Demokratija ir valdymas, Geopolitika, Europa

Liudvikas Jakimavičius. Per daug nežinomųjų

Tiesos.lt redakcija   2015 m. rugsėjo 26 d. 17:09

29     

    

Liudvikas Jakimavičius. Per daug nežinomųjų

Per Europą viena po kitos ritasi viena už kitą grėsmingesnės krizės. Kiekviena jų tikrino ir tikrina naujojo statinio gyvastingumą ir tvarumą, statinio, kuris statomas tarytum užrištomis akimis, neturit baigto ir visų patvirtinto antspaudu generalinio brėžinio.

Ir tos krizės išnyra tarytum iš nieko. Kai imama apie jas garsiai kalbėti, nuščiūvame, kad tai mums netikėta, kad tikrovė, kuri prieš mūsų akis veriasi buvo kruopščiai slepiama, nutylėta, arba neteikta pastebėtiems ligos simptomams deramo dėmesio. Mes, tarytum staiga iš miego pažadinti, net nespėję suvokti, kodėl ir kas vyksta statybų aikštelėje, vykdome direktyvas. Žodžiu, kaip ir dera tikriems statybininkams, nekeldami nereikalingų klausimų, statome Babelį.

Žiūrint į ankstesnes krizes (bankų griūtis, nekilnojamojo turto burbulų sproginėjimus ar Graikijos ekonominį kolapsą) ekonominė valstybių sąjunga, nors ir braškėdama, bet įstengė visai pusėtinai jas įveikti nesubyrėjusi į šipulius. Galėtume tik konstatuoti, kad ekonominės sąjungos stiprybė buvo jos galia ekonomines problemas lopyti ekonominėmis priemonėmis užkamšant skyles milijardais iš bankų skolintų, perskolintų pinigų. Ne tiek jau svarbu, kas ir kada ateity juos grąžins – svarbu regimybė, kad dabartis pagal susikurtas taisykles yra pamanoma išgyventi.

Ko gero, ateis laikas, kai tuos Europą persekiojančius ekonominius nesklandumus su nostalgija prisiminsime kaip aukso amžių, nes lygtys nebuvo per daug sudėtingos. Jos pasirodė vienaip ar kitaip išsprendžiamos.

Tačiau Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą pametėjo Europai visai kito lygmens uždavinį, kurio sprendimui ši pasirodė visiškai nepasirengusi. Savo patirtyje turėdama tik įsivaizdavimą, kad pinigai lemia viską, Europa pražiūrėjo porą esminių dalykų. Ji vaizdavosi, kad agresorius, paspaustas ekonominiais svertais, be parmezano sūrio ir makdonaldų neišgyvens ir pabūgęs trauksis iš okupuotų teritorijų. Nieko panašaus neįvyko, sulaužytos tarptautinės sutartys taip ir liko sulaužytos, o trapios ir apgaulingos Minsko paliaubos visai nereiškia okupacijos pabaigos.

Europa nesitikėjo, kad susidurs su visai kito lygmens problema, kurioje svarbesnis už pinigus yra moralės ir teisingumo matmuo. Ciniška teigti, bet jei ne numuštas Malaizijos lėktuvas, karas Ukrainoje viešuosiuose Europos diskursuose liktų tik kaip lokalus pilietinis konfliktas, kokių pasaulyje vyksta nuolat. Prie jų priprantama, kaip prie šaltų statistikos skaičių: kiek žuvo keliuose, kiek nuskendo, kiek nusižudė...

Polinkis tikrovę redukuoti į skaičius yra biurokratų (ypač eurobiurokratų) išskirtinis bruožas. Šis išsiugdytas įpratimas pasirodė visai niekam tikęs, kai Europą užklupo nauja neganda – pabėgėliai. Neįmanoma senu įpročiu suskaičiuoti, kiek jų yra ir kiek dar bus, kaip ir išspręsti problemos kiekvienam į rankas įbrukant „išgyvenimo krepšelį“ ir įkurdinant kokiose nors palaisvintose prieglaudose ar naujai suręstuose laikinuose barakuose. Atsiritančios pabėgėlių bangos testuoja ir tikrina ne tiek ekonominį žemyno pajėgumą, kiek jo dorovinį pamatą.

Briuselio biurokratai vylėsi, kad procesą pavyks suvaldyti valstybėms narėms padalijus statistines pabėgėlių kvotas. Žodžiu, įprastu būdu, paspaudžiant valstybių narių vadovus, kad šie pasirašytų, o paskui savo parapijose lai sau tvarkosi, kaip išmano. Toks scenarijus ne visiems klubo nariams pasirodė priimtinas. Pasipriešino Vyšegrado šalių vadovai, ypač tų, per kurias nusirito pirmosios pabėgėlių bangos. Jie suvokė, kad nėra gavę piliečių įgaliojimų pasirašinėti su Briuseliu kokias nors sutartis, kurios ženkliai galėtų keisti šalių demografinę sudėtį bei konstitucinę tvarką. Pridėkime dar psichologinį ir kultūrinį dėmenį, vaizdinius ir archetipus, kurie istoriškai susiformavę apie paslaptingą ir užskliaustą musulmonų pasaulį bei pasaulėžiūrą.

