Demokratija ir valdymas

Liudvika Pociūnienė. Kokia Lietuva būtų saugesnė?

Tiesos.lt siūlo   2017 m. liepos 25 d. 18:10

9     

    

Liudvika Pociūnienė. Kokia Lietuva būtų saugesnė?

naujienos.lt

Turtinga? Išsilavinusi? Profesionaliai ir techniškai pasiruošusi atremti grėsmes? Taip. Turtinga, nes kiekvienas pilietis joje socialiai saugus, o teisingas ir teisėtas uždarbis gerbiamas. Išsilavinusi ne todėl, kad kas trečias turi aukštojo mokslo diplomą, o kad kiekviename lygmenyje teikiamos adekvačios žinios ir įgūdžiai.

Beje, nereikia taip jau skųstis neišsilavinimu – Lietuvos mokslininkų atradimai pelno tarptautinį pripažinimą nebe pirmus metus, o kilęs kibernetinis pavojus parodė, kad turime pakankamai aukšto lygio profesionalų, pasiruošusių susitelkti ir tinkamai veikti.

Vis dėlto turtinga, išsilavinusia ir pasiruošusia gintis gali tapti tik motyvuota bendruomenė, tad kyla klausimas, ar tikrai vienintelė motyvacija lietuviams susitelkti – tai priešas prie vartų?

Deja, kadencija po kadencijos ilgalaikė perspektyva aukojama dėl „gaisrų gesinimo“. Kartais gaila žiūrėti, kaip politikos naujokai bando įveikti maratoną sprinterio tempu, tenorėdami sublizgėti reitinguose (šviežiausias pavyzdys – chaotiška kova su alkoholiu). O mūsų visuomenės ekonominę ir socialinę būklę vertinantys specialistai nuolat mini tas pačias bėdas: socialinę atskirtį, šešėlį ir korupciją.

Korupciją išgyvendinti užtruko dešimtmečius net laimingose Skandinavijos šalyse, kur tas darbas iš tiesų buvo nuosekliai daromas, suvokiant, kad tik taip galima nugalėti ir skurdą. Tai buvo ilgalaikė nacionalinė programa, kuri, nors politikai keitėsi, turėjo didžiulį visuomenės palaikymą, o tą palaikymą lėmė… ne, visai ne liberali rinka ar koks ekonomikos stebuklas. Ir ne Šarikovo logika „atimti ir padalyti“, kaip iki šiol mano kai kurie mūsų politikos veikėjai. Skandinavų sėkmės raktas pirmiausia yra kultūrinės prigimties. Kai investuojama ne į tvoras, o į gerus santykius. Į raštingumą ir supratimą, kas iš tiesų vertinga. Demokratija veikia patikimai tik tada, kai remiasi pilietinėmis dorybėmis, kai pragmatiškas valstybės statinys turi visą bendruomenę siejantį vertybinį pamatą.

Kalbos apie pilietines dorybes statistinio lietuvio ausiai skamba tuštokai, kai vos ne kiekviename žingsnyje susiduria su įžūlaus neteisėto praturtėjimo pavyzdžiais, kai įtarumo ir nepasitikėjimo atmosfera tvyro dažnoje darbovietėje, o viešosios paslaugos primena pasityčiojimą. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad padėtis visose šiose sferose pamažu taisosi, bet dalis visuomenės šiandien yra beviltiškai demotyvuota, oraus uždarbio ar socialinio saugumo nesieja su sava valstybe ir renkasi emigraciją. Kažkodėl estai šiandien daug geriau jaučiasi savo šalyje. Ar jų uždarbis gerokai didesnis už mūsų? Ne. Bet jų pasitikėjimas savo valstybe remiasi aiškiai matoma nacionaline ir asmenine perspektyva, dėl kurios verta pasiraitoti rankoves.

Mes šiandien mokame už laiku neįvykdytą desovietizaciją. Už tai, kad sovietinės nomenklatūros bakterijų židinius užraugėme kone visose valstybės institucijose, kad nepasirūpinome kultūriniu atsparumu, švietimo reforma, žiniasklaidos nepriklausomybe, kad rinkos savieigai palikome visuomenės informavimo kokybę ir pasyviai stebėjome, kaip žlunga mitas, jog rinkos konkurencija tą kokybę skatina. Perkaitusios rinkos konkurencija skatina tik „feikus“ ir „aukštuomenės“ kronikas. Mitas žlugo. Ir ką?

