Liudvikas Jakimavičius. Pabuvojimai savo ir svetimuose laikuose

Tiesos.lt redakcija   2015 m. rugsėjo 5 d. 18:23

22     

    

Liudvikas Jakimavičius. Pabuvojimai savo ir svetimuose laikuose

Po mėnesio kito sugrįžęs iš kaimo į šurmuliuojantį Vilnių, susitikęs gatvėj kokį pažįstamą, paprastai išgirstu šabloninį klausimą: „Kaip sekės atostogauti, ką nuveikei, kaip pailsėjai?“

Nelygu kas klausia, kiekvienam gali parinkti ir šablonišką atsakymą, bet jei žmogus artimas ir klausia rimtai, pagaunu save, kad labai nepaprasta į šią klausimų grandinėlę atsakyti. Ir ne todėl, kad prabėgusi vasara – ta nedidelė laiko atkarpa – kaip ir kitos, nėra pripildyta kokių nors svaiginančių įvykių, o yra greičiau tik pastelinis impresionistinių pustonių mirguliavimas: spalvų, nuotaikų, nereikšmingų pokalbių, smulkių darbelių ir tinginysčių. Ir jei kas nors su tavim atsitiko įdomaus ir reikšmingo, tai tik tai, kad buvai paniręs į kitoniško laiko tėkmę ir nušvitimo akimirkomis tarytum užčiuopei jo iškalbingą, lėtą ir ramų pulsą. Kaip jį pavadinti, jei jis neatitinka nei kartinio, nei dažninio laikų gramatinio kanono?..

Sugrįžimas į miestą man reiškia ne ką kita, kaip maudžiantį atsisveikinimą su tuo palaimingu ir neįpareigojančiu buvojimo laiku, kuris yra greičiau net ne laikas, kurį galima suskaičiuoti, sukarpyti atkarpomis, epizodais, siužetais. Miesto laikas turi kryptį, nelyg skriejanti strėlė iš praeities, perverianti dabartį ir šaunanti nesaugion ateities nežinomybėn. O laikas, apie kurį kalbu, neturi krypties – jis labiau panašus į sūkurį, tave įsupusį verpetą, iš kurio sugrįžęs į miestą, neišvengiamai turėsi išnerti, kai tavęs gatvėj paklaus: „Ką galim suplanuoti rytdienai?“ Nuščiūvi, kai suvoki, kad dabar turėsi į šalį atmesti visus metafizinius savo fantazmus, su kuriais buvai susigyvenęs, suaugęs.

Kai jau pradėsi planuoti, žymėtis kalendoriuje, ką pasižadi nuveikti, žinok, kad jau daraisi savas šioje linijinio laiko mugėje, kad jau prisitaikai, „sveiksti“, adaptuojiesi, o gal net tampi pritaikomas kokioje nors garsiai išreklamuotoje programoje. Šio laiko esminis bruožas, kad jo idėja ir variklis yra išgyvenimas. Lygtis, kurią turi spręsti pagal laiko pasiūlytą predikatų rinkinį.

Šis tave ryjantis laikas yra įnoringas, jis siūlo savo madas, kurių privalėtum laikytis, kad galėtum sakyti „esu“.  Kokiam nors Dekartui pakako formulės „Mąstau, vadinas, esu“. Įvairiais laikmečiais savaip buvo perfrazuojama hamletiška dilema ir apsisprendimai, bet viena liko nekintama – banalėjanti ir seklėjanti sąvokos „esu“ prasmės trajektorija. 

Dabar išlikimo byloje anachronizmu atrodytų tokios savaime aiškios mums atrodžiusios išmintys, kaip: „skauda, vadinas, esu“, „rungiuosi, vadinas, esu“ arba „tikiu, vadinas, esu“. Šiandien toli gražu to nepakanka. Mąstyk sau į sveikatą, ką nori, tikėk ar netikėk, bet jei neatsiliepi mobiliuoju telefonu, jei tavęs nėra Facebooke, jei tavęs neišvysta žydruosiuose ekranuose ar laikraščiuose, tavęs iš viso nėra.

