Seimo rinkimai 2020

Liudvikas Jakimavičius. Iš žvirblio perspektyvos

Tiesos.lt redakcija   2019 m. kovo 19 d. 13:10

14     

    

Liudvikas Jakimavičius. Iš žvirblio perspektyvos

Naktimis šaltukas dar parodo savo nagučius, bet saulė kopia aukštyn, ir atokiausiose atokaitose bunda iš miego gyvybė, prasideda gyvenimas. Neišardomu hegzametro žingsniu ateina Donelaitiškos pavasario linksmybės. Tokiais rytais negali neišeiti į lauką. Noris plačia burna įkvėpti vaiskaus pavasario oro, pakelti akis į dangų, įsiklausyti pasiilgto bundančio mažųjų miesto paukštelių – žvirblių ir zylių čirškesio.

Tiesa, mieste pavasaris ateina kitaip, nes žmogus čia savaip, pagal savo įsivaizdavimus ir įnorius sustygavęs gamtos ir gelžbetonio santykius bei garsyną. Aštuntą ryto it koks užvestas monstras ar slibinas miestas pradeda urgzti ir gausti, perjungia aukštesnę pavarą. Tame triukšme žvirblelių choriuką išgirsi tik parke ar kokiame Šnipiškių lūšnyne, skaičiuojančiame paskutines savo dienas.

Miesto gyvenimo ritmas kartais visiškai nesutampa su gamtos diktuojamu žingsniu ir nuotaika. „Komunalkėse“ ir stiklainiuose įsikūrusi antroji karta nuo žagrės. Ypač pavasariais ne vieną jautresnį užklumpa nostalgiški jaukaus sodžiaus prisiminimai, ataidintys iš vaikysčių, vaizdiniai iš prarasto Rojaus, tylos ir harmonijos ilgesys.

Šiemet miesto pavasarin įsibrovė agresyvus svečias – rinkimų kakafonija, kuri tęsis iki pat vasaros. Beveik neįmanoma pabėgti nuo politinių grumtynių šurmulio, kurį ant Lietuvos, it kokią nešvarią maršką užmetė rinkimų neganda . Per visus informacinius ruporus gaudžia neužtildomi banalybių rečitatyvai: „Mes žinome, kaip tau gyventi“, „Mes padarysim tave laimingą“ , „Tu nusipelnei mūsų“ – juos pamatysi už kiekvieno kampo. Nuo dideliausių stendų tiesiai į tave spokso grupės keistų, nematytų tipažų – su šlipsais, tuščiais nupudruotais veidais, šypsosi plastmasiniais čyzais, visi pasiryžę sutvarkyti žmonių gyvenimus, buitį ir būtį. Nekviesti, neprašyti gelbėtojai.

Sakytum, į Lietuvos miestus užplūdo kažkokie keliaujantys cirkai ar liaudies teatrų festivaliai su nematytais aktoriais, kurie štai prieš visų akis reklamuojasi – ateik ir sudalyvauk nemokamuose mūsų šou ir spektakliuose. Gyvenimo mugėje, kurioje gausi kaip tas Šaltyšius vaikams dovanų . Kai grįžęs namo išvyniosi, suprasi – baronkos skylę.

Spaustuvės dūzgia be pietų pertraukų, viešųjų ryšių ir reklamos gamintojai verčiasi per galvą, plaukia nesustojamu srautu pinigai iš vienų kišenių į kitas. Tai panašu į kažkokią masinę hipnozę, beprotybę, apjekimą loterijoje dėl dar didesnių pinigų.

Toje pusmetį trunkančioje fiestoje laimėtojų bus nedaug. Vienetai. O pinigų, išmestų į orą, milijonai.

Sveikas protas sufleruoja į tą beprotybę pažvelgt iš šalies, suvokti jos beprasmybę ir pasiūlyti kokį nors racionalų veiksmą, kad ji vieną sykį ir amžiams liautųsi. Žmogus pagaliau turi suvokti, kad pietų už dyką nebūna, kad tie nupudruoti veidai reklamuojasi už mūsų visų suneštus pinigus, kuriuos galima būtų panaudoti kur kas prasmingiau.

Yra tekę matyti išmintingų sprendimų. Vienoje Žirmūnų daugiabučio laiptinėje, kur gyveno mano tėvai, prie pašto dėžučių stovi šiukšlių kibiras su lakonišku užrašu „Valdžiai“. Per dieną jis prisipildo makulatūros su veidais, šūkiais, programomis, kitokiu agitaciniu šlamštu. Protingas žmogus to brukalo į namus nesineša. Lietuvis dar nėra galutinai praradęs humoro jausmo, ir, siųsdamas propagandą į jai deramą vietą, patiria šviesų apsivalymo džiaugsmą. Tokius kibirus reikėtų įrengti per visą Lietuvą, kiekvienoje laiptinėje. Gal tuomet „gelbėtojams“ prapultų noras brukti žmonėms, ko jie neprašo.

