Dienos aktualija

Liudvikas Jakimavičius. Kultūrininkai ar „kultūrininkai“?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. lapkričio 23 d. 22:01

10     

    

Liudvikas Jakimavičius. Kultūrininkai ar „kultūrininkai“?

Didžioji dalis kalbų ir ginčų apie kultūros problemas, kur rimtai laužomos ietys, yra ne apie jos turinį, o apie finansavimą. Davė – nedavė, duos – neduos. Visai kaip toj vaikiškoj teletabiškoj dainelėj: „Virė virė košę vaikai atsilošę – tam davė, tam davė, o tam ir neteko. Kuti kuti kuti…“ Kūdikį tas „kuti kuti“ pralinksmina ir nuramina, o suaugusį kultūros ar meno žmogų varo į pasiutimą, nes tą „kuti kuti kuti“ jis suvokia kaip patyčias iš jo žmogiškojo orumo ir iš viso to, kas šventa. Žlunga projektai, iš visų pakampių girdėti aimanos ir verkšlenimai, Kultūra miršta, neišgyvenam. Tragikomiškas vaizdelis. Nesuprasi, ar verkti, ar juoktis.

Kaip ten bebūtų su tais badaujančiais ir baigiančiais išmirti kultūros kūrėjais, kultūra vis dėlto kuriama. Ne visiems, aišku, jos reikia, kai ką gal ir piktina, kad tuščiai švaistomi mokesčių mokėtojų pinigai menui, kuris darosi savitikslis, ezoteriškas, nebesuprantamas. Bet yra ir publika, kuriai tos kultūros reikia kaip oro. Nekalbėsiu apie armijas kultūros vartotojų, kurie su vardiniais pakvietimais rankoje kasmet traukia į knygų muges ar į kokius nors fasadinius, proginius renginius. Visame tame daug paviršutiniškos vaidybos ir narciziško snobizmo. Tačiau yra ir kitas, labai spalvingas kultūros vartotojų ratas, į kurį ir pamėginsiu nukreipti savo ironišką objektyvą.

Teatras neįmanomas be žiūrovo, knyga – be skaitytojo, muzika – be klausytojo. Lygiai taip daugybė mažųjų kultūros renginių ir įvykių neįvyktų be šios margos nuolatinės renginių lankytojų bendruomenėlės. Nežinau, kaip ta bendruomenė atrodo iš vidaus, ar yra koks nors lyderis ir vidinė hierarchija. „Mažutėliai“, jei reikėtų nusakyti vienu žodžiu.

Pagal socialinį statusą didžioji dauguma – pensininkai, bedarbiai ar šiaip socialinis paribys. Pagal lytį – dauguma moterys. Pagal išsilavinimą – išsilavinę, dauguma humanitarai, buvusios pedagogės ir bibliotekininkės ar šiaip šalia kultūros šmirinėjantis deklasuotas elementas. Sunku tiksliai pasakyti, kiek jų yra. Vilniuje gal 30 ar 50 – visiškai pakankamas skaičius, kad koks nors mažiau žinomo autoriaus knygos pristatymas ar parodos atidarymas nepatirtų fiasco. Jie tikrai dalyvaus kaip pareigingi ir uolūs kultūros fronto eiliniai. Žodžiu, jie ir yra tikrieji kultūros vartotojai. „ Kultūrinininkai“. Jie yra kultūros druska.

Jie geriausiai jaučia tvinksintį kultūros pulsą, kas tą dieną kur vyksta, kaip kam baigėsi vakar, ką vienas kūrėjas pasakė apie kitą, ką pametė žmona – tiesiog gyvasis „Facebukas“.

Kultūros leidiniai, rašydami paraiškas finansavimui gauti, kaip kokią būtiną mantrą įrašo punktus apie gyvo kultūros proceso atspindėjimą ir refleksiją. Nagi nagi, o kaip yra iš tikrųjų? Ateini į tikrai gero rašytojo geros knygos pristatymą ir ką pamatai?

