Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Liudvikas Jakimavičius. Rudens etiudas. Pro automobilio langą

Tiesos.lt redakcija   2017 m. spalio 15 d. 22:28

12     

    

Liudvikas Jakimavičius. Rudens etiudas. Pro automobilio langą

Prakiuro dangus. Nesibaigiantys lietūs. Pro aplytą automobilio langą pakelėse dar matai dideliais lopiniais nenupjautus rugių ir rudai raudonuojančius grikių laukus. Rugpjūtis seniai pasiliko už nugaros. Artinasi Visi Šventi, Vėlinių šlapdribos, o čia Lietuvos plotuose dar klampoja kombainai. Neįvažiuoja, klimpsta molynuose. Rudens gėrybės baigia supūti laukuos. Lietuva, atrodo, bus paskelbta stichinės nelaimės zona.

„Katastrofa“ – prie šio dažnai linksniuojamo žodžio kažkaip priprato ausis, prisijaukino kaip savą, dažninį būvį.  Gamta visai suįžūlėjo. Karibuose vienas po kito nusirito visa griaunantys uraganai, milijonus žmonių palikę be elektros, geriamo vandens, be namų ir civilizacijos patogumų. Griuvėsiuose, kaip po karo.

Katastrofos vaizdai sukrečia, suvirpina net labiausiai surambėjusią sielą. Galingiausia ir turtingiausia pasaulio valstybė Amerika pasirodė ne kažin ką galinti padėti žmonėms, užkluptiems stichijos. Gamta vis dažniau žmogaus puikybei parodo savo galią, kad tasai neįsijaustų savo visagalybėj.  Gal taip perspėja, gal ką nors repetuoja pagal scenarijų, kurio mes dar nežinome? 

Stichijos griauna mūsų lakius įsivaizdavimus apie progreso ir civilizacijos triumfą. Iliuzijas ir šviesius ateities vaizdinius. Įklimpęs ir uždusęs kombainas grikių lauke yra iškalbinga civilizacijos metafora.

Žmogus kur nors Porto Rike ar Floridoje stovi vandeny įsibridęs iki juosmens kieme prie savo namo griuvėsių. Karvių bandos, irgi iki pilvų vandeny, neaprėpiamuos vandenų plotuose iš tolo žiūri į jį bukais žvilgsniais. Tas žmogus, palikęs tik su savo šuneliu glėbyje, akimirksniu tampa filosofu, Ekleziastu ir Jobu vienam asmeny. Vėjų vėjai, niekais parėjo viso gyvenimo triūsas.

O ar ne tas pats vyksta ir su visais mūsų socialiniais-politiniais konstruktais ir santykiais, kurių tvarumas šiandien išbandomas. Pasižiūrėkim, nuo ko prasideda pasaulio diena. O gi nuo Donaldo Trumpo citatos Twitteryje. Viso pasaulio žinių platformos nuo rytinio kavos puodelio gromuliuoja Prezidento nakties pasiųstas žinutes. Nelygu, kaip žinutėje sakinys suformuluotas, gali kilti ar kristi naftos ir akcijų kainos pasaulio biržose, bankrutuoti verslai ir valstybės, prasidėti konfliktai, karai, ar labai didelis karas.

Pakanka vieno nenumatyto įvykio, lemtingos klaidos ir tas socialinis konstruktas gali subyrėti kaip kortų namelis. Pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Prieš keletą metų prasidėjęs Rusijos karas su Ukraina taip sujaukė ir išbalansavo visą tarptautinės teisės sistemą, kad žmonių pasitikėjimas jos teisingumu buvo supurtytas, jei nepasakytum rūsčiau – žlugo. Deklaruojama pasaulinė teisės tvarka ir įstatymo viršenybė parodė kitą, veidmainiškąją savo veido pusę. Įstatymai neveikia konfliktų ir karo sąlygomis. Jėgos argumentai niekais gali paversti visus žmogiškus susitarimus, parašus ir antspaudus. Sistema išsibalansavo, pakrypo nelyg Titanikas, ją ėmė griauti vidiniai prieštaravimai, kurie tūno kiekvienoje netobuloje tvarkoje. O tobulų žmogus dar nėra sukūręs.

Šiomis dienomis pasaulio negalėjo neužkabinti įvykiai Barselonoje. Ypač mūsų, lietuvių. Andai, ne taip jau seniai, emociškai išgyvenome tuos pačius laisvės ilgesio ir nusivylimų jausmus. Kiek hiperbolizuotus, tas tiesa, bet išgyvenome nuoširdžiai. Be grimo, ir ašaros buvo tikros. Ir džiaugsmo, ir apmaudo, kai nesisekė.

Atmintyje atgyja ir rezonuoja labai šviežia mūsų išsivadavimo istorija. Ir kai matau Katalonijos aikštėje verkiančią katalonų minią, laukiančią Nepriklausomybės deklaracijos paskelbimo, matau save, apimtą tų pačių jausmų prieš 27 metus. Neapsimetinėkime ir neveidmainiaukime, kad tai mūsų neliečia. Jei Dievas nenusigręžė nuo mūsų, kai mums to labiausiai reikėjo, neturėtume nusigręžti nuo tų, kurie labai panašūs į mus – su tomis pačiomis viltimis ir lūkesčiais. Juokingai atrodome vaidindami protingus, skaičiuojančius.

