Liudvikas Jakimavičius. Ar gali Vėsaitė sukelti krizę?

Tiesos.lt siūlo   2013 m. gegužės 24 d. 8:52

0     

    

Liudvikas Jakimavičius. Ar gali Vėsaitė sukelti krizę?

ekspertai.eu

Į šį klausimą pirmuosius atsakymus gausime pirmadienį po rytinio Algirdo Butkevičiaus apsilankymo Prezidentūroje ir intymaus pokalbio su prezidente. Jau girdėjome Dalios Grybauskaitės ūmią ir kategorišką nuomonę, kad Ūkio ministrė po tiekos klaidų turėtų būti pakeista. Birutei Vėsaitei pasiskraidžiojimą su verslininkais į Kazachstaną ir nusišnekėjimus prezidentė gal galėtų ir atleisti, vardan šventos ramybės praleisti nematom, tačiau yra aplinkybės, dėl kurių ji tikrai reikalaus, kad Birutės ūkio ministrės poste neliktų.

Pirmoji aplinkybė yra ta, kad žiniasklaida per daug įsiūbavo šią temą, o prezidentė savo nuomonę aiškiai pasakė, o pagal savo charizmatišką charakterį bei amplua tikrai nesitrauks nė žingsnio atgal. Ji turės ir gana rimtą kitą motyvą – būsimą Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungai. Prezidentė aiškiai supranta, kaip mes atrodysim Europos akivaizdoje ir kokį vaizdinį apie mūsų šalį susikurs ES aukšti pareigūnai, pabendravę su tragikomiška personaže – Lietuvos ūkio ministre, kalbančia apie marsiečius. To nenuslėpsi. Vardan gero Lietuvos įvaizdžio (bent jau suvaidinto) šią moteriškę reikėtų patraukti nuo politinės scenos į užkulisius.

Ir čia atsiranda labai rimta vidaus politikos intriga, gal ir kolizija. Pati B. Vėsaitė aiškiai yra pasakiusi, kad ji neketina trauktis. Pasitikėjimą ja prieš keletą dienų yra pareiškęs ir premjeras. Be abejo, ir visa socdemų partija, kuri po komplikuoto Vyriausybės formavimo tylomis akmenį užantyje nešioja. Visiškai aišku, kaip interpeliacijos atveju balsuos Darbo (leiboristų) partija, kurią prezidentė labiausiai pažemino ir norėjo visiškai ištrinti iš mūsų politinio peizažo. Mazuronio vyrai ir moterys balsuos taip, kaip A. Butkevičius pasakys. Taigi susiklosto tokia kompozicija, kad ne prezidentės galioj su TS-LKD ir Liberalų sąjūdžiu ministrę nuversti, jei Seimo dauguma pasiryžtų ją išsaugoti ir prezidentei parodyti jos vietą bei saldžiai „atsirokuoti“ už patirtus pažeminimus. Konservatoriams toks scenarijus irgi būtų labai naudingas. Jie iki sesijos pabaigos galėtų aušinti burnas iš visų žiniasklaidos tribūnų, kokie jie yra moralūs ir principingi, taip kraudamiesi sau politinį kapitalą ateičiai. Beje, toks konfliktas būtų naudingas absoliučiai visiems: ir Prezidentei, nes ji būtų parodžiusi savo principingumą, ir Premjerui, kuris nesišvaisto saviškiais „lydekai paliepus, man panorėjus“ ir gautų indulgenciją dar kelis mėnesius nieko nedaryti, o tik malti liežuviais viešuosiuose ginčuose su oponentais dėl Birutės Vėsaitės. Naudingas ir pačiai Birutei Vėsaitei, nes politiko svajonė ir yra patekti į dėmesio epicentrą, nesvarbu, kokiu rakursu tave rodys.

Ši konflikto inscenizacija, deja, gali būti labiausiai nenaudinga Lietuvai. Greičiausiai tai būtų tik viešųjų ryšių dūmų uždanga, kurią su didžiausiu polėkiu leidžia mūsų žiniasklaida, pigiais triukais prikaustanti visuomenės dėmesį prie politinių simuliakrų, kai tuo pat metu tyliai po kilimu vyksta lemtingi sandoriai.

Panašų siužetą ir precedentą mes jau matėme praeitos Seimo kadencijos laikais, kai prezidentė be jokio paaiškinimo pareikalavo iš A. Kubiliaus patraukti į šalį V. Ušacką, po to premjero gerą bičiulį D. Kreivį. Seime A.Kubilius tuomet irgi turėjo pakankamą daugumą, galėjo prezidentės neartikuliuotiems įnoriams nepaklusti, bet pasirodė esąs iešmučio stuburu ir tapo marionete. Po šių nuolaidų prezidentė ėmėsi jėgos, kiek norėjo, o Vyriausybė ir Seimas tapo VSD ir prezidentūros tandemo įgeidžių vykdytojais.

Nuo A. Butkevičiaus priklausys, ar jis pakartos šį gėdingą A. Kubiliaus „to prakeikto nuolankumo“ (dėdžių ir dėdienių) dramos siužetą, ar hamletiškai stos prieš negandų marias. Tai likiminis jo klausimas, kaip ir Birutės Vėsaitės, turinčios šansą tapti lietuviškąja Jeanne d‘Arck (Joana Arkiete), jei laikysis, kitaip nei R. Palaitis, ne dvi savaites, o iki galo.

Pirmadienis ne už kalnų. Svarbu iki jo išgyventi, o ir iki antradienio, kai jos elgesį ims svarstyti VTEK.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Ar šie žmonės negeba sugalvoti jokio naujo argumento?

Dominykas Vanhara. Labai geras pavyzdys, kaip žiniasklaida atlieka ne informavimo, bet nuomonės formavimo funkciją

Vladimiras Laučius. Kaip „idealistai“ atitrūko nuo idėjų, o „realistai“ – nuo realybės

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimtoji (rugpjūčio 2 diena)

Atsinaujinantys šaltiniai, o ne karas Ukrainoje yra pagrindinė Europos energetinės krizės priežastis

Vytautas Radžvilas: Gyvename naujoje geopolitinėje realybėje, todėl Tarpjūrio aljansas – neišvengiama būtinybė

Su Kremliumi siejamas nacių medžiotojas Zuroffas užsipuolė Lietuvą ir kitas šalis dėl „istorijos klastojimo“

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Kastytis Braziulis. Senajai Europai, o ir mums reikia atgailauti, patiems pasitraukti arba išsivalyti nuo kolaborantų taip, kaip daro Ukraina

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt penktoji (liepos 28 diena)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.