Visuomenės pokyčių analizė, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Liudvikas Jakimavičius. Pastabos Knygų mugės tema

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 24 d. 9:33

22     

    

Liudvikas Jakimavičius. Pastabos Knygų mugės tema

– Ar jau buvai? – klausia gatvėje sutiktas pažįstamas.

– Dar ne, - sakau, – ir kažin ar būsiu.

Nustemba. Žiūri į mane kaip į iškritusį iš medžio nesusipratėlį.

– Kaip tai nedalyvausi?

Nėra reikalo konkretizuoti kur. Šį savaitgalį Vilniuje, savaime suprantama, kur. Knygų mugėje, švenčiančioje savo dvidešimtmetį. Draugelio nustebimas visai pagrįstas, nes Lazdynuose šurmuliuoja mano profesinė šventė, renkasi visa Lietuvos knygų bendruomenė, taip vadinamas intelektualinis elitas. Krūvon sugužės leidėjai, rašytojai ir skaitytojai, redaktoriai ir komersantai, viešojo gyvenimo komentatoriai, genijai ir grafomanai, autografų medžiotojai ir dalintojai, knygų kolekcionieriai, mielos pedagogės ir bibliotekininkės, snobai ir žiopliai.

Dalyvavau beveik visose, pristatinėjau draugų knygas, draugai pristatinėjo maniškes, važiuodavau iš smalsumo ar neturėjimo ką veikti, pasimatyti su draugais žodininkais, tačiau, kuo labiau mugė pūtėsi ir plėtėsi, tuo labiau blėso noras joje dalyvauti.

Spėju, kad šiemet mugės dalyvių ir lankytojų skaičiai bus įspūdingiausi, visi rekordai bus sudaužyti, ir jau matau būsimų straipsnių antraštes, kad esame labiausiai skaitanti tauta – jei ne pasaulyje, tai Europoje neturinti lygių.

Reklama ir marketingas formuoja madas, pagal savo interesą iš minios gali nulipdyti bet ką. Tai tokia socialinė kūryba. Naujas žanras. Kaip statistika buvo padariusi mus didžiausiais pasauly girtuokliais ir savižudžiais, taip galima padaryti ir pasaulio šviesuoliais, jei iš to įmanoma išspausti naudos ir pelno. Intelektualioji reiškinio pusė – labiau tik masalas, ar priedanga, už kurios slepiasi labai žmogiški ir proziški interesai.

Andai Akropolis buvo paskelbęs totalų išpardavimą. Bene tris dienas minių minios veržėsi į tą pigų Eldoradą, iššlavė lentynas švariai. Ar tai reiškia, kad mes didžiausi pasaulyje šlamšto vartotojai?.. Maksimų bosai susirietę žvengė į kumščius. Naudotis minios psichologiniais įpročiais, juos pakurstant, yra senas šulerių menas, kuris suveikia, kai žmogus minioje praranda refleksiją ir kritinę distanciją su tuo, kas prieš jo akis vyksta.

Vienas mano pažįstamas vertėjas klausia: palaukit, sako, o ar Mugėj iš tikro pigiau nei perkant Internetu? O kur laiko sąnaudos, diskomfortas, kurį neišvengiamai patiri besistumdydamas minioje? Taip, gal kai kas ir pigiau, kaip tame Akropolyje, bet dažniausiai tai, ko tau nebūtinai reikia, ko šiaip ramioje knygyno atmosferoje pavartytum ir nepirktum.

Tas naujai besiformuojantis reiškinys turi keletą subtilių aspektų. Formuojasi tam tikros mados ir masinės kultūros elgsenos, kurios Vakarų pasaulyje nubangavo, kai mes apie tą pasaulį tiktai svajojome.

Bestseleriai, auksinės plokštelės, dešimtukai ir šimtukai, marketingo iškeptos žvaigždės, nuolatinės grumtynės dėl vietos scenoje – tai iliuzijos, už kurių dažniausiai nėra nieko tikro. Bet ko iš tikro yra, tai daug tuštybės ir paviršutiniškumo. O ko iš mugės norėti? Mugė juk turgus. Tas turgus ima formuoti ir naujus leidybos įpročius. Leidėjai baksnoja rašytojus skubėti, verstis per galvą, kad iš žalių juodraštinių rankraščių būtų iškeptos knygos iki Knygų mugės ar iki Kalėdų. Du laiko „dedlainai“, barjerai, kai knygų perkamumas pasiekia savo aukštumas. Kokybė nebėra kriterijus, svarbu pavardė ir geras piaras, kurį padaro ne kvalifikuoti kritikai, o viešųjų ryšių ir marketingo specai.