Nesutarimai tarp Briuselio ir valstybių narių sostinių pasirodė esą ne dėl detalių, bet esminiai. Iškilo reali grėsmė Babelio statyboms virsti griuvėsiais. Apsinuogino ir nutylėta akis badanti tikrovė, kad stojimo į Bendriją ir sambūvio sutartys buvo grindžiamos ne tiek gera valia, kiek materialiniu išskaičiavimu.

Gilesnės integracijos šalininkai, federalistai pagaliau pradėjo suprasti, kad grasinimai bausti valstybes lyg kokius nesubrendėlius paauglius nebesuveikia. Naujiems susitarimams reikalingi kiti, svaresni, kitaip motyvuojantys argumentai. Ir būtų linksma, jei nebūtų liūdna, kai stebi, kur tų naujų argumentų savo retorikai biurokratai ėmė ieškoti. Jie ėmė apeliuoti į Europos kultūrines tradicijas bei moralines vertybes – artimo meilę, gailestingumą, atjautą, bendrystę. Jų diskursuose atsirado patarėjų selektyviai parinktos ir pritaikytos Šventojo rašto citatos.

Nenuoširdu, veidmainiška ir šventvagiška, bėdai ištikus, argumentų ieškoti archyve, kurį niekinai, stengeisi išuiti iš Bendrijos viešojo gyvenimo: politikos, kultūros, švietimo, šeimos sampratos. Skatinta sekuliarizacija ir ditirambai vartojimo filosofijai visai netikėtai atsuko savo negražiąją pusę ir ėmė keršyti tiems kurie ją skatino.

Statytojų puikybė atvedė projektą prie liepto galo. Neišvengiamai teks permanyti, kokių kertinių akmenų buvo atsisakyta renčiant naujosios Europos statinio pamatą ir kaip juos iš naujo įmūryti, kad statinys išstovėtų.

„Mažoji studija“

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Taikliai rašo        2015-09-30 10:10

Autorius: MORALĖ ir TEISINGUMAS svarbesni už pinigus (auksą).
Tuo tarpu Mefistofelis teigia priešingai: vien tik auksui mestarnaujam.
Biblijos tyrėjai aptiko, kad žodžio MORALĖ nėra Senajame Testamente. Tame, kuriuo remiasi krikščionybė. Žinojot? Aš ne. 
Sakoma, kad nežinantys istorijo lieka vaikais.
Jeigu taip, tai Europą valdo vaikai, nežinantys kas, kada ir kaip bent jau šiaurinėje Europoje TEISINGUMO savoką pakeitė Romos teise, kurios esmė - “kas parašyta, tas teisėta”. Rusiškai tai skamba, kaip “vsio zakono”.  Užtat rusai ir tiki, kad “vor v zakonie” juos valdo teisėtai. 

Liepa       2015-09-28 20:16

Paklauskit sveiką valstietišką nuovoką išlaikiusio “smetoninių laikų” Žmogaus ir šis labai gražiai ir suprantamai paaiškins, kad visada reikia gyvent savo galva, santarvėj su savo Dievu, savo artimaisiais, gimine ir kaimynais, laikytis savo Tautos tradicijų ir vertybių.// “Modernioji” Europa spovė į tikėjimo svarbą, kūniškus geidulius ir įvairiausius hedonizmus iškėlė aukščiau visko,teisės nusvėrė pareigas,materialūs dalykai supriešinti dvasiniams, paniekino tautinį žmogaus identitetą ir paskui nuoširdžiai stebisi visokio plauko krizėm. Idiotai ir tiek.//

stasys        2015-09-28 18:39

aha imkime skaičiuoti ordinus ,.kvailas prašimas. Čia ne vardinti reikia o lyginti . ..kokie pokyčiai visuomenėje susiformavo per tuos metus ..o jei jų nematote tai kaip galima paaiškinti ..? smile Lietuva pagal pasaulinį inovacijų indeksą netgi Rusija aplenkė ..smile o tai ir yra pokyčiu rodiklis..

Antanas       2015-09-28 15:05

Iš tikro radikalus musulmonizmas turi labai atgrasų bruožą - naikinti kultūrą (ne pačių statytas tūkstantmetes skulptūras (talibai) ir švventyklas.