Auditorija pustuštė. Nei radijo, nei televizijos, nė vieno žurnalisto iš didžiųjų dienraščių ir portalų, nė vieno veido iš kultūrinių savaitraščių ir mėnraščių. Jei rašytojas vyresnės kartos, nepamatysi jaunų veidų. Įžengi ir uoslę maloniai pakutena gerai pažįstamas „Humanos“ drabužių kvapas. Jie čia. „Kultūrininkai“ nepavedė, susirinko.
Negeri liežuviai apkalba, kad kultūrininkai gausiau lanko tuos renginius, po kurių oficialiosios dalies būna ir neoficialioji, vadinamasis pratęsimas prie vyno taurės. Šmeižikai kartais nesigėdija „kultūrininkų“ palyginti su etatiniais laidotuvių dalyviais, kurie įsitrina tarp gedinčiųjų, o po to dingsta daiktai iš gedėtojų kambarėlio.

Ne, „kultūrininkai“ – visai kita padermė. Žinia, svietas margas, visur visko pasitaiko, nėra juk ugnies be dūmų. Yra ir tarp „kultūrininkų“ vienas kitas, darantis gėdą bendruomenei. Nesupranta, kad negražu visų akivaizdoje krautis į „terbą“ užkandžius ir tykoti kokio nugerto butelio. Bet juk ne iš godumo, ne iš blogos valios. Negerus įpročius suformuoja socialinė atskirtis. Kuo ji didesnė, tuo daugiau „kultūrininkų“, ir tai labai naudinga kultūrai. Kultūros ministerija turėtų džiaugtis, kad „kultūrininkų“ armija gausėja, ir pagaliau artėjame prie suvokimo, kad tikras menas ir kultūra kuriama ne išpuikusiam elitui, o liaudžiai – „kultūrininkams“.

Žiūrint plačiau, tarptautiniu rakursu, „kultūrininkai“ yra socialinis mūsų dienų reiškinys, būdingas ne tik Lietuvai. Pavyzdžiui, Paryžiuj, Londone ar Berlyne, kur man yra tekę lankytis kultūriniuose renginiuose, „kultūrininkų“ suskaičiuosi kur kas daugiau nei Vilniuje. O ir kultūros renginių su pratęsimais yra dešimteriopai daugiau. Lietuvoje „kultūrininkas“ džiaugiasi, jei tą dieną bent vienas renginys vyksta, o Paryžiaus „kultūrininkas“ skausmingai renkasi vieną iš dešimties, kad neprašautų ir nepataikytų į renginį, po kurio nebus austrių prie vyno.

Kultūra gyvuos, kol bent vienas „kultūrininkas“ gyvas bus. Vardan kultūros ateities ir klestėjimo juos turime saugoti kaip akies vyzdį ir kabutes nukabinti. Jos labiau tinka tiems, kurie apie kultūrą kalba iš tribūnų ir dedasi žiną, su kuo ta kultūra valgoma.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys        2019-11-25 9:21

Nu ką čia pridursi, Liudvika vis dar jaudinu jaunu dienų “pasi-kulturinimas” už kampo .. Vargas tam kuris to nepamena su šypsena ant veido ..

Panevėžio       2019-11-24 14:53

inteligentai ant dienų sužibėjo visomis moralės šviesomis.

Edvardas       2019-11-24 14:20

Geras analitiškai pagrįstas Jakimavičiaus tekstas, kuris skiriasi nuo kitų jo dažnų “papilstymų”. Tokį apibendrinantį straipsnį jau galima skaityti ir pasiūlyti kitam. Ačiū, Liudvikai, ir linkiu tokią kryptį išlaikyti ir toliau.

Anonime,        2019-11-24 10:39

žinok, kad “Whatever is hidden away will be brought into the open, and whatever is covered will be uncovered”. Tai liečia ir patį, Anonime, ir VU, ir VDU docentus, kurie slepia nuo mūsų XX amžių ir du jo pasaulinius karus, ypač Antrąjį Žalgirį 1914 metų ir Rublio paktą(The Rublee Pact or Treaty). Su laiku viskas bus paviešinta - tiek pats, tiek demaskuoti visi šitie studentams meluojantys ir mūsų smegenis traumuojantys docentai ir prapiesoriai bei dezi LRT, žinoma. Turėjau garbės pačiam pranešti apie tokią neišvengiamybę. Panevėžio inteligentai irgi turėtų pagalvoti, ką jie daro šiandien, nes Tiesa vienaip ar kitaip triumfuoja, nesvarbu, kad vėluoja ar uždelsia kartais net šimtmetį ir ilgiau. Ar taip, Liudvikai?

O tu       2019-11-24 10:25

j. milaiti, ką tame traukiny Москва - Вильнюс veikei? Maldeikienei už padelkų laikei ar su ūrwu kultūrkurwinaisi?

Oho,       2019-11-24 9:57

kiek man minusų prapiesoriai suvarė už MGU(Maskvos valstybinis arba tas prie CK) ir docentų traukinį “Москва - Вильнюс” į Kauno VDU.

to ūrw       2019-11-24 9:09

Jūs čia apie draugę ir moderniąją Vanagaitytę, ir Panevėžio teatralizuotus pseudo politikos kultūrkurwininkus, tiesa?

Apie diletantus       2019-11-24 9:02

Diletantai bent jau geba iš 6 atimti tris ir daugiau, o profesionalai ne. Tik deziuką runkeliokams aplink pakaušį vaikyt ir oligarchijai, ypač raudonajai, tarnaut ir engt silpnesnį ar durnesnį už save, plukdyt draugą L.Trockį iš Niujorko į Peterburgą su firminiu, prezidentiniu, pasu “na vsiaki sluči”. Profesionalais tampama dirbant darbą, o ne gimstama, Jūsų žiniai. Be diletantų prastuomenė labai mažai ką žinotų - beveik nieko, nes tai būtų tik išrinktųjų privilegija, ypač tų, kurie tiesiogiai nuo Dievo, nuo Centro Komiteto, nuo antrųjų CK sekretorių, gudruti, paisantis niekus apie žodžio laisvę ir diletantizmą. Diletantui tai hobi, malonumas ir jam nereikia meluot, ypač sau, kaip profesionalams ar VU docentams, ar VDU prapiesoriams, pametusiems Mokslinio Komunizmo disertacijas traukiny Maskva - Vilnius(Москва - Вильнюс), bet bet vis vien VU habilituotiems ir be popierkų, juk savi, tiesa? Mums jie savi tie Kolchozų plėtros docentai ir prapiesoriai VU ir politikoje, ir dezi LRT. Žinoma, tai buvo neišsilavinusio mažaraščio(diletanto) nuomonė, neturinčio Mokslinio Komunizmo įskaitos ar diplominio darbo pažymėjimo, Jūsų žiniai, tschüß!

Žodžio laisvė...       2019-11-24 8:09

Yra ir tokių kultūrininkų,kurie į renginius ateina tik tuomet,kai gauna asmeninius
pakvietimus į nemokamus renginius.Kitaip jie nelinkę lankytis kultūriniuose renginiuose savo lėšomis.Aš tokių kviestinių nelinkusi laikyti kultūros aktyviais
vartotojais.Jiems kultūra nėra svarbus reiškinys gyvenime.Todėl iki šiol ir stovi tas surūdijęs vamzdis ir “puošia"mano mylimą Vilnių.Diletantai primeta savo nevykusį skonį.Bijau,kad Lukiškių aikštėje neatsirastų dar vienas šlykštus monstras Vilniui ir
Lietuvai “papuošti”.