Organizatoriai garsiai giriasi, kad šiemet įvairiose mugės erdvėse įvyks 560 renginių. Aišku, daugiausiai – knygų pristatymų, diskusijų, pamuzikavimų, meninių dirbtuvių, dabar madingai vadinamų vorkšopais, na ir dar visko labai labai daug. Renginiai persidengia, žmogus nepersiplėši, visur negali būti. Ir jei visą tą renginiją išrikiuotume linijiniame laike, kurie konvejeriu vyktų nuosekliai vienas po kito, gautume stulbinantį skaičių. Knygų mugė non stop vyktų 23 paras be jokių pertraukų. Jei visa ta rimtų kalbėjimų ir plepalų virtinė būtų įrašyta į ilgai grojančią plokštelę, ir koks nors žmogus priverstas visa tai išklausyti, neabejoju, kad po tokio eksperimento jis būtų labai sunkus psichinis ligonis.

Išmintingi buvo Antikos graikai, supratę, kad vienas dalykas, kuris dar niekam nėra pakenkęs, yra Saikas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Taip       2019-02-27 13:51

Knygų mugė reikalinga ir pageidautina.Svarbu tai,kokios ten knygos,kokie leidiniai ir renginiai vertybiniu atžvilgiu.Tad,būtina kokybiška tokia atranka,kad čia nepatektų liberalmarksistinio ir antilietuviško,antitautiško pobūdžio leidiniai,kad paskaitas ir diskusijas vestų ne kosmopolitai-globalistai,kad vyrautų lietuvių kūrybos leidiniai,o užsienietiški kokybiški kaipo papildas.Tiesiog Babilonas nepageidaujamas.Tad, ar ši mugė atitiko minėtus reikalavimus?

Movieguide       2019-02-25 14:19

Are Faith & Values a deciding factor for the movies and TV shows you choose to watch?

Are you tired of “entertainment” offending your eyes and ears, and influencing your children in negative ways?

Are you done seeing negative “entertainment” celebrated in our culture? If the answer is yes, then that makes sense, because you received this email which means you’re part of the Movieguide® family.

We’re sending you this email on a Monday morning because Faith & Values matters to us. It’s actually our entire mission in Hollywood – to redeem the entertainment industry with faith & values. Tonight, our mission and celebration of faith & values will be televised from Hollywood for the whole the nation to see, airing on the Hallmark Channel, one of the best networks for family entertainment. 

We know you’re sick and tired of hearing about Hollywood award shows. Many people have told us that they’re boycotting such show’s because those award show’s, and the movies they celebrate, don’t reflect Christian values. That’s what makes the Movieguide® Awards so different, because we actually celebrate faith-based movies.


Watch the Movieguide® Awards Tonight


What Make The Movieguide® Awards Different?

• The Movieguide® Awards honors movies with biblical values.
• The Movieguide® Awards doesn’t have any political and divisive content in the acceptance speeches.
• The Movieguide® Awards has stars and filmmakers that openly talk about the importance of Christian faith in their life, and in their careers.
• The Movieguide® Awards is a program you can actually watch with your family without fear that someone will say something inappropriate.

If that’s something you want to support, would you consider tuning in tonight to watch? There’s a cultural revolution happening, and we need everyone on board. Tuning into the Movieguide® Awards is a vote for Faith & Values, and we want Hollywood to take notice.

Did we mention that The Movieguide Awards is hosted by none-other than the hilarious and charming Candace Cameron Bure (FULLER HOUSE) and her daughter Natasha Bure!?!? Other celebrity guests in tonights broadcast includes Jon Voight, Jim Caviezel, Jean Smart, Neal McDonough, Paul Green, James Faulkner and many more! Tell your family and friends to tune in for a night of fun!

The Movieguide® Awards airs on the Hallmark Channel tonight at 10 pm EST/PST and 9 pm CST.

Your support tonight will help make the difference in Hollywood, and in our culture.

