Visuomenės pokyčių analizė

Liudvikas Jakimavičius. Mūsų visuomenės autoritetai

Tiesos.lt redakcija   2015 m. lapkričio 15 d. 21:57

15     

    

Liudvikas Jakimavičius. Mūsų visuomenės autoritetai

Prieš keletą savaičių Delfi žinių portalas paskelbė keletą mėnesių trukusio visuomenės nuomonės tyrimo „Lietuvos įtakingiausieji 2015“ suvestinę. Toks tyrimas, tiksliau sakant, jo rezultatai bet kokioje save reflektuojančioje demokratinėje visuomenėje turėjo sukelti audrą diskusijų. Juk mums kaip ant delno buvo paklotas sąrašas tų, kurie Lietuvoje turi galios svertus, kitaip tariant – valdo šalį, priima sprendimus ar turi įtakos tiems, kurie valdo.

Atskirai nesigilinsiu į tyrimo metodiką, kuri, prisipažinsiu, man nekelia perdėto pasitikėjimo. Patys užsakymo vykdytojai neslepia, kad tyrė ne tiek visuomenės, o paties elito nuomonę apie save. Tyrimo metu buvo apklausti 526 žmonės: politikai, valstybės tarnautojai, teisininkai, verslininkai, žiniasklaidos priemonių vadovai ir 71 selektyviai parinktas visuomenininkas, kurių dauguma irgi įvairių organizacijų vadovai. Tyrėjų garbei reikėtų pasakyti, kad tarp nomenklatūrinių visuomenininkų atsirado vietos ir bažnyčios atstovams. Buvo apklausti penki dvasininkai – taigi, vienas procentas respondentų.

Galėtume numoti ranka, nekreipti dėmesio kaip ir į visus kitus užsakomuosius sociologinius tyrimus, kurių geometrine progresija gausėja artėjant rinkimams, jei ne keletas „bet“. Kiekvieno tokio tyrimo tikslas – ne tiek atspindėti tikrovę, kokia ji yra iš tikro, kiek pagal kokius nors užsakovų slaptus įgeidžius tą tikrovę sumodeliuoti, sukurti.

Niekas tikriausiai nesiginčys, kad reitingai kuria reitingus, kaip ir žiniasklaida, kuri tuos reitingus sureikšmina ir tiražuoja visuomenei. Kaip ten bebūtų, kiekvienas tyrimas atspindi tam tikrą tikrovę. Šio tyrimo tikslą su kai kuriomis nedidelėmis išlygomis galima būtų redukuoti į klausimą: „Kaip pats elitas įsivaizduoja save patį, ką laiko autoritetais.“ Tiesiog užburtas ratas – kažkas sudaro preliminarų elito pavardžių sąrašą ir jie reitinguoja patys save, kas už kurį reikšmingesnis. Uodega vizgina šunį, ne kitaip. Į tokius užskliaustus, ezoterinius sąrašus paprastai stengiamasi neįsileisti pavardžių iš pašalės, kurios galėtų sukelti sumaištį iš anksto numatytoje tvarkoje. Neduok Dieve, susvyruotų autoritetų hierarchija.

Pagal kitus tyrimus, kuriais buvo tirta visuomenės nuomonė apie institucijas, kuriomis labiausiai visuomenė pasitiki, nuo seno lyderiavo ugniagesiai gelbėtojai, bažnyčia, kariuomenė. Elito akiratin, kuris sudarinėjo preliminarų „reikšmingųjų“ sąrašą, šių, visuomenės pasitikėjimą pelniusių institucijų ir tarnybų atstovų beveik nematome. Pradžiai peršasi išvada, kad elitui reikšmingi ir autoritetingi yra tie, kurie turi galią, o ne tie, kurie nesireklamuodami tyliai dirba tėvynei.

Ne vienas nors kiek patyrinėjęs autoritetų dušimtuką, be abejo, pasigedo jame tikrosios šviesuomenės atstovų: mokytojų, gydytojų, kunigų, kultūros žmonių – rašytojų, kompozitorių, dailininkų, teatralų, kitaip tariant, moralinių autoritetų, be kurių neįsivaizduojama jokia civilizuota valstybė. Tiesa, į elito sąrašą patenka vienas kitas pramogų verslo ar „popso“ atstovas, ir greičiausiai todėl, kad jų veidai, kaip ir politikų ar verslininkų, šmėžuoja žydrųjų ekranų šou programose. Nieko nepadarysi – jei elitui taip atrodo, vadinasi, taip ir yra.

Į pastarąjį tyrimą galima būtų žvilgterėti ir kitu rakursu – istoriniu. Tarkime, jei klaustume, kas buvo Lietuvos elitas, kokių asmenybių sąrašas tarpukario Lietuvoje ar Atgimimo laikais. Atsakymas, man regis, daugiau negu aiškus – didžiąją to elitų sąrašo dalį sudarytų ne kokie nors verslininkai ar politikai. Matytume jame valstybės vyrus ir moteris, profesorius, kultūros žmones, kurie kūrė valstybės veidą, moralinius jos pamatus, taigi ir valstybės istoriją. Visuomenė sunkiausiais istorijos momentais turėjo į ką atsiremti, įsiklausyti ir kartu dalyvauti valstybės, kultūros ir istorijos kūryboje.

Kitas klausimas, ar iš tų dviejų šimtų personažų, kurie patys save pasivadino elitu ir tarpu savęs išsireitingavo, susidaro asmenybių „komplektas“, kurių moralinėmis ir intelekto galiomis pasitikėdama visuomenė eitų kurti Lietuvos ateities? Vargu bau. Sovietiniais laikais patikimui apibrėžti būdavo sakoma tokia formulė: „Ar eitum su juo į žvalgybą?“

Nesakau, kad visas mums pateiktas elito sąrašas yra visiškai niekam tikęs. Kiekvienas atras jame pažįstamų ar savo rato žmonių. Ir aš randu jame tokių, su kuriais gal ir eičiau žvalgybon. Deja, yra labai nemažai tokių, su kuriais tikrai į žvalgybą neičiau.

„Vsio zakonno“, – kaip mėgdavo sakyti amžiną atilsį mūsų prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas, kuris, jei būtų gyvas, tikrai būtų šio elitinio sąrašo lyderis. Taigi priekaištų Lietuvos reikšmingiausiems – šiandieniniam mūsų elitui – neturiu ir negaliu turėti. Neleidžia nekaltumo prezumpcija. 

„Mažoji studija“

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jakimavicius saugo Daukanto a.       2015-11-17 17:56

Siandien,17d.,Garliavos mergaites gynejai protestavo prie Vilniaus m. savivaldybes.Buvo pastebeta,kad Simasius daug sykiu bego i WC!

Liudvikas to Tik tiek       2015-11-17 10:44

Tamsta ir esi pats tikriausias bailys ir demagogas, falsifikuojantis tikrovę.

Tik tiek Jakimaviciau?       2015-11-17 7:04

 “Ir aš randu jame tokių, su kuriais gal ir eičiau žvalgybon. Deja, yra labai nemažai tokių, su kuriais tikrai į žvalgybą neičiau.”- bet ar jie eitu su paciu i zvalgyba? Tamstos autoritetas susvyravo,kai 17d. Isprasei is aikstes Garliavos mergaites ggynejus.Ir is vis,kodel tie filologai tokie bailiai?

Realistui       2015-11-16 16:04

Gali dėmesio ir nekreipti, bet avių banda tų manipuliacijų nesupranta. ir kaip tau atrodo, kas jų galvose, kai jie ateina prie rinkimų urnų? Viasas tas jovalas, kurį jam tokios apklausos galvą prifarširuoja. Nedaug yra tokių, kurie suvokia kas ir kaip jam smegenis pudrina.

realistas       2015-11-16 13:36

jau seniai nebekreipiu demesio i tokias apklausas. Stebekime gyvenima patys, vertinkime politikus pagal ju darbus, o ne pagal ju paciu uzsakytas apklausas.

nonsens        2015-11-16 13:34

beje, Denis Arlauskas irgi nugrūstas į galą, nors jis yra ŽINIŲ RADIJO DIREKTORIUS.
Ar šis radijas nedaro įtakos, ar tiesiog žmonės nežino kas jo direktorius?
Taip žmonės nežino ir kokią įtaką daro sprendimų priėmimui Zuoko kolega Epšteinas, ven dėl to, kad jis “nematomas”? O juk moka šis vyrioks net FNTT darbą suparalyžuoti:)

nonsens        2015-11-16 13:26

tikrai keista. Į galą nustumti Graužinienė, Zuokas, Janukonis, Paulauskas, Uspaskis, Gailius,  o į priekį Bumbliauskas su Adamkum, kurie kažin ar kiek nulemia sprendimų oriėmimą. O svarbiausi dirigentai, nulemiantys įstatymus, tai gal išvis liko nematomi. Galima spėti, kad visas šis reitingavimas yra tik tarp tų, kuriuos mums pristato media. Jei media mums nieko nekalba apie VEOLIA, tai ir jos įtakos politikai mes nematome.

Mora       2015-11-16 12:48

Pasibjaurėtinas sąrašas. Aišku, kad patys jie patys save… Fui, kaip grubu ir nešvanku.

Man       2015-11-16 10:43

Kuo įtakingesnis tuo durnesni, o durnumo viršūnė Jakilaitis.

Pradedu suprasti,       2015-11-16 10:19

kodėl Lietuvoje žmonės serga depresija ir žudosi.

