Nerasta rubrikos, Visuomenės pokyčių analizė

Liudvikas Jakimavičius. Paprastas žmogus

Tiesos.lt redakcija   2016 m. lapkričio 21 d. 23:13

19     

    

Liudvikas Jakimavičius. Paprastas žmogus

Ne, tai ne joks be savybių, kaip tie visi vienu kirpimu nukirpti bataliono kareiviai, nors jų tarpe yra daug paprastų žmonių, kaip ir ne žmonių, kaip ir visur kitur. Tuoj bet kuris puls ir užginčys mane, – ką tu kalbi nesąmones, kiekvienas žmogus yra ypatingas unikumas, ir aš su tokiu požiūriu visiškai sutinku, ir būtent apie tokius unikumus kalbu, kurie kiekvienas būdamas unikumu, yra paprastas žmogus.

O unikalumas paprasto žmogaus veriasi iš jo išminties paprastumo ir gyvenimo, kurį jis gyvena su ta išmintim. Ne prisigalvoto, prisiskaityto, iš visokiausių pašalių atsidrabsčiusio iš blerbiančių žinių ir teisingų taisyklių kratytuvų. Iš tų pridrabstymų lipdosi lipdosi ir susilipdo toks unikumas, kuris daugmaž ne mažiau išmano už tokį patį susilipdžiusį unikumą Paryžiuje ar New Yorke. Ir unikalus dalykas, kad visai skirtinguose pasaulio taškuose, gal net visiškai skirtingų rasių žmonės, taip gali susilipdyti savo tapatybes, kad apie kokį nors ištikusį reiškinį galvos lygiai taip pat. Viens prie vieno. Jei visi būtų tokie Pasaulyje, visi rastų bendrą kalbą ir visi susitartų ir susišnekėtų vos ne apie viską. Ir kas įdomiausia, kad toks, tarkim, Vilniuje susilipdęs iš kratytuvo žmogus visiškai skirtingai matys pasaulį ir gyvenimą negu koks nors paprastas žmogelis iš Grybėnų, išminties sėmęsis už 50-ties kilometrų nuo Vilniaus ir ne iš kratytuvo.

Paprasto žmogaus unikalumas ir yra iš gyvenimo – ne iš išmokto gyventi negyvenant, o iš to tikrojo gyvenimo, kuris rieda per rėvas kaip upė talžydama neapsaugotus paralonais šonus ir sąnarius. Nieko, iškenčiama ir naudinga, nes tik taip, savo kailiu, išmoksti suprasti paprasto žmogaus protu, kas vertinga, o kas vėjai. Tas paprastas žmogus irgi susilipdo, nelyg molinis balandis, iš prasto rupaus molio. Toks vos ne liaudies meno kūrinys. Anachronizmas, niekur nepritaikomas kosminių atradimų ir elektronikos siautulio eroje.

Žiū – jau beveik ir turim kelias to paprasto žmogaus charakteristikas. Galima prikraut į jį daugiau ar mažiau intelekto baitų – ne tas svarbu, svarbi pati talpyklė ar taupyklė – „paprastas žmogus“.

Dar vienas esminis dalykas toje talpyklėje yra tikrai būtinas, be kurio, kiek bekrautum to ypatingo intelekto, taupyklė bus kaip kiauras maišas be dugno – visados tuščia. Reikia, kad joje būtų siela. Jei tikėsim, kad kiekvienas žmogus – ir paprastas, ir nepaprastas – nuo gimimo ją kažkokią turi, tai ir kaip nors įpūtinėti jos ypatingu būdu nereikia, nebent ekstra atveju, lyg dirbtinį kvėpavimą darant, neleisti jai suvisam taupyklę palikti. Kol ta siela, dvasia ar gyvastis dar rusena, intelektas joje užsilieka, persimaišęs kažkokiu mįslingu būdu su paprasta gyvenimo patirtimi. Kai yra siela, to paprasto žmogaus akyse yra ir gyvybė, ir meilė, ir išmintis, ir žinojimas.

Ir dar vienas esminis bruožas, leidžiantis atskirti paprastą žmogų nuo nepaprasto (tobulai sudrabstyto), yra gėdos jausmas. Paprastas žmogus jį turi, ir jam ne gėda susigėsti, visiems jo susigėdimą matant. Nepaprastam žmogui nepaprastų žmonių draugijoje, arba dar blogiau – visų žmonių akivaizdoje – susigėdimas lygu prapulčiai. Juk susigėdimu tu išsiduodi, kad nesi nepaprastų žmonių luomo tikrasis narys, nes turi dar kažkokių „paprasto žmogaus“ rudimentų. Vadinasi, nepaprastu žmogum tik apsimetinėjai. Tokie gėdą daro visam luomui, tokiems kaip mat parodoma į duris.