ūrw       2019-11-23 23:32

“kultūrininkai” normali mėgėjų kąsta. Biologinė rūšis simbioziškai egzistuojanti nuo neatmenamų amžių. Jie nepavojingi žolėdžiai.
Lai sau ganosi.
Yra kita, daug bjauresnė veislė. Tikri kultūros parazitai.
Jie turi unikaliai išvystytą uoslę pinigams ir konjuktūrai.
Be jų nebūtų vamzdžių, bunkerių ir ant smėlio gulinčių nuogų diedų operų.
Tai kultūrwininkai.
Kultūrwininkai lyg termitai išvarpo kultūros kūną ir paverčia kultūrą kurwų lizdu.

 


Rekomenduojame

Raimondas Navickas. Tai NE fontanas, tai kitaip vadinasi!

Liudvikas Jakimavičius. Covido simptomas: „Aplink nosį vaikšto šeškas – nieko neužuodžiu“

Vytautas Sinica. Siūlyčiau, priešingai, Lietuvai pagaliau viešai ir deramai pagerbti LAF’ą

Alvydas Jokubaitis. Noras panaikinti visus prietarus yra pats didžiausias prietaras

Arvydas Anušauskas Fainai Kukliansky: „Tai jau su J.Lukša-Daumantu viskas gerai?“

Audrius Bačiulis. Lukašenka žodžių tuščiai nešvaisto…

Skaitiniai. Vidmantas Valiušaitis rekomenduoja: „Svarbus aukščiausio JAV diplomato pareiškimas ir svari politinė parama Baltijos valstybėms“

Algimantas Rusteika. Pakelkim, pakelkime taurę kvailybės, kad Lietuvai būtų geriau!

Nuo bačkos. F. Kukliansky: kultūringas, inteligentiškas, nieko neįžeidžiantis, bendradarbiavimą skatinantis laiškas iššaukė minios protestą

Nikolajus Nielsenas. Rinkimai Baltarusijoje: Lukašenka prieš COVID-19

Audrius Bačiulis. Beprotybės kronikos: kas yra vyriausieji „Facebook“ cenzoriai?

Karolis Kaklys: Kaip Vijūnėlės dvaro statybos atskleidė visai Lietuvai opias problemas?

Kas mes? Vytautas Sinica apie Nacionalinį susivienijimą

Rasa Čepaitienė. Gyvename totalinio freimingo laikais

Skaitiniai. Andrius Švarplys rekomenduoja: Tiems, kam rūpi akademinė laisvė ir universiteto likimas ‘Black Lives Matter’ epochoje

Vytautas Radžvilas. Laisvė, arba Kodėl NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS dalyvauja rinkimuose?

Andrius Švarplys. Parklupdyti Vakarai nesugeba apginti net savęs, tai kaip mes galime iš jų tikėtis pagalbos?..

Ramūnas Aušrotas. Ar Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui?

Trakų salos pilyje bus pristatyta Daliaus Stanciko knyga „Kūju per Lietuvos istoriją“

Raimondas Navickas. Nanto katedrą padegė keršydamas Prancūzijos valdžiai

Agnė Širinskienė. Apie neliečiamuosius

Audrius Bačiulis.Beprotybės kronikos: Leftistinių propagandistų miniai nepavyko parklupdyti didžiausio JAV verslo dienraščio „The Wall Street Journal“

Raimondas Navickas. Panašu, kad antisemitizmo ir etninės nesantaikos kurstytojai Lietuvoje išties kelia galvą

Andrius Švarplys. Vyksta didžiulė, giluminė, fundamentali demoralizacija

Geroji Naujiena: Kad ieškotume Jo Karalystės ir Jo teisumo

Vytautas Sinica. Kas yra leftizmas?

Vygandas Trainys. Partizanų ir kitų Lietuvai pasiaukojusių žmonių juodintojai nusipelno platesnio komentaro

Raimondas Navickas. Rinkimų naujienos iš ateities

Vitalijus Karakorskis. Atviras laiškas advokatei Fainai Kukliansky

Karolis Venckus demaskuoja: vaikų prievartautojas, ištvirkinęs pasaulio elitą. Lietuvoje to nėra?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.