Kultūros, kalbos, istorijos politika, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Liudvikas Jakimavičius. Liūdnasis Lietuvos „teatras“

Tiesos.lt redakcija   2017 m. birželio 30 d. 22:09

37     

    

Liudvikas Jakimavičius. Liūdnasis Lietuvos „teatras“

Lygiai prieš metus paskambino man nepažįstamas Akademinio dramos teatro aktorius Rytis Saladžius, pasikvietė susitikti, išgerti puodelį kavos. Nustebau. Seniai niekas manęs taip susitikti nebekvietė. Supratau, turi kokį nors rūpestį ar sumanymą.

Susitinkam, susipažįstam. Sako: „Pažinojai Sigitą Gedą, gal gali man pagelbėt?“

Įdomu pasidarė. Vaikis sugalvojo ir užsispyrė sukurti monospektaklį pagal Sigito dienoraščius. Buvau skaitęs juos tik fragmentais.

Žagtelėjau. Kiek yra Lietuvoje žmonių, kurie tuos dienoraščius (gal penkias storiausias knygas) būtų skaitęs? Na, gal dešimt ar dvidešimt kolegų iš rašto žmonių rato, kurie savęs paminėto juose ieškojo. O čia aktorius, kuriam suprasti Gedos užuominas ir nutylėjimus, nesisukus tuose ratuose ir kontekstuose, beveik neįmanoma.

Pajutau, kad galiu ir turiu padėti. Knygas – kalades pasidėjau ant darbo stalo, ir palengva pradėjom krapštytis, dėliotis didžiulę dramaturginę mozaiką iš pabirų fragmentėlių: paliudijimų, pafantazavimų, pafilosofavimų. Užsispyrėm sunarstyti vientisą prasmingą dramaturginį pasakojimą. Ir turiu pasakyti, mums sekėsi – net tada, kai nesisisekė.

Du sykius rašėme paraiškas Kultūros ir meno tarybai prašydami mizeriškos paramos monospektakliui. Abu kartus – nulis. Bet buvom vienas kitam pažadėję dar prieš „išmaldos“ prašymus: „Nesvarbu, kaip ten bus, darbą pabaigti“. Dabar net pikta ant savęs, kad taip prieš tuos ponus, kultūros biurokratus, žeminomės.

Šiandien, kaip ir prieš metus, susitikom išgerti puodelio kavos. Tekstas sustyguotas ir atmintinai išmoktas.

Sakau: „Puiku, Ryti. Pasidėkim ant gatvės skryblių. Stokis tarpuvartėj ir pavaryk Pilies gatvėj valandos monologą. Užimsim tuščią kunigaikščio Vildaugo nišą. Sigitas tikrai mus supras iš anapus“.

Gal būtume taip ir padarę, bet nėra suprantančių – vieni užsieniečiai. O ir nesinori turėti reikalų su Skvernelio luomo atstovais, kuriems neišaiškinsi, kas yra menas ir Sigitas Geda.

Būtų juokinga, jeigu nebūtų liūdna.

Ir, matyt, ne mes vieni supratom, kokioj apgailėtinoj padėty yra atsidūrusi kultūra ir kultūros žmonės, nes šiandien tiesiog telepatiškai pasiekė mane kolegų, kultūros žmonių, kreipimasis – tiesiog šauksmas tyruose:

LIETUVOS KULTŪROS BENDRUOMENĖS VIEŠAS LAIŠKAS

Lietuvos Respublikos Prezidentei
Lietuvos Respublikos Seimui
Lietuvos Respublikos Vyriausybei
Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komitetui

2017 m. birželio 28 d.

Nors Lietuvos Respublika artėja prie savo šimtmečio ir skaičiuoja 27-erius metus nuo valstybingumo atkūrimo, apmaudu matyti, kad kultūra išrinktų valdžios atstovų vis dar nėra suprantama kaip esminis šalies kūrimo ir žmonių sugyvenimo pamatas. Valstybė tiek 1918-aisiais, tiek 1990-aisiais buvo sukurta iš kultūros, jos kultūros žmonių išmintimi, įžvalgomis ir pastangomis. Kalbėdami apie tarpukario Lietuvą mes pirmiausia prisimename kultūros įvykius ir žmones; šiandien net ginčijamės dėl paminklų jiems, įrašome kultūros reiškinius į pasaulio paveldo sąrašus.

Tačiau dabar kultūra suprantama tik kaip fasadinis iškilmingas vakaras Valstybės dienos proga, ne pirmo būtinumo laisvalaikio forma, kuriai skirtos visuomenės lėšos gali būti atimtos ištikus bet kokiai krizei. Vìsos Lietuvos partijos kultūrą suprasdavo ir supranta kaip nebūtiną prabangą, kurią galima sau leisti patenkinus bazinius poreikius, nors seniai įrodyta esminė kultūros įtaka mažinant socialinę gyventojų atskirtį, priklausomybių ligų sukeliamas problemas, smurto apraiškas. Bet valdžiai reikia argumentuoti tik ekonominę kultūros naudą, nors kultūringa visuomenė yra viena pagrindinių, jei ne svarbiausia šalies vystymosi sąlyga ir mūsų tapatybės, išskirtinumo pasaulyje pagrindas. Turtingos pasaulio šalys, į kurias lygiuojamės kaip į sėkmės pavyzdžius, pirmiausia yra turtingos todėl, kad kultūrą ir švietimą prieš daugiau nei šimtą metų suvokė kaip žmonių gerovės pagrindą, kaip investiciją, kuri visada atsiperka.

Trumparegiškas žvilgsnis į ateitį ir realių prioritetų stoka, vienašališki ir net slapti sprendimai liudija apie cinišką valdžios požiūrį į kultūros sritį ir pavojingai priartėjusią kultūros krizę, grąžina Lietuvą į ikivalstybinį lygį. Skubūs ir nepagrįsti mokesčių didinimai dėl biudžeto, bet ne dėl žmonių, bei norai perrašyti demokratiškomis vertybėmis grįstus, kultūros sritį depolitizuojančius įstatymus didina nesaugumą ir skatina vidinę ar fizinę emigraciją. Mes, Lietuvos kultūros bendruomenės žmonės, įvairių kultūros institucijų bei organizacijų atstovai, suvokdami savo atsakomybę prieš čia gyvenančius ir gyvensiančius žmones, neturime teisės tylėti.

MES REIKALAUJAME:

- pagarbos kuriančiam ir kūrybą patiriančiam žmogui, kaip bet kuriam šalies piliečiui;

- liautis niekinus kuriančių žmonių ir kultūrą skleidžiančių institucijų darbą, sunkinti jį nepagrįstais reikalavimais ir didinamais mokesčiais;
balansuoti valstybės biudžetą ir vykdyti mokesčių politiką taip, kad tai atspindėtų rūpestį mūsų šalies žmonių gerove, o ne tik formalius pasiekimus ir skaičius dokumentuose;

- nustoti šalies vystymąsi, laimės indeksus ir įvairias problemas matuoti vien ekonominiais parametrais;

- spręsti šalies kultūros reikalus tariantis su institucijomis, organizacijomis, o ne vienašališkai ir nepagrįstai – tik taip valdžia gali susigrąžinti prarastą pasitikėjimą ja;

- kultūrą pripažinti svarbiu veiksniu ir investicija į šalies ir jos piliečių ateitį, taip užkertant kelią emigracijai, mažinant socialinę atskirtį ir prasmingai rūpinantis tiek darbu, tiek laisvalaikiu regionuose;

- grąžinti 5 proc. PVM mokestį kultūros ir meno paslaugoms, koks buvo iki 2009 metų;

- vykdyti Seimo nutarimais patvirtintus strateginius kultūros politikos atnaujinimo darbus, numatytus Lietuvos kultūros politikos kaitos gairėse ir XVII Vyriausybės programos kultūros dalyje bei Vyriausybės nutarimu patvirtintame Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plane, kurie negali būti anuliuoti jokiais priešingais teiginiais dėl „pokyčių krepšelio“;

- parengti Lietuvos kultūros politikos pagrindų įstatymą;

- pasirašyti Nacionalinį susitarimą, kuriuo dėmesys kultūrai būtų rodomas ne šūkiais ir siekiais, o kasmet augančiu procentu nuo BVP, bet ne mažiau kaip 1 proc. 2018-aisiais. Jei buvo įmanoma sutarti dėl krašto gynybos, turi būti sutarta ir dėl to, ką svarbu ir verta ginti.

PASIRAŠO:

Lietuvos dailės muziejus
Lietuvos kinematografininkų sąjunga
Lietuvos muzikų sąjunga
Scenos meno kritikų asociacija
Lietuvos nacionalinė filharmonija
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Lietuvos nacionalinis dramos teatras
Lietuvos nacionalinis muziejus
Nacionalinis Kauno dramos teatras
Nacionalinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejus
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
OKT / Vilniaus miesto teatras
Vilniaus miesto opera
Vytautas ANUŽIS, aktorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas
Juozas BUDRAITIS, aktorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas
Dalia IBELHAUPTAITĖ, režisierė
Vaidas JAUNIŠKIS, teatro kritikas
Oskaras KORŠUNOVAS, režisierius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas
Gytis LUKŠAS, režisierius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas
Arūnas MATELIS, režisierius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas
Irena VEISAITĖ, teatrologė
Audronė ŽIGAITYTĖ, kompozitorė
(nuolat pildoma)

* * *

Kreipimosi tikslas – surinkti kuo daugiau jį palaikančių balsų (tiek organizacijų, tiek iškilių kūrėjų), išsiųsti laišką nurodytiems adresatams ir paskelbti jį birželio 29 d. (ketvirtadienį) svarbiausiose žiniasklaidos priemonėse.

Sąrašas bus nuolat pildomas ir atnaujinamas, kad jį galėtų pasirašyti visi pritariantys.

Ką reikėtų daryti, jei pritariate kreipimuisi?

Atsiųsti „pritariu“ el. pašto adresu .(JavaScript must be enabled to view this email address) (savo ir/ar savo įstaigos/sąjungos/asociacijos vardu; jei esate fizinis asmuo – prašome nurodyti profesiją).

Gavę Jūsų pritarimą, įtrauksime Jus/Jūsų organizaciją į pasirašiusiųjų sąrašą po laišku.

Persiųsti šį laišką savo kolegoms, kuriems irgi rūpi Lietuvos kultūros ateitis.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Nepasirašysiu       2017-07-6 12:59

Pagalvojau dar protarpiais kelias dienas apie tai.
1. Ar tikrai Lietuvos kultūrai trūksta lėšų? Jei taip, kokiose srityse, jei kultūros ministrė viename pirmųjų interviu žadėjo didelius statybų projektus? Išeitų, kad ministrė tiki esant erdvių trūkumą.
2. Kuo dabartinė ir ateinanti (pusiau angliakalbė, LGBT, “vakarietiška”, lygiateisė visoms 31 lytims) Lietuvos kultūra nusipelnė mažesnio PVM? Kada paskutinį kartą LIetuvos spauda (jei ir ją turite omenyje) kaip nors pakėlė, o ne nuleido iki tualeto lygio Lietuvos kultūrą?
3. Iš kur imsis tas gerbiamo Liudviko (ir daugelio) trokštamas aukštosios kultūros užtaisas, kai jis seniai baigėsi vakaruose (žiūr. bankruotuojančias operas nuo Romos iki JAV), o centrinėje-rytų Europoje situacija ne ką geresnė (Praha ir Budapeštas - tai vietos įgarsinti Holivudo filmus orkestro muzika kelis kartus pigiau, nei vakaruose; turbūt tai gerai nusako kultūros gyvybę ar jos trūkumą)? Kokios mokyklos, kokios šeimos Lietuvoje ruošia būsimus aukštosios kultūros korifėjus? Čiurlionio vidurinės paruoštus jau matome ir jie nestebina jokiais išskirtiniais bruožais. Jaunųjų dramaturgų ir poetų darbus skaitėme, girdėjome, matėme - na ir?
4. Ar nesutiktumėte, kad per 27 nepriklausomybės metus, atmetus į šalį visus politinius ir religinius įsitikinimus, Karbauskio Naisiai yra vienintelis pasaulinio lygio kultūros projektas, užmirštas pasauliui pristatyti panašiai, kaip savo laiku - Orvido skulptūrų sodyba? Naisiai ne tik turi taupiai išleistas lėšas ir pamatuojamus statistinius rezultatus, bet jei įvykdytumėte šios kultūros vartotojų apklausą, turbūt atrastumėte didesnį pasitenkinimą nei bet kokio kito Lietuvos istorijoje kultūros produkto. Tikiuosi, tokios sąvokos nieko neįžeis - privatūs mecenatai gali leisti kam tik nori, bet valstybės išlaidos kultūrai turi būti aiškiai matuojamos ir kiekybiškai/kokybiškai vertinamos - Lietuva nebeturi aristokratijos paveldo, kad galėtų didžiadvasiškai mėtyti pinigus ir neklausti, kokie rezultatai (tai jau vyksta 27 metus).

Skirmantė       2017-07-4 19:05

Atsakymas į repliką man. Aš su nieko nesusipriešinu, tiesiog aš kaip susidurianti su murgdymu į skurdą ir legalizuotomis teisėmis bankams vogti iš manęs ir eilinių ubagų, esu BE NUOTAIKOS. Švelniai tariant. Kūrybingi esat surenkit protestą -UŽGAVėNES, čabašą ar ką, iš tokio korektiškumo nulinė nauda:(

Tarabilda Petrui       2017-07-2 13:09

Ieškai obuolių ten kur jų nėra. Kiekvienas tikras Lietuvos kultūros žmogus lietuvių liaudies dainas, mitologiją ir tautosaką bei etnografiją myli. nejauk žmonėms proto.

Petras       2017-07-2 11:08

Aš, eilinis Lietuvos žmogus, prisipažinsiu kultūriniams patriotams, kad labai myliu niekingą kičą - lietuvių liaudies dainas.

Jomantas P. Skirmantei       2017-07-1 0:39

Kodėl jūs noriye susipriešinti su kultūrininkais. Peoblemos, kaip jums, taip ir bet kuriam kitam skurdžiui yra bendros. Gal manote, kad aktorius ar smuikininkas maudosi kažkokiam gerbūvy? Žinau menininkų kurie valgo labdaroj ir neišsimoka skolų, gyvendami jūsų paminėtose komunalkėse.
Iš kur, ar tik ne iš sovietinių laikų toks visuomenės supriešinimas (konfliktas tarp klasių”. Jis iš tikro turėtų būti tarp persisotinusios nomenklatūros ir pažemintųjų, tokių kurie iš tikro tikrą vargą vargsta, ir dar iš jų tyčiojamasai. Menininkas yra toks pat žmogus kaip ir jūs. Kaip ir visur yra menininkų, kurie turi sąžinę, ir kurie ne. Kalbėkimės su visais ir ieškokime bendrumo.

