Įžvalgos

Liudas Dapkus. Suomių rezultatai – tiesiog stulbinantys, bet mums su jais ne pakeliui

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugsėjo 1 d. 6:48

8     

    

Liudas Dapkus. Suomių rezultatai – tiesiog stulbinantys, bet mums su jais ne pakeliui

Veidaknygė

Saulėtą penktadienio rytą atgijusių mokyklų kiemai nušvis veidais ir žiedais. Mažiausieji nedrąsiai glaustysis prie mamos šono, didesni smalsiai dairysis į vasarą vėl ūgtelėjusius klasiokus, o virš nekantrių galvų jūros sklandys tie kasmet skambantys mokytojų žodžiai apie pirmąją raidę.

Rugsėjo pirmoji yra viena gražiausių švenčių. Žinių ir naujo starto diena. Ji taip pat – viena tų datų, kuomet ypač ryškiai galime pajusti tautos nykimo tempą. Nykumą, kuri apima, kai išvyksta dar vienas klasės draugas, palikęs tuščią suolą ir blėstančius prisiminimus.

Kaip kantrūs raštvedžiai tą dieną užfiksuojame minusą balanse – mokyklose šiais metais sumažėjo dar septyniais ar aštuoniais tūkstančiais moksleivių. Jei pakeltume ankstesnių apskaitų lapus, būtų dar liūdniau. Vaikų sumažėjo beveik perpus! Prieš 15 metų Lietuvos mokyklose mokėsi maždaug 600 tūkst. mokinių, šiemet jų bus apie 320 tūkst. Čia įskaitant tuos, kurie kartu su šeimomis emigruos dar nebaigę mokslo metų.

O ką darysime su likusiais? Ramiai, dabar bus viskas nuostabu, mokysime kitaip – sako naujų reformų autoriai. Ir tai atrodo tarsi antrasis tos pačios sudėties dėmuo. Lietuvos švietimo sistema pertvarkoma ir taisoma nuo pat XX amžiaus pabaigos, kai idėjų turintys politikai pradėjo eksperimentus su šalies ateitimi.

Kas tik nėra čia nagų prikišęs! To gaivališkų permainų metų amžini palydovai – mokytojų protestai ir ministrų poteriai apie pinigų trūkumą. Žinoma, ir svaiginamai smingantis moksleivių raštingumo lygis.

Taip, moksleiviai dingsta ne dėl kreivų švietimo reformų. Bet jos taip pat prisidėjo šalyje kuriant aplinką, kuri neskatina žmonių čia pasilikti. Buvusi švietimo ir mokslo ministrė, tiesiog pasėdėjo jai skirtą laiką patogiame krėsle rašydama sveikinimus su gramatikos klaidomis. Tai buvo pačios valstybės atsainaus požiūrio į šią gyvybiškai svarbią sritį simbolis ir įsikūnijimas.

Ką žada ją pakeitę žmonės? Likus savaitei iki mokslo metų pristatytos bendrojo ugdymo naujovės kelia įvairių minčių.

Gerai nuteikia pasiryžimas jau pradinukus mokyti programavimo. Pagaliau! Kompiuterių raštingumas jau dabar yra toks pat svarbus, kaip mokėjimas rašyti ir skaityti. Tai – esminis įgūdis, be kurio pačios ryškiausios kūrybinės galios gali likti neįgyvendintos ir nepastebėtos. Tiesa, tai daryti reikėjo jau seniai, bet vėliau – geriau, nei niekada.

Sprendimas 10 dienų ilginti mokslo metus reiškia du dalykus. Pripažįstama, kad moksleiviai jau nėra pajėgūs išmokti kurso per 9 mėnesius, todėl dabar jie galbūt spės kažką pasičiupti. Klystama aklai tikint mitu, kad daugiau yra geriau.

Daugiau pamokų, namų darbų ir pastangų kemšant informaciją į jaunas galvas. Viskas juk logiška, ar ne? Anaiptol. Pasaulio švietimo lydere vadinamoje Suomijoje vaikai skