Visuomenės pokyčių analizė, Religija ir filosofija, Liustracija ir desovietizacija

Liudvikas Jakimavičius. Popiežiaus Pranciškaus belaukiant

Tiesos.lt redakcija   2018 m. rugsėjo 17 d. 4:31

13     

    

Liudvikas Jakimavičius. Popiežiaus Pranciškaus belaukiant

Na, nedaug beliko laukti. Trumpą savaitėlę. Vilniaus oro uoste prie lėktuvo privažiuos trapas, atsidarys lėktuvo durys, ir…

Plūsteli gausybė prisiminimų, grįžtančių vaizdiniais iš ketvirčio amžiaus tolių. Anuomet mes labai gerai supratome ir pajautėme, ką reiškia Švento Tėvo apsilankymas Lietuvoje, ką tik išsivadavusioje iš melo ir okupacijos pančių. Jonas Paulius II atsiklaupė, pabučiavo Lietuvos žemę ir palaimino mūsų siekius: „Nebijokite“, – tokia buvo Popiežiaus žinia mums.

Toks Šventojo Tėvo simbolinis ženklas įrašė mūsų pasirinkimą į Dangaus kalendorių ir patikino, kad mūsų laisvės siekis Dievo akivaizdoje yra teisingas. Jono Pauliaus II apaštalinė kelionė tautai atvėrė naują dvasinę perspektyvą kurti savo gyvenimą su Dievo padėjimu.

Nors anas savaitgalis buvo vėjuotas ir lietingas, į sielas plūstelėjo tiek šviesos, kad netilpo. Tomis dienomis mus buvo užvaldžiusi ypatinga dvasinė būsena, nelyg sapnas. Tarp visų reikšmingiausių XX a. Lietuvos istorijos datų, kurių dauguma susijusios su praradimais, prievarta ir kančia, Jono Pauliaus II vizitas buvo neregėta šviesa, viltis ir dvasios palaima.

Ketvirtis amžiaus gana stipriai mus pakeitė, ir nebūtinai į gerąją pusę. Optimizmas ilgainiui aptirpo, senos okupacijų traumos ir žaizdos, pasirodo, taip lengvai neužgyja. Neužglostysi, – vėl atsiveria ir kraujuoja. Nepasitikėjimo ir nesantaikos akivarai neužako.

Lygia greta iš Pasaulio ir Europos siūbtelėjo naujos mados. Romantinius ir idealistinius lietuvio vaizdinius ir apsisprendimus modernybė ėmė stumti į viešojo gyvenimo užribį, baigia įsitvirtinti naudos bet kokia kaina ir besaikio vartojimo filosofija, narciziškumas, egoizmas, marketinginis ir šaižus, lėkštas reklaminis mentalitetas. Suprantame, kad sergame, ir vien savo vidinėmis pastangomis be Dievo pagalbos kažin ar beįstengsime sveikti ir atsitiesti.

Ir štai, nelyg pas ligonį su tokiomis įsisenėjusiomis ir naujomis diagnozėmis atkeliauja gerasis ganytojas, tikėkime, ne paskutinio patepimo suteikti, o sustiprinti ir prikelti gyvenimui. Mūsų arkivyskupas Gintaras Grušas, kalbėdamas Vatikano radijui apie būsimą Pontifiko vizitą, sako šiame įvykyje matantis „Dievo pirštą“ vien todėl, kad tokia kelionė ir susitikimas įvyks.

Pagrindinė ir bendriausia apaštalinės Popiežiaus Pranciškaus kelionės į Baltijos šalis žinia ir mintis plati, visaapimanti, talpinanti savyje krikščioniškojo gyvenimo esmę – „Jėzus Kristus – mūsų viltis“.

Žvilgterėjus į Popiežiaus kelionės dienotvarkę, tarp bendrybių, mandagumo vizitų valdžios institucijose ir susitikimų su ciesoriais, nesunku pastebėti detalių, kurios iškalbingai liudija kruopštų Vatikano pasirengimą ir supratimą, kur atkeliaujama ir kokios žinios mūsų bendruomenė laukia labiausiai.

Pranciškus yra ganytojas, atėjęs iš skurdžių Lotynų Amerikos lūšnynų, vargstančių, kenčiančių nepriteklius mažutėlių advokatas, užtarėjas ir palaikytojas. O juk mes Europoje irgi liūdnai pirmaujame pagal socialinę atskirtį, pagal akis badantį tuščio blizgesio ir skurdo kontrastą. Iš vizito programos proporcijų prasišviečia aiškus siužetas, kieno pusėje yra mūsų Pontifikas ir kam jis atveža pagrindinę žinią. Mažutėliams, jaunimui, susigūžusiai Bažnyčios ir pasaulietinei bendruomenei, prispaustai, draskomai socialinių-politinių prieštaravimų ir skersvėjų. Bet tai tik vienas iš bendrųjų vizito naratyvų.