Thank you so much and God Bless you,

Ted Baehr
Founder of Movieguide®

 

 

Al'ui       2019-02-24 21:53

Varguolis varguoliui nelygu.
Tas kurs iš vidaus šviesus, net ir dideliame varge švyti.
Prie išmintingo ir oraus purvas nelimpa.
Kits žiūrėk ir namiuką ir mašiniukų porą turi, pilvą turkijose šildo, vienžo lyg neskursta. O vat viduj pažiūrėjus, skurdas juodas, nenoras galvoti, panieka minčiai ir išminčiai, panieka mokslui.
Tokių ubagų tai negaila. Juos lupti priklauso, dėl abuojumo,  slunkius ir kvailius už sprando paėmus į jų pačių šūdą murdyti reikia.
Kitaip nesupranta.
Nes kai proto ir dvasios ubagus girti bandai, jie nuo to tik dar labiau ubagėja.
Ir tokių ubagų dauguma. Tai lyg rasė.
“Brangūslietuvosžmonės”- terminas groteskiškas, nes tūlai tie visada pigiai parsiduoda.
Nebūtų parsiduodančių, nebūtų ir perkančių.

 

Jules       2019-02-24 20:28

Varguolius reikia šviesti ir į mokslus leisti, o jei nenori mokytis - drausminti. Beržinės košės duoti, kad sulaukus 18 metų oligarchai jų vergais kaip dabar nelaikytų. O mokėtų ir skaityti, ir rašyti, skaičiuoti, o dabar visai prasti reikalai su aritmetika, matematika, fizika, logika, o istorijos dėl VU pseudo docentų mitomaniakystės išvis nežino.

stasys        2019-02-24 20:19

Lengvas skaitymui tekstas , primena kad visko pertekliuje esant reikia mokytis atsirinkti kas tamstai vertinga o kas ir ne. Aplankyti vertėjo tikrai , tik reikėjo iš anksto nuspresti kuo ir kaip domėsiesi . Neteisus autorius ir dėl to kad mes mažiau skaitome .. mus užgriunančios informacijos kiekiai baisus o ji ne per burna mus pasiekia .

Al. Juozapui       2019-02-24 20:19

Kodėl sprendi,kad mane ,,tiesa apie protėvius baidžiauninkus baugina” ? Būti nuskriaustu ne gėda, gėda būdi skriaudėju. Išskyrus kelis nuošimčius bajorų ir gal keliolika nuošimčių ,,laisvųjų”, kiti buvo baudžiauninkais. O sovietmečiu ir dar daugiau. Priešinomės. Ir tikiuosi,kad dar ne pasakos pabaiga.Bet jei manai,kad varguolius dergdamas juos paskatinsi pasitempti,manau,klysti.

Jules       2019-02-24 17:24

Kad suprastumėte mano komentarą, prašom paskubėti ir pažiūrėti filmą-serialą, ypač 1 ir 2 s., „Babilonas Berlynas“ kol dar ne vėlu, kol dar tebėra LRT.lt mediatekoje. Tai ne šiaip sau serialas, o pranašiškas filmas. Reikia žiūrėti rimtai.

Jules       2019-02-24 16:13

Ne, ne Juozapas, o Joe ir varo tą Trockio auksinį vagoną į Briuselį. Ten jo seniai laukia Winnie. Be jo niekaip nepajudės reikalai dėl Pasaulinės Vyriausybės. Štai jums ir visas mugės Babilonas.

vienas skirtumas       2019-02-24 16:00

Vieni visą gyvenimą medžioja įžymybių autografus.
Kiti gyvena taip, kad likusieji prašo jų autografų.

Jules'ui       2019-02-24 15:01

O kas tą traukinį užgrobė? Negi Juozas?

ah1       2019-02-24 14:42

LDK- Lietuvos didžioji Karalystė?. Internete, ju tubėje :” Lietuvos Karalystė ir Karaliai. 2019 02 23 Algimantas Bučys ir Gediminas Sorpirštis”.

Jules       2019-02-24 14:34

Juozapai, nevaizduok drąsuolio, nes Tiesos pasakyt va ir negali, ypač kai Babilonas Vilniaus knygų mugėje. Ten sakoma, kad bankai plėšia be orumo žmones ir finansuoja Pasaulinės Vyriausybės smogikus, vadinasi, pasaulis vėl greit bus jų, o pats taip ir nepasakysi tiesos ir nesugėdinsi Velnio. LRT pranešė, kad užgrobtas Trockio bankas, trumpam sustabdytas Tauragėje patikrinimui, kirto sieną ir juda sau linksmai link Briuselio. Bet tai tik svajonė ir geras laimikis vėjui, bet ne Juozapui. Tiesa, Juozapai? Es ist doch nur ein Traum. Das bloße Haschen nach dem Wind. Taigi vėjas turi orumą, o mes nelabai.