>>>       2015-09-28 9:13

Ką jūs tokie stasiai padarėt, kad to nebūtų ? Konkrečiai prašom. Tauzyti nesąmones, plauti smegenis tai sugebat, bet Lietuvos labui to neužtenka. “Iššūkiai, sunkumai mus grūdina, šeimos idilė  galima be dūmų” ir panašūs pezalai nedomina.
Ką konkrečiai padarėte per 25 metus ?

stasys        2015-09-28 5:59

skirtingų kultūrų susidūrimas Serbijoje neišvengiamas. Bus prieštaravimų ir Lietuvoje ..adaptacija prie naujų gyvenimo sąlygų sunkus periodas, ne tik svečiams, bet dar didesnis iššūkis ir šeimininkams .

to raudonajam       2015-09-27 20:43

Visokios nesamones yra niekis,lyginant su raudonuoju maru ir kolaboranto pavadkem.

Tam 17:03       2015-09-27 19:10

Nereikia rasyt nesamoniu.Pats sau kenki,nes visokios nesamones ateis i tavo gyvenima.

Pasekmės ar priežastys?       2015-09-27 17:11

Visų pirma atbėgėliai yra ES sienų pažeidėjai. Ir jeigu ES briuseliniai toleruoja ES sienų pažeidimus ir pažeidėjus atvykstančius į ES be vizų, keliaujančius po ES ten kur atbėgėliai nori, tai briuseliniai patys nesilaiko ES įstatymų ir turėtų atsistatydinti. Sprendžiama pasekmė - atbėgėlių klausimas, bet efektyviai nesprendžiama priežastis - kiaurų ES sienų pašalinimas.

Jis ne violetinis-jis:raudonas!       2015-09-27 17:03

Nusidaze raudonai,kai is Daukanto aikstes,naudodamas 240 galavariezu metodika,isvare besimeldziancias uz mergaite bobutes.

stasiui       2015-09-27 16:45

Paskaityk “Išniekintos serbų kapinės”.
Gražu ar ne ? To nori ?

stasys       2015-09-27 16:01

- ką tikrai galima pasakyti , tai kad autorius ne statybininkas ,..antraip suvoktu kad viena kita neplanuota skylė pastato sienose, tai dar ne pastato galima griūtis, ar trūkis sienoje. Problemos kaip naujos angas sienoje ,..per kurias į to pastato vidų papuola daugiau šviesos ir aiškumo..Kitaip tariant ..sunkumai mus grūdiną ..ir stebėtis kad jie atneša pokyčius ES , tai tas pats kas galvoti kad šeimos idilė  galima be dūmų ..Čia autorius galėjo parodyti daugiau gyvenimiškos išminties ir nespekuliuoti savo neišmanimų ..toje srityje .
p.s. pardom truputi kandus ..

naa       2015-09-27 13:17

atbėgėliai yra visų pirma ES sienų pažeidėjai

To Žinoma,pabėgėlius reikia priimti krikščioniškai       2015-09-27 7:07

Ar nepraeis noras priimti krikščioniškai, kai perskaitysit
“Išniekintos serbų kapinės”
“Pinigus, gaunamus iš ES šalių maistui, migrantai leidžia lošimų salėse”
Nebijokim pamatyti ką jiems mums neša….

administratoriui       2015-09-27 7:01

padarykit gerą darbą-uždarykit tą nevioletinį nekedofilą  nevlad’ą nemizelį su nykštukais.Tam tipeliui su jo lygio reputacija kaip tik labai tinkama vieta , galės ten ieškoti visų “įmanomų moralinių ir intelektualinių aukštumų”.Suteikit tam”žmogučiui"jo lygio džiugesio.

Kodėl nerašoma apie priežastis ?       2015-09-26 23:43

Kas bombordavo Siriją, Libaną?
Kas sukėlė chaosą tose šalyse, o dar tiksliau – kas organizavo „Arabų pavasarį“. Kas nužudė Kadafį, kas nuvertė Mubareką, kas nori nuversti Asadą?

naa       2015-09-26 22:58

ir vis tiek atbėgėliai atbėga per kiauras ES sienas.

Iš kur randasi blogis:       2015-09-26 21:45

Na ir neįtikėtinai naivus esi (naa, apie), jei manai, kad Liudviko minimų blogybių priežastis yra kiauros Europos sienos! Komentatoriai tai išsyk pastebi.
Absoliučios daugumos sielų pilių sienos kiauros nuodėmei, todėl ir jų valstybių bei Europos sienos kiauros.
Kas nesergsti savo sielos, tas negali sergėti ir savo valstybės: juk kiekvienas, kaip asmuo, o ne mūsų valstybės, esame Dievo paveikslas.
Racionalistiškai mąstančiam tai nesuvokiamas Dievo kūrybos slėpinys.

čiombė.       2015-09-26 20:52

kodėl nepanaudojamas inžinieriaus garino hiperboloidas?jei neskaitėt ,paskaitykit a. tolstoju.