Straipsnio tęsinį skaitykite portale naujienos.lt.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2017-07-26 21:51

Kas organizavo Liudvikos vyro, Lietuvos kontržvalgybos vado nužudymą ? Kas po to organizavo jo šmeižimą ? Kas netyrė šios bylos ir visaip trukdė tyrimui? Kas iki šiol leidžia jos netirti, nors privalo ? Kas šiuos visus žmones apsaugo nuo bausmės ir toliau laiko valstybės tarnyboje ? Ar mūsų tiriamoji žurnalistika pajėgi ištarti šio žmogaus pavardę ?

Marginalas       2017-07-26 14:25

“Demokratija veikia patikimai tik tada, kai remiasi pilietinėmis dorybėmis, kai pragmatiškas valstybės statinys turi visą bendruomenę siejantį vertybinį pamatą” -
- sapne gal ir taip.
O šiaip oligarchų demokratija geriausiai veikia elektroniniame konclageryje.

stalinas ir suslovas patenkinti       2017-07-26 11:12

putinas irgi
——
rusiškos vertybės: vagystės, korupcijas, panieka artimui, neapykanta, nepasitikėjimas, pyktis, ištvirkavimas, alkoholizmas ir t.t. giliai įdiegtos Lietuvoje.
(kam tas nepatinka - išsiunčiami emigracijon arba sunaikinami)
——-
tak deržatj tovarišči !!

tik tiek       2017-07-26 10:42

Nieko naujo po Lietuvos saule.

s.m.       2017-07-26 10:25

nebanalu, Gerb. Liudvika, nebanalu.
O va pabaigoje esantys žodžiai
<Mes šiandien mokame už laiku neįvykdytą desovietizaciją. Už tai, kad sovietinės nomenklatūros bakterijų židinius užraugėme kone visose valstybės institucijose,>
yra tiesiog ALFA IR OMEGA. Bolševikams aka “kapitalistams” giliai nusišvilpt ant kultūrų ir švietimų, iš kurių pavogti mažiausios galimybės.

Joachimas       2017-07-26 9:45

banalu gerb. Liudvika, deja, labai jau banalu…. iš Jūsų norėtųsi labiau originalesnio, šviežesnio, recionalesnio požiūrio, profesionalesnio reikalų supratimo ir blaivesnio faktų vertinimo… . Jūsų kuriami istoriniai filmai, kažkada, gaivino Lietuvą.... deja, dabar ir jų lrt,lt nebeparodo… Paklauskite savęs: kodėl?

$+$       2017-07-26 9:36

“įtarumo ir nepasitikėjimo atmosfera tvyro dažnoje darbovietėje”

Būtų gerai, jei tik tarp bendradarbių. Nepasitikėjimas tvyro visur: tarp giminių, kaimynų, socialinių sluoksnių (runkelių ir “elito”). Tai iš dalies ir viešąsias paslaugas daro nekokybiškomis, kas, savo ruožtu, verčia nepasitikėti institucijomis, visomis be išimties (išskyrus gaisrininkus). Net bažnyčiai reikia reitingų.

O vertybės yra individualios, iš kurių galima lipdyti dorovinius pamatus. Pilietinės - būna tik pas Šarikovus. Nuo ko ir prasidėjo mūsų šalies švietimo reformos.

VaidasVDS       2017-07-25 21:55

Na nežinau, ar geras pateiktas pavyzdys.
Kuomet švedų “sukultūrinti” vaikai atvyksta pas danus vienais metais, tai kitais metais danai jau tokių vaikų priimti visiškai nenori. O kaip sukultūrinta Norvegija, tai net ir nieko sakyti nereikia.
Ar galima sukultūrinti korupciją?
Tikrai ne. Pakelkite dvasinio sąmoningumo lygį ir korupcija bus pūste nupūsta. Tik kad nėra kam to daryti. Per daug susitepusių ir per mažai švarių, ir nėra norinčių gilinti tą dvasinio sąmoningumo lygį (visi per daug skuba gyventi ir nieko nespėja bei nepadaro gerai)...

saugumo architektūra       2017-07-25 18:51

saugesnė Lietuva bus tik kai neliks devinaukščių pastatų


Rekomenduojame

Audrius Bačiulis. Naujienos iš Karabacho fronto

JT piktnaudžiavimas žmogaus teisėmis (I)

Vytautas Sinica. Švedija: multikultūralizmo grimasos

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai, kvailiai – valdžioje

Agnė Širinskienė. Kas būna, kai prišneki apie svainio partiją

Popiežius Pranciškus apie neoliberalizmą

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai ir kvailiai – valdžioje

Švedija keičia kursą – jungiasi prie rytų europiečių: policija prabilo apie „grėsmę sistemai“, griežtinti įstatymus reikalauja net buvęs ABBA narys

Eidamas 101-uosius metus mirė partizanas Jonas Svilainis-Liūtas

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.