Jei mūsų valdžia neturi ką pasakyti, geriau nesakytų nieko, nes man gėda ir apmaudu, kai girdžiu, kaip imame kartoti ne Islandijos užsienio reikalų ministro Hanibalsono, o Gorbačiovo frazes, kurias jis mums andai sakė. Mes neturime teisės tų frazių kartoti. Vargas mums, jei teisybę išmainėme į naudą ir politinį išskaičiavimą. Jei skaičiuojame, kas dabar naudingiau mums, neišvengiamai sulauksime valandos, kai stipresni skaičiuos, kiek mes esam kam naudingi ar nenaudingi ant pasaulio prekystalio.

Katalonijos akmenėlis ant didelio Europos kelio gali pasirodyti visai ne akmenėlis, o trotilo gabalas. Toks į orą gali išnešti be kompaso nežinoma kryptimi dardantį Europos vežimą. Sunku įsivaizduoti, į kokią pašalę nublokš mus sprogimo banga?

Niekur nesidėsi – po pasaulį klaidžioja didelės katastrofos nuojauta, nelyg kokia komunizmo šmėkla iš Markso manifesto. Ir žmogus instinktyviai ieško stabilumo, kieto pagrindo, į kurį galėtų atsiremti, pasitikėjimo ir tikėjimo, kad ne siaubo ir baimės apimtas galėtų eiti miegoti ir laukti rytojaus.

Guodžiantis yra šiandienos Senojo Testamento skaitinys, atrodytų specialiai parinktas. Viešpats kviečia tautas pas save atsiteisti, nelyg laikų pabaigoj.

„Teišsiruošia tautos ir tekeliauja į Jošafato slėnį. Tenai aš sėsiuosi teisti visų aplinkinių tautų. Stverkitės pjautuvo: javas pribrendo! Ateikite vynuogių trėkšti, nes spaustuvas pilnas, ir rėčkos jau liejas per viršų.“

Kviečiasi, vadinas neužmiršo.

Perskaityta Juliaus Sasnausko „Mažojoje studijoje“

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Išgėręs 2 alaus       2017-10-18 18:01

Visai smagus tekstukas pradžioje. Toliau eilinė mazgajobkė nuo Trumpo

nulis.       2017-10-15 18:31

tai va iš kur atsirado žodis ešafotas,ogi iš slėnio pavadinimu jašafatas .

tai buvo apie       2017-10-15 16:20

nuolatinį kaitos dėsnį. Yra sėja, yra pjūtis. Laikas visagalis, laikas dievas vardu AUM.

pagonis       2017-10-15 14:34

prieš gamtą nepakovosit, galit melsti Jėzusą, Alachą, Jahvę, Krišną... kiek norit bet gamta darys savo - Jėzus, Alach, Jahv, Krišna… nepadės.
Gamtos dėsniai buvo, yra ir bus.

Šventane Rašte       2017-10-15 14:03

yra žodis “tauta”.Šventas Raštas yra užkoduoti visatos ir šios žemės dėsniai.Tautų buvimas yra dėsnis,kuris remiasi genetika,kuri susiformuoja tik toje žemėje.

15 min. yra       2017-10-15 13:34

intreviu su filosofu Algiu Mickūnu.Daug įdomių minčių,gerų minčių,bet norisi padiskutuoti,kodėl visi emigrantai labai myli Lietuvą iš toli?

Labai graži elegija       2017-10-15 11:12

apie gamtą.Ir palyginimai.

Kalifornijos Napos ir Somosos vynuogynai       2017-10-15 11:11

irgi dega.Sausra ten ne tik gamtoje,bet ir sielose.Kaip ir Europoje.Artimo ilgesys?Daug lietuvių Kalifornijoje,pabėgėlių,metusių Lietuvą.

albina       2017-10-15 7:27

Ne šiaip sau nuodėmių sąraše yra puikybė.Esam tik vabalėliai prieš gamtos stichiją ir Dievo rūstybę.O kuom save laikom vienas prieš kitą?Kaip valdžia žiūri į žmogų?Ką kemša į galvas apsiskelbę svarbiausiais portalai?Kaip a.a.Genio eilėrašty:išvarėm iš namų Dievą ir dar didžiuojamės.
Puikus tekstas.Ačiū!

Al.       2017-10-15 0:51

Jei katalonai iš tikro yra gotų palikuonys ? Tai jie yra mūsų giminės - jei gotų kariuomenės pagrindą sudarė sūduviai ir prūsai ?

Jei teisti, tai teisti ...       2017-10-15 0:49

Tai, sakot, “aplinkinių tautų”?
Geras tekstas, bet vis tos išimtys patiems lygiausiems iš lygiausių, kilniausiems iš kilniausių.
Viešpats, sakot, kviečia?

J---Liudvikui       2017-10-14 22:36

Gražu, brandu, elegantiška- sveikinu. Puikus tekstas.
Neturiu ką komentuoti. Tiesiog norisi perskaityti dar ir dar kartą....
Nuoširdūs linkėjimai. Labai.

Rekomenduojame

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Kastytis Braziulis. Senajai Europai, o ir mums reikia atgailauti, patiems pasitraukti arba išsivalyti nuo kolaborantų taip, kaip daro Ukraina

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt penktoji (liepos 28 diena)

Federalinis teismas Floridoje gina nepageidaujamo potraukio tai pačiai lyčiai gydymą remdamasis pirmąją konstitucijos pataisa

Vytautas Radžvilas. „Iliuzijoms pasidavė ne tik Putinas“ (I dalis)

O kas šiandien išdrįs sistemai pasakyti „Ne“?

Lietuva turi naują „žvaigždę“

Edvardas Čiuldė. Tas pats Marksas, tik kitoje saujoje

Mark Regnerus. Ar pasinaudojant karo ūku Ukrainoje bus prastumtos vienalytės santuokos?

Kastytis Braziulis. Karas vyksta įvairiuose frontuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.