Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Liudvika Pociūnienė. Paminklai neturėtų meluoti

Tiesos.lt siūlo   2017 m. gruodžio 19 d. 15:31

22     

    

Liudvika Pociūnienė. Paminklai neturėtų meluoti

„Trečią dešimtmetį jau skaičiuojančios nepriklausomos ir demokratinės Lietuvos piliečiui gali kilti teisėtas klausimas: kodėl viešumoje vis sukyla toks šaršalas tai dėl sovietmečio paminklų šalinimo, tai dėl naujų statymo?“ – portale DELFI.lt klausia Liudvika Pociūnienė.

Jos atsakymas, iš pirmo žvilgsnio atrodytų, paprastas: „Pirmiausia, todėl, kad paminklai neturėtų meluoti…“

Visą straipsnį rasite DELFI.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

sda       2018-11-28 4:01
dongdong8       2018-08-29 9:28
chenlixiang       2018-07-17 9:35
cccc       2018-07-5 11:32
dongdong8       2018-07-4 8:40
shenyuhang       2018-05-2 5:22
wanglili       2018-03-15 5:22
dongdong8       2018-02-6 8:50
aaaa       2018-02-5 8:18
Turime        2017-12-22 14:54

problemą, kurią bandome spręsti. Nuo ko pradėti? Nuo pavadinimo: paminklas Laisvei. Ne kardui. Nes kardas žudymo simbolis. Žudė kariai, plėšikai, raiti kryžiuočiai. Profesionaliai aukas kapojo budeliai. Nuo visų tų kardų kraujo upės tekėjo.
Kaunas turi paminklą Laisvai Lietuvai. Vilnius neturi. Žydams reikėjo aukso, o ne Laisvės. Lenkams reikėjo tik kryžių ir šventų paveikslų. Kryžkalnio Laisvės (būtent Laisvės) paminklą susprogdino. Žinantys, kas tai padarė žino ir priežastį ir tuos, kas buvo ir tebėra Laisvės priešai.
Tuo tarpu tikri Savanoriai kovojo už Laisvę savo mylimos Tėvynės. Kova už meilę ir gerumą prasideda nuo lopšio.

Pikc       2017-12-21 22:24

Beje, “Pikcui” - dėl “bet kokio Vyčio”: žr. Pociūnienės siūlymą ant Žaliojo tilto patupdyti keturis “vyčius”. wink

Pikc       2017-12-21 17:52

Beje, įdomus ir visas tekstas, atidžiau pažiūrėjus. Papunkčiui:
1. “Pas mus dar daug “sovietmečio dvasios”” - taip, tas tiesa, bet štai jos pasireiškimą per agresyvų priešinimąsi bet kam, kas yra gali būti siejama su tautiniu patriotizmu, autorė nutyli.
2. “Dėl Lukiškių aikštės nesąmonių vienodai kaltos abi pusės” - argi? Kuri pusė spjovė į Seimo sprendimą ir žmonių apklausos rezultatus ir pradėjo nesąmones su Š... miano centru?
3. “A. Sakalausko variantas - niekam tikęs.” (o ji KITUS matė?) - bet “progresyvistai” sukilo ne prieš Sakalausko darbą, o prieš BET KOKĮ Vyčio monumentą - ir ne dėl meninės vertės, o ideologiniais sumetimais.
4. “Ministrė nekalta dėl komisijos sudėties, nes gi sunku sudaryti” - visiškai nevykęs pateisinimas. Jei nesugeba - tegul nedaro. Ir tokią komisiją ji sudarė irgi ne aplinkybių verčiama, bet vadovaudamasi savo ideologinėmis nuostatomis. Be to, NEREIKĖJO jokios papildomos komisijos - ir juo labiau ne iš “vieno lizdo”.
5. “Viskas ten gerai su ta komisija, jie - profesionalai, moka atskirti gerus darbus (bet, va, Vytį kažkodėl “praleido” bjaurybės)” - aha, ir to “profesionalumo” įrodymas - atrinkta “teletabių kalvelė”, “dušo grindys” ir pan. “šedevrai”.
6. “Jie irgi patriotai” - gal - bet KIENO? Kad ne Lietuvos - tai faktas, nes Lietuvos patriotai valstybės simbolių nesibaido.
7. Labašausko “teletabių kalvelė” - nelabai ūkiškas variantas” - ir viskas? O kad tai - parodija ir net pasityčiojimas (“bus galima šuniukus vedžioti”)?
8. “Reikėjo konkurso Vyčiui atrinkti” - taip, bet tuo ne Š.. miano centro šutvė turėjo užsiimti - jie tam ideologiškai neįgalūs. Čia kaip komjaunimo komitetui pavesti Smetonai paminklo variantus atrinkinėti.
9. “Siekimas įstatymu užtikrinti Vyčio pastatymą - nesąmonė” - bet ir aplinkybės nesąmoningos. Be abejo, logiškiau būtų versti lauk tą “saviveiklininkę” Jonsonienę, ir visos tos kosmopolitinės šutvės per šūvio nuotolį neprileisti prie projektų, kuriuose jiems nėra ką veikti (žr. 8 punktą).
Na, o apie PAGRINDINĘ mintį jau parašiau. smile