Skirmantė       2017-06-30 23:18

Tikras atsitikimas: svedbankas už išgrynintus 600 eurų nuskaičiavo į savo kišenėlę 13 eurų (50 LT). vIRŠYTAs MAT GALIMAS PER MĖNESĮ NUSIIMTI LIMITAS (NESVARBU, KAD 2 MĖn PRIEŠ TAI ALGOS NEGAVAI IR DABAR TURI SKOLAS ATIDAVINĖT). tAIGI 50 lt ARBA 13 EUR -Už nieką, už tai kad vargšas būdamas išsigrynini algą su atostoginiais.Ir čia gyvenimas? čia š>>>> STANDARTAS? KO JŪS, mieli kultūrininkai, tikitės? jūs per mandagūs… Mus pardavė švedų bankams, auksinių chruščiovkių renavotoriams ir kitiens velniams.

J---T       2017-06-30 7:02

Taip, kietas profsajunginis formatas būtų teisinga kryptis. Logiška.
Bet,... Pats žinai kaip realiai yra. Kultūrininkams irgi nesvetimas visuomenę persmelkęs atomizavimosi virusas. De facto solidarumo veiksmui něra.
Tai dar reikia sukurti. Pats žinai ko tam reikia. Sunku, bet įmanoma.
Tačiau šiuo metu padėtį vertinčiau tarp skepsio ir abejoněs.
Labai norėčiau kad būtų geriau, deja kol kas dar nėra.
Situaciją galėtų pakeisti tik konkretus veiksmų planas ir jo nuoseklus vykdymas. O tai kol kas negręsia. Manau, jog visi lauks “peticijos” rezultatų.
Kai rezultatų nesulauks, misliju ...vėl bus rašoma nauja peticija.
Forumietiška “radžviliada”.

Agnė        2017-06-30 5:19

Dėl Vilniaus kultūros stengiatės? Jūs kuriat, apsidovanojat(gervės ir pan.) einat į premjeras ir t.t. O provincija, kitaip kaimiečiai ar runkeliai (kaip vienas iš komentatorių išsireiškė)? Kad ir tas Lietuvos kinas apie kurį girdim per panoramą kiek sukūrė, net pavadinimai negirdėti. O kur juo tiems runkeliams pamatyti? ,,Cinemos,, tik miestuose. Televizija nerodo… Gal kad labiau žiūrėtume ,,natūralų,, kiną, kaip 24 val., kriminalines naujienas ir t.t. Beje anksčiau ir teatrą rodydavo per TV. Rodo kartais ir dabar, kartais ir tik labai senus ir tuos pačius spektaklius.

Al.       2017-06-30 1:40

Gal dar kas prisimenat kaip lenkai boikotavo TV po Jeruzelskio pučo ? Vargu ar dabar mes taip galėtume. Kur tas bendras pagrindas ? Apie kokios kultūros rėmimą kalbam ? Ar sodominio marksizmo propoganda - kultūra ?

Tarabilda jeigui       2017-06-30 0:11

Iš paties kreipimosi teksto smelkiasi pagrindinė mintis - finansavimas. Mintis iš tikro ne tiek apie varganą turinį, o apie varganą kultūros organizacijų ir kūrėjų būklę. O tame varge nieko padoraus neišeina sukurti. Aktoriai galus dursto iš chaltūrų komercinėse TV programose, reklamoje, verčiasi kaip kas gali ir daugelis kitų gildijų žmonių sargaudami ar braškes rinkdami Norvegijose, o kūryba dažniausiai užsiima tik dėl statuso palaikymo labai pripuolamai. Padėtis iš tikro apverktina, ir ją akivaizdžiai parodė paminkų konkursai. Pripuolamai kuriant, pavargęs menininkas nebeturi dvasios sukurti nei Basanavičiaus, nei Vyties.
Kalbėkime atvirai. Pagrindinis klausimas - pi-ni-gai. Menininkas neturėtų nusižeminęs prieš valdžią ubagauti. Turi būti sukurta tvarka, nežeminanti jo žmogiškojo orumo, kad iš kūrybos jis tokį gyvenimą ir aplinką galėtų susikurti.
Apie maištą kalbėjau kaip apie galios iš valdžios atsiėmimą. Visai netyčia toks šansas atsiranda padarant vieną nestandartinį veiksmą. Yra prielaida šio kreipimosi pagrindu imti ir sukurti stiprias ne valdiškas Kultūros žmonių profsąjungas, kurios būtent ir spręstų santykių su valdžia problemą.
Įsivaizduok, kultūros profsąjungų streiką. Atšaukiami kokiam mėnesiui spektakliai, koncertai, neišeina kultūrinė spauda, nevyksta jokie kultūriniai renginiai.
Būtų milžiniškas žingsnis ir į politinį ne tik kultūrininkų, bet ir visuomenės susipratimą ir supratimą, kad kažką įmanoma padaryti.
Žiūrėsim, kaip bus.