Galingasis Facebookas šiandien nurungia ir pastarąsias viešojo buvimo erdves. Jis galėtų būti egzistencine šio laiko metafora. Erdvė, kurioje nuolatos turi šmėžuoti tavo veidas.

Šį pavasarį keliaudamas po Šiaurės Italijos miestus pamačiau įdomų to paliudijimą. Dairydamasis po centrines aikštes kiekvienais metais pamatai kažką nauja ir netikėta. Prieš keletą metų nelegalai gatvės prekeiviai (dažniausiai juodaodžiai ar arabai), prekiaujantys niekniekiais, turistui siūlydavo pigių papuošalų, blizgančių roleksų su deimantais, „Armani“ galanterijos, pigaus aukso, perlų vėrinių, plaukų segtukų ar „firminių“ tamsių akinių nuo saulės. Šiemet žiūriu – visiškai naujas asortimentas. Tie patys, kurie andai aikštėj siūlė tau pigų auksą, dabar prekiauja kažkokiomis lazdomis, panašiomis į teleskopines meškeres. Ir, matau, prekyba jiems sekasi. Ne iškarto supratau, kam tas daiktas skirtas ir kur pritaikomas. Tik atsigręžęs į turistų būrius ir pamatęs, kad kiekvienas po tokią lazdą turi ir, ant jos galo prisikabinęs savo mobilųjį, fotografuojasi, suvokiau, kad tą išradimą sugalvoję pataikė į dešimtuką.

Ir ne vien todėl tas smulkus bizniukas sekasi, kad patenkina žmogaus slapčiausius naciziškus polinkius ar įnorius, bet todėl, kad išsprendžia laiko pasiūlytą egzistencinę lygtį – būdą, kaip būti. Ir būdą palengvinantį patį buvimą. Tau dabar su savo fotoaparatu nebereikia kreiptis į prašalaitį, kad tasai tave įamžintų kokioje nors didingoje panoramoje. Komunikacija, bendravimas – nebereikalingas rudimentas. Kam laužyti liežuvį užsienio kalba, kabinėtis prie žmonių, kai turi teleskopinę lazdą – nuostabų pagalbininką tavo vienatvės režisūroje. Ta lazda galėtų būti mūsų gyvenamo laiko – išlikimo laiko – metafora. Naujoji būties filosofija tau padedanti būti Facebooke nuolat matomam, nenubildėti nežinion, nelyg kokiam nakties traukiniui į tamsą. Sociologai sako, kad tai liga, užkrečianti apgaulė, bet jei kažkam ji išsprendžia buvimo lygtį be skausmo ir raminamųjų saujos, gal nėra reikalo tokios ligos gydyti.

Nedramatizuodamas žinau, kad už metų kitų atsiris kitų simuliakrų mada, kaip neskausmingai išgyventi egzistencinę tuštumą ir nerimą. Aišku tik viena, kad tos mados turės vis mažiau nukreipiamųjų ženklų į kokias nors prasmingas ateities projekcijas, vardan kurių galėtum ir išsižadėti prabangos buvoti savo laike. Nei Lietuva, nei Europa, nei pasaulis tokių projekcijų nebekuria ir nebeturi. Siūlo tik vienadienius receptus, kaip išgyventi dabartį, kad ji neskaudėtų, nemaustų, kad nekiltų klausimų, kur mūsų amžiaus Titanikas plaukia.

Komentaras skaitytas per „Mažąją studiją“

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ramumai Daktaras Aiskauda       2015-09-9 18:26

Patarčiau užsirašyti į priėmimą pas šeimos gydytoją. Jis duos nukreipimą pas psichiatrą, nes bendrosios terapijos specialistai jums tikrai nepadės.