Pikc       2017-12-21 17:48

->“Pikcui” - ne, tai TAMSTOS interpretacija, kad mano pastebėjimas yra “padiktuota[s] karšto noro gauti/turėti bet kokį vytį” (beje, aš kažkaip galvojau, kad Vytis rašomas didžiąja raide - sakote, klydau? wink). Na, o jau po to iš SAVO tikrovės neatitinkančių interpretacijų vyniojate ekstrapoliacijas “į lankas” apie “bet kokią Lietuvą”.

“Tiems[,] kas “paž[į]sta visas raides ir geba skaityti[,] nesunku suvokti”, kad priešiškumas šutvei, siekiančiai, kad nebūtų JOKIO Vyčio, NĖ VELNIO nereiškia siekimo, kad būtų BET KOKS Vytis.
Beje, kalbant apie išankstiniu nusistatymu grįstas interpretacijas - o kaip dėl “valio, supeikė Sakalausko skulptūrą - reiškia, ir visa kita tekste yra puiku”? wink

Grįžtant prie tamstos teiginio (tik gramatiškai sutvarkyto - rašyti irgi reikia mokėti wink) - skaityti (ir svarbiausia - tekstą suprasti) mokantiems neturėtų būtų sunku pamatyti, kur susiveda autorės minčių takeliai. Na, o kitiems - užuomina: prasideda nuo “O gal laikas gręžtis į demokratiškesnį istorinės atminties įamžinimą” ir sustiprinta “nesinorėtų, kad į jį mechaniškai persikeltų ir totalitaristinė estetika” wink.
P.S. Palyginkite “totalitaristinę estetiką” su “militaristiniu siaubu”. wink

->“Pikčiui” - labai taiklus sarkazmas. smile

Skirmantė       2017-12-21 14:56

Paminklas Vytautui Didžiajam įbaudžiavinusiam LDK gyventojus tuomet, kai Europa jau ėmė jos atsisakyti…. Tai juk irgi istorinė tiesa…

Pociūnienės mintys teisingos, bet ne toliaregiškos. Atsimenu, kartą ji siūlė keisti seimo rinkimų sistemą, o pagal tą jos siūlytą keitimą seniai būtume autoritarinė valstybė, remiantis tų sistemų analitiko mintimis.

Pikčiui 2017-12-20 23:46       2017-12-21 0:35

Kam taip stačiai? Autorė (tiesiai) nesako: “a nafig to Vyčio apskritai reikia?”
Ji tik nori, kad Vytis primintų “berniuką su kaliošu, kuriame telpa visas „Aušros pažadas“ (Romain Gary), arba daktaro ir mergaitės figūros, primenančios, kad gete gyveno žmonės, kurie mylėjo ir rūpinosi vieni kitais.”
Už įžvalgą ačiū: šitas geros kilmės ir subtilaus meninio skonio autorės visai neblogo rašinio baigiamasis apibendrinimas tikrai įdomus ir susimąstymui nuteikiantis.