Viešosiose miesto erdvėse galėtų atsirasti tušti stendai su užrašais „Lėšas reklamai, kurios čia nėra, paaukojau vaikų globos namams , senelių prieglaudai ar kokiam kitam labdaringam tikslui“. Ir kuklus rinkimų numeris. Už tokį ar tokius ramia sąžine eičiau ir pabalsuočiau. Bet kol kas tokių neatsiranda, nes panašus elgesys griautų šio beprotiško liaudies teatro pamatus. Sustotų sukęsi pinigų malūnai.

Cirkas, į kurį žmonės neina, būtų priverstas susivynioti savo mantą: tentus, rakandus ir ruporus ir keliauti kitur ieškoti lengvatikių.

O visuomenė, atsisveikindama pamojuotų.

Ačiū nekviestieji, kad iškeliaujate, kad nebetrukdote švęsti pavasario. Paukščiai sugrįžtą, bet norėtume, kad jūsų balaganas suvisam išsibogintų ir nebegrįžtų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ko taip       2019-03-20 11:16

suprastėjo Liudviko mintys? Pamėgo niekučius ir dezi blizgučius, o gal depresija apsėdo arba “Anarchija Žirmūnuose” prigesino geresnes mintis ir ateities vizijas. Kad žirmūniečių galvose anarchija - tai seniai jau pastebėta. Prakulniuoji beveik kasdien pro Žirmūnus iki “IKI” parduotuvės, anksčiau buvusio “Minsko”, ir matai jų veiduose gilų nuovargį, nusivylimą, depresiją ir sumaištį galvose - liūdna. O ką daryt? Toks gyvenimas. Maldeikovos traukinys jau nupuškavo gi, jo nebesustabdysi Mūsų Lietuvoje.

stasys        2019-03-20 10:37

Drevėse tupinčios pelėdos ne visada supranta kas vyksta dienos metu , pabandyk naktiniam paukščiui įbrukti dienos šurmulį .? Ko ten čirškia pulkai tu žvirbliu tik saulei pakilus , ar visoks gyvis šmirinėja pakampėmis .Taip jau nutinka kad pavasari ne tik gamta bunda o su ja naujos viltys .Tie kas mėgsta rūgštų  pieną nevažiuoja į Maxima jo nusipirkti .Gal autorius rastu laiko ir prie savo pašto dėžutės vietoj kibiro pakabintu lentute perspėjančia ko į ja nedėti .. Galu gale kieno gi jos nuosavybė ? ar ja privalu teršti tuo kas tau nepatinka . Tai paskatintu gražinti nepanaudota ir nedeginti jos kokioje krosnyje . Dėl pažaduku ? turime tai ka turime ir čia jau rinktis mums neduota .

Ale       2019-03-20 8:12

politikų tikėjimas visagale reklama, piarščikais - neaiškiais jaunuoliais, - tai iškreiptas tikrovės suvokimas (gal reklamos praplautos smegenys). Politologų svarstymai apie savivaldos rinkimus irgi toli nuo tikrovės. Kodėl LRT rinkimų tema apmirusi (išskyrus rinkimų dieną)? Jiems reikia pinigų, ar mažai gauna, kad toks svarbus šaliai reikalas skamdinamas tyloje?

propatrijonų pavasaris       2019-03-19 22:46

Zylės cypsi.

idėja gera       2019-03-19 21:17

Tik kibirą reikėtų pakeisti pintine arba dėže, o turinį - rinkiminę agitaciją mesti į antrinių žaliavų mėlyną popieriaus konteinerį.

skauda širdį,       2019-03-19 20:40

kad mūsų pinigais išlaikoma televizija net nesistengia kažką gero sukurti - ištisai pila pliurzas apie rinkimus ir referendumus. Jau ne juokais pykina.

Dzeikas       2019-03-19 18:07

Zvirbliasams ir kaliausemsams:
Kai buvau grizes is JAV, kad nenupezet be darbo (pinigu aciu Dievui Dede Semas dosniai atseikejo) ejau dirbt laiskanesiu - puse etato. Bruko ir man ta makulatura. Ir sudare ji 3/4 viso neshamo turinio.
Vienzo elgiausi inovatyviai. Laiskus ir tai uz ka zmones uzmokejo - skrupulingai isnesiodavau. Kaip? Sudedama dvirati i masina,atvaziuoju. Dvirati istraukiu ir su juo savo rajona gret apvaziuodavau. Po to su masina pervaziuoju kitur - ten ismetau. Reklama priduodavau seno tipo krosnis turintiems - ten plastmase degdavo. I gamyklas, bendroves, didesnes firmas (kokie 5 adresai nunesdavau reklamos, kad “otmazke” turet).
Mokejo minimuma + uz benzina kazkiek. Benzinas likdavo man, masinos nepjaudavau po tuos sunkelius vazinet(dviraciu kaip sakiau). Bet padarydavau per trumpesni laika negu kiti tai nieko dispeceris ir nesake - skundu uz prapuoluysius slaiskus, spauda nebuvo. O del reklamos - kai nera tai niekas irgi nesiskunde. Ar buciau tai elgesis jei gyvenciau ant Lietuvos ir tai butu man svarbus pragyvenymo saltinis? Nezinau. Bet gal tai mano mastymo budas ir leme , kad dirbu ir uzdirbu JAV, o ne Lietuvoje.