> apie        2015-09-26 20:10

Tikroji priežastis ne tiek sienų nesaugojime, kiek dvasiniame skurde, ką ir straipsnio autorius davė suprasti. Juk sienos nesaugomos didele dalimi todėl, jog ES ištiko dvasinės kultūros krizė: malonumų garbintojams ne tik bet kokia religija bei kultūra, bet ir pati valstybė tampa mažaverčiais dalykais.

Visur reikia salinti priezastis o ne pasekmes       2015-09-26 19:52

Vezys-nuo cheminio maisto.Depresija-nuo dvasinio melo.Vaistai-slopina ir ardo organyzma.Pasaulis be tikros TIESOS be tikros MEILES neturi ateities!!!

Nera nieko paslepta       2015-09-26 19:45

Kas nebutu atskleista.O kas tik nesamonem ,tam ir daug nezinomuju atsiranda.

Žinoma,pabėgėlius reikia priimti krikščioniškai,       2015-09-26 19:40

tačiau Švedija,Vokietija ar kitos savo demografinių problemų sprendimą atideda penkiasdešimčiai metų,o kas paskui?Vokiečių ar švedų gimsta vis mažiau…Lietuviai išsilakstė,gimsta vis mažiau,nes valdžia juos naikina savo socialine politika,nes naikina kertinius akmenis-mokyklas,užkeldami mokinių skaičių klasėse ir ligonines ,mažindami lovų skaičių ir formuodami per ilgas eiles.O tai verčia jaustis žmones nesaugiais ir bėgti,jau nekalbant apie pajamas.

grumstas       2015-09-26 19:32

Cha cha cha , jevropos biurokratai, tie patys , kurie bando ištrinti ir išmesti iš Europos pamatų  kertinį akmenį, ant kurio parašyta -Krikščionybė, dabar imasi aiškint ŠV.Rašto tiesas : neprimsim perbėgėlių- nusižengsim Dievo įsakymams - mylėti savo artimą.
Šie politikai negerbia ne tik mūsų bet ir savęs - pasitelkia pagalbon šantažavimui Dievo, kurį visaip neigė ir neigia , mokymą.
Tačiau jie patingėjo pasakityti tas vietas ,kur Kristus mokina mus, kad neverta perlus mėtyti kiaulėms.
Suprantu tai ,kad tei kurie niekina krikščioniškas vertybes - neverti ir krikščioniškos pagalbos

Liberalizmas       2015-09-26 19:25

yra baisesnis uz komunizma.Musulmonai liberalizmo ideju propoguotoja ES pastatys i vieta.

jakimavičiaus žydukai išgelbės europą       2015-09-26 19:25

Jakimavičiaus mylimi žydukai išgelbės Europą - miegokim ramiai.

apie       2015-09-26 19:12

krizės yra padarinys o kas priežastis? Reikia šalinti krizių priežastis o ne pasekmes. Kažkodėl gebama postringauti apie padarinius ir dejuoti, tačiau bijomasi įvardinti priežastis ir jas šalinti.  Apie atbėgėlius - atbėgėliai pasekmė o priežastis - kiauros ir nekontroliuojamos ES sienos.

Gintas       2015-09-26 18:59

Ačiū autoriui. Puikus straipsnis.

naa       2015-09-26 18:56

krizė yra padarinys o kas priežastis? Reikia šalinti krizių priežastis o ne pasekmes. Kažkodėl gebama postringauti apie padarinius ir dejuoti, tačiau bijomasi įvardinti priežastis ir jas šalinti.  Apie atbėgėlius - atbėgėliai pasekmė o priežastis - kiauros ir nekontroliuojamos ES sienos.

Rekomenduojame

Ar šie žmonės negeba sugalvoti jokio naujo argumento?

Dominykas Vanhara. Labai geras pavyzdys, kaip žiniasklaida atlieka ne informavimo, bet nuomonės formavimo funkciją

Vladimiras Laučius. Kaip „idealistai“ atitrūko nuo idėjų, o „realistai“ – nuo realybės

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimtoji (rugpjūčio 2 diena)

Atsinaujinantys šaltiniai, o ne karas Ukrainoje yra pagrindinė Europos energetinės krizės priežastis

Vytautas Radžvilas: Gyvename naujoje geopolitinėje realybėje, todėl Tarpjūrio aljansas – neišvengiama būtinybė

Su Kremliumi siejamas nacių medžiotojas Zuroffas užsipuolė Lietuvą ir kitas šalis dėl „istorijos klastojimo“

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Kastytis Braziulis. Senajai Europai, o ir mums reikia atgailauti, patiems pasitraukti arba išsivalyti nuo kolaborantų taip, kaip daro Ukraina

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt penktoji (liepos 28 diena)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.