Dienos aktualija, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Liudvikas Jakimavičius. Revoliucija kaip žaidimas

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugsėjo 8 d. 1:10

18     

    

Liudvikas Jakimavičius. Revoliucija kaip žaidimas

Mano sodyba Mieliatiltyje visai prie Baltarusijos sienos. Jei eitum miškais „po tiesumui“, kaip vietiniai sako, už penkių kilometrų atsitrenktum į rubežių. Vieną žiemą į kiemą net buvo užklydusi baltarusių meška. Apėjo avilius, paliko ant sniego mėšlo krūvą ir nušleivojo per tankumynus. Porą savaičių dar bastėsi po Rytų Lietuvą.

Visą rugpjūtį ir gyvenau ausį atsukęs į Gudijos pusę, kur užkunkuliavo dideli įvykiai.

Per dangų kartais pragriaudi ne keleivinis lėktuvas, nespėji pamatyti, ar batjkos, ar NATO, iš už miško kitą ištisą dieną girdėti ūžesys ir burzgimas. Vaizduotė jau piešia tankų ataką. Ačiū Dievui, tai tik taikūs kombainai baigia kulti rugių lauką, bet vaizduotė įaudrinta. Pati ramiausia vieta Pasaulyje pasidarė ne tokia ir pati ramiausia.

Kai atsigręži į visas revoliucijas, kurias teko per gyvenimą pergyvent, pradedant nuo Prahos pavasario 68-aisiais, lenkų Solidarumo 80-taisiais, mūsiškės dainuojančios revoliucijos, visų Maidanų ir Kaukazo spalvotų revoliucijų, matai, kad priklausomai nuo tautų temperamento, kultūrinės dirvos ir kūrybiškumo, kiekviena revoliucija unikali savo kultūrinėm raiškos formom. Oponentų atsakas visur panašus – srautai bukos propagandas, kamufliažas, ta pati ekipiruotė, šalmai, skydai, lazdos ir kulkos. Diktatūros kūrybiškumo ir fantazijos parodo nedaug.

Ką besakytum, visi tie sąjūdžiai ir revoliucijos turi vieną bendrą bruožą, jos kyla iš liaudies, iš apačių, siekiant atkurti pažeistą teisingumo jausmą ir žmogiškąjį orumą. Pagal lenininį revoliucinės situacijos apibrėžimą – „apačios nebenori gyventi po senovei“.

Kiekvienoje dramoje yra toks nesugrįžimo taškas, kai suspausta konfliktų spyruoklė išsprūsta iš suveržimo, sužvanga, ir tada jau drama rutuliojasi tarytum savaime, pati save kurdama. O kad ji kyla iš liaudies, jos raiška turi gausybę giliųjų liaudies kūrybos bruožų ir archetipų. Kol kas gudų revoliucija yra pradžios fazėje, nelyg savotiška uvertiūra, kuri turi daug karnavalo elementų, būdingų profaniškam gerąja prasme liaudies menui. Net ir turint galvoje, kad jau buvo pralietas nekaltų žmonių kraujas, palaidoti žuvusieji, ji netapo karu, neperaugo į nuožmios konfrontacijos fazę su šūkiais – „akis už akį“. Karnavalas kol kas rutuliojasi linksmai ir taikiai.

Štai stovi gatvėj, autobusų stotelėj, kostiumuotas žmogelis, labai panašus į Lukašenką. Nusigrimavęs, prisiklijavęs ūsus. Rankose laiko plakatą su užrašu – „Netikras“. Nieko niekam neaiškina, praeiviai be žodžių pagauna ezopišką mintį, ploja, juokiasi. Žmogelį susemia pareigūnai, gal teis, bet ką tu jam prikirpsi, jis juk iš tikro „netikras“. Akcijoje yra viskas, ko ir reikia karnavalui – persirengimas, persikūnijimas, ironija, Ezopo kalba ir groteskas. Tiesiog tobulai išbaigta nebyli scena gatvėje liudija, kad baimės laikas baigėsi.

Arba vis labiau populiarėjančios giedojimo akcijos, kurias inicijuoja keli vaikinai iš streikuojančios Filharmonijos su prisijungiančiais choristais. Viešose Minsko erdvėse, prekybos centruose, turguje ar metro stotyje tarytum iš niekur staiga susirenka žmonės ir ima giedoti „Pahonią“ . Sugieda ir išsiskirsto. Performanco formatas tiesiog tobulas, netikėtas, sukrečiantis, pataikantis į jautriausią sielos tašką. Praeivis taip ir lieka stovėti suglumęs, apstulbęs, sukrėstas. Kas čia įvyko? O įvyko labai daug. Anot Michailo Bachtino, tyrinėjusio Renesanso karnavalinės kultūros fenomeną, per karnavalą liaudis tampa „absoliučiai linksmu ir laisvu žemės šeimininku“. Žaidimas sugriauna pasaulio rimtumą, jį perkeičia ir atnaujina.

Karnavalo šurmulyje diktatūros rimtumą ginantis luomas akimirksniu tampa juokingas ir tragikomiškas. Grotesku priešintis autokratijai ir diktatūrai – seniai žinoma priemonė. Andai 80-aisiais, Jeruzelskiui Lenkijoje įvedus karinę padėtį, Vroclave kilo „Oranžinės alternatyvos“ menininkų judėjimas, pagarsėjęs groteskiškom antikomunistinėm akcijom. Ant Vroclavo namų sienų jie piešdavo nedidukus, 30-ties centimetrų didumo besišypsančius nykštukus, kurie ilgainiui tapo pasipriešinimo ženklu. Valdžia nykštukus uždažydavo, bet po nakties jų dar daugiau atsirasdavo – kaip paliudijimas, kad žmonės nebenori gyventi primestoje absurdiškoje komunistinėje tikrovėje. Baltarusiai, regis, pagavo ir perėmė genialią „Oranžinės alternatyvos“ mintį revoliucijoj įdarbinti kultūrą ir meną.

Ką ir bekalbėtum, vien meno akcijomis režimo ir diktatūros nenugriausi, bet gaivališka jo prigimtis išlaisvina, teikia energijos ir galios, kuria pozityvią, empatijos kupiną atmosferą. Būtų džiugu, kad šią tonaciją broliukai baltarusiai išlaikytų iki dienos, kai režimas susivynios meškeres, ir visa tauta išeis į visuotinį Karnavalą. Ne už kalnų ta diena.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Georgij Bovt       2020-09-14 19:00
ar cia cynizmas ar menininko ismintis?       2020-09-11 16:38

Kai kam karnavalas. ..o kai kam jau paaukotos gyvybes, sulauzyti sonkauliai, skausmas, prievarta ir paniekinimas uz grotu
Atrodo ismintingas zaidejo tekstas tik praskiestas cynizmu….

aillaionov.livejournal       2020-09-9 0:22

https://aillarionov.livejournal.com/1202493.html?page=2
Меркель - старая комсомольская с*ка

вместе с недобитыми нацистами из БНД так ненавидит Америку, что готова работать с кем угодно, только чтобы навредить американцам.
ее роль, и роль немецкой разведки BND в том насилии, что творится в Беларуси, просто непредставима.
Именно BND с багословения Меркель развалило в конце 90х беларуское сопротивление Лукашенко, выделив и коррумпировав т.н. “конструктивную” оппозицию and marginalized people with Zianon Poznjak.
деньги причем “конструктивной” оппозиции BND выдавало в чешском посольстве, не забывая при этом информировать местный КГБ.

Omega Propagandiniam karui       2020-09-8 21:44

Teisingai rokuojat, bet dėl lyderio temos turiu abejonių. Bent dabartiniu momentu, kai svarbiausias uždavinys yra išbaladot diktatūros balkius. Ant tos žemės atsiras ir lyderiai. Va tada ir pasirodys, ar bielarusai turi uoslę.

Propagandinis karas dėl Baltarusijos,       2020-09-8 19:33

ypatingai gardaus kąsnelio, kuris esti pačiam Europos centre,
baltarusių tautą traktuoja grynai instrumentiškai
- nei vienai, nei kitai manipuliatorių pusei visiškai nerūpi,
kokią kainą sumokės radikaliai supriešinta tauta,
kiek bus galimai pralieta kraujo ir atkrista dešimtmečius atgal,
kol bus atkurtas pakenčiamas pilietinis būvis.
Vis dėlto išsigelbėjimas yra - tai tvirtas nacionalinis lyderis su patikima komanda, kurie pelnytų tautos pasitikėjimą ir kurie perimtų valstybės valdymą,
kurie sugebėtų praplaukti tarp Scilės ir Charibdės - kgbistinio Kremliaus ir Vakarų civilizaciją išdavusių bei šliaužiantį perversmą Vakaruose vykdančios kairuoliškos liberastijos, jos tinklų.
Dieve, padėk mūsų broliams-sesėms atgauti bent sąlyginius laisvę ir suverenumą, atkurti kaimyniškus santykius.

