Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė

Liudvikas Jakimavičius. Mirties šokiai

Tiesos.lt redakcija   2020 m. spalio 31 d. 1:32

18     

    

Liudvikas Jakimavičius. Mirties šokiai

Kiekvienais metais, per Visus Šventus ar Vėlines tvarkant ar lankant artimųjų kapus, užklumpa tiesiog spengiantis déjà vu jausmas – kaip greitai plečiasi mirusiųjų miestai. Atrodo, pernai kapas buvo kapinių pakrašty, o štai šiemet tie pakraščiai nutolo per visą horizontą, kiek akys užmato. Ir ima kirbėti mintis, kad amžinojo poilsio karalystė yra kur kas skaitlingesnė ir galingesnė už gyvųjų. Viena karalystė plečiasi, kita traukiasi.

Modernusis pasaulio menedžmentas ir vartotojiška „kultūra“ nuo praeito amžiaus vidurio mirties naratyvą  stengėsi nuprasminti ir išstumti į gyvenimo užribį. Apsaugoti žmogų nuo minčių apie mirtį nardindama jį į užsimiršimą bei malonių pramogų verpetą ir nesibaigiančią dabartį.  Egzistencializmas su visais būties ir prasmės klausimais ilgainiui tapo nebemadingas ir nebeaktualus, tačiau naujasis tūkstantmetis žmogui nepasiūlė jokios naujos išsigelbėjimo alternatyvos, išskyrus „uspakajoncų“ piliulę pavadinimu – „take it easy“. Sukis žmogeli voverės rate, susimokėk, o tavo mirtim mes pasirūpinsim. Jokios metafizikos.

Ir tada, visam šiam smagiai besiritančiam nežinia kur pasaulio cirkui, gamta ar Dievas iškrėtė nelauktą ir nenumatyta pokštą – atsiuntė Covidą.

Tautosakoje yra gana populiarus pasakojimas, kaip žmogus derasi su Giltine, mainais išsidera gyvenimo arba net pavyksta ją apgauti, bet neilgam. Pasakojimo pabaigoje nekviesta pasalūnė neišvengiamai išnyra su dalgiu ant peties jo kojūgalyje. Panašiai ir su tuo mūsų pasauliu, kuris manėsi užkasęs ilgiems laikams mirties temą, pasirodo, ne viską apskaičiavo arba apsiskaičiavo.  Giltinė išsikapstė iš kapo duobės ir be atodairos ėmė šienauti. Kovidas ir mirčių statistika jau daugiau nei pusmetį įsitvirtino kaip pagrindinė žiniasklaidos ir viešojo gyvenimo tema. 

Dar pandemijos pradžioje viešumoje šmėkštelėjo vieno anglų epidemiologo prognozė, kad Jungtinės Karalystės laukia devynios pandemijos bangos. Į tokias apokalipsines prognozes kolegos žvelgė su atsainia šypsena, kaip į Nosterdamuso ar Vangos pranašystes, bet matant statistikos skaičius ir mokslo bei medicinos negalias, tvarkantis su užgriuvusia neganda, ta šypsena ima blukti. Arba nebegalime matyti, kokia iš tikro yra to žmogaus veido išraiška, paslėpta už privalomos apsauginės kaukės. Kažin ar ten šypsena?

Šį ilgąjį Visų Šventų ir Vėlinių savaitgalį kelios temos tarytum susibėga į vieną, kuri yra sena kaip pasaulis. Vėlyvaisiais Viduramžiais, 1347 metais, Europą užklupo ir nusiaubė buboninis maras, pasiglemžęs trečdalį žemyno gyventojų. Pridėkime dar alinantį Šimtametį karą tarp Anglijos ir Prancūzijos. Kaip tik tuomet Europos kultūroje ir ypač vaizduojamajame mene atsirado ir ėmė dominuoti mirties vaizdinija, išsirutuliojusi į alegorinį „Danse macabre“ žanrą.

