Liudvikas Jakimavičius. Ar gali Vėsaitė sukelti krizę?

Tiesos.lt siūlo   2013 m. gegužės 24 d. 8:52

0     

    

Liudvikas Jakimavičius. Ar gali Vėsaitė sukelti krizę?

ekspertai.eu

Į šį klausimą pirmuosius atsakymus gausime pirmadienį po rytinio Algirdo Butkevičiaus apsilankymo Prezidentūroje ir intymaus pokalbio su prezidente. Jau girdėjome Dalios Grybauskaitės ūmią ir kategorišką nuomonę, kad Ūkio ministrė po tiekos klaidų turėtų būti pakeista. Birutei Vėsaitei pasiskraidžiojimą su verslininkais į Kazachstaną ir nusišnekėjimus prezidentė gal galėtų ir atleisti, vardan šventos ramybės praleisti nematom, tačiau yra aplinkybės, dėl kurių ji tikrai reikalaus, kad Birutės ūkio ministrės poste neliktų.

Pirmoji aplinkybė yra ta, kad žiniasklaida per daug įsiūbavo šią temą, o prezidentė savo nuomonę aiškiai pasakė, o pagal savo charizmatišką charakterį bei amplua tikrai nesitrauks nė žingsnio atgal. Ji turės ir gana rimtą kitą motyvą – būsimą Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungai. Prezidentė aiškiai supranta, kaip mes atrodysim Europos akivaizdoje ir kokį vaizdinį apie mūsų šalį susikurs ES aukšti pareigūnai, pabendravę su tragikomiška personaže – Lietuvos ūkio ministre, kalbančia apie marsiečius. To nenuslėpsi. Vardan gero Lietuvos įvaizdžio (bent jau suvaidinto) šią moteriškę reikėtų patraukti nuo politinės scenos į užkulisius.

Ir čia atsiranda labai rimta vidaus politikos intriga, gal ir kolizija. Pati B. Vėsaitė aiškiai yra pasakiusi, kad ji neketina trauktis. Pasitikėjimą ja prieš keletą dienų yra pareiškęs ir premjeras. Be abejo, ir visa socdemų partija, kuri po komplikuoto Vyriausybės formavimo tylomis akmenį užantyje nešioja. Visiškai aišku, kaip interpeliacijos atveju balsuos Darbo (leiboristų) partija, kurią prezidentė labiausiai pažemino ir norėjo visiškai ištrinti iš mūsų politinio peizažo. Mazuronio vyrai ir moterys balsuos taip, kaip A. Butkevičius pasakys. Taigi susiklosto tokia kompozicija, kad ne prezidentės galioj su TS-LKD ir Liberalų sąjūdžiu ministrę nuversti, jei Seimo dauguma pasiryžtų ją išsaugoti ir prezidentei parodyti jos vietą bei saldžiai „atsirokuoti“ už patirtus pažeminimus. Konservatoriams toks scenarijus irgi būtų labai naudingas. Jie iki sesijos pabaigos galėtų aušinti burnas iš visų žiniasklaidos tribūnų, kokie jie yra moralūs ir principingi, taip kraudamiesi sau politinį kapitalą ateičiai. Beje, toks konfliktas būtų naudingas absoliučiai visiems: ir Prezidentei, nes ji būtų parodžiusi savo principingumą, ir Premjerui, kuris nesišvaisto saviškiais „lydekai paliepus, man panorėjus“ ir gautų indulgenciją dar kelis mėnesius nieko nedaryti, o tik malti liežuviais viešuosiuose ginčuose su oponentais dėl Birutės Vėsaitės. Naudingas ir pačiai Birutei Vėsaitei, nes politiko svajonė ir yra patekti į dėmesio epicentrą, nesvarbu, kokiu rakursu tave rodys.

Ši konflikto inscenizacija, deja, gali būti labiausiai nenaudinga Lietuvai. Greičiausiai tai būtų tik viešųjų ryšių dūmų uždanga, kurią su didžiausiu polėkiu leidžia mūsų žiniasklaida, pigiais triukais prikaustanti visuomenės dėmesį prie politinių simuliakrų, kai tuo pat metu tyliai po kilimu vyksta lemtingi sandoriai.

