Demokratija ir valdymas

Liudvikas Jakimavičius. Savijauta (patikslinta)

Tiesos.lt redakcija   2017 m. gegužės 21 d. 16:44

12     

    

Liudvikas Jakimavičius. Savijauta (patikslinta)

Vos ne kas dieną Lietuva apie save sužino kažką naujo ir jai pačiai netikėto. Stebisi žmonės: „Negali taip būti.“  Bet taip yra. Naujausi sausi statistikos skaičiai rodo, kad alkoholio suvartojimu, proporciniu savižudybių skaičiumi, nelygybės ir emigracijos mastais imame lyderiauti pasaulyje. Gėdinga tokia lyderystė. Lyderiai turėtų šitai suprasti, nes žmonės jau seniai suprato.

Ne mūsų pačių daryti tyrimai, tad nėra pagrindo įtarti, kad skaičiai sufalsifikuoti, ar vietinės valdžios suorganizuoti saviplakos tikslais. Paradoksas čia tas, kad gyvename ne karo ar pokario sąlygomis.  Paskutinė ekonominė krizė skausmingai, bet buvo įveikta. Pasitraukė. Ekonomika atsigauna. Regis, turėtų atsirasti veržlumo ir optimizmo, bet visuomenėje vyksta priešingi dalykai – daugėja nevilties, agresijos, žiaurumo ir prievartos.  Pasauliui Lietuva turėtų būti labai įdomus tyrimų objektas, jei nori suprasti kraštutinumų anatomiją ir paradoksus, kurie gresia, jei valstybės reikalus tvarkys panašiai kaip mes.

Žiūrėdami į mūsų situaciją bendresniu žvilgsniu vargu ar suprasime šių paradoksų priežastis, reikėtų prisikasti prie konkretaus žmogaus, nes sprendimus priima ne abstrakčios žmonių grupės, bet kiekvienas žmogus atskirai.

Prieš porą savaičių mano draugas po dvidešimties metų emigracijos grįžo iš Airijos į Lietuvą. Po ilgų egzistencinių svarstymų apsisprendė sugrįžti namo. Dirbo įvairius darbus – ne žuvies fabrike ir ne šiltnamiuose, milijonų nesusikrovė, bet ir nebadavo. Sakytum, emigrantas vidutiniokas. Užsidirbo kažkokią pensiją, kurią pradės gauti po penkerių metų, jei sulauks. Didesnę nei mūsų, bet ne fontanai. Ten metė rūkyti ir gerti – neapsimoka. Sakytum, vienas iš tų atvejų, kuris turėtų patekti ant žurnalo „Žmonės“ gliancinio viršelio, kaip pamokantis sugrįžimo pavyzdys, kurį žiniasklaida ir politikai galėtų skalambyti agituodami ir kitus sugrįžti, atsiraitoti rankoves ir imtis prasmingos veiklos tėvynėje, kiek dar likę jėgų ir energijos batareikose.

Bet atsitiko visai nenumatytas ir nelauktas force majeure‘as – pasigavo mano draugas kažkokį bjaurų pavasarinį kvėpavimo takų virusą, kuris visus mus čia buvo ant šono parvertęs. Guli mano prietelius jau visą savaitę prakaito klane, karščiuoja, dūsta, į lubas žiūri. Reikėtų daktaro, kviestis greitąją, nes reikalai nesitaiso, tik blogėja. Bet žmogus išmokęs skaičiuoti. Klausia, kiek tas iškvietimas galėtų kainuoti, kai turi tik Airijos sveikatos draudimą? Kiek kainuos tyrimai, o jei, neduok Dieve, dar paguldys į ligoninę?.. Kvieskis, ir tu dar sužinosi naujieną, kiek per tą dvidešimt emigracijos metų esi įsiskolinęs Lietuvos valstybei, SODRAi ir ligonių kasoms. Ta sąskaita sveikatos tikrai nepataisys. Sakysite, atskiras atvejis, bet tokius ir panašius surašyti nepakaktų jaučio odos. Nekalbant apie tokio sugrįžėlio galimybes įsidarbinti… Vakarai pritaikyti atvykstantiems, o Lietuva nepritaikyta sugrįžtantiems. Šalis nelabai pritaikyta net sėsliesiems, jei tokiu nesuvaldomu srautu žmonės ją palieka.

