Liudvikas Jakimavičius. Ar gali Vėsaitė sukelti krizę?

Tiesos.lt siūlo   2013 m. gegužės 24 d. 8:52

0     

    

Liudvikas Jakimavičius. Ar gali Vėsaitė sukelti krizę?

ekspertai.eu

Į šį klausimą pirmuosius atsakymus gausime pirmadienį po rytinio Algirdo Butkevičiaus apsilankymo Prezidentūroje ir intymaus pokalbio su prezidente. Jau girdėjome Dalios Grybauskaitės ūmią ir kategorišką nuomonę, kad Ūkio ministrė po tiekos klaidų turėtų būti pakeista. Birutei Vėsaitei pasiskraidžiojimą su verslininkais į Kazachstaną ir nusišnekėjimus prezidentė gal galėtų ir atleisti, vardan šventos ramybės praleisti nematom, tačiau yra aplinkybės, dėl kurių ji tikrai reikalaus, kad Birutės ūkio ministrės poste neliktų.

Pirmoji aplinkybė yra ta, kad žiniasklaida per daug įsiūbavo šią temą, o prezidentė savo nuomonę aiškiai pasakė, o pagal savo charizmatišką charakterį bei amplua tikrai nesitrauks nė žingsnio atgal. Ji turės ir gana rimtą kitą motyvą – būsimą Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungai. Prezidentė aiškiai supranta, kaip mes atrodysim Europos akivaizdoje ir kokį vaizdinį apie mūsų šalį susikurs ES aukšti pareigūnai, pabendravę su tragikomiška personaže – Lietuvos ūkio ministre, kalbančia apie marsiečius. To nenuslėpsi. Vardan gero Lietuvos įvaizdžio (bent jau suvaidinto) šią moteriškę reikėtų patraukti nuo politinės scenos į užkulisius.

Ir čia atsiranda labai rimta vidaus politikos intriga, gal ir kolizija. Pati B. Vėsaitė aiškiai yra pasakiusi, kad ji neketina trauktis. Pasitikėjimą ja prieš keletą dienų yra pareiškęs ir premjeras. Be abejo, ir visa socdemų partija, kuri po komplikuoto Vyriausybės formavimo tylomis akmenį užantyje nešioja. Visiškai aišku, kaip interpeliacijos atveju balsuos Darbo (leiboristų) partija, kurią prezidentė labiausiai pažemino ir norėjo visiškai ištrinti iš mūsų politinio peizažo. Mazuronio vyrai ir moterys balsuos taip, kaip A. Butkevičius pasakys. Taigi susiklosto tokia kompozicija, kad ne prezidentės galioj su TS-LKD ir Liberalų sąjūdžiu ministrę nuversti, jei Seimo dauguma pasiryžtų ją išsaugoti ir prezidentei parodyti jos vietą bei saldžiai „atsirokuoti“ už patirtus pažeminimus. Konservatoriams toks scenarijus irgi būtų labai naudingas. Jie iki sesijos pabaigos galėtų aušinti burnas iš visų žiniasklaidos tribūnų, kokie jie yra moralūs ir principingi, taip kraudamiesi sau politinį kapitalą ateičiai. Beje, toks konfliktas būtų naudingas absoliučiai visiems: ir Prezidentei, nes ji būtų parodžiusi savo principingumą, ir Premjerui, kuris nesišvaisto saviškiais „lydekai paliepus, man panorėjus“ ir gautų indulgenciją dar kelis mėnesius nieko nedaryti, o tik malti liežuviais viešuosiuose ginčuose su oponentais dėl Birutės Vėsaitės. Naudingas ir pačiai Birutei Vėsaitei, nes politiko svajonė ir yra patekti į dėmesio epicentrą, nesvarbu, kokiu rakursu tave rodys.

Ši konflikto inscenizacija, deja, gali būti labiausiai nenaudinga Lietuvai. Greičiausiai tai būtų tik viešųjų ryšių dūmų uždanga, kurią su didžiausiu polėkiu leidžia mūsų žiniasklaida, pigiais triukais prikaustanti visuomenės dėmesį prie politinių simuliakrų, kai tuo pat metu tyliai po kilimu vyksta lemtingi sandoriai.

Panašų siužetą ir precedentą mes jau matėme praeitos Seimo kadencijos laikais, kai prezidentė be jokio paaiškinimo pareikalavo iš A. Kubiliaus patraukti į šalį V. Ušacką, po to premjero gerą bičiulį D. Kreivį. Seime A.Kubilius tuomet irgi turėjo pakankamą daugumą, galėjo prezidentės neartikuliuotiems įnoriams nepaklusti, bet pasirodė esąs iešmučio stuburu ir tapo marionete. Po šių nuolaidų prezidentė ėmėsi jėgos, kiek norėjo, o Vyriausybė ir Seimas tapo VSD ir prezidentūros tandemo įgeidžių vykdytojais.

Nuo A. Butkevičiaus priklausys, ar jis pakartos šį gėdingą A. Kubiliaus „to prakeikto nuolankumo“ (dėdžių ir dėdienių) dramos siužetą, ar hamletiškai stos prieš negandų marias. Tai likiminis jo klausimas, kaip ir Birutės Vėsaitės, turinčios šansą tapti lietuviškąja Jeanne d‘Arck (Joana Arkiete), jei laikysis, kitaip nei R. Palaitis, ne dvi savaites, o iki galo.

Pirmadienis ne už kalnų. Svarbu iki jo išgyventi, o ir iki antradienio, kai jos elgesį ims svarstyti VTEK.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.