Laiku       2019-02-24 13:32

ir vietoje pasakytas žodis kaip aukso obuolys sidabriniame apsode. Labai gerai.

Al'ui       2019-02-24 13:06

Pažeminti protėvių negali niekas iškyrus jų pačių palikuonis.
Jeigu jauti kažkokius kompleksus, vansi stuburas silpnokas, vansi dar nesi laisvas. Bet niekada nevėlu keistis. Jeigu tik nori.
Garbė, pagarba yra dalykas įgyjamas. Teisę į tuos dalykus reikia liudyti gyvenimu. Joks padaras neturintis garbės, atimti Garbę iš Garbę turinčio atimti negali. Gali kėsintis, bet tvirtam stuburui tatai nebaisu.
Orumo lakmusas yra Baimė.
Jeigu bijai, Tiesos apie save, būti/likti oriu nepavyks.
Ne veltui Šv. Jonas Paulius II skelbė minioms-
“Nebijokite!”
Jis turėjo omenyje Tiesą, nebijoti Tiesos.
Nes tik Tiesa išlaisvina.
Jeigu tiesa apie protėvius baidžiauninkus baugina, reiškia vis dar esi valdomas kumečio geno instinktų.

Al. Juozapui       2019-02-24 12:18

Mugėse pramogauja ne vergų,o vergų prižiūrėtojų palikuonys. Nežemink mano protėvių, kad buvo vergais - jie savo jau ir taip atvargo.

jzp šauksmininkui       2019-02-24 12:04

Mano kaime troleibusai nevažinėja, o vairuodamas savo bričką ir pats nešūkauju ir pačiai vograuti neduodu. Reik kelią daboti, kad neatsitiktų “bumt”.
Kolxozų niekada nesiilgėjau, mat mano giminės prabočiai buvo laisvi žmonės ir baudžiavos nėjo, tad kumečio įpročių neįgavo.
Su knygomis juozapinė padermė susijusi tuo, kad senais laikais, lietuvišką knygą per rubežių nešdavo, “Varpą” ir “Auszrą” leido, tarp žmonių cariaus uždaustas knygas platino, o už toikius dalykus kalėjimuos sėdėjo ir Sibyriun važiavo. Ne troleibusais. Ir ne kolxozo šieno ravėt.
Ne tau peckeli juozapams priekaištaut ir ne tau juos mokyt.

Jules Baugeureau       2019-02-24 11:58

Ne tik tuštybių mugė, bet ir Elektroninis-skaitmeninis Bankas vėl organizuoja pasaulio runkelyno(proletariato) išvadavino vajų iš robotų vergijos – trys Tomkaus Respublikos žurnalitai skelbiami Lietuvių tauta. Į pelenus, į dulkes – toks amžinybės dėsnis laiko vandenyne. Zu Asche, zu Staub. Ozean der Zeit – ewiges Gesetz. Toks Banko įsakymas ne tik mugei, bet ir pasauliui, kad pasiektume amžinybę – amžinąjį džiaugsmą. Į pelenus, į dulkes – Tomkaus Respublika skelbiama tauta, o Ročio Bankas jos prezidentu. Bankas negali pralaimėti. Į pelenus, į dukes (zu Asche, zu Staub) – atsikask žalios žuvies. Mes pasirengę Pasaulinei Vyriausybei – pranešė LRT dezistai vakar. Tolerantiški kompiuterastai vakar pasistengė, kad laimėtų tolerancija Eurovizijoje. Laikraštienos (dezinfosklaidos) degeneratai „über alles“. Moterys bus išvaduotos iš vyrų vergijos kaip runkeliai iš robotronikos nelaisvės ir gaus darbo - pašluoti Zuokulos kieme.  Užgrobtas Trockio traukinys po patikros paliko Tauragę – Pasaulinė Vyriausybė bus. Lietuvoje pasistriksėdami eina 2019 metai ir traukinys išvyko – mes būsime išvaduoti (okupuoti – tai žino net eks-Komjaunimo aktyvistė Raselė). Tai ne 1929 metai Moka Efti kabake Berlyne, o Komskių restorane Pagėgiuose. Į pelenus, į dulkes – siekiam amžinybės. Neišvaduotiesiems beliko tik masturbacija. Zu Asche, zu Staub. Ozean der Zeit – ewiges Gestz! Užgrobtas Trockio traukinys jau artėja prie Briuselio (Oggi appoggiamo Salvini – šiandien mes už Salvini).