Ir toks nepaprastas žmogus, atsidūręs lauke už durų, staiga pamato, kad tas sudrabstytas sudžiūvęs, unikalus jo kiaukutas staiga ima eižėti, laupytis nelyg negyva suragėjusi oda. Akimirka, kai ir tragedija, ir komedija, ir nušvitimas vienoj vietoj. Pagaliau toks supranta, kad yra panašus į paprastą žmogų. Ir paprastas žmogus tokį supranta, nes abu turi sielą ir meilės, kad vienas kitą mylėtų, kad vienas kitam padėtų paprastai ir išmintingai gyventi.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tarabilda       2016-11-23 23:48

Tikrai, Dzeikai, tai Kaino siužetas. Labai tiksliai pastebėjai. Ir iš to mito siužeto kažin ar beįmanoma ištrūkti. Kedį iš tikro užmušė du kartus. Pirmąjį - fiziškai. O paskui per visą propagandų frontą įjungė programą užmėtyti akmenimis jau nužudytą su visa Garliavos istorija. Ir kas iš viso to išėjo? Kainas.

Dzeikas       2016-11-23 10:33

Negerui:
Taip, atsitiko baisi neteisybe.Ir ji kiekviena musu nesiojanti Lietuvos valstybes pasa slegs kaip Kaino ispaudas kaktoje, net kai praeis daug metu ir po kasdieniu reikalu nasta pamirsime apie tai,kas atrodo nunyks ir pasimirs savaime.
Buvo toks TV serialas apie “Rusijos inteligentijos kelia ir apsisprendima epochu kaitos metu” pagal kazinkokio rusu XXamz pradzios rasytoja.Siuzetas sukasi apie rusu “apsviestuna” kilusi is “raznocincu”(is vidutines klases, smulkiu valdininku seimos).
Filmo kurejai parode pagr herojaus gyvenimo pradzia: berniuksciu gaujoje , buvo silpnesnis ir skriaudziamas.Situacija tokia, kad ji skriaudas berniuksciu lyderis patenka i ekete.Herojus bandydamas ji gelbeti meta siam dirza ir ima traukti.Truktelejes pusmetri paleidzia dirza ir lyderis nuslydes po ledu nebeisnyra.
Toliau istorija ir pletojasi apie ta Kaino zyme pazymeta personaza.
Kazkas panasaus Garliavos(Kedzio) istorijoje atsitiko su musu valstybe ir ta Kaino zyme dalinames mes visi.Ir sulyg kiekviena diena ji iauga i mus vis giliau.

pliurpalai       2016-11-23 9:41

paprasti ar nepaprasti, “elitas” ar “runkeliai”, visų galas vienodas.

Negerai,       2016-11-22 22:18

oi negerai… jiems baigsis, jei bandys “palikti užmarščiai” baisiąją  Garliavos neteisybę. Klausimas toks.Sąžinės jie turi, ar neturi? Žmonės jie ar ne žmonės?  Gėda jiems, ar ne gėda? Šiandie rinko jie rinko sau premjerą, o nuojauta kužda: kažkas ten ne taip. Ne prieš gera.

Kabliataškiui       2016-11-22 21:50

Gal duok dar valandą išsiaiškinti žvalgyboms, ar teisus Julius Puras. Darbelis juk ne iš lengviausių, kaip žinia reikia su FTB aiškintis, nes JP Amerikoj, o Skvirnelis su Karbauskiu Lietuvoj. Ir dar patys turim išsiaiškint, jei Karbauskis prie Skvirnelio, tai kaip ten prie jų dar Jakimavičius prisisabačinęs. Tretij lišnij, taip sakant, bet kuris iš tų trijų svarbesnis?

:-(       2016-11-22 21:22

Jei įžeidžiantis komentaras čia jau valanda, JP teisus.

Julius Puras       2016-11-22 20:42

Jakimavicius prie Karbauskio ar aš neteisus? Būdamas prie Karbauskio jis netiesiogiai prie Skvernelio. Ar jau Skvernelis ne prie Karbauskio?

puriui       2016-11-22 20:39

Idiote, prie ko čia L. Jakivavičius, a? Išsipagiriok bent kartą, ablauche!