Panašų siužetą ir precedentą mes jau matėme praeitos Seimo kadencijos laikais, kai prezidentė be jokio paaiškinimo pareikalavo iš A. Kubiliaus patraukti į šalį V. Ušacką, po to premjero gerą bičiulį D. Kreivį. Seime A.Kubilius tuomet irgi turėjo pakankamą daugumą, galėjo prezidentės neartikuliuotiems įnoriams nepaklusti, bet pasirodė esąs iešmučio stuburu ir tapo marionete. Po šių nuolaidų prezidentė ėmėsi jėgos, kiek norėjo, o Vyriausybė ir Seimas tapo VSD ir prezidentūros tandemo įgeidžių vykdytojais.

Nuo A. Butkevičiaus priklausys, ar jis pakartos šį gėdingą A. Kubiliaus „to prakeikto nuolankumo“ (dėdžių ir dėdienių) dramos siužetą, ar hamletiškai stos prieš negandų marias. Tai likiminis jo klausimas, kaip ir Birutės Vėsaitės, turinčios šansą tapti lietuviškąja Jeanne d‘Arck (Joana Arkiete), jei laikysis, kitaip nei R. Palaitis, ne dvi savaites, o iki galo.

Pirmadienis ne už kalnų. Svarbu iki jo išgyventi, o ir iki antradienio, kai jos elgesį ims svarstyti VTEK.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas kuria medijų korporaciją

Nuo bačkos. Vilniaus meras R. Šimašius: aš turiu pareigą dėl vilniečių būti principingu už mūsų miestą ir jo gyventojus

Dr. Dalija Snieškienė. Kur aš tai mačiau???

Prof. Jonas Grigas. Pavojingiausia kada nors išrasta technologija

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

Pokalbis su prof. Alvydu Jokubaičiu

Nuo bačkos. Dainius Žalimas: nacionalinio konstitucinio identiteto elementu negali būti atsisakymas pripažinti šeima tos pačios lyties asmenų sąjungą

Romualdas Ozolas. Tikslas ir uždavinys: atkurti valstybę

Vytautas Radžvilas. Ir vis dėlto tikrovė stipresnė už ideologiją

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Gėjų manifestas

Raimondas Navickas. Pažvelkime į VU lyčiai jautrios kalbos gaires kitu kampu

Justas Sakavičius. Valdžios tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas neskiepytam žmogui

Asta Višinskaitė - Katutė. Partnerystės įstatymo stūmimo kampanija

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen: Danija laimingiausių šalių trejetuke, nes ten įteisinta vienalyčių porų partnerystė

Anglijoje per penkerius metus planuojama uždaryti daugiau nei 360 bažnyčių

Ir vėl valdantiesiems „parūpo“ miškai

Vengrų europarlamentaras: Europos sąjungoje paskelbtas Šaltasis karas

Nuo bačkos. Seimo narys Matas Maldeikis: Lenkija eina neteisingu keliu

Pareiškimas dėl Mokslo ir studijų ideologizavimo aukštosiose mokyklose

Rasa Čepaitienė. „Universitetuose įsitvirtina ideologinė cenzūra ir kitaminčių persekiojimai“

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Skvernelio partija – nei kairė, nei tautinė

Vaistininkai griebiasi už galvos – neturintys galimybių paso išvis nebegalės nusipirkti vaistų

Asta Katutė. Vilniaus universitetas: ideologiniai sprendimai mainais į Europos Sąjungos lėšas?

Ramūnas Aušrotas. Kai norima prismaugti iki galo

Eglė Gatelytė. Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę

Česlovas Iškauskas. Briuselis auklėja Lietuvą

STI: Parengtas skundas į Konstitucinį Teismą dėl galimybių paso

Studentai nebetyli – vienijasi prieš diskriminaciją universitetuose

Tyrimas: JAV gyventojai vis palankiau vertina marksizmo idėjas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.