Tarabildai 21:20, jeigu kaip 22:32       2017-06-30 0:08

Laiško autoriai įsivardija kaip “Lietuvos kultūros BENDRUOMENĖ”.
Įdomu, kas tikrasis šio rašto autorius/-iai (kiti - tik pasirašė)?
- Jei BENDRUOMENĖ, tai kas jums, tokiems skirtingiems, BENDRA,
kokie konkretūs idealai jus VIENIJA?
Galima numanyti (pagal raišką viešoje erdvėje), kas galėtų sieti absoliučią daugumą pasirašiusiųjų. Tik viešai pri(si)pažinti būtų gėda…
Kreipiuosi ir primenu šio laiško adresantui/-ams: mąstymas - yra pareiga.
P. S. Valstybė, kuri neremia žmogumi kaip žmogumi, jo prigimtimi ir paskirtimi nuolatos imperatyviai besirūpinančios kultūros,
yra barbarų valdoma ir pasmerkta sunykti.
Kodėl? - Todėl, kad barbarai, nors jie šiandien skraido Boeing’ais, prabangiai gyvena ir rengiasi, galiausiai prieštarauja Dievo steigiamai Dangaus Karalystei (“BENDRUOMENEI”).
Bet ir tie, kurie nėra tikintys, tuo lengvai gali įsitikinti pozityvistiškai studijuodami žmonijos istoriją. - Jokių išimčių neras.

jeigu kaip       2017-06-29 22:32

Yra du aspektai- “jeigu” ir “kaip”.
Na, ” jeigu” ir yra “jeigu”. Bet vis tik jeigu sirpsta maištas, tuomet iškyla klausimo “kaip” vertė. Mat nuo to “kaip” būtų veikiama ir priklausys kas gausis. Vienok kol kas viskas plūduriuoja vien ties “jeigu” žyma.
“Forumietiškas” formatas- “griausminga diagnozė” >> peticija >> šnipštas.
Kol kas maištu ir pokyčiais nekvepia.
Nevyksta platesnė diskusija tarp kultūrininkų. “Iniciatyvą” rodo vien tie patys kultūros barų ajatolos/mantrų kartotojai neturintys jokių idėjų Veiksmui.
Dialogo su visuomene nėra, tad nėra ir palaikymo, nėra impulso solidarumui.
Iš impotencijos gimusi introvertiška pozicija nesukelia jokių pokyčius lemenčių pasekmių.
Kultūros gaila. Pavėpusių bezdėtojų- ne.
Kultūra nyksta ne vien dėl nususinančio valdžių požoūrio.
Kultūrą pinigai tik palaiko. Kuria kultūrą menininkai-lyderiai.
Gerai kai talentai gauna lėšų kūrybai. Tai padeda. Dažnai arba kartais.
Ne lyderiai, t.y. kultūros planktonas daro kultūros dumblių silosą. Simuliakrinę “kultūrą”.
Pokyčius gali padaryti tik ambicingi, save gerbiantys, orūs žmonės.
Orumui nepakanka patemti lūpą ir išpūsti žandus nutaisius nelaimingą miną.
Orus žmogus neprašo niekšo liautis. Orus elgiasi taip, kad niekam aplink nekiltų minčių jì pažeminti, o jeigu kam nedašunta- tokì nedelsiant pastato į vietą.
Ar mūsų kultūrininkams gręsia orumo priepuoliai?
Greta šio retorinio klausimo net žodeliui “jeigu” nejauku.

Tarabilda       2017-06-29 21:20

Na ir ką. Pasirašė po kreipimusi praktiškai visos kultūros organizacijos. Visos - išeitų, kultūros maištais prieš valdžią.
Įdomu darosi. Valstybės išlaikomos institucijos kelia maištą prieš tos pačios valstybės valdžią. Visos nori finansavimo, nors gal ir ne visos dūsta. Visiems finansavimo tikrai niekados nebus. Valstybė privalo suformuluoti prioritetus, kokios kultūros mums reikia. Ir maištininkai iš valdžios reikalauja, kad ta, būdama neįgali ir ciniška, sukurtų Kultūros įstatymą. Nežinau, ar jie tokie naivūs, ar tik tokiais dedasi, iš valdžios tikėdamiesi neįmanomų dalykų.
Va čia ir prasideda reikalai rimtesni. Jei tai tikras maištas prieš valdžią, vadinasi turėtų būti siekis perimti iš neįgalios valdžios galias patiems tuos prioritetus suformuluoti ir pareikalauti įstatymų leidėjų, kad jų pagrindu būtų įstatymas rengiamas.

Gal daryti tai dovanai,       2017-06-29 19:38

Susiaukokim ir “Darom”.Pradėkit,skelbkit ir reaguosim.Gal uždraus rodyti?

Nepraeiti       2017-06-29 19:36

pro talentą.

Liudvikai 17:38, neliūdėk.       2017-06-29 19:27

Ir apie Dievą, ir apie Tėvynę, aišku, galima ir reikia p a s a k o t i.
Vis dėlto, ir tai esminga, nei Dievas, nei Tėvynė pirmiausiai nėra pasakojimai.
Tai pati tikrų tikriausia tikrovė, žodžiais įvardijama nežodinė esamybė, būtis.
Todėl jokiam postmodernistų įsikalbėtam “dekonstravimui” nepasiekiami.
Ne taip, kaip “socialinės lytys”, kurios išties tėra simuliakrai.
“Dekonstruodamas” Dievą ar Tėvynę postmodernistas, pats to nesuvokdamas,
pirmiausiai “dekonstruoja” save patį (antropologinė inžinerija).
Ir taip “dekonstruoja”, kad netenka pamatinių tikrenybių - Dievo ir Tėvynės.
Išsiardo proto mašinėlę, o susirinkti, kaip buvo, jau nepajėgia.
Girgždina ją, kitus kviečiasi į ją sėstis ir drauge vykti “visiškon kitybėn”.
Aukštoji kultūra buvo, yra ir bus tik tai, kas t a r n a u j a tam, kas esti už bet kokio pasakojimo - dvasinei būčiai, žmogaus pašaukimui amžinajai laimei.
Dieve ir Jo Tautoje, apimančioje visas tautas su jų tėvynėmis ir kalbomis.

Pulcinella       2017-06-29 18:32

Kai cirkininkai valdo, teatras visada liūdnas

tikri kultūrininkai neverkia, bet smogia       2017-06-29 18:26

- į achilo kulną,
- su akmenėliu Dovydas Galijotui į akį ir t.t.
——
tikri kultūrininkai tikrai žino kaip ir ką padaryti - kad velnias nebūtų šios žemės kunigaikštis, kad greičiau ateitų Dievo karalystė
——
todėl taip nekenčia valdantieji A.Maceinos, S.Gedos ir kitų - tikrų.

dilema       2017-06-29 18:14

Šudo nenugriausi. Gali tik išmėžti. Bet ar pajėgūs kultūrininkai padaryti tokį nekultūringai kvepiantį darbą? Mužikai kumečiai to nedarys. Dabar baudžiauninkai unaravi- jie gi tiki esą  “brangūs Lietuvos žmonės”. Taip jiems televizorius pasakė. Taigi ” brangieji” ir piršto dėl kažkokios “mocertų” kultūros ir piršto nepajudins. Kašis, alus, telikas, sofa ir vaikų darymas- buratinui tiek pramogų per akis. Nafig muziejus ir filharmonijas, nafig.
O kultūrininkai… Sąjūdžio laikais kaime gimusi ir augusi inteligentija dar buvo nepamiršusi kaip mėžti tvartus, tad ir išmėžė sovietus.
Tik kad pamiršo kiaules išvaryt. Kiaulės liko, veisėsi ir apšiko Tėvynę. Dabar kiaulės valdo ir todėl tvarka kiauliška.
O kultūrininkai dabar jau be jėgos ir be ūpo. Betgi tvarte nei plunksna nei lyra netinka. Tvarte tvarka daroma šakėmis. Ne peticijomis. Tad arba mešim, arba srutose paskendę lauksime Viešpatires Angelo pareinant.

Liudvikas       2017-06-29 17:38

Kai apsišaukę “elitai” nesugeba suformuluoti valstybės idėjos, senąjį “Dievo ir Tėvynės” pasakojimą dekonstruodami ir stumdami paraštėn bei niekindami (o taip dabar ir yra), kultūra ir kultūros žmonės, kūrėjai privalo priešintis visomis išgalėmis savo kultūriniu ir kūrybiniu veikimu.
Kai šito nesuvokia valdžia ir kultūros institucijos, tokią valdžią ne įtikinėti reikia, o griauti.
Peticijoje apie tai nešnekama, bet joje bent yra konstatavimas, kad esama biurokratinė kultūros valdžia yra nepajėgi suvokti iš vis, kas yra kultūra, kam ji reikalinga ir su kuo ji valgoma. Visi lyg ir supranta, kad kultūra ir yra mūsų tapatybės pagrindinis dėmuo, jei ne daugiau. Per kultūrą kuriama bendruomenė, jos santykiai, elgsena, tauta ir valstybė.
Šito taip ir nepajėgė suvokti nė viena partija, nė viena valdžia. Visi kiti komentatorių vardijami dalykai yra labiau apie išsigimimo simptomus, o ne apie esmę.
Žlugs kultūra, apie kokią čia kalbėjau, žlugs ir valstybė.

tikri keistuoliai       2017-06-29 17:17

S.Geda komunistinei - pedofilinei vyriausybei tai kaip:
- buliui raudonas skuduras,
- velniui kryžius,
- žydeliui svastika ir t.t.