Karštligiškai ieškoma priežasčių. Visiems atrodo, kad jos gerai žinomos, net skaičiais išreikštos, kiek žmogui reikia, kad jis neišvažiuotų. Valdžios skėsčioja rankomis – „tokių apetitų valstybė dabar patenkinti negali. Jei vieniems pakirpsim, kitiems pridėsim – sugrius ekonomika. Bus dar blogiau. Komunizmo nebus.“ Sukalbėjus tokią seną lietuvišką mantrą, nebeatsiranda valios tas pražūtingas priežastis neutralizuoti ir naikinti. Revoliucijų nelaukite, ramina kolchozinio mentaliteto reformatoriai. Ir siūlo – evoliucinę sistemos renovaciją. Liaudiškai tariant – skylių lopymą. Lopas ant lopo, ant to lopo dar vienas lopas, o tame lope – skylė.

Ilgainiui žmonės, nebetekę vilties, numoja ranka, kas išvažiuoja, net nepaaiškinęs, kodėl. Viskas aišku juk ir be pasiaiškinimų. Kiti susigūžia savo kambarėliuose – nieko nebelaukia, nieko nebesitiki. Valdžia pati sau reformuoja, žmonės sau rezignuoja. Kai kas supranta, kad blogos tvarkos evoliucija jokios šviesios perspektyvos neatvers. Sumaterialėjusiame pasaulyje stebuklų nebūna.

Ir tuomet ima aiškėti, iš kur tie lietuviški eskeipizmo paradoksai imasi. Jokia statistika apie tai nešneka, nes visų priežasčių priežastis yra žmogaus savijauta. Jokioje statistikoje ji neatsispindi, nes nėra instrumentų, kaip slogutį išmatuoti. Jis kyla ir tvenkiasi iš pažeisto teisingumo jausmo. Visų rūšių teisingumo: teisinio, socialinio, moralinio. Ši sistema tolydžio virto gremėzdišku projektų projektu, kuriame neliko vietos empatijai, žmogiškumui ir sveikam protui. Valstybės strategams tie subjektyvūs faktoriai regisi kaip atgyvenę, nes jų nepripažįsta modernėjimo, progreso galia ir filosofija. Mūsų tikrovę dabar tvarko objektyvus kompiuteris – tobuliausia programinė įranga.

Pasižiūrėk, žmogau, į pašto dėžutę, – gal jau gavai 15-os centų skolos sąskaitą už kokias nors komunalines paslaugas su baisiausiais grasinimais antstoliu ir teismais. Tai ne koks nors konkretus tarnautojas tau grasina, su kuriuo galėtum pasiaiškinti. Tau grasina tobulai dehumanizuotas, teisingai skaičiuojantis kompiuteris – dirbtinis intelektas, prieš kurį net galingiausias ministras yra bejėgis. Taip, vargšas ministras, nes jis širdies gilumoje jau nebetiki savo žodžiais ir pažadais.

Paprastas žmogus, nespėjęs į progreso traukinį, už jį vis dėlto yra laimingesnis. Jis, apsukęs bergždžią ieškojimų ratą, sugrįžta prie dalykų, kuriais galima pasitikėti. Jei ne Godo, tai bent gamtos ciklu: pavasariu, vasara, rudeniu, žiema, šventom Kalėdom ir Velykom, šunim, kate, pele, uodu, muse, obuoliu, paslaptinga sėklų galia, kurios ima ir sudygsta visai nepriklausomai, ką ten kalba televizoriuos.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

abc.       2017-05-22 8:22

koks elgesys tokia ir savijauta.

JEEaaas       2017-05-21 15:51

Tampa nusišvilp ant pliurpalyno, vis daugiau pradeda suvokti kad prieš gamtą nepakovosi… gamtos dėsniai patikimi ir laiko patikrinti. Ir kas dar jų nerado - ateityje ras, dievas Laikas privers tai padaryti…

Mano savijauta kužda,       2017-05-21 9:13

kad dėl vykdomo teisėtumo bei socialinio teisingumo pažeidinėjimo, atviro ir paslėpto piliečių politinių teisių ir laisvių suvaržymo Lietuvos visuomenė suskaldyta politiškai, ideologiškai, tautiškai, sunaikintas socialinis teisingumas.

Liepa       2017-05-21 9:08

Liudviko iškelta savijautos tema tūkstantį kartų aktualesnė bei svarbesnė už tokius dalykus kaip PVM, BVP, PSD, VSD, KGB, LRS,ES, EP ir t.t. kartu sudėjus.// Jei blogai jautiesi, tai blogai ir gyveni: net užimamas sotus postas, viešas žinomumas ir populiarumas, sąskaitos dydis banke ar solidus turimo turto kiekis negali atsverti vidinės SAVIJAUTOS svarbos.//

Arkliui aišku,kad       2017-05-21 9:03

košeriniai gyviai varo etninius lietuvius nuo Tėvynės dirvožemio.Bet ne gi sakysi tiesą į akis.Juk gali imt ir užsispirt kaip ožiai iš principo.Kentės Tėvynėje ,žviegs,bet nė krust a ne per pėdą.

Nepasirašysiu       2017-05-21 1:11

Tiesa. Nelabai ką ir bepridėsi.

Nu teisingai       2017-05-21 0:11

tas prietelius galvoja. Jei jisai Lietuvoj ilgai ilgai nieko nemokėjo , tai kodėl tie kurie ilgai ilgai gyveno Lietuvoj ir jokios tokios net airiškos pencijos neužsidirbo, turėtų apmokėt jojo sveikatos problemas ?

Kokia graži ir gera        2017-05-21 0:07

yra sava Lietuva,tik kad būtų galima kiek daugiau uždirbti ir būti draugiškesniems .

Televizoriaus       2017-05-21 0:05

pradėjom nežiūrėti,nes kompaniją tikrai palaiko karščiu atskubėjęs pavasaris,žydinčios obelys ,šuniukas ir užgriuvę pavasario darbai.Ir dar šiandien pasisvečiavom Lenkijoje,nes labai retkarčiais ten verta nuvažiuoti.Tačiau,važiuojant retai,galima pastebėti,kad darosi sudėtinga apsipirkti dėl labai padidėjusių eilių.O žmonė protestuoja ne demonstracijose prie seimo,o tose eilėse Lenkijoje,kad ir stovi,bet nors naudingai.Nušauna kelis zuikius vienu šūviu.