Omega durnių laivo jungai       2020-09-8 15:37

Ei ei ei, tas tamstai patinkantis paskutinis arijas yra žmogžudys mužikosnukiu su ūsais. Postą lyg ir teisingai pradėjai, bet nuvažiavai į visiškas pievas. Klausimas, ar tyčia, ar iš durnumo.

durnių laivo kronika       2020-09-8 12:58

Užsienio reikalų “ministras” Linas Linkevičius šiandien ir vėl pakartojo, kad santykiuose su Baltarusija jam svarbiausia - „vertybės“. Tik kokios gi šito pono „vertybės“? Ir ar visos valdžios deklaruojamos „vertybės“ iš tiesų yra vertybės, o gal tos „vertybės“ yra nuodai mūsų tautai? Pavyzdžiui, tokios „vertybės“, kaip „homoseksualizmo ideologija“ ar „pabėgėliai“, kurie niekaip neatitinka pabėgėlio apibrėžimo pagal Ženevos konvenciją. O gal „europinėmis vertybėmis“ yra konformizmas, neprincipingumas, chalujaus mentalitetas. Štai šias „vertybes“ ponas Linkevičius yra puikiai įsisavinęs. Aš gerai pamemu, kaip Linkevičius skleidė komunizmo „vertybes“ sovietinėje imperijoje. Pakeistos „vertybės“, į diametraliai į priešingas, nesumažino pono Linkevičiaus pilvo dydžio, kaip nebūtų keista. Nuo naujų „vertybių“ jis dar labiau sutino. Priešingai negu Linkevičiaus pilvas, Lietuva tik traukiasi, it Šegrenės oda. Reiškia, tos „vertybės“ - jokios ne vertybės, o nuodai Lietuvai ir lietuvių tautai.

Svarbiausia tai, kad JAV visą savo „demokratiją“ jau spėjo išplatinti po visą pasaulį. Net Lietuvoje tos amerikoniškos „demokratijos“ jau į valias. Misija, tarytum, baigta. Dabar ne tik amerikonai gali džiaugtis iš MIP sklindančiomis pasakomis, valgyti plastiką ir į valdžią rinkti idiotus baidenus. Tai ir mes jau darome. Vieno mums trūksta – BLM, bet ir čia Lietuva labai stengiasi, sparčiai šitą juodą auksą importuoja, prieš juos keliais šliaužioja, kaip seimo narė Armonaitė ir jos išprievartautos Vilniaus moksleivės, jiems meldžiasi.


Vieno prieš JAV mirtį amerikonai nesuspėjo padaryti – nuversti baltarusio Lukašenkos per jo 66 metų gimtadienį, Gaila, tiek pinigų buvo investuota, tiek daug metų opozicija buvo rengta, o Lukašenkos fronto net išverstakailis komunistpalaikis Linkevičius nepralaužė su savo storu pilvu, visas Baidenu ir JAV demokratais nėščias.

Nepanoro Lukašenka būti nuverstas, nepanoro būti tampomas ir žudomas, priešinasi. Negeras toks. Nepriima šios amerikonų dovanos 66 gimtadienio proga.
Kai kas iš rytų ir vakarų piktinasi, kodėl tas „paskutinis diktatorius“ nepasiduoda. O man jis patinka, tai tikras valstietis, paskutinis Europos arijas, kuriam neužmausi moteriškų aukštakulnių ir pėdkelnių, neišmarginsi septyniom iškrypėlių spalvom. Automatas jam tinka. Vyras taip ir turi elgtis. Žinoti, kada į ranką imti arklą, kada šautuvą.

 

grumstas       2020-09-8 11:55

O kiek rūmų turi Lukošenka ofšoruose? Tie kurie yra baltrausijoje - baltarusijoje ir liks. Priešingai negu ofšoruose.

Kis       2020-09-8 11:42

kartais uzeina tokia kvaila mintis,jeigu viena diena sast ir zmogeliukai,o paskui tankai,juk arklaiai atgyvena,tikrai daug zmoniu iseitu i Gedmino prospekta sutikti isvaduotojus nuo basndiugu.30 metu labai daug,o kurybos jokios,viskas pajungta vienai kitai gaujai,ka mes patys butume pasieke be tu “pideru"is ES,kur mes nusiridentume?Kodel mes tokie,kas mus pavrcia anuot Rusteikos amebomis ir tai kuriems uztenka durnos ir siknos?Tautos ziedas,patysentuziastinga visuomene senai nebe Lietuviai.Nuo vienu banditu pabegom,patekom kitiems.Vakar isklausiau visa posedi,kur buvo nagrinejimas prokuraturos skundai ir darbai.Sedi du dundukai,kurie kazka sneka,lyg kazka dare,bet efekto =nulis.Velniams tokia prokuratura,kuri vilkina Masiulio byla,laukiam senaties,kol pas mus sukurta kreiva sistema,klyg yra ,bet ji niekam nereikalinga,tuscia vieta.Ir kur tik pazvelgsi visur kazkas panasaus,juk Navickas4 liamus panaudojo pauksciukams,pabego liamai o kas pauiksciukus suskaiciuos,juk ne 4 somtai,o liamai?Negi ne idiotu krastas,o bega zino kur pas dedule ant blynu?