Julius Puras       2016-11-22 20:10

Auga naujos kartos ir dėka apsilupinėjusios žiniasklaidos nežino istorijos. O istorija tokia vyko Ūso teismas. Pedofilijos liudininkei atstovavo Venckus buvo ruošiamasi apklausti Stankūnaitė teisme ir valdžia sugalvojo įvykdyti teismo sprendimą ir grąžinti pedofilijos bylos liudininke Stankūnaitei. Ir tada įvyko Garliavos taip vadinamas šturmas. Liudininkė buvo jėga paimta iš Venckienės namų ir atiduota Stankūnaitei o Skvernelis tada ėjo aukštas pareigas vidaus reikalų sistemoje. Gali būti net tesiogei atsakingas pareigas už tą šturmą. Toliau istorija tokia Stankūnaitei, pakeitus liudininkės atstovą, nebuvo užduota daugybė klausimų kitaip tarent teisingumas buvo sutryptas o Skvernelis valdžios ir apsilupinėjusios žiniasklaidos tame tarpe netiesiogiai ir tiesos.lt su Jakimavičium priešaky, išpopintas padarė stulbinančią karjerą. Tokia istorija.

:-(       2016-11-22 17:08

Tada Jūs čia komentuojantys paaiškinkite Premjero ir Tie-SOS sąsają.

Konservatoriai nesugėdo       2016-11-22 16:06

O tiems, kurie balsavo už konservatnikus ar jiems negėda, kad tokius rinko?

Marijonas       2016-11-22 13:54

Intelektualiausi konservatoriai šiandien,(ne)balsuojant Seime dėl Premjero, nesusigėdo, klausydami nepaprasto žmogaus Kubiliaus vapalionių.

Clerkenwell       2016-11-22 13:21

Pats geriausias sakinys viasame straipsnyje:

“Ir dar vienas esminis bruožas, leidžiantis atskirti paprastą žmogų nuo nepaprasto, yra gėdos jausmas.”

Pagyvenes uzsienyje galiu pasakyti, kad baltoji rase turi isskirtini sugebejima GEDAI. Taip pat pastebejau, kad kuo zemesnis intelektas tuo mazesnis sugebejimas susigesti. Vat pvz rudieji azijatai ar negroidai beveik nepazista tokio jausmo.

budeliai paprasti ir dvasingi       2016-11-22 13:01

paskaitykite apie komunistų ir fašistų budelius:
- kokie jie paprasti, dvasingi ir vaikučius mylintys !!

Dėkui, Dočy       2016-11-22 12:28

Paprastai išaiškinote sudėtingiausią ir svarbiausia Gyvenimo dalyką,tik nepasakėte,kad tie NEPAPRASTIEJI yra de fakto jau GYVULIAI.

Dzeikas       2016-11-22 11:40

Atsiprasau, bet kiausu muzika ir tiek.
Paprasti zmones men bunam kudikiais ir tai ne iki galo, nes yra toks dalykas kaip sielos potyris praeituose gyvenimuose.O zmogus patekes i kita aplinka jis NEBUTINAI elgsis kaip “paprasti zmones” aplink.Jis elgsis pagal tuos stereotipus ne kuriais remdamasis igijo gyvenimo patyrima.Ir jeigu Dievas duos proto, pritaikys ar net pakeis juos prisitaikydamas prie aplinkos.Neduos - nepakeis.
Plikas pavyzdys: lietuvis matydamas skriaudziama kaimyna sau sako “aciu die, ne mane, tyliai sedziu, nieko nematau, nieko nezinau, as - ne prie ko”. Amerikietis reaguoja priesingai: “skriaudzia toki pati kaip as.Reiskia rytoj bus mano eile.Einu isikisiu, apginsiu kaimyna, kad rytoj mano eile neateitu”.
Ir tas paprastasis zmogus is Lietuvos patekes amerikietiskon aplinkon toli grazu NEVISADA keicia elgesio stereotipa.Jeigu jis “paprastas”  tai dazniausiai nekeicia jo ir tokiu likimas dirbti statybose pagalbiniais pas lenkus, arba pramoke kalbos pas indus,meksikiecius ,etc.
Ir amerikieciu filosofija tokia, jei tu paprastas tai eik tepaluotas verzles sukineti arba indus kinieciu uzeigoj plaut.Gausi atlyginima ant isgyvenimo + leisime tau kartas nuo karto pasivogt biski(uz $2-3).Paprastiems leidziama pasivogt, ka is ju paimsi…

:-(       2016-11-22 10:18

Facebooko komentare JP viską paprastai parašė.

