Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas

Liudvikas Jakimavičius. Išgyvenome

Tiesos.lt redakcija   2018 m. vasario 21 d. 4:18

29     

    

Liudvikas Jakimavičius. Išgyvenome

Prisipažinsiu, su neganda ir nerimu laukiau šimtmečio minėjimų. Kirbėjo mintis, kad fasadinė, valdiška renginija gali užgožti tikrai šventei būtiną, iš gilumų besiveržiančią spontanišką, nesurežisuotą emociją, skaidrų džiaugsmą, bendrystės jausmą ir savęs susivokimą istorijoje.

Sugadinti šventę mes mokam. Per trisdešimt metų turime sukaupę pilnus stalčius šablonų, banalių kalbų ir valdiškų ritualų, kurie atgraso ir tiesiog stumia tolyn nuo aikščių, kur tokios šventės vyksta. Apsimestinis džiaugsmas, tuščios pagyros, kaip ir suvaidintas liūdesys ar gedulas, nieko neįtikina ir tik gilina skirtis – Jie ir Mes, valdžia ir tauta, netikra ir tikra. Tos skirtys ir nuoširdumo stygius yra mūsų kasdienybės nesantaikų ir išsivaikščiojimo nematoma priežastis. Kažin ar greit beturėsime kitą tokią progą nuo tų rutininių reikalų pabėgti ir pamatyti Lietuvą visai kitoje šviesoje, iš kitos – amžinesnės perspektyvos.

Gyvenu visai šalia Signatarų namų, galima sakyti – pačiame šventinių įvykių epicentre. Jei būčiau kokio dienraščio žurnalistas, būčiau galėjęs padaryti gausybę reportažų, pokalbių su žmonėmis, kurie visą šventinį savaitgalį tiesiog upe plaukė pro mano namo vartus ir langus. Išbėgdavau iš namų, sveikinausi ir sveikinau nepažįstamus. Keletas epizodų įstrigo giliai. Negaliu nepapasakot.

Šventės dieną anksti ryte, dar gerokai iki didžiųjų renginių iškišu nosį į savo Literatų gatvelę. Pilies gatve matau traukiančius žmones, o iš apačios, nuo šventos Onos ar Bernardinų, eina link manęs žmogelis, kaimiškai švariai apsirėdęs gerokai padėvėtu paltu su trispalve juostele prie skrybliaus.

Pasisveikinu. Žemaitis iš Mosėdžio. Sako: „Oi, senią Viniou bebuvau. Kur čia yr Signatarų namą“. Sakau: „Tai jau ir būsi į veitą atiejęs. Čia ir yr tei Signatarų namą, bet… – sakau, – ten dar niekas nevyksta“. „Gerą gerą, – sako, – eilie nuoriejau atsistuot, Aktą pamatyte. I dar nuoriejau sužinuote, ar tuolei nu čia yr Aušruos vartą“.

Taip ir suėmė už širdies. Viešpatie, tai čia juk gyvas personažas iš karinės dainos, kurią dainavo savanoriai: „Gedimino pily Trispalvę iškelsiu, ir prie Aušros Vartų karštai pasimelsiu“. To žemaičio sąmonėje yra įkalta mūsų amžinoji „Dievo ir Tėvynės“ mitologema, kertinis Lietuvos pamato akmuo. Atėjo, panašiai kaip koks musulmonas, kuriam prisakyta gyvenime kartą išeiti piligriminėn kelionėn į Mediną ir Meką.

Ir dar vienas iškalbingas mažas epizodėlis, kurį man papasakojo kolega Almis Grybauskas. Pavakary, po kažkokių Vasario 16-osios renginių, jis įsėda į troleibusą Žirmūnų pusėn. Žmonių daug. Sėdi motinos su vaikais, gal ir iš kokio vaikiško renginio, gal iš Čiurlionio ar Dvariono menų mokyklų. Vienas pyplys pusbalsiu pradeda kažką panosėj niūniuoti ir nedrąsiai, negarsiai – „Lietuva tėvyne mūsų...“ Troleibusas, suaugę nuščiūva ir tuomet melodiją pasigauna dar vienas vaikas, po to – dar kitas, jau nuo kitų sėdynių. Prisijungia dainuoti, o tada jau ir suaugę – kelios mamos ir tėčiai, o tada ir keleiviai.

Pasiutusiai tikra. Tokių blyksnių nesurežisuosi. Jie paprasčiausiai ima ir atsitinka netikėčiausiose vietose, kai, regis, nei tikėjaisi, nei laukei, kad mažas mažo žmogaus judesys ims ir atvers didelius pasaulius. Toks vienas Mažylis iš niekur surado Aktą, kitas mažylis troleibuse sukūrė šventę.

Ne kokie nors mitologiniai Titanai ar Herakliai išsaugojo Lietuvą, o dažniausiai mažutėliai, kurie net patys nesuprato, kaip tapo istorijos ir tėvynės kūrėjai.

Yra kaži kokia nenutrūkstanti punktyrų gija, ataidinti per visą skaudžią mūsų istoriją, per kartų kartas. Prieš akis iš atminties išnyra chrestomatinė Sąjūdžio laikų fotografija – prieš šalmuotą milicijos eilę laimingas vaikas ant tėvo pečių su besiplaikstančia trispalve. Tos metaforos ir metonimijos kuria tikrąją mūsų tikrovę – dvasios teritoriją, turinčią amžinybės matmenį. Kol tokie maži nutikimai per visą Lietuvą vyksta, mes, kaip tauta ir valstybė, esame nesunaikinami.

Lietuvai valstybės šimtmečio proga pačiai su savim būtinai reikėjo susitikti, kad suprastų, kas ji tokia yra ir kas jos laukia. Į tą susitikimą kaip į Baltijos kelią buvo suėję tūkstančių tūkstančiai žmonių, užtvindę miestų ir miestelių aikštes. Buvo būtina susitikti, pasižiūrėti vieni kitiems į akis, pasitarti, kaip gyvensim toliau. Ir toks susitikimas įvyko.

Nors šventė tęsis dar ištisus metus, šį bei tą susumuoti galime jau šiandien. Tas kulminacinis šimtmečio taškas sugrąžino mus į istorijos naratyvą. Ne vienam nebetikinčiam ir nusivylusiam, baigiančiam uždusti kasdienybės rūpesčiuose žmogui šimtmetis atsirito nelyg reanimacijos automobilis, suteikęs tą būtiną gurkšnį gaivaus oro, kad pradėtume vėl kvėpuoti, kad atsitiestume, kad vėl patikėtume, kad vėl plačiai atsivertų akys, ir galėtume atskirti pelus nuo grūdų, kas yra vienadieniška, menka, merkantiliška, o kas – tikra ir amžina.

Šimtmetis yra nelyg antspaudas ant mūsų valstybės išlikimo recepto, kuriame parašyta: mylėkime, saugokime ir godokime vieni kitus. Ne tik gyvus, ne tik tuos, kur dabar, bet ir tuos, kur seniau, kurie iš istorinės užmaršties siunčia mums testamentinius sergstėjimus, sveikinimus ir palinkėjimus.

Išgyvenome, neįmanoma, kad taip imtume ir išnyktume, truktelėjus progresyvistų skersvėjams. Nesulauksit.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

qwwq       2018-07-12 10:33
Liudvikas anonimui       2018-02-23 23:02

Arba tamsta nemoki skaityti, arba esi praradęs sugebėjimą suprasti. Rašiau ne apie Dalytes ir Skvirnelius, o apie žmones, kurie šventė šimtmetį. Apie š. valdžią gali pats ir rašyti, jei teikia malonumą per šventę mėšle kapstytis.

Dzeikas       2018-02-23 20:03

Pritariu Tarabildai. Tiesa Lietuvos prokuroru fizionomiju nemaciau, taciau jeigu yra taip, kaip mes tikime kad yra - kuo greciau JAv temide imsis sio reikalo - tuo aiskesne bus situacija.
Neturiu iliuziju, kad JAV teismas ims narplioti sia byla, ir nesitikekime ,kad kazkas kitas, kazkokios kitos salies teisesauga narplios MUSU bylas.Tai turi spresti musu , Lietuvos teisesauga, o mes, tauta, privalome ja kontroliuoti. Ir jeigu mes neigalus sukontroliuoti juos - JAV teismas uz mus to nepadarys.
Butu laimink Viespatie kaip gerai, jeigu JAV Temide pareikstu, kad kaltinimai Venckienei sudaryti priestaraujant teises ir teisingumo principui kas Ezopo kalba isvertus i zmoniu “byla sufabrikuota” ir ivardintu Venckiene kaip persekiojama uz isitikinimus ir zmogaus teises gynima, kas automatiskai igalina prasyt politinio prieglobscio.
Po tokio nutarimo save gerbiantys teisejas atsistatydina arba atstatydinamas teiseju kolegijos.Tai butu signalas tautai: jusu valdzia neteiseta ir nesivadovauja teisingumo ir bendrojo gerio principu, o todel neteiseta. Jus neturite jai paklusti.
O toliau jau zodis tautai.Stai ir paaiskes KAS MES.

Stoškus -arčiau tiesos..       2018-02-23 20:02

O Liudvikas pritarė valdžiažmogių blefui, siekusiam parodyti kad numirėliai (t.y. a.a. Lietuvos Nepriklausoma valstybė ir a.a. politinė lietuvių tauta) dar gyvi ir ilgai trauks…
Jie tai darė už didelius pinigus ir net gyvasčiai paliudyti net jokio jubiliejinio paminklo nepastatatė, tik milijonus kalboms ir paradams ištratino.  Liudvikas padūmė tiesos mylėtojams akis iš sentimentalaus naivumo…Valdžiažmogiams samoningas melas ir milijonai pavėjui -neatleistina visiškai , o Tarabildai -iš dalies…Nes jis apgautas širdies- trokštamą pateikė kaip esamą ...Liudvikas pylė nulinės analitinės vertės sentimentus, kaip ta jaunutė romantiška skautė, kalbėjusi sausio 13 d. iki Sadūnaitės kalbos…O sesė Nijolė rėžė tiesą, o skautė- rožinius paistalus,malonius tiek šalies duobkasiams -Dalytei, Sauliukui, tiek lengvatikiams lietuviakalbiams…

Liudvikas anonimui       2018-02-23 19:32

Varge vargeli. Ar bent dieną gyvenime gali baigti niurgzti.

Liudviko rožiniai pojūčiai...:)       2018-02-23 17:36

Papylė kitiems saviapgaulės emocinių purslų...Ir naivuoliai ploja Liudviko opusui , surašytam lyg LRT žurnaliūgų(jiems nurodomas optimistinis eportažų tonas…).
Muilo burbulų šou nomenklatūros suorganizuota už mūsų pinigus buvo viso labo…
Tie brežneviniai paradiniai renginiai- tik mirštančio darinio pasivaizdavimas gyvastingu..
Pasimovė Liuvdikas ant asmeninių kelių emocijų,kaip naivus romatiškas paauglys…
O esmė rodo ,kad valdžia padarė šventikę valstybei, kurios jau faktiškai nebėra…V.R. etapiniame veikale ,,Opozijos būklę šalyje” aprašyta visa tiesa apie tautos faktinius griuvėsius ir nom. olig. santvarkos nustekento valstybingumo akligatvį...Kas iš tų vaikučio ar žemaičio emocijų, jei dėl paprasčiausių Lietuvos reikalų: kalbos apsaugos,net Lietuvos vardo grąžinimo į eterį ar visą šalį apimančio LF forumo kūrimo niekas net piršto iš baimės (ir dėl asmeninio nenaudingumo..) nebepajudina…Nuvylei, Liudvikai, su tokiu vaikišku melaginu naivumu ir Kašpirovskiniu entuziazmu..

man tik įdomu       2018-02-23 12:15

Iš visokių feikų generatorių - BNS, delfi ir panašių, kas nors pareikalaus grąžinti Spaudos rėmimo fondo skiriamas lėšas? Ten ir VMI, FNTT būtų ką veikti, nes niekas jokių sutarčių nepasirašinėja bijodami sukurti įkalčius prieš save.

Kad Amerika       2018-02-23 12:09

sunaikino sirais apsimetusius rusų savanorius,tai nereikia manyti,kad rusai nekeršys.Jie tik palauks,kol Putiną perrinks prezidentu.O į ką paskui nusitaikys?

Elena       2018-02-22 22:57

Didžiausias AČIŪ Liudvikui Jakimavičiui už tokį gerą, šviesų ir pozityvų  straipsnį... Ačiū už suteiktą Viltį, kad dar esame, kad dar būsime, kad dar neišnyksime…Duok, Dieve, kad taip ir būtų. O,atvirai pasakius, mintys visokios negeros ateina…

Kada lietuviai bus laisvi       2018-02-22 21:56
Tarabildai       2018-02-22 19:43

Taigi skelbėsi ieškantys teisininkų JAV atstovauti Juodąją kreivalangę ekstradicijos byloje. Kažkaip tyli dabar. Tikriausiai, pinigų išleista daug, o naudos - mažai. Būtų ten kažkas gero vykę, tai jie visą LRT studiją - autobusą į Čikagą nuplukdytų, o dabar visiška tyla. Kur dingo tie visi neetatiniai Lietuvos masinio dezinformavimo priemonių korespondentai svarbiausioje strateginėje partnerėje? San Francisko vienalyčių klube Šimtmetį švęsdami įmirko ir užtrūko? smile

Al.       2018-02-22 18:54

Viskas taip, tik kam Lietuvai tas ,,naratyvas” ?

Julius       2018-02-22 18:43

Už širdies griebti istorija tik klausimas kas ta valdžia? Ar Jakimavičius yra neadekvatus įvardinti valdžia?

Tarabilda       2018-02-22 18:30

Kažkaip nemačiau didelio džiaugsmo mūsų prokurorų akyse, pranešant žinią apie Venckienės sulaikymą. Priešingai, kūno kalba aiškiai signalizavo didellį nerimą ir baimę. Jie tikrai turi ko bijoti, nes ekstradicija nevyksta šiaip lydekai paliepus man panorėjus.
Faktiškai prasidės procesas su visų aplinkybių ir motyvų aiškinimusi. Amerika, turinti pačią giliausią teismų tradiciją pamatys, kokia čia yra byla ir kur jos galai sukaišioti.
Manau, kad mūsų teisėsauga “prisiprašė” ir deda dabar į kelnes kaip niekad anksčiau.  Tik nepradėkit be laiko pergyventi. Ko gero pagaliau bus patraukta už siūlo galo, ir pamatysim tokių dalykų, kokių nė nesapnavom.
Teismas tikrai pasidomės, kur yra Deimantė ir ką ji galėtų paliudyti. Sadūnaitei ir Kedžiams mūsų valdžia manosi , kad gali neatsakinėti į tiesius ir aiškius klausimus, bet kai jų paklaus JAV Temidė, atsakyti teks.

MERGAITĖ dar ĮKALINTA       2018-02-22 16:40

Lietuva irgi.
Bet žmonės strateguoja,DIEVAS juokiasi…

Liepa       2018-02-22 15:56

Pabersiu “pelynų”..Pavydžiu Jums, Liudvikai, to tikro nesurežisuoto džiugesio. Pačiai, deja, ne taip gerai nutiko. Gal todėl,kad “centre” visad daugiau žmonių, šurmulio, šviesų, galimybių, įvairovės ir t.t.? O pas mus, provincijoj, kiek “ramiau”.// Mano senelių kaimo žmonės (tiksliau, sodybų paveldėtojai ir aktyvūs vasarotojai) susibūrė būrelin ir iškabino trispalvę aukščiausio kalnelio medžio viršūnėj. Važiuodami vakarop , nusprendėm ir mes su šeima stabtelt ir užkopt prie plėvesuojančios vėliavos. Automobilį palikom prie apgriuvusių buvusio kolūkio daržinių. Bridom per nedideles pusneles kildami ir leisdamiesi kalneliais, kol patekom apleistan vienkiemin. Iš apgriuvusios trobos dūmas nerūko, bet pro suskilusį langelį bolavo vienišo senolio veidas, o netrukus iš už namo kampo pasigirdo kudliuko amsėjimas. Į šį irgi buvo gaila žiūrėt: vien kailis ir kaulai..// Būtume žinoję, tai kokio gastinčiaus būtume pasiėmę...// Užlipom į kalną, patovėjom po trispalve, bet džiugesio vietą širdy pildė visai priešingos emocijos…//

Suimta Venckienė.       2018-02-22 14:00

D.Trumpas turi žinoti,kad garbingas šios bylos išsiaiškinimas,tai kovos su Kremliumi dalis.delfyje tiesiog jūra Maskvos pedofilinių trolių komentarų.

pradėkim       2018-02-22 11:04

skirti, kas vienadieniška, menka, merkantiliška, o kas – tikra ir amžina.
Tada viskas savaime nepastebimai ims keistis

Ši surežisuota šventė       2018-02-22 10:45

nesuvirpino širdies,bet vakar Santarose išviešinus kelias stambiausias korupcines žuvis jau lyg atrodė,kad į Lietuvą,į jos sielą ateina pavasaris,prisikėlimas.Nesvarbu,ar juos ten nuteis ar ne.Svarbu peržengti baimės ribą.Išeiti į padorumo tyrus.

G.P.       2018-02-22 10:37

Nuostabu.

Ačiū, Liudvikai.       2018-02-22 10:34

Kaip visada, nuoširdus ir nuostabus tekstas. Vilties visiems!

Ačiū Rašytojui       2018-02-22 9:34

Labai jautriai parašytas straipsnis. Ačiū Rašytojui. Nubraukiau ašarą. Tai tikri Šventės akcentai, kurių dirbtinai nesurežisuosi ir nepakartosi. Tikiu, kad dar atgimsime. Manau, kad kuo didesnį spaudimą patirsime iš valdančiųjų pusės, tuo labiau tvirtėsime ir mūsų gretos didės.

Jeigu       2018-02-22 8:54

Šventę ruošia Grybauskaitė su Landsberginiais tai jau ne šventė, o pagrabas. Tai jie pasirašė dėl dvigubos pilietybės, kitaip sakant, dėl lietuvos amžino išnykimo. Lietuvą pamažu naikino nuo Vytauto Didžiojo laikų, bet dar šiek tyiek išliko, na o dabar po šių išgamų Lietuvai bus pipec. Ir nesakykit, kad čia melas.

Dzeikas       2018-02-22 8:30

Malonu, kai Lietuva prisideda prie bendrojo gerio.Dazniau taip.

Lietuvos vaikučių Globėja       2018-02-21 23:22

- Nu, Aš tai Bevaikė- gal todėl nieko nejaučiu. 
Bet irgi suprantu: piaras yra gerai.
Tą dieną televizoriai laidose rodė vien Mane.
Net reklamose, tarp paradų transliacijų- irgi, Mane rodė.
Šokinėjančią su balionais.
Sumanu!
Vertinga.
Lyg balionas!
O vaikai,...
Nu, su vaikučiais taigi irgi nusifotografavau.
Kokia gi šventė be vaikučių.
Jie man svarbūs!
Beveik kaip balionai!

Povilas Urbšys       2018-02-21 23:15

Sodriai ir jautriai. Tiesiai į širdį. Ačiū.

Liudvikas       2018-02-21 23:10

Mes esam Lietuvos vaikai, bet mes nesame infantilai - šį bei tą jaučiame ir suprantame. Kartais net per daug.

Rasa       2018-02-21 22:40

Labai puikios įžvalgos.

Vasario 16-oji buvo kažkokia antgamtiškai stebuklinga diena… Norėjosi, kad ši diena niekada nesibaigtų.

aciu, Liudvikai,       2018-02-21 21:05

kazkaip sviesiau sirdy tapo perskaicius…


Rekomenduojame

Laimonas Kairiūkštis. Olimpo dievai akli: lietuviškas švietimas

Liutauras Stoškus. Keletas štrichų iš asmeninės rinkiminės patirties su pasiūlymais rinkimų sistemos tobulinimui

Vidas Rachlevičius. ES eksportuoja tai, ko britai visai nepageidauja

Gintaras Furmanavičius. Nemira Pumprickaitė įgarsino LRT svajones

Ramūnas Aušrotas. Visuomenė turi žinoti, kokia yra Lietuvos švietimo tarybos narių pozicija

Algimantas Rusteika. Iš duobagyvių gyvenimo

Liudvikas Jakimavičius. Revoliucija kaip žaidimas

Neringa Venckienė. L. Stankūnaitės advokatė Grubliauskienė jau aiškina, kad Deimantė kalba su akcentu

Ramūnas Aušrotas. Ar vienaragis priklauso gėjams?

Arvydas Anušauskas. Demonstratyvus Kremliaus noras susitapatinti su okupantais

Geroji Naujiena: „Meilė – įstatymo pilnatvė“

Neringa Venckienė. Deimantės negalima apklausti teisme, nes ji ... nebekalba lietuviškai?

Vytautas Sinica. Tylėti būtų gėda patiems prieš save

Povilas Gylys. Po rinkimų nors ir tvanas?

Andrius Švarplys. Čia ir dedam tašką kalboms apie VDU bendruomenę?

„Nacionalinis susivienijimas“ pateikė skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai

Algimantas Rusteika. Prasideda sisteminis Nacionalinio susivienijimo puolimas

Sukurta LGGRT centro konsultacinė ekspertų komisija

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Skųsime viską ir visus? Nuo kaukių iki šeimos ir vaiko teisių

Buvusios Suomijos ministrės žodžio laisvės byla: „Bauginimais neprivers manęs slėpti tikėjimo“

Algimantas Rusteika. Naujienos iš „demokratijos“ frontų

Andrius Švarplys. Uždaviau tris klausimus kandidatei į VDU rektoriaus postą prof. Mildai Ališauskienei

Apšmeižtą LGGRTC patarėją ginti stojo patriotinės organizacijos

Algimantas Rusteika. Sunki lyderystės našta (drama)

Agnė Širinskienė: „Nesinorėtų įtarti, kad mūsų specialiosios tarnybos užsiima ne ikiteisminiu tyrimu, o politikavimu“

Stambulo Konvencija: Trojos arklys?

Geroji Naujiena: Jis atlygins kiekvienam pagal jo darbus

Išskirtinis Neringos Venckienės interviu Vytautui Matulevičiui (OpTV)

Gal jau bundame? Darius Trečiakauskas (Nacionalinis susivienijimas): Rinkimai gali tapti nauja galimybe esminiams pokyčiams valstybėje

Algimantas Rusteika. Lenkiu pliką ir kvailą galvą prieš tuos, kurie tą supranta ir pabando

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.