Simbolinis Mirties šokio siužetas nėra įmantrus. Giltinė ar skeletas šoka su gyvu žmogum. Žanro pagrindinė ir pabrėžiama sugestija, kad Giltinei visiškai nesvarbu, iš kokio šokėjas luomo – Popiežius, imperatorius, vienuolis, išsipusčiusi rūmų dama, teisėjas, kailialupys, vargeta ar vaikas. Žanras kalba apie mirties visuotinumą ir gyvenimo trapumą.  Per visų Šventų ar kitaip – mirusiųjų dieną – lapkričio pirmąją – bažnyčiose būdavo aukojamos šventosios mišios už mirusiuosius, o miestų aikštėse vykdavo vaidinimai, mirties karnavalai su karstais ir skeletais,  tarytum pabrėžiant, kad mirtis yra neatsiejama gyvenimo dalis. Mirtis, dainomis, eilėmis ir muzika – trimitais ir būgnais – šlovinama. Mirties šokio žanras niekur neišnyko. Turime ir šiandien vis populiarėjančią  komercinę moliūgų šventę Heloviną, kurioje yra išlikę andainykščio mirties šokio rudimentų, bei labai seklų prasmių lauką.

Po ilgoko ekskurso į istorines gūdumas grįžkim į dabartį. Pasaulis, tarytum sunkiai valdomas orlaivis, įnėrė į galingos turbulencijos zoną. Jį krečia, alina ir varo į neviltį vyraujantis ir įkyriai nesitraukiantis iš avanscenos pandemijos ir tykančios mirties siužetas.  Jei pavyktų sukurti stipresnį, pandemijos pasakojimas galėtų būti išstumtas į antrąjį planą ar visai patrauktas į šoną. Bet ar tai įmanoma mūsų laikais ir kas tokį galėtų pasiūlyti? Ir darosi neramu, kad esamom sąlygom, žinant visuomenių nuovargį ir kylančias nepasitenkinimo bangas, pandemijos siužetą gali pakeisti kur kas nuožmesnis ir grėsmingesnis maištų naratyvas… 

Nors yra dar ir kitoks – vilties teikiantis – mirties nugalėjimo pasakojimas, kuris rutuliojosi prieš porą tūkstančių metų, o mums cikliškai kartojasi nuo šv. Kalėdų iki Šventų Velykų, bet jis kol kas, deja, iš kito kalendoriaus ir kalba tik tiems, kurie juo yra įtikėję.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2020-11-1 8:23

Vaidaui:
Kas kam rupi, o uteletam pirtis wink

ah1       2020-10-31 23:24

“Ne” naujam žydų genocidui per priversines/privalomas vakcinas

ah1       2020-10-31 23:22

“Ne” Žmonių su Rezus(-) genocidui naudojant priversitę-privalomą vakciną ruošaimą prezidento Gitano Nausėdos.

ah1       2020-10-31 22:50

prezidentas Gitanas N. ruošiasi masiniai vakcinacijai 2:04 https://youtu.be/cv6WGjfXyr4.
Mirties šokiai su vakcinomis prasideda?

Na klar,       2020-10-31 19:56

riebius žąsinus tik į orkaitę per šv.Kalėdas. Bet dabar gi ne Kalėdos. Ir tikrai, Helovyne, prie pačio politiškai ar istoriškai nepriekabiauju, o norėjau tik papildyti. Nesigavo?-ką gi, teks su tuo susitaikyti. Gero vakaro pačiam, sudie!

>> Negi nežinai, Helovyne,        2020-10-31 19:40

Apie pasaulinę žydiją ir ... jau rašiau kitose vietose.
O šeip, panašu kad tau ne tiesa rūpi o priekabiavimas.
Sprendžiu, kad esi emigrantas, ir manaisi esąs pasaulio bamba galintis mokinti (užgaulioti) drįstantį prabilti patriotine tema.
Kol tokie žasinai dominuos - reikšis, tol prošvaiščių nematyti. Manai, jeigu tavęs riebiai neapdergiau, tai esu nevertas prabilti. Jei neskiri nuoširdumo nuo kretiniškumo, tai kieno čia problema. Matomai esi iš tų kiek prakutusių “naujalietuvių”, į visus žiūrintis iš aukšto, ir kol negauni su riebia mazgote nepradedi pašnekovo vertinti.
Tschüß!