Pensininke       2015-11-16 9:53

Graudu, kad Lietuvoje mazuma mastanciu pilieciu apie sistema valdanciuju “elita”.Nebera kaimuose mokyklu, kulturos namu, biblioteku. Nebera televizoriuje svieciamuju- kulturos laidu, gal viena kita rodoma per nezymu kanala. Lietuvos televizijos kanalai uzkisti niekinemis laidomis,o meluojantys ir korumpuotos politiku grupuotes per 25 metus nesikeicia. Ta pati reitingu virsunese sedinti valdzia nenori keisti ir nepripazista liaudies referendumu, nes jie bijo liaudies nuomones.

juokingi tyrimai -       2015-11-16 4:59

kas gali balsuoti uz grybe?! na. nebent tai buvo ATVIRAS balsavimas. Tik islikimo baime priverte padeti pliusiuka. Reikejo pateikti visu seimunu, ministru, meno, kulturos, mokslo zmoniu sarasa ir kad patyss zmones surasytu ka jie mato paciame virsuje. O dabar - snipstas - surasyta taip, kaip noretu valdziuke ir pinigu moketojai. Fe!

Kestučiui       2015-11-15 23:09

Koks įdomus tavo persikūnijimas, bet nepergyvenk, vis vien čia besilankantys nesupras.

Kęstutis       2015-11-15 22:56

Paryžiaus žudynės iš mūsų akiračio visiškai išstūmė savas realijas. O buvo jau neblogai įsiūbuotas savas laivelis. Nedaug trūko, kad galai imtų lįsti paviršiun: Butkevičiaus, Landsbergių šeimos ir Matrioškos korupciniai kadriliai. Dabar jie trina rankas, kad visa Lietuva pasidarė civilizacijų konflikto specialistais, panašiai kaip ir krepšinio. Anksčiau ar vėliau turėsime grįžti į sušiktą provincijos tikrovę. Gerai, kad Liudvikas priminė, su kuo čia turime reikalų.

vergvaldystė, baudžiava       2015-11-15 22:17

reikalingi vergvaldžiai, ponai, bajorai - kurie vaidins valdžią.
tai į tuos ponus parenka pačias pačias niekingiausias žmogystas: kgbistus, komunistus.

Rekomenduojame

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Asta Katutė. Ideologinė politika: nuo asmenvardžių keitimo iki vėl grąžintos Stambulo konvencijos

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujametinės valdžios dovanėlės Lietuvai

Vytautas Sinica. Su Matu Maldeikiu diskutavome apie valdančiųjų vertybinę užsienio politiką

Dovilas Petkus. Pasipiktinę tautos pasipiktinimu?

Aleksandras Nemunaitis. Dalinuosi profesorės A. Ramonaitės išmintingomis įžvalgomis apie demonizaciją, etikečių klijavimą, demokratiją ir tautos taiką

Linas Karpavičius. Siūlau valdančiajai daugumai idėją!!!!!!

Jolanta Miškinytė. Puiki žinia Lenkijos kovotojams su sanitarine diktatūra, žmogaus teisių pažeidinėjimu ir Konstitucijos mindymu

Pragariška Džo Baideno savaitė

V.Pranckietis privalo trauktis iš užimamų pareigų, jei vadovaudamas Seimo Kaimo reikalų komitetui neatstovauja kaimo daugumai

Abortai vėl tapo pagrindine mirties priežastimi pasaulyje

Ispanija Covidą priskiria įprastam gripui – ragina likusias ES šalis sekti šiuo pavyzdžiu

Linas Karpavičius. Šiandien, kaip niekad mums iškyla Sausio 13-osios aukų įprasminimo iššūkis

Kun. R. Grigas V. Landsbergiui: Profesoriau, galėtumėte būti dėkingesnis

Laisvės gynėjų dienai skirtas minėjimas Lukiškių aikštėje

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Ramūnas Aušrotas.  Atėjo laikas vėl kovoti už laisvę

Sausio 13-ąją – Laisvės dieną piliečiai nušvilpė minėjime pasisakančius valdančiuosius, plojo tik Prezidentui

Dominykas Vanhara. Bet žinot, kas šiandien geriausia?

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Dominykas Vanhara. Vyriausybė nutraukinės sutartį tarp Lietuvos geležinkelių ir Belaruskali

Aleksandras Nemunaitis. „Vilniaus viešojo transporto“ direktorius miega namie ir sapnuoja 1 mln. eurų pelną, darbuotojai miega prie jo kabineto

JAV mokykloje patvirtintas pradinių klasių moksleivių šėtono klubas po pamokų

Profesorius Ehud Qimrom: „Sveikatos ministerija, laikas pripažinti nesėkmę“

Vytautas Sinica. Prognozė Prezidentui

Vidmantas Valiušaitis. K. Pakšto įžvalga: Lietuva yra kraštas, kuriame labai pavojinga gyventi

Almantas Stankūnas. Tai sakote, bankrutuoja Vilniaus Šilumos Tinklai?

Vytautas Sinica. Kvailių ieškojimas

Aleksandras Nemunaitis. Farsas, kuris bus šiandien

Vytautas Sinica. Kas visgi yra didesnė grėsmė nacionaliniam saugumui ir interesams – krovinių tranzitas ar šita vyriausybė?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.