Arne       2016-11-22 9:09

vakar klausiau per LRT radiją diskusiją apie elitą, šiandien skaitau šio autoriaus mintis. Tikruoju elitu laikau talentingiausius įvairių profesijų žmones (nepraradusius sielos). Jie savo talentu ir darbu garsina,turtina Lietuvą ir jos žmonių širdis. Teko nuolat bendrauti su daugybe gyvenimo „skruzdėlyčių“, teko iš jų gauti daug išminties, stiprybės dovanų. TV laidoje kalbėjo apie socialinį konstruktą. Ši sąvoka tinka ir daugybei pseudoelito (ir daugybei jaunimo)apibūdinti, nes jų gyvenimas konstruojamas iškreiptų vedrodžių (reklamos įbruktos ar savo išsigalvotoje)) aplinkoje. Bjauru, kai toks produktas nuolat brukamas per TV.

ruta       2016-11-22 8:58

..oi, neapsigaukite , liaudies ismintis byloja - paprastumas blogiau uz vagyste ..

Rekomenduojame

Aleksandras Nemunaitis. Farsas, kuris bus šiandien

Vytautas Sinica. Kas visgi yra didesnė grėsmė nacionaliniam saugumui ir interesams – krovinių tranzitas ar šita vyriausybė?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus savivaldybė skubos tvarka nagrinėja…

Tai buvo klaida, sako Šiauliuose plakatą prieš skiepus gaminusios kompanijos vadovas

Valdas Rakutis. Kam rūpi Lietuva?

Lenkija naikina PVM mokesčius maistui, mažina mokesčius degalams, dėl kylančių kainų kaltina Rusiją ir Europos Sąjungą

Prof. Jonas Jasaitis. Pradėjome naujuosius. Absurdų ar žmonijos naikinimo laikmetis?

Italijos vyskupas uždraudė neskiepytiems kunigams dalyti Komuniją

Nacionalinis susivienijimas. Sausio 13-oji primena: metas atkurti Lietuvos valstybę

Pfizer pirmojo asmens išpažintys: ketvirta dozė, o po to 10 metų vakcinų

Edvardas Čiuldė. Kodėl mums nereikėtų persiimti vadinamojo progresyvizmo marazmų pamėgdžiojimu?

Seimas žengė žingsnį link Valstybinės lietuvių kalbos konstitucinio statuso pažeminimo

Už balos. Svarbiausi klausimai 2022 metais

Audrius Bačiulis. Užsienio reikalų ministerijos užsakymu „Vilmorus“ paklausė apie užsienio politiką

Aleksandras Nemunaitis. Sužinome, kad Vilniuje gali dingti centrinis šildymas

Eugenijus Jovaiša. Nė viena save gerbianti pasaulio valstybė neleidžia tapatybės dokumentuose rašyti kitaip nei valstybine kalba

Ispanija sekuliarizuoja Jėzaus gimimą

Diskusija: ar visiems nebus geriau be savarankiškumo, vardan saugumo ir materialinės gerovės

Eric Zemmour: LGBT vaikams plauna smegenis mokyklose

Gėjų sekso scena ant Atėnų Akropolio įžiebė pasipiktinimo audrą Graikijoje

Prof. dr. Ignas Vėgėlė. Ar pakaks Prezidentui valios ir ryžto?

Nacionalinis susivienijimas. Pareiškimas dėl asmenvardžių rašybos Lietuvos piliečių asmens dokumentuose

Robertas Malone apgaudinėja cenzorius: tai, ką mRNR technologijos kūrėjas pasakė interviu po to, kai jį išmetė iš Twitter, užgniaužia kvapą

Gintaras Songaila. Laisvės gynėjų dienos proga – šokis ant Lietuvos Konstitucijos kapo?

Bosnija tampa pirmąja Europos šalimi be Covid’o pasų. Mirnes Ajanović nugalėjo Bosnijos federacinę vyriausybę

Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga. Dėl lietuvių kalbos ir jos raidyno išdavystės

Ramūnas Aušrotas. Stambulo konvencija grįžta

Alvydas Butkus. Vienu šūviu du zuikiai? Tik kas tas šaulys?

Pensilvanijos universiteto translytis pralaimėjo plaukimo varžybas translytei iš Jeilio

Vytautas Sinica. Atkreipkim dėmesį, kokį sektorių sužlugdys konservatorių „vertybinė” politika

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.