Al.       2020-09-8 11:34

Daugelis komentatorių  vardan gardaus šaukšto norėtų pasiduoti tautiniams čekistams ?  Bet kuo Gudų čekistai tautiškesni už lietuvių? Dabartinė Gudija tai Sovietų sąjungos liekana. Jie savo šalim rūpinasi tiek, kiek rūpinosi tada visos sovietijos valdžia. Ar to mes išsiilgom ? Geriau šiltam tvarte, nei būti laisvu miške ? Kuo mes tada skiriamės nuo čekistinių trolių? Juk jie visa tai ir turi.

Istorikui       2020-09-8 11:33

Prastas jūs istorikas. A. Lukašenka turi 17 rezidencijų, neskaitant Nepriklausomybės rūmų, kur taip pat yra viskas, ko reikia reziduoti, tik paauksavimų mažiau nei kremliuje. Visos rezidencijos pastatytos už mokesčių mokėtojų pinigus.
Ir automobilių parkas neprastas, 22 automobiliai įskaitant ir Mercedes-Maybach S650. Ir pačią naujausią Teslą turi, kurią, kaip taisyklė, „padovanojo“ geri dėdės. Tiesa, iki L. Brežnevo limuzinų parko dar truputį trūksta, bet…
A. Lukašenkos atlyginimas – 4500$, bet piniginės su savimi nesinešioja, nes „kažkas“ už viską sumoka. O štai bulvės, morkos ir kopūstai – savi, tiksliau, užauginti vienoje iš rezidencijų, kur žemės kvadratas, vienas iš brangiausių visoje Baltarusijoje. Bet morkos ten tikrai gerai auga, taip gerai, kad Depardje padovanojo sklypą šalia savo rezidencijos (juk negaila, prancūzas, kaip nekaip, o ne koks nusmurgėlis bulbašas), kad šis galėtų semtis žemdirbystės patirties iš pačio Aleksandro. Tiesa, laukuose pasirodo tik tada, kai jau stovi maišai su bulvėmis ir nukastas gabalas morkų lauko. Ir žinoma, tik su televizija.

teorija       2020-09-8 9:50

Pagal revoliucijų teoriją dabar idėjiniai nekantruoliai verčia Lukašenką. Nuvertus Lukašenką ateis kriminaliniai, o demokratija suklestės, kai kriminalinių vietą užims sisteminiai. Tada Baltarusiai apturės laisvos rinkos, atviros Baltarusijos ir kitas Sorošo pametėtas gėrybes. Galėsime lygintis, kuri teritorija sėdi gilesniame Š imašiuje.

Istorikas       2020-09-8 9:20

Geriau realus valstybės vadovas nors ir su ūsais, nei lėlės pastatytos ar CŽV, ar KGB-CŽV, ar skandinavijos bankų. Žinoma kad liaudžiai nusibodo ūsai, bet prezidentas nėra degtinė kuri niekuomet nenusibosta pijokui. Niekas neapkaltino Lukašenkos korupcija ar kokių turtų prisigrobimų. Viską ką darė - tautos labui. O dabar prisiminkite savo tautines aferas. Visos kalbos apie vertybes ir demokratijas yra kvailių kvailinimas, juos išnaudojant ir apvagiant. Jei ne išvarytas milijonas ir ES parama, Lietuva gyventų dvigubai vargingiau už Baltarusiją. Griuvus vakarų tironijai ir banditizmui - Baltarusijos laukia dar šviesesnė ateitis.

T0mas J.       2020-09-8 8:17

Išsiveržęs žmonių nepasitenkinimas ir - REVOLIUCIJA -
turi ir kai ką bendra, ir - skiriasi.
Ne kiekvieno, kad ir labai masinio, nepasitenkinimo metu pavyksta nuversti iki tol valdžiusią politinę jėgą ir pasirūpinti, kad ta jėga niekada nebesugrįžtų. Kai tai padaryti pavyksta - vadiname REVOLIUCIJA, jei nepavyksta - tai ne revoliucija. Tai tik svajonė įvykdyti revoliuciją.
Svajone liko ir lietuvių noras ir bandymas Atgimimo laikotarpiu įvykdyti revoliuciją.. Iki tol valdžiusi politinė jėga - komunistai - nebuvo nuo valdžios nušalinti.