Juozapas       2017-05-20 23:09

Važiuojam toliau?
Pastaruoju metu stebiu viešas diskusijas - ko reikia kad sustabdyti emigraciją, t.y. evakuaciją iš Lietuvos. Daugelis valdžiagyvių sako, jog permaži musyse atlyginimai. Bet tai tik gudri pusinė tiesa. O ne pilna tiesa yra melas. Prie esamos sistemos algas kelk nors dešimteriopai- gausim po 5 000 ir būsim skurdžiais. Nes ne algos dydis svrbiausia o kiek nuo algos atskaičius lieka ir kiek už tai kas liko gali sau leisti.
Jeigu dabar padarytų algas po 1500 - yra dvi garantijos:
Kad padidintų mokesčius ir , kas svarbiausia- maximos viską pabrangintų dar trigubai.
Ir rezultate liktų šūdas.
Kol valstybėje nebus įvestas gerovės indeksas ir kol jis nebus susietas su mokesčiais bei kainų reguliavimu- nieko nebus. Bus pelkė kokia yra arba tik blogės.
Kol nebus skelbiama teisinga statistika, tol klausysime nesąmonių apie ekonomikos laimėjimus ir augantį bėvėpė.
O turi būti- samdomo darbo vidurkis atskirai, o valďžios, bankininkų ir verslo savininkų vidurkis atskirai.
Nes dabar yra debilizmas minimalkes gaunančių šimto vargo pisuoklių algelės sumuojamos su kokio nors nausėdos 50000 / mėn ir iš to išvedamas vidurkis- atseit visi gauna po štuką. Pydarų aritmetika!
Kabint už kiaušų ant cveko už tokias “statistikas” !
Ar aš ne logiškai samprotauju? Ar papradtam kaimo juozapui aiškús dalykai yra kažkoks kosmosas, kad valdžia nesusiprotėja?
Ne. Jie nedaro tyčia.
Tyčia palaiko skurdą ir neviltį. Tyčia išvaro žmones von.
Tokie buvo koncervai, tokie sodomkratai, tokie dzarbaparcijos buvo ir visi kiti džipais važinėjantys koldūnai.
Nes tokia sistema.
O buratinai balsuoja ir kas kerveri metai įteisina tai.
Pernai buratinai atvedė valdžion eilinius niekšus kurie ir elgiasi ir elgsis - niekšiškai.

Juozapas       2017-05-20 22:47

Sveiks Liudvikai.
Gerą temą pajudinai. Kaip tik ieškojau progos apie tai pakalbėti.
Ir apie Kompiuterį taip pat.
Matai, kompiuteris yra kaip degtukai- žiūrint kieno rankose ir kokie ketinimai.
Visamatantis kompiuteris idiotų ar niekšų rankose yra blogiau nei granata bezdżionės saujoje.
O išmintingose ir teisingose rankose kompiuteris yra teisingumo instrumentas.
Nedidelis pavyzdėlis. Pernai skaičiau tokį įdomų pranešimą žiniose:
Suomija. Vienu metu buvo fiksuoti trys identiški kelių eismo pažeidimai. Trys piliečiai viršijo leistiną greitį 50 ko/h.
Darbininkas, bedarbis ir koncerno savininkas. Kompiuteris išsiuntė tris pranešimus pažeidėjams- darbininkui 500 eur baudą, bedarbiui 50 eur, o ologarchui…50 000 eurikų kvituką apmokėjimui.
Pagauni mintį?
Civilizuotoje šalyje prievolių ir lengvatų dydžiai priklauso nuo socialinės gerovės indekso.
Pas mus bauda visiems trims būtų vienoda. Tik vieniems tai būtų finansinė katastrofa o kitam juokinga smulkmena.
Vat tai ir reikia tvarkyti, o ne debiliškai lopyti.
Yeisingai suprogramuotas kompiuteris geriau nei nesibaigiančios “reformos” biurokratų debilizmas ar savivalė.
Šiandien valdžia gauna milžiniškus kiekius informacijos apie kiekvieną pilietį- mato pajamas ir mokesčius, žino socialinę padėtį, mato nekilnojamojo turto registrus ir kt.
Ar sunku įdiegti socialinės gerovės indeksavimo sistemą?
Nesunku. Tik nedaroma. Arba dėl bukumo arba tyčia.
O juk ir arkliui aišku jog 50 metų mediniame namelyje Žvėryne gyvenanti bobutė neturėtų mokėti tūkstantinių sumų žemės mokesčiui vienodai kaip kaimynystėje prieš kelis metus dvarą pasistatęs naujakurys oligarchas.
Niekšiška yra,  kai už klaidą privalomoje deklaracijoje padariusi patentininkė uždirbanti 700 eur.mėn ir milijonierius už tą patį gauna vienodas 300 baudas.
Štai dėl ko bėga žmonės iš Lietuvos- dė mechaniškai daromo niekšiško neyteisingumo.
Nors problemą galima išspręsti vienu normaliu lakonišku įstatymėliu ir kompiuteriu kuris nedaro blato išlygų švogeriams.