Negi nežinai, Helovyne,       2020-10-31 19:03

kad ne Petras Pirmasis mums dabar aktualesnis, o “The Wall Street emissary L.Trotsky with bolshevistic Kamenev (Rozenfeld) concluded a Covid Alliance with three World revolutionaries-Natanson, Steinberg, and Kamkov or Steklov(Nakhamkes)”, jau nebepamenu. Lietuviškai net nežinau, kaip taikliau būtų galima tai pasakyti, aš juk nestudijavau Kapsukėje. Kapsukės prapiesoriai galėtų patikslinti - tai buvo Kamkovas ar Steklovas? Tschüß!

Helovynas + (pataisymas)       2020-10-31 18:51

Lietuvos prezidentui į JAV įvažiuoti buvo leidžiama tik su sąlyga kad “nepolitikuos”.
.
Lietuvos prezidentui A. Smetonai į JAV įvažiuoti buvo leidžiama tik su sąlyga kad “nepolitikuos”.

Helovynas +       2020-10-31 18:42

Pagal straipsnio temą nenorėjau per daug išsiplėsti.
O ir “Tautai ir valstybei nedelsiant reikalinga TAUTINĖS - PATRIOTINĖS - NACIONALISTINĖS
OTENTACIJOS”, manau nemažai pasako.
.
O jei konktečiau ir tiksliau, tai:
Šiandienos pasaulyje yra daug žodžių, terminų, sąvokų, reikšmių kurios yra pakitusios ir kintančios (matyt ne be piktavalių įtakos).
Žodžiai “įdeologija” ir “propaganda” tai pat.
Žiūrint nacionalinį transliuotoją, ir ne tik jį, nenorom formuojasi nuomonė - rytai yra blogis…
Internete galima aptikti ir kitokią nuomonę - supuvę vakarai, prakeikta JAV…
.
Lietuviai kaip tauta iki galo nesubrendo, o jau pradėjo pūti…
.
Matyt visus papiktinsiu pasakydamas kad jie visi, ar visos tos nuomonės sąlyginai yra teisios. Bėda, kad niekas net nebando BENDRAVARDIKLINTI, o paskui ir atatinkamas išvadas daryti…
.
Rytai. Natūraliai, šiame kontekste pirmoje vietoje yra Rusija. Paminėsiu tai kas nutylima.
Petro I testamentas.
Jeigu TSRS karinės pajėgos būtų išėję iš Lietuvos 1945 ar kokiais 1950 m. gal tik vienas kitas lietuvis į rytus šiandien žiūrėtų šnairai. Gal būtume net patys geriausi kaimynai. Deja, nuoskaudos lieka ilgam…
Pasaulio politika yra gūdus miškas, bet kai kurie dabartinės Rusijos veiksmai kaimynų atžvilgiu nežadina meilių jausmų.
Daugiau nesiplėsiu
.
Vakarai. Tai ES ir JAV.
ES. Kiek pastebėjau tai esama dviejų kilmės istorijų. Viena - kriščioniškais pagrindais tradiciniu pažiūrų ištakos, kita - kairuoliška. Tas kairuoliškumas (atmetus Lenino raudonąjį spalį) būtų visai nieko, jeigu… Va tas “jeigu” jei ne viską, tai daug ką keičia. Europos kairieji užuot padėję arabams ir negrams tvarkytis jų pačių gyvenamose vietose, vykdo ... rasių maišymą. Grynaveislis augalas, šuniukas, kačiukas yra VERTYBĖ, o sąlyjinai gryna tauta, ar švari rasė vaizduojama kaip tragedija. Apie logiką nėra ko kalbėti.
Vartotojiškos ekonomikos užkėlimas ant pakylos ir kiti kliedesiai skirti tik tuo momentu problemos “vėlimui” sudaro efemeriškumo šydą..., o žmonės pasamoniniame lygmenyje padaro savas išvadas…
JAV. Taip nusistovėjo suvokimas kad JAV yra viena valstybė. Ir retas įvairuose kontekstuose geba pamatyti respublikoniškąją ar demokratiškąją. O tai nemažai ką sako, reiškia… JAV nėra tokia tyra kaip kūdikio ašara, kaip kai kuriem “religijos” išpažinėjams atrodo. Keletas pavyzdėlių.
Lietuvos prezidentui į JAV įvažiuoti buvo leidžiama tik su sąlyga kad “nepolitikuos”.
Po Lietuvos valstybingumo atkūrimo, Amerika mus pripažino toli gražu ne iš pirmųjų. Jei nevisos tai tikrai nemažai nesveiko globalizmo šaknų maitinasi JAV.
Ir dar, apie 9/11. Musulmonų teroristai…, o ar kas matė kaip į tą įvykį (tuos įvykius) reagavo patys arabai. Ką tada rodė kokia Aldžezyra, kaip tai vertino, komentavo arabų valstybių vadovai, politikai, politologai, apžvalgininkai… Ką rašė jų spauda? Ar jie džiūgavo, ar buvo susirūpinę, ar… Na aš tokių vaizdų dokumentiniuose ir vaidybiniuose filmuose pasigedau !!! O panagrinėjus Pentagono “atakavimą”, būtų daug kalbėjimo apie “nieką”.
.
Lietuva. Aptikau tokią info kad M. Gandis kalbėdamas su vienu ten nuvykusiu lietuviu pasakė: “lietuvių tautai yra 50 000 m.”. Ar tokia info yra kur nors užrašyta senovinuose Indų raštuose ?! Mūsų politikams, Kultūros ministerijai, tautos istorijos institutui nerūpi kaip ir Vadario 16-osios Aktas…
Iš Europos traukiantis ledynams apsigyveno poledynmečio žmonės. Kie žinau, tik lietuvių legenda, mitas byloja apie kažkada greta tekėjusius Nemūną ir Vyslą, ką įrodė moksliniai tyrimai! ... ar tai teiškia kad mūsų pro pro protėviai jau nuo tada gyveno čia ir turėtą tautinę savimonę, tapatybę, kurią išlaikė 12 000 ar 13 000 metų.
Ku šiandien Česlovo Gedgaudo ir Jūratės de Gonzales darbai viešumoje, ant pakylos, mokykliniuose vadovėliuose ?!
Kodėl 1991 - 1992 m. lietuvių tauta su savu tautiškumu buvo nustumta į politinės arenos paribį, o vėliau ir užribį ?!!
.
Štai kokio pobūdžio klausimus ir temas turi spręsti
.
TAUTINĖS - PATRIOTINĖS - NACIONALISTINĖS
ORENTACIJOS
.
IDEOLOGIJOS IR PROPAGANDOS MINISTERIJA.