Menas priklauso liaudžiai...       2017-06-29 17:03

Aš kaip neabejingas politikai ir Lietuvos ateičiai žmogus vertinu tik tokią kultūrą, kuri gali paveikti teigiama kryptimi Lietuvos eilinius žmones, tiksliau mases. Todėl moderni kultūra su savo abstrakčiu menu, tokiu atveju, praktiškai yra bereikšmė, nes jos nesuprato ir nesupras eiliniai Lietuvos žmonės ir jų samonės tokia kultūra niekaip nepaveiks.

Žmogus su liemene iš kitos dimensijos       2017-06-29 16:58

Pinigai gadina žmones. Būdami atsakingi, mes negalime naikinti Lietuvos inteligentijos tvirkindami juos pinigais. Todėl aukodamiesi, tą sunkią pinigų naštą kilniai pasiimame sau- ko nepadarysi Vardan Tos.

Anūkas       2017-06-29 16:53

Kai tapsiu Lietuvos vadovu, paremsiu skulptorius. Užsakysiu (brangiai!) už biudžeto lėšas didingą monumentą Seneliui.

Watson       2017-06-29 16:48

Elementaru- tie kas nedalyvauja Naisių vasaros festivaliuose, tie ir negali tikėtis paramos ir finansavimo pagerinimo.

respektabilus Seimo narys       2017-06-29 16:45

O kas toks tas S. Geda? Pirmą kartą girdžiu. Galėjo autoius bent kažkiek paaiškinti arba kokį linką numesti. Ot žmonių “kultūra”! Ir dar kitiems dėl kultūros akis kabina.

kultūringa ministrė       2017-06-29 16:31

dar viena tokia liūtis kaip šiandien ir pakviesime visuomenę kultūros talkai-  eiti rinkti kalno papėdėn nuvirtusios pilies plytų

Aukštoji kultūra vs "mirties kultūra"       2017-06-29 16:22

Kultūra ir tie jos atstovai (dabar jų - panašu, absoliuti dauguma), kurie nesuvokia ir netarnauja transcendentiniam žmogaus pašaukimui ir išganymo vilčiai,
kurie negynė ir negina net lietuvių kalbos ar nekovojo prieš žemės suprekinimą,
o hedonistiškai mėgavosi ir mėgaujasi saviraiška ar pataikauja pigiam masių skoniui, tikrai neverti valstybinės paramos.
Dosniai remiama “mirties kultūra” valstybes paverčia savęs pačių duobkasiais.
Aukštoji kultūra, viena vertus, pakyla virš konkrečios tautos bei jos nacionalinių interesų, nes įkūnija universalius idealus. Tačiau, kita vertus ir svarbiausia, bendražmogiškų, amžinųjų idealų orbiton pakylėja tautą, kurioje gimei ir augai, pakylėja gimtąją kalbą, tikėjimo dovaną, unikalų istorinį paveldą.
Kultūros žmonėms privalu atsitokėti ir suvokti, kad “a b s t r a k t i kultūra” (“Lietuvos kultūros bendruomenės viešasis laiškas Lietuvos valdžiai” tarsi liudija tokį atsietumą nuo realybės) - nesamas dalykas, fikcija. Kultūros žmonėms, kaip piliečiai ir kaip visais laikais, privalo kovoti ne vien bekraujų laiškų siuntinėjimais, bet ir labiau kūniškomis politinėmis priemonėmis, rizikuodami karjeromis.
Teisingais žodžiais baigiamas laiškas: “turi būti sutarta ir dėl to, ką svarbu ir verta ginti.” - Tik kaip tokį nacionalinį susitarimą pasiekti?
Išsikerojusi “mirties kultūra” nėra jokia kultūra, bet žmogaus dvasios vėžys.
Su metastazių “įkultūrintojais” - tikrai nesusitarsime.
Kaip niekuomet nesutarsime su Dievo Veido drabstytojų išmatomis šalininkais - Romeo Kastelučio spektaklio „Apie Dievo Sūnaus veido koncepciją“ gerbėjais.

lietuviška idilė       2017-06-29 16:00

žmogeliai imituoja protestavimą, valdžia imituoja reagavimą:)

Liudvikui       2017-06-29 15:38

O Jūs tikite jog eilinės peticijos pasirašymas kažką keis iš esmės? Išvardinkite atvejus kuomet per ketvirtį amžiaus kokios nors peticijos padarė poveikį valdžiai.

Kur Jūs buvot ,kai Garliavą šturmavo?       2017-06-29 15:38

Kur buvot kai Žemės referendumą rengėme?
Atėjo 20 proc. dūšelių,o dabar žviegia,kad valdžia neklauso.
Taip ir turi būt.