būna ir blogiau       2017-05-20 21:41

Gerb. Liudvikai,
kai Tau blogai - pasiskaityk tarybų valdžios nukankintos Adelės Dirsytės maldų.
——-
(su meile ir užuojauta sugebėsi pažiūrėti į mūsų valdančius apsivogusius, galingus, turtingus, įtakingus pedofilus)


Rekomenduojame

Vincentas Vobolevičius. Rinkimai Lenkijoje: ar ekonominiai „lūzeriai“ kelia PiS reitingus?

Arnoldas Aleksandravičius. Tai Lietuva negali turėti savo Raudų sienos?

Andrius Švarplys. Jeigu ateityje nenorime „turėti galimybių išgirsti įvairių nuomonių“, turime pasakyti „God bless America“

Jonas Burokas. Rezistencijos įamžinimas

NE eksperimentams Žemaitijos gelmėse! Atviras Lietuvos visuomenės kreipimasis dėl Vyriausybės planų statyti anglies dvideginio saugyklą

Liutauras Stoškus. Seimo komitete svarstytas Žemės gelmių įstatymas

Jungtinių Tautų rezoliucija dėl smurto akušerijoje

Vidas Rachlevičius. Kai vyrauja sveikas protas ir padorumas

Neringa Venckienė: „Tai, kad esu grąžinama, nepadaro Lietuvos teisine valstybe“

Kauno forumo pareiškimas: Dėl įstatymo pažeidimų LRT veikloje

Povilas Urbšys: „Turi būti aiški takoskyra tarp lobistinės ir advokacinės veiklos“

Ramūnas Aušrotas. Apie NVO oligarchiją

Kun. Andrius Narbekovas. „Mums reikalinga nauja krikščionių apologetų karta“

Irena Vasinauskaitė. Puiki bendruomeninė rudens šventė Šiauliuose

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Vietnamo pelkėse nuskendo amerikiečių iliuzijos

Žino, ką sako. Masiulis: jeigu kas iš senos partijos vadovybės galvoja, kad byloje bus galima visus šunis sukarti ant Masiulio, tai taip nebus

Irena Vasinauskaitė. Meras Artūras Visockas – žmogus, pasmerkęs Šiaulių liepas myriop?

Algimantas Rusteika. Juos atpažinsite iš jų vaisių

Atviras laiškas LR Prezidentui: Skubiai stabdykite masines miesto medžių žudynes (signataro A.Sėjūno spaudos konferencijos vaizdo įrašas)

Vytautas Radžvilas. Lietuvos politikos atnaujinimo klausimu

Kas čia pas mus tikrų tikriausi „vatnikai“?

Vytautas Sinica. Telkianti istorinės atminties politika

Geroji Naujiena: Jei tik turėtume tikėjimą...

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga: švietimo problemos ne tik kad nebuvo išspręstos, bet dar ir pagilėjo

Valdas Vižinis. Lietuvos valdžios elito karas prieš visuomenę tęsiasi

Verta prisiminti. Kun. Marius Talutis. Daugiau negu sutapimai…

Kaip nusišalinant nenusišalinti? Rūtos Visocnik replika apie Kauno miesto „vieningųjų“ diegiamą savivaldos modelį

Ką popiežius Pranciškus sveikindamas pasakė kardinolui Sigitui?

Andrius Navickas: siūlau Švietimo ministeriją iškelti į Estiją

Rūta Visocnik. Ar gali „vaiko teisės“ kviesti tėvus į posėdžius nenurodydamos aiškios priežasties?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.