to Helovynas        2020-10-31 17:15

Kieno propagandos ir dar kokios propagandos ministerija taip ir neišdrįsai pasakyti, kodėl? Tiesos ar melo propagandos, Lietuvos ar Blogio imperijos sąjungininkų propagandos ministerija? Prašom patikslinti, ačiū!

Kolaborantai       2020-10-31 17:08

Jūs išduodate savo tautą, valstybę, savo rasę kasdien, po truputį, nežymiai…
.
Ar jūs verti ateiti prie mirusiųjų kapų, jeigu išduodate tai kas Išėjusiesiems buvo brangu.
Bent prie mirusiųjų kapų nostokite veidmainiauti.
Ar jums nieko švento neliko.
.
“...
Geresnio paminklo didvyriams nebus,
Kaip vykdymas jų įdealo”.
.
Atmetus konkrečią įdeologiją, arba pažvelgus kitaip, šie žodžiai tinka visokiais atvejais (kaip ir mirusį pagerbti tylos minute, kaip ir kapas mežinomam kariui, kaip…).

Helovynas       2020-10-31 16:49

... nupušusio ir nupušinto jaunimo šventė, atsiprašau tai yra svetimo š“do š^daliojimas.
Nei tas jaunimas ką nors žino, nei išmano…, svarbiausia pasidarkyti, išsikrauti, nuleisti garą, pasirodyti “kūl”.
.
Gerai kad jaunimas veržlus, taip ir turi būti, bet kodėl “naujovės” yra importuojamos o NEIŠAUGANČIOS iš TO, iš ko mes patys ir mūsų protėviai kilę...
Ne viskas, kas paveldėta, yra gerai, bet svetima “šviesa” nevisada oi nevisada šviesesnė už savus “dūmus”.
.
Jaunimas… O kur žiūri ir kaip mato jū tėvai…
Lietuvaitės (?!) klaupėsi ir balsavo už pasileidimą, o kur jų mamytės ir tėveliai…
Taigi.
30 m. Lietuvos kultūros ministerija matomai VISIŠKAI nesirūpino ...
Išvada:
Tautai ir valstybei nedelsiant reikalinga TAUTINĖS - PATRIOTINĖS - NACIONALISTINĖS
OTENTACIJOS
.
IDEOLOGIJOS IR PROPAGANDOS MINISTERIJA.

Liudvikas Pauliui       2020-10-31 14:01

Perlašeze aš pasivaikščiojau, neturėjau žvakelės kišenėje.
O dėl paties pasisakymo plunksnos ir popieriaus lapo klausimu turiu nuomonę, kad nesvarbu - geras ar prastas rašytojas, jis neturėtų užsidaryti į kažkokią kosminę kapsulę, o krutėti kaip įmanydamas su savo bendruomene ir savo požiūriu į ją.

Paulius       2020-10-31 12:56

Liudvikai, kokios turbulencijos, kokie tremorai? Argi kokia sumauta epidemija gali būti kliūtis poetui? Prisėdi prie stalo, pasidroži plunksną ir pirmyn… ką barus uždaro, hipsteriukai neturi kur vyno maukti ir mergų kabinti? argi tai mūsų bėdos? - bačką jau seniai neobolševikai švedams atidavė (vien už tai juos sustatyčiau prie sienos), raštytnamisišvis nežinia kuo virto.. o mergos… ne tokios kaip tadais ir kabinti jų net nekyla noras smile lieka balto popieriaus lapas ir plunksna, kurių nei pandemija nei armomašiai su visais „moderniais ateities kurėjais“ dar neįvyniojo į chimzaščitas ir neperkėlė į nerašytas nepolitkorektiško hatespycho zonas. Argi gali rimtą poetą išgąsdinti kažkokie tuos „moderniuosius“ siaubinantys dance macabre? Tai tik senojo šokio tęsinys kita forma, pasivaikščiojimą Cimetière du Père Lachaise pavertęs įsijungimu į gausią vietinių mąsliųjų stebėtojų bendruomenę smile

Jaunimui tai kupina       2020-10-31 10:22

džiaugsmo šventė-Helovynas.Jo ir valdžia covido akivaizdoje nedraudžia švęsti.Sakė,tik į kapus nevažiuokit.

Dzeikas       2020-10-31 10:00

kaip su giltinei deretis:
<...:- mūsų elitas - apsivogęs, apsimelavęs, apsipedofilinęs, korumpuotas - nėra krikščionys…>
——————————
Na ir kas. Uztatai jie uolus katalikai!

kaip su giltine derėtis       2020-10-31 8:10

katalikai gyvena 10-20 metų ilgiau nei komunistai ar jų vaikai liberalai.
Ir katalikai dažniausiai ramiai užgęsta, o ne “ilgai ir sunkiai sirgdami”
Gal, sakau, krikščionys moka derėtis su giltine?
———-
(Mūsų pavyzdys - mūsų elitas - apsivogęs, apsimelavęs, apsipedofilinęs, korumpuotas - nėra krikščionys)

Draugas Kovidas       2020-10-31 8:06

arba kitaip - Mūsų Vidas - yra juodoji pasaulio geopolitika. Yra Hegemono “Mirovaja revoliucija” mūsų laikais, naujai pertvarkysianti pasaulio ekonomiką ir pastumsianti prasčiokus į jiems deramą vietą. Į anapilį arba modernizuoton, transformuoton vergijon. Telefonistai labai šito nori - visi suišmanėjo iki ko, iki kokio nukvakimo lygio? Kovidas - tai dar viena priemonė tikslui pasiekti, anot CK sekretorių anūkėlių. Na, o su oponentais bus pasielgta taip, kaip draugas Apfelbaum’as kadais sakė ne tik ruskai, bet ir „po angielsku“ , o būtent štai ką, draugai ir draugės, virtusios virtualiais ponais : „From the population of a hundred million in Russia, we must win over ninety million to our side (suprask į Covid’o arba Vido pusę). We have nothing to say to the others. They have to be exterminated(sunaikinti)”. Taigi “Covidism is a close tyrannical bureaucracy” pagal draugą Kamenev’ą, ne daugiau. Primenu, kad Hirsch Apfelbaum dėl runkelių ir kovidistų buvo pakeitęs savo pavardę į rusišką ir tapęs Grigory Yevseyevich Zinoviev, jei kas dar nežinojo.

Rekomenduojame

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.