Trumpai       2020-09-8 7:12

Batka blogai, bet perspektyva dar blogesnė. Baltarusiai galiausiai gaus patobulintą tatos analogą lėlilininką ir tuo viskas užsibaigs. Pakraščio valstybėlės valdomos lėlininkų pagalba.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-09-8 6:36

Liudvikai,
Lietuvoje, neišjungtų komunistų (100 metų užsislaptinusių kgb’istų, stribvaikių, ...) režimas pavojingesnis už Lukašenkos bei Putino. Gaujų režimas išvarė iš Lietuvos bemaž milijoną (pusę visų!) darbininkų.
Kai Lietuvoje yra paralyžiuota bet kokia (sąžininga) veikla, tai Vytautas Daujotis (sąrašinis 6), rašo NS laikraštyje apie per mažus mokesčius (!!!). Katastrofa. Visur kenkėjai ir net NS.
- Ką daryti?
- 1. Varyti iš NS kuo toliau šalin Vytautą Daujotį, kaip ir Vytauto Landsbergio padlaižūną Gaudentą Aukštikalnį (sąrašinį 15).
- 2. Lietuvoje reikia tik perkelti mokesčių naštą nuo silpniausiųjų stipriausiesiems.
- 3. Kad susidgrąžinti išvarytuosius darbininkus reikia smarkiai (drastiškai) mažinti mokesčius.
Sukilimas
Lietuva - tvirtovė
_____________________________________________________________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų.
2020 rugsėjo 8

Liudvikai,        2020-09-8 5:50

o kokia pačio propaganda? Tiesos ieškančio ar nelabai?

katolica       2020-09-8 5:42

satanistai sunaikino Prūsiją, paverkdami lietuvius, dabar satanistai nori sunaikinti Lietuvą, pavergiant gudus ir belarusus


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Linas V. Medelis. Skaudės, bet privalome eiti

Robertas Grigas. Kas yra tikrasis „seksizmas“ politikoje

„Nu… nu… tai prieš šimtą metų gal net tokių klausimų nebūtų uždavę“

Ramūnas Karbauskis. Neleisime, kad su mumis būtų elgiamasi kaip su „šunauja“

Karolis Venckus. Apie cenzūrą LRT

Andrius Švarplys. Visuomeninis transliuotojas neatstovauja nei Lietuvos konstitucinėms vertybėms, nei piliečiams

Vidas Rachlevičius. Visiškai nesvarbu, kas bus kultūros ministras, nes tai NIEKO nekeičia ir nekeis

Zigmas Tamakauskas. Žmogus, Lietuvai atidavęs savo sielą ir širdį...

Audriaus Bačiulio pastebėjimas: konservatoriai nutarė pradėti atvirą karą su Prezidentūra

Joana Noreikaitė ir Vincas Kubilius. Šimtoji „Tie-SOS!“ akcija

Jei dar negirdėjote. Vytautas Bakas klausė. „Gabrieliau, Ingrida: kas Jums yra aukšta politinės kultūros ir etikos kartelė?“

Andrius Švarplys. Facebookas ir Twitteris bendradarbiauja su Vietnamo, Turkijos, Rusijos ir Kinijos režimais

Andrius Švarplys. Čia tas pats, kas mokinių parlamentui suteikti tikrojo parlamento statusą

Algimantas Rusteika. Jie niekada nesikauna iki paskutinio šovinio

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujosios koalicijos susitarimas: ko tikėtis?

Nacionalinis susivienijimas: pareiškimas dėl solidarumo su Lenkijos valdžia

Robertas Grigas. Atmintinė lenkų „abortų teisių“ gynėjoms

Vytautas Radžvilas. Konvergencijos svajonė ir tikrovė

Audrius Bačiulis. Tikriausiai vienas labiausiai viešumoje nematomų Lietuvos ministrų

Algimantas Rusteika. Tegyvuoja Didžiosios Tolerancijos Revoliucijos metinės!

Andrius Švarplys. Žinios iš paralelinės visatos

Ramūnas Trimakas. Totalitarizmas grąžinamas septinmyliais žingsniais

Algimantas Rusteika. Apie bukumą ir lavonus

Raimondas Navickas. Nusprendžiau pats pasižiūrėti, ko tie respublikonai nerimsta

Andrius Švarplys. Pagaliau Facebookas bus paduotas į teismą dėl cenzūros

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.