protingiausios mintys nebus išgirstos.
Nes šiandien mums pasisakyti vietų yra mažiau nei ant vienos rankos pirštų.
Todėl, arba lieka laukti kol naujavaldžiai gal, ( netikiu) gražins visuomenei elertė, arba kažkaip pradėti tą medijos lauką perimti patiems.
O apie sovietmetį reikia kalbėti visaip. Ir rimtai ir linksmai ir liūdnai.
Nes nors tai išties buvo blogas laikmetis, bet jame gyvenę žmonės buvo gyvi.
Tarkim, aš ženijausi tais laikais- ką, man dabar gėdytis nuotraukų kuriose mudu su pačia zagse po eltėesero herbu nupaveiksluoti?
Absurdas. Tegul gėdijasi tie kas su partijos bilietu vaikščiojo.
O ” Šėpa” buvo gera.
Labai.
Ir dabar tos Šėpos reikėtų gal net labiau nei tada.
Labai reikėtų.

 

 

 

Labai šventeiviškai atrodo mūsų       2016-12-29 20:01

patriotų šūksniai užmačius kažkokią pionierišką skarutę,kai visi tyli ,kai Kremliaus lėktuvai bombardavo Alepe vaikus.

Rekomenduojame

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.