Liudvikas nepasirašiusiam       2017-06-29 15:20

Jūs pats pripažįstate, kad taip tvarkoma kultūros sistema yra katostrofiška. Bet jums nepatinka subjektai, kurie tą konstatuoja, esą patys grobia naudodamiesi sistemos netvarka.  keistas argumentas. Kas trukdo pasirašyti ir tiems, kurie nėra arti lovio, ir taip situaciją iš esmės keisti?

Nepasirašysiu dar       2017-06-29 14:45

Skaitau dar kartą ir stebiuosi mažiau. Kokios pavardės - Ibelhauptaitė, Soroso ambasadorė Lietuvoje Veisaitė, “pabėgėlių” reklamuotojas ir naujojo internacionalo saulės nešėjas Koršunovas, radijuje savo kastruotus ir niekam netrukdančius, bet falšyvai maištingus referatus skaitantis Jauniškis.
Ką reiškia “pasirašo muziejus”? Turbūt tai, kad kažkam baisu net po tokiu rašteliu savo konkrečias pavardes parašyti. Valstybės finansuojamos institucijos nepriklauso savo kolektyvams ir vadovybėms - tik kreivų veidrodžių karalystėse jos įgauna “aktyvistinę asmenybę” ir parašo galią.

Nepasirašysiu       2017-06-29 14:41

Ar pasirašiusieji - visi švarūs? Švarūs pagal bent jau tarpukario Lietuvos standartą. Ar meritokratiškai, be apylankų finansuojama (dabar ir praeityje) Matelio, Koršunovo kūryba? Ar pasirašiusieji (ponai ir organizacijos) visus 27 nepriklausomybės metus meritokratiškai dalyvavo skaidriuose konkursuose ir taip iki šiol išgyveno?
O gal ne visai taip? Gal, nesant kultūros krypties, dalyvavo su visais kitais, taip pat draugais ministerijose ir panašiai, laukinių vakarų kultūros trupinių dalybose? Pasakysite man - na bet vistiek kažką sukūrė, kartais net užsienyje pasirodo. Pasirodo, bet ar užsienis įgalus nustatyti sukurtos kultūros kokybę? Čia pasirašiusieji juk kuria tai, kas eina - pagal nupušusios vakarų bohemos vėjus, o tuomet tą ėdalą pasiūlo Lietuvos auditorijai kaip “tautinę” kultūrą, pagal užsienio auditoriją sukaltą - kitaip sakant, simuliakrą.
Jau daugiau dešimtmečio šie senstantys jaunuoliai be per daug skrupulų rašinėja kreipimusis, deda savo įsivaizduojamai didelės svarbos parašus. Gerai, kad dar yra patiklių tikinčiųjų.

Tarabilda to nagi nagi       2017-06-29 8:32

Visiškai nesuvoki, ką šneki.
Runkelio sąmonė be intelekto raukšlių.

Nagi, nagi,       2017-06-29 7:47

rūpi kultūrininkai, o tas trečdalis alkstančios tautos, esąs užribyje visai nerūpi, ane? Kai kurie kultūrininkai yra išskirtiniai ir labai privilegijuoti, beje, prisidėję ir prie Sovietų Lietuvos statybų - entuziastingo kolaboracionalizmo. Už ką tie kultūrininkai balsuoja per rinkimus, ar kartais ne už AMBalines partijas, kultūrinius marksistus, už Markūzą? Kiek Seime politiškai paikų dainuškininkų kaip, tarkim, Juozapota ar kaip jis ten ir kitų kultūrininkų, ir ką jie gero nuveikė, a? Ką nuveikė tų pačių kultūrininkų labui - jų gerovei, jei jau negali nieko gero apskritai Lietuvai nuveikti, apart socialinės atskirties, skurdo ir eilinių piliečių beteisiškumo didinimo? Kaip gyvena žmonės be pragyvenimo šaltinio nenori kultūrininkai sužinoti, balsuodami ar giliuodami per rinkimus, a? Kiek kultūrininkų kvailina eilinius piliečius prieš rinkimus ir po, tarnaudami Neosovietinei Oligarchijai ir moksliniam jos pagrindimui, ką?

Skrybėlė       2017-06-29 6:48

Geras straipsnis, kreipimosi turinys taip pat teisingas. Tik peticijos forma netikusi. Ignoruos.
O va Pilies gatvės ir skribliaus idėja gera. Būtent dėl užsieniečių.
Nes į savus žmones valdžia dėmesio nekreipia.
O jeigu Pilies gatvėje išsirikiuotų visi tie nacionaliniai ir lauretai, su frakais ir ordinais, bet ir su terbomis per petį- va tuomet, kai pradėtų užsieniečiai filmuoti, tuomet valdžiukė pasikaišę skvernus ir skvernelius atbėgtų prašyti lautis ssarmatą daryti.
O peticiją suglamžys ir išmes į konteinerį pas kitas peticijas.


Rekomenduojame

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.