Ramuma dar vienam bevardžiui       2015-09-9 16:59

Vyručiai jūs tokie įdomūs, lyg tai gyventumėte Šiaurės Korėjoje. Kas per persona tas Liudvikas Jakimavičius, kurio negalima kritikuoti? Liudvikas Jakimavičius kitus gali kitus kritikuoti, o jo kritikuoti nevalia. Kas jis? Šventa karvė? Štai dar vienas įsižeidęs L.Jakimavičiaus gerbėjas porina:“L.Jakimavičiaus straipsnyje rašoma apie reikšmingus nematerialius dalykus,visuomenės tarpusavio santykių problemas…” Tai jeigu jis rašo tokius reikšmingus dalykus, tai ko pats sėdi apkasuose? Juk karas baigėsi, o pats bijai dar galvą iškišti. Kodėl esi bevardis? Ko bijai? Vokiečių? Rusų? KGB ar FSB? Tai apie kokius reikšmingus nematerialius dalykus kalbi, jeigu pats bijai net kažkokį nick’ą užsidėti?
Galimai Lietuvą ištiko ne ta krizė, bet totali dvasinė krizė. Šiandien kaimo mokykloje antros klasės mokinė žino tik pusę abėcėlės. 13 metų mergaitės prisigėrusios lenda per langus pas vyrus. Ir visa tai mato aplinkiniai, bet apsimeta, kad nemato, nes “ne mano pupos, ne mano daržas”. Valinskas pasidarė bizniuką iš kvailių, ištempdamas juos net į Seimą. Svogūnų apdovanojimo biznis publikai patinka. Visiškai idiotiškas filmas “Visi vyrai kiaulės” taip pat priimamas kaip kažkas tai intriguojančio ir netgi vertingo Štai reklama:”„Visi vyrai – kiaulės…“ ir trys garsios lietuvių aktorės Toma Vaškevičiūtė, Gintarė Latvėnaitė bei Agnė Šataitė – tai didžioji LNK rudens premjera”. Tai reiškia, kad ir Liudvikas Jakimavičius kiaulė, nes jis vyras? Aš nors jį ir kritikuoju, bet aš nedrįsčiau retkarčiais vis dar garbingą žmogų pavadinti kiaule. Tai, kodėl Liudvikas Jakimavičius nekritikuoja to, kas iš tikro yra kritikuotina ir netgi naikintina mūsų tautos kultūroje? Susidaro įspūdis, kad mes pagal savo kultūrą esame maždaug XIX a. Rusijos lygmenyje. Paimkime, kad ir A. Puškiną, kuris tuo metu rašė: “Полу-милорд, полу-купец,Полу-мудрец, полу-невежда,Полу-подлец, но есть надежда,Что будет полным наконец”. O tai, kas pas mus dabar dedasi Lietuvoje? Pusiau-inteligentai, pusiau-artistai, pusiau-poetai, pusiau-rašytojai užtvindė visų televizjų laidas. Bet ar Liudvikas Jakimavičius visą tai kritikuoja? Ne. O kodėl? Bijo savo kolegų? 

to to "Ramuma>neramiai"ramumai" 2015-09-9       2015-09-9 12:11

L.Jakimavičiaus straipsnyje rašoma apie reikšmingus nematerialius dalykus,visuomenės tarpusavio santykių problemas,prie ko čia jo išvaizda? Jei labai reikia tokios pat skarutės- kreipkis į jį tiesiogiai,gal netgi padovanos.Pačiai būtų geriau kreiptis į stilistą ar dizainerį-galėsi iš skaručių košę virt,mažne nustosi savo verbalinėm srutom taškytis.

Ramuma>neramiai"ramumai"       2015-09-9 11:23

Dar vienas bevardis “Išminčius”. Ką jis čia porina? What you tolking about? Ogi bevardis, gal būt, ne rašytojas, kaip Liudvikas Jakimavičius, porina: jeigu jums nepatinka Minedas, kuris nori važiuoti į Euroviziją net neturėdamas išvystyto ritmo jausmo, ir jūs pasakysite, kad tas žmogelio norai netelpa nei į padorumo, nei į normalumo normas, tai jūs liksite kaltas, nes bevardis “Išminčius” arba tiesiog kvailys pasiūlys jums pasižiūrėti į veidrodį. Kad Minedas neturi ritmo jausmo, būsite kaltas, anot šito bevardžio kvailio, jūs. Štai Nedzvinskas valgęs Seimo nario duonelę nori ir toliau valgyti, ir jūs išdrįsite pasakyti, kad “politikas” Nedzvinskas turi problemų su intelektu, tai vėl liksite kaltas, anot bevardžio kvailio, dėl to, kad Nedzvinsko intelektas yra nepakankams, kad valdyti valstybinės reikšmės procesus. Jeigu jūs kritikuosite Liudviką Jakimavičių, kuris galimai jau liūdi dėl savo praleistų dienų prie alaus bokalo, dėl to ir kyla tas pesimizmas ir erzelis, nes tikslai liko nepasiekti, ir kokie tikslai: Nedzvinskas štai tapo Seimo nariu, o Liudvikas Jakimavičius juo netapo, tai ar čia teisinga(?), - tada, anot bevardžio kvailio vėl liksite kaltas, nes Liudvikas Jakimavičius yra nekritikuotina asmenybė. Kritikuoti gal;i tik Liudvikas Jakimavičius, o jį kritikuoti nevalia. Štai tokią diktatorišką ideologiją skleidžia Liudviko Jakimavičiaus šalininkai, o galimai net sugėrovai.

aciu "ramumai"       2015-09-9 11:19

“siūlau pažiūrėt į veidrodį-liūdnas vaizdialis ir su skarute,ir be skarutės.Piktas,pagiežingas,bloga kitam linkintis žmogeliukas nei kitam ką gera duos,nei pats sau draugas.-idomus Jakimaviciaus portretas

neramiai"ramumai"       2015-09-9 6:41

siūlau pažiūrėt į veidrodį-liūdnas vaizdialis ir su skarute,ir be skarutės.Piktas,pagiežingas,bloga kitam linkintis žmogeliukas nei kitam ką gera duos,nei pats sau draugas bus.Liudviko straipsnių galim pasiskaityt, jei nenorim neskaityt, o kur “ramumos” straipsniai? Mėnulyje?:)))))))))

s.m.       2015-09-8 11:47

aciu, Liudvikai.
Toks rudenines melancholijos ir taikliu laikmecio apibudinimu rinkineli.
Jei puola kibt i atlapus tie, kuriems sukurtos “selfiu lazdos”, tai cia tik ju diagnoze, bet ne autoriaus beda.
Apie ta “pozityviai kuriancia” Europa ir kt., uz kuriuos cia agituoja galbut nusipelniusi gyventi ramiau mazumaramuma o gal tikrai senas pazistamas baobabas, apie tuos globalizmo “nuopelnus” kasdien girdime filadelfineje semegenasklaidoje ir sugebame daryti savo isvadas. Ta nuolat puciama “gerio” burbula issiversdami i realu savo suvokima.

Ramuma       2015-09-8 11:01

Siūlau pažiūrėti į šią Liudviko Jakimavičiaus nuotrauką. Ką galima pamatyti? Pasikeitė skarutė? Kas dar? Daugiau, lyg tai, jokių pasikeitimų nematyti. Ar pasikeis kas nors, kad ir po 5 metų? Nebent skarutė. Kas dar? Atrodys senesnis. Kas dar? Daugiau kokių nors esminių pokyčių, galimai, neįvyks, ko aš pats asmeniškai jam tikrai nelinkiu.
Dabar pažiūrėkime į akis. Ką mato šitos akys? Ateitį? Kažkaip neįžvelgiu, kad šitam žmogui būtų prieinamas toks dalykas, kaip ateitis, nes žvilgsnis tai klaidžiojantis, gal būt, netgi po dausas arba po praeitį.

Bevardžiui sciantologui Ramuma        2015-09-8 10:55

Baobabas yra baobabas. Bevardis rašytojas tamstą, Raigaidy, atpažįsta, kokiu nicku beprisidenginėtum. Nors teliuku bliauk, vis vien išeis raigaidiškai.