Pikcui       2017-12-20 23:11

Tai tik tamstos interpretacija.
Ji yra padiktuota karšto noro gauti/turėti bet kokį vytį.
Pabandykime taip mąstyti totaliai- bet koks Vytis, bet kokia tauta, bet kokia Lietuva, bet kokia ateitis…
Na ir?
Straipsnio Autorės pozicija aiški- bunkeriui ne, Vyčio parodijai ne.
Perfrazuojant vieną posakî- noras yra tas patiekalas kurį derėtų valgyti kiek pravėsusį.
Tiems kas pažysta visas raides ir geba skaityti nesunku suvokti Autorės požiūrį- šiandien deramo projekto tai aikštei nėra, idėja išplaukusi ir nesuformuluota. Reikia tiesiog padaryti pauzę ir susivokti.
Niekur tekste nėra parašyta jog Autorė prieš Vytį toje aikštėje.
Parašyta jog ji prieš banalų kičą.
Be abejo, yra ir daugiau galimų variantų prasmingai ir estetiškai įpaminklinti tą aikštės. Visuomenė neturi idėjų, intelektualai ir menininkai taip pat.
Kol kas.
Ir tik gerai išdiskutavus, išanalizavus daug galimų variantų bus lengviau suvokti ko reikia, kas tinka.
Koks galėtų būti Vytis, kokiu laipsniu, kokiu lygmeniu kompozicinėje naratyvo erdvėje Vytis galėtų būti integruotas visumoje? Dominuoti? Papildyti?
Tapytoja Audronė Petrašiūnaitė sako-
“-Nėra blogų, nėra “negražių” spalvų. Būna tik ne vietoje padėtų.”
Šiuo atveju situacija labai panaši.
Reikia subręsti.
Ieškoti, rasti ir teisingai, teisingoje vietoje padėti teisingus dalykus.
Toks požiūris turi labai konkretų pavadinimą-
Išmintis.

Pikc       2017-12-20 22:46

Šiaip jau, garbstinantiems Pociūnienės straipsnį, siūlyčiau gerai įsiskaityti į paskutinį jo trečdalį - gi jame ir yra pagrindinė mintis. Kitaip tariant, visas straipsnis - ėjimas “ratais-kvadratais” link minties “a nafig to Vyčio apskritai reikia?”. wink

Juozapas'--Pikcui       2017-12-20 22:24

Dabar tikriausiau daug aiškiau tapo suvokti, koks žalingas buvo delsimas įvardyti Sakalausko niekalą deramu vardu.
Jeigu nuo to kičinio balvono būtų atsiribota laiku ir aiškiai, dabar liberastynas nwgalėtų taip lengvai manipuliuoti.
Reikėjo nuo pirmos minutės sakyti tiesą:
Mes esame nepalenkiamai už Vytį, bet tikrai prieš Vyčio parodiją.
Deja, buvo pasirinktas flirtas su agento “Karaliaus” chebra.
Tačiau kaip žinia, lazda turi du galus.
Liberastynas tiesiog naudojasi proga kuri buvo padovanota.

Pikc       2017-12-20 21:05

Kad nebūtų per daug gerai, delfiai šalia įdėjo rėksmingą antraštę “Mokslininkai ir kultūrininkai sukilo prieš Seimo brukamą Vytį Lukiškių aikštėje”. tiesiog fontanu muša objektyvumas. :D

Paulius       2017-12-19 22:25

štai ką reiškia išugdytas meninis skonis…
Vieno geriausių skulptorių ir subtilios, jautrios menininkės, kuriai dėl neteisingos kilmės buvo leista iliustruoti tik vaikiškas knygas, dukra turi ką pasakyti: pirmiausia turime nemeluot patys sau, ko gera, tada ne tik menas nemeluotų, bet ir gyvenimas…

Jules       2017-12-19 20:14

Lietuvos pseudo elitas, neosovietikai, netiki jokia Lietuvos ateitimi ir jos galimybe išlaikyti valstybingumą, tapatybę, Lietuvių kalbą, todėl ir tyčiojasi eksiukai su anūkais nuo ryto iki vakaro, ir varo vėžį mums. Lietuvių kalba mums turėtų būti šventove kaip prancūzams prancūzų kalba, o Vytis mūsų visų ženklas, mūsų visų simbolis, nesvarbu, mes Brežnevo epochos trejetukininkai(diletantai) ar Kapsuko univerkės aukso medalininkai ir stukačiai, troškę Dubnoje bombačką Maskolijai sukurti.

Juozapas       2017-12-19 17:41

Nuoširdžiai dėkoju Redakcijai už tai, kad patalpino šį puikų straipsnį.
Tai tikrai vienas geriausių tekstų Lukiškių aikštės reikalo tema.
Straipsnis labai gerai papildo Vilniaus Forumo Pareiškimą.
Esu dėkingas Autorei už pagaliau nevyniojant į vatą išsakytą požiūrį ne tik į liberastijos bunkerinį vamzdininkų marazmą, bet ir apie jo apgailėtiną antipodą-kičinį Sakalausko “vyčio” parodijos lipdinį.
Džiaugiuosi bei turiu vilties, jog tokių blaivaus turinio pasisakymų atsiras ir daugiau.
Jeigu šimtmečiui nesuspėta nieko sukurti, ką padarysi, kad taip yra.
Tiesiog dabar reikia atvėsti ir tvarkyti reikalą išmintingai. Oriai.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.