Yra ir kitas siužetas, su žinia konkrečiai mums. Tai du sustojimai bendrajame apaštalinės kelionės maršrute – dvi Popiežiaus maldos baigiantis vizitui. Viena – prie paminklo Geto aukoms atminti Vilniuje, Rūdininkų aikštėje, ir kita, lankant Okupacijų ir laisvės kovų muziejų. Kitaip tariant, tai prisilietimas prie mūsų žaizdų, prie trauminės mūsų žmonių istorinės atminties. Popiežiaus žinia aiški ir paprasta, kad su Dievo padėjimu įmanoma įveikti susipriešinimus ir mus slegiančias bei persekiojančias okupacijų negandas ir kompleksus. Dieviškas prisilietimas gydo žaizdas – tai labai svarbi žinia ir šie du Popiežiaus sustojimai ne ritualiniai, ne šiaip sau.

Yra ir smagioji Ganytojo Benedikto kelionės pusė. Lietuva ruošiasi, ir ta ruoša netarpiška, jaudinanti ir viltinga. Parapijų vargonininkai atrenka po du choristus iš savo bažnytinių chorelių ir siunčia į Kauną ir Vilnių repetuoti į jungtinį pustrečio šimto choristų jungtinį chorą. Geriausi mūsų kompozitoriai liturgijai sukūrė keturių dalių naują muzikinį audinį, besiremiantį į liaudies giesmių tradiciją. Kaip jis suskambės, kaip jį išgirs Ganytojas, mėgstantis Lotynų Amerikos tango melodijas ir ritmus? Visa tai jautru, gyva, nesumeluota. Yra intriga.

O kokia mūsų pagrindinė žinia savo ganytojui? Tikriausiai ta, kad mes laukiame, ilgimės būti atnaujinti ir sustiprinti tikėjime, kad mūsų sielose žarijėlė rusena. Tikra Dievo dovana – mūsų laukianti misterija, į kurią įsitraukiame atvira širdimi. Tegul Dievas žino ir mato.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pritariu       2018-09-19 16:13

komentatoriui “Kiek”.Bet, tai tik parodo, kad sis portalas yra kai kam kaip rakstis vienoje vietoje.Todel cia ir priviso smegenu pudrintoju.Bet nereikia i juos kreipti demesio.Tiesiog neatsiliepti i izeidinejimus, o komentuoti ir rasyti savo matymus.Tegul jie savo erzelynuose ir mrkdosi.

Kiek       2018-09-18 19:58

padugnių priviso ir šiame portale.

Tik nepersiplėšk       2018-09-18 8:58

Jodinėti vienu metu ant katalikiškų ir juozaitiškų vertybių gero užpakalio reikia!

Liudvikai,       2018-09-17 9:47

kad ir ką berašytum, tikrosios dvasios po žodžiais nepaslėpsi.

Negera        2018-09-17 9:37

ant dusios skaityti, matyti ir regeti tokias nuomones.Kaip iprasta Lietuvoje delioti i atskiras lekstutes tuos, kurie vede kitatautes, tuos kurie ne taip kalba ir galvoja kaip as, tuos kurie ne ta ir ne taip tyki ir aplamai, ne taip galvoja ir elgiasi kaip as noriu.Uzmirstama, kad bet kuris popiezius yra dievo vietininkas zemeje.Ir savintis popieziu pagal patikimus ir nepatikimus yra prastas dalykas, zema.Jeigu kazkas tiki tik tada kai tinka ar patinka, niera reikalo rasyneti nesamones ir kitus kirsinti.Nors, Lietuvoje dabar niera nei vieno portalo, kuriame nebutu “idomiu” komentatoriu su specifinem nuomonem.

Ar bus leista       2018-09-17 0:10

paklausti popiedžiui girdint: Ar dar gyva Deimantė? Ir kas tai padarys? Iš anksto dėkoju.

Jules       2018-09-16 19:44

Neklijuokite man etikečių, nes aš nieko čia nerašiau, net straipsnio neperskaičiau - tingiu ir man neįdomus, tik į komentarus pažvelgiau. Mano popiežiumi buvo Papa Razzi -labai išsilavinęs eruditas, teologas ir genialus filosofas, ir Katalikų Bažnyčios galva, kurį nuvertė ir įkalino, kas tokie?

Julesai, Julesai...       2018-09-16 17:07

Gal ir gerai, kad tave apėmė tryda. Kai portalą apšiksi iki stogo, gal tada Adminui dašus ką seniai reikėjo padaryti.

Pranciškus ir Juozaitis       2018-09-16 16:50

ir toliau tiesos.lt agituos už komunistą, ateistą, okupanto moters popadinį Juozaitį balsuoti - veidmainiai ir demagogai ?

rinkėja iš Kauno       2018-09-16 13:03

nejaučiu jokios pagarbos šitam globalistų statytiniui, islamo advokatui ir Europos okupavimo gyvąja jėga, apsimetant “vargšais pabėgėliais”,  palaikytojui. Aš nepamiršau, kaip jis,  praėjus pusmečiui po šitų ordų agresyvios invazijos per kiauras ES sienas, prieš Velykas plovė ksojas nelegaliems migrantams. Bet nepamenu, kad jis taip poperatyviai ir demontratyviai būtų pagerbęs Nicos aukas, kurias sunkvežimiu traiškė “vargšas pabėgėlis” iš Tuniso, kuriame nėra jokio karo. Nepamenu, kad jis būtų guodęs teroro aukų artimuosius. Tikras Popiežius buvo Karolis Vojtyla - Jonas Paulius II. O šitas - tiesiog pasaulio oligarchų politinis projektas, pigus šoumenas. Vatikano Šerėnas.

abc.       2018-09-16 12:12

vis prisimenu per tv matytą vaizdą rusų patriarchas kirilas aplanko tolimūjų rytų tautelę čiukčius.nežinau tik kaip idiegė tikėjimą čiukčiams , kaip atvertė vietinius šamanus.tikriausiai elgėsi delikačiau nei kryžiokai.

Benediktas       2018-09-16 12:03

Po kiek už žodį, Liudvikai?

Juozapas       2018-09-16 10:48

Pritariu kolegai Pikcui.
Iš liberastų statytinio Bergolio vizito nesitikiu nieko gero.
Mano Popiežius buvo ir yra Benediktas XVI-sis, o pats geriausias iš visų Šv. Sosto įpėdinių buvo ir ilgai nepralenkiamu liks Šv. Jonas Paulius II-sis.
Bergolio greta J.P. II nevertas net batraiščių užrišti pastarąjam.
Labai geras rodiklis yra tas entuziazmas su kuriuo Bergoliio vizitui rengiasi valdžiukė. Jeigu popiežius būtų tikras, jeigu neštų tokią žinią kaip nešė Jonas Paulius II-sis, valdžiukė lauktų įsitempę ir susinervinę. Dabar gi, matosi, jog visas “elitas” susdėlios sau pliusiukus.
Jonas Paulius IIsis savo garsiuoju “Nebijokite!” ėjo drąsinti tautų.
Bergolio gi ateina padrąsinti režimo -“niabijokite, darykite ką darote, o aš palaiminsiu kiekvieną išdaviką”.

 


Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Liudvikas Jakimavičius. Dočys politikuoja

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Povilas Urbšys: „Vytis yra tai, kas mus gali suvienyti“

Rasa Čepaitienė. Atsisakantys keistis

Nida Vasiliauskaitė. Apie Linos Žigelytės versiją iš serijos „Kas atsitiko Nidai Vasiliauskaitei?“

Iš propagandos frontų: Dainius Pūras. Apie smėlį ir paplūdimį Lukiškių aikštėje kaip laimingoje erdvėje

Povilas Urbšys: Jei bus priimta tai, ką siūlo valdantieji, Lukiškių aikštėje stovės ne Vytis. Argi tai ne dar viena išdavystė?

Ne juokas. Politinis kompasas pagal liberalus

Andrius Švarplys. Kas gali apginti žodžio laisvę ir laisvę apskritai?

Geroji Naujiena: Stiprūs Jo malone

Vytautas Matulevičius. „270 milijonų, kurie parklupdė Lietuvą“

Raimondas Navickas. O gal tai jokie NE vandalai? Gal tai PROTESTUOTOJAI?

Pagaliau. Vygantas Malinauskas. Katalikų jaunuoliai neleido nugriauti šv. Junipero Serra statulos Kalifornijoje

Ramūnas Aušrotas. Hipsteriai, į Seimą!

Česlovas Iškauskas. Smėlis pro pirštus. Ironiškos pastabos

Iš propagandos frontų: LRT atsiskaito visuomenei: birželio 29 d. 16 h per LRT TELEVIZIJĄ ir portale LRT.lt. rengia spec. laidą, kviečia klausti

Ne juokas. Tadas Skukas vilniečių vardu: mere Š., pasitikrink sveikatą!

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (I)

Vidmantas Valiušaitis. Geopolitinė „senosios tvarkos“ griūtis ir Birželio sukilimas

Liudvikas Jakimavičius. Heraklio beieškant

Gedimino Jankaus kreipimasis į TS-LKD atstovus Vilniaus Taryboje: Kodėl jūs veidmainiaujate, kolaboruojate su mankurtais?

Algimantas Rusteika. Riba, kurią peržengus jūsų neišgelbės jokia jėga, policija ar vandens patrankos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Nebūkime aukos

Nida Vasiliauskaitė. Miesto valdžios akimis esate infantilūs buzzwordais valdomi pampersiniai

Arūnas Bubnys. 1941 m. birželio sukilimas Vilniuje

Seime registruotas įstatymas siekiant apsaugoti Lukiškių aikštę nuo tolesnio jos išniekinimo

Rasa Čepaitienė. Pornokratija*

Nacionalinis susivienijimas reikalauja Remigijaus Šimašiaus atsistatydinimo

Ramūnas Karbauskis. R. Šimašiaus pliažas tampa Tautos kančias menančios aikštės išniekinimo simboliu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.