Ramuma >bevardžiui "rašytojui"       2015-09-8 10:37

Bevardis “rašytojas” rašo:“Apie kokius šešėlius čia rašinėji? Su jokiais šešėliais rašytojai nekovoja. ne jų tai sritis”. Bet bevardis “rašytojas”, sugebantis tik kažką suniurgzgėti lietuvių arba rusų kalba, taip ir nesugeba parašyti apie tai, kokia yra ta rašytojų sritis. Toliau “rašytojas” stebina savo “išmintimi”: “Tiesa, gal galėtum pasidalinti, kokios tokios pozityvios yra pasaulyje sukurtos programos, tarkim, porai dešimtmečių į priekį, kuriomis galima būtų patikėti ir imtis įgyvendinti?”. Taigi, bevardis “rašytojas” nori, kad aš padaryčiau (ne jis pats, o jam vaidenasi, kad būtent aš turiu tai padaryti; tikras mamos vaikelis)analizę visų “pozityvių sukurtų programų”, atneščiau jam ant lėkštutės ir pasakyčiau:“Malonėkite, pone, susipažinti su mano padaryta, pagal jūsų užsakymą programų, analize”. Aš asmeniškai žinau ne vieną tokią programą. Bet tam man prireikė ne vienerių metų. Tuo tarpu, kai aš dirbau, bevardis “rašytojas”, galimai, durnių klijavo arba alų maukė. Ir dabar jis ieško kvailesnių už save, nes tikisi, kad jam tai turi nukristi, kaip krenta tokiems bevardžiams “svajotojams” iš dangaus manų košė. Ir pateikia kažkokį Kubilių, kuris prikūrė kažkokių tai marazmų. Dar galėjo pateikti tokį “politiką” kaip Razmą, kuris tūno Seime, kaip apkasuose, retkarčiais iškišdamas galva, kad rinkėjai jo pavardės neužmirštų, jau ne pirmą dešimtį metų. Arba paimkime kitą “politiką” Nedzvinską, proteguotą Valinsko. Ar Nedzvinskas nenori į Seimą? Aišku nori. Ar Liudvikas Jakimavičius kvailesnis už Nedzvinską? Aišku, kad ne. Bet Seime jam irgi patiktų tūnoti. Pasakytų ten, kad nei Lietuva, nei Europa jokių programų apie ateitį neturi, ir sėdi sau patenkintas 5 metus. O ko daugiau reikia? Daugiau nieko ir nereikia, nes paleidi eilinę erzelynę ir užsigeri alaus bokalu, kad sąžinės balsas ne taip dažnai trukdytų gyventi, ir viskas. Labai stebiuosi, kaip Valinskas pamiršo apdovanoti Liudviką Jakimavičių savo svogūnais.

to vilnietei       2015-09-8 8:10

Ech,suprarome,skarute tai ne zmonos!

Tombovo vilko balsui!       2015-09-8 7:58

Kauk,nes Jakimavicius tik loja,o noretusi,kad parasytu kzka idomaus.

Liudvikui       2015-09-7 19:09

Gražūs pamąstymai.Ačiū!

Ramumai       2015-09-7 18:03

Apie kokius šešėlius čia rašinėji? Su jokiais šešėliais rašytojai nekovoja. ne jų tai sritis. Tiesa, gal galėtum pasidalinti, kokios tokios pozityvios yra pasaulyje sukurtos programos, tarkim, porai dešimtmečių į priekį, kuriomis galima būtų patikėti ir imtis įgyvendinti? gal pasiūlysi Kubiliaus iniciuotą Lietuva 2030. Gal paprašykim, kad ištrauktų iš stalčiaus tą nesąmonių rinkinį, už kurį buvo sukištas ne vienas milijonas.  Kadf dykai neprapultų programa, gal imam ir įgyvendinam. ką? Taip kad velkamės kaip kokie pastumdėliai be jokių idėjų visai nežinia į kokią beviltišką pragarmę. Tik žabalas to galėtų nematyti. Liudvikas čia visai dar švelniai užgriebė. Šiaip reikėtų kaukti Tombovo vilko balsu.