Jzpai,       2019-02-24 11:46

Ar ne tamsta vazineji troleibusais, saukdamas, kad kolukius sugriove?

grumstas       2019-02-24 11:24

Šita knygienos reklamacija per LRT baigia uždūsinti. Reklama prasideda žodžiais : Ką man skaityti”... du ar kelei kiškiai vienu šūviu: Ir laikas užmušamas tranliacijos, ir aktualių  piliečiams laidų išvengiama, nes , kas aktualu piliečiams tas visiškai neaktualu elitui ir jo tarnams-pvz mažos pensijos , mažim atlyginimai, korupcija, neteisingumas , vogimas ir neūkiškumasir etc..

visiskai sutinku su Liudviku       2019-02-24 11:17

nuo to laiko, kai knygu mugeje kazkodel nuejau i susitikima su Vanagaite, kurios rasliava pristatinejo Tapinas, supratau, kad man tokiu mugiu ir tokiu pristatymu nebereikia.

Jzp       2019-02-24 11:10

Taip jau atsitiko, jog iš sovietinių kumečių, ilgą laiką kentusių visų mosčių nepriteklius, sovietmečiu įgavusių deficito medžiptpjo refleksus, nauja santvarka vikriai suformavo vartotojų kaimenę.Performatavimo procesui pagreitį suteikė narystė ES. Šiandien vakarykščiai sovietkumečiai yra markiruoti vakaroetiško prekės ženklo barkodu, tad būties pirkimai/pardavimai vyksta sklandžiai. Lyg maximų kasose. Parduodama,cperkama ir vartojama viskas.
Svarbu būtų “dauk ir pigeu”.
Deficotų medžiotpjai tapo ” akcijū” gaudytojais.
Vakarykštį vatniką su “sietka” kišenėje, pakeitė tas pats vatnikas tik įvilktas į tarptaitiniais prekių ženklais apkaišytas “fyrmines” šimtasiūles.
Vakarykštis kumetis dabar vietoj klumpių avi plastikinius “kroksus”.
Bet po išoriniu gliancu vistiek glūdi tas pats vyžotas mentalitetas.
“Knygų mugė” tėra ta pati akropolinė “jamam!” tik kad prekės kitokios.
Minios sulekiančios pavartoti knygienos, atvyksta atlikti ritualo.
Prisipirkus knygų galma nusifotkinti su glėbiu kultūros vartojimo įrodymų ir acižymėti pakeliant koją ant feizbuko ir instagramo pakelės stulpų.
“Pažiūrėkit matykit visi kokie mias kultūryngi.”
Po tokiu savęs papiarinimu nematomu rinkodaros rašalu šviečia tikslinis šūkis
“Dūskyt pavidolej!”
Suprantu Liudviką nepanorusį, jog jis ten būtų pardaliojamas lyg akcijinė šlapkė maximoje. Aš irgi nėjau. Buvo keletas draugų, bet irgi grįžę padakojo apie tą patį apimantį slogutį nuo “kulьtūros” vartojimo dizenterijos.
Nesakau jums kad “neikit”.
Ponų valia.
Tik nepamirškite žaidimo taisyklių ir vartotojo išvaizdos kodo.
Tą dalyką lakoniškai suformulavo M. Bulgamovas nemirtongoje “Šuns širdyje”.
Epizodinis personažas (“magas”) cirko pasirodymo metu paragina “assistentę”:
“- Сделай загадочное лицо, дура.”
To visiškai pakanka knygienos išparduotuvėje būti savu, kulьtūryngu.
Sėkmės smile

Ernis       2019-02-24 10:58

Liudvikai,
Nėra ką daugiau pridurti . Gal… .
Ir knygoms pasirodo tinkamas logo: „imk, gamink, vartok, išmesk“ -visuomeninė psichozė atėjo ir į knygas..

Rekomenduojame

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Almantas Stankūnas. Ar jis ir Co yra diplomatai ar Rusijai ir Vokietijai naudingi joms dirbantys idiotai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.