Apie        2019-03-19 16:37

paukscius.Ir ne tik pavasarinius.Vienas paukstelis su kreiva sypsena kaip iskrido i vilnieciu galveles taip ir liko.Taip ir sapnuosis tiems vilnieciams paukstelis su kreiva sypsena ir jo bendramintis.Is vieno egzotisko baro.

Tai gal darom?       2019-03-19 16:26

Tai gal pradedam ką nors daryti?Prie pašto dėžučių pastačiau šiukšliadėžę:visi supratingai sumetė rinkimų reklamas.Pritariu Gražuliui:dažniausiai teisus tas,kurį labiausiai menkina *elito*žiniasklaida ir politologai.Pagal tai spręsiu,už ką balsuoti.Kaime ir miške - nuostabi paukščių simfonija,prūde gulbės,pelkėje gervių ilgesingi balsai.Praėjo vieni rinkimai,praeis ir kiti - Gamtai dzin mūsų tuštybė ir aistros dėl kandidatų.Ir ačiū Dievui!

Įdomioji biologija       2019-03-19 14:38

Visi gyviai savo teritorijas žymi šlapindamiesi arba tuštindamiesi…

Zvirbliams ir kaliausėms       2019-03-19 14:05

O ar nežinote, kad pastininkams moka užsakovas, kad būtent įmestu. Bet per tokius priekabiautojus pastininkams tenka dar toliau zingsniuoti už ta gaunama minimumą.

Jascha       2019-03-19 13:58

ačiū, patiko.
Tik gaila, kad jau nepadės…
Gražių pavasario dienų ir sveikatos Liudvikui…

$+$       2019-03-19 13:52

Pakabinau užrašą „reklamos nemesti”. Paštininkė elgiasi sąžiningai, nors Vilniaus savivaldybės informacinį leidinį Nr. 57 kažkas įmetė.

Kitoks pavasaris       2019-03-19 13:37

Šį pavasarį ne žvirbliukai čirksi, ne zylutės pypsi, o dėl teritorijos ir bandos vado kovoja beigi baubia elniai patinai ir belytės-bevaikės.


Rekomenduojame

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas kuria medijų korporaciją

Nuo bačkos. Vilniaus meras R. Šimašius: aš turiu pareigą dėl vilniečių būti principingu už mūsų miestą ir jo gyventojus

Dr. Dalija Snieškienė. Kur aš tai mačiau???

Prof. Jonas Grigas. Pavojingiausia kada nors išrasta technologija

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

Pokalbis su prof. Alvydu Jokubaičiu

Nuo bačkos. Dainius Žalimas: nacionalinio konstitucinio identiteto elementu negali būti atsisakymas pripažinti šeima tos pačios lyties asmenų sąjungą

Romualdas Ozolas. Tikslas ir uždavinys: atkurti valstybę

Vytautas Radžvilas. Ir vis dėlto tikrovė stipresnė už ideologiją

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Gėjų manifestas

Raimondas Navickas. Pažvelkime į VU lyčiai jautrios kalbos gaires kitu kampu

Justas Sakavičius. Valdžios tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas neskiepytam žmogui

Asta Višinskaitė - Katutė. Partnerystės įstatymo stūmimo kampanija

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen: Danija laimingiausių šalių trejetuke, nes ten įteisinta vienalyčių porų partnerystė

Anglijoje per penkerius metus planuojama uždaryti daugiau nei 360 bažnyčių

Ir vėl valdantiesiems „parūpo“ miškai

Vengrų europarlamentaras: Europos sąjungoje paskelbtas Šaltasis karas

Nuo bačkos. Seimo narys Matas Maldeikis: Lenkija eina neteisingu keliu

Pareiškimas dėl Mokslo ir studijų ideologizavimo aukštosiose mokyklose

Rasa Čepaitienė. „Universitetuose įsitvirtina ideologinė cenzūra ir kitaminčių persekiojimai“

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Skvernelio partija – nei kairė, nei tautinė

Vaistininkai griebiasi už galvos – neturintys galimybių paso išvis nebegalės nusipirkti vaistų

Asta Katutė. Vilniaus universitetas: ideologiniai sprendimai mainais į Europos Sąjungos lėšas?

Ramūnas Aušrotas. Kai norima prismaugti iki galo

Eglė Gatelytė. Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę

Česlovas Iškauskas. Briuselis auklėja Lietuvą

STI: Parengtas skundas į Konstitucinį Teismą dėl galimybių paso

Studentai nebetyli – vienijasi prieš diskriminaciją universitetuose

Tyrimas: JAV gyventojai vis palankiau vertina marksizmo idėjas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.