Ramuma        2015-09-7 16:40

Eilinis Liudviko Jakimavičiaus nepasitenkinimo pasireiškimas:” Nei Lietuva, nei Europa, nei pasaulis tokių projekcijų nebekuria ir nebeturi. Siūlo tik vienadienius receptus, kaip išgyventi dabartį, kad ji neskaudėtų, nemaustų, kad nekiltų klausimų, kur mūsų amžiaus Titanikas plaukia”. Liudvikas Jakimavičius neturi jokių duomenų, kad Lietuva ir Europa yra tokie dvasios ubagai, kad jokių projekcijų nebekuria. Kūria, kūrė ir kurs, tačiau ne kiekvienas ta sugeba pamatyti. Gaila, kad ponas L.Jakimavičius priklauso tų neprimatančių niurzgeklių gvardijai. Pats galėjo seniai pradėti kurti, bet, matomai, išgyvena dabar idėjų badą, kaip ir daugelis inteligentų Lietuvoje, kurie laukia tos valdžios malonės, o sėdintys valdžioje politikai, jau seniai yra apkurtę ir nieko nenori girdėti, nes kenčia tą idėjų badą ne pirmą penkmetį. Tiesa, neteisingai išsireiškiau, nes jie iš tikro nekenčia, nes jiems jau tos gerokai prarūgusios ir jau pelėsiais dvokiančios pasenusios idėjos atrodo, kaip genialios ir nesenstančios. Kad Lietuvą ištiko idėjų badas, tai čia yra logiška pasekmė nuo “daug žinančių” politikų ir netgi “mokslininkų” veiklos. Jeigu apsilankysite mokesčių inspekcijoje, tai galite pamatyti skelbimus, kviečiančius kovoti su ŠEŠĖLIU. Nejuokauju, nes šitą nesąmonę mačiau savo akimis. Don Kichotas kovojo su vėjo malūnais, o štai mokesčių inspekcija kovoja su ŠEŠĖLIU. Taigi, Don Kichotui belieka tik užsičiaupti ir žiūrėti tą cirką, kaip mokesčių inspekcija kovoja su ŠEŠĖLIU. Įdomu, tik kieno tas šešėlis? Na, aišku, ne Liudviko Jakimavičiaus, bet tada kieno?       

Atsiprasau       2015-09-7 14:17

uz m raide,vel prikibsi,kad nerastinga.

Vilmiete       2015-09-7 14:14

turini net labai ikandau,tiesiog labai norejau apginti fantastiska, nepakartojama rasytoja.Man jis tikrai labai grazus su ta piratiska skarele.Jo straipsnius skaitau su didziausiu malonumu.

to milimetrikui to vilniete       2015-09-7 7:41

dvasios ubagams labai pritinka kabinėtis prie formos, nes turinys niekada"neįkandamas”

Vilniete       2015-09-6 19:15

Tai piratiska skarute,kuri labai tinka gerb.rasytojui.

milimetrikui       2015-09-6 18:29

Tai zmonos ar kaimynes skarute?

Liepa       2015-09-6 7:51

Vis vien toje laiko ir tuštybių mugėje elgiamės skirtingai: pažįstu tokių žmonių,kurie savaitgalį ramiai išjungia mobiliuosius ir nesiardo facebook’uose,twitteriuose ar kitose erdvėse.Žinoma,tokiai prabangai reikia didelės stiprybės ir vidinės brandos.. smile //

Nu man nepatiko       2015-09-5 19:28

Jau geriau nupirkti ne tą meškerės kotą, o beisbolo lazdą, kad galėtūm vyti tą musulmoną.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

ES ciniškai naudojasi pavojaus situacija Europoje, kad išplėstų savo galias

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt devintoji (gegužės 13) diena

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įveiksime ligas ar žmogiškumą?

Ramūnas Aušrotas. Vaiko teisių apsaugos klystkeliai

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Kun. Gintaras Jurgis Sungaila. Konstantinopolio patriarchatas Lietuvoje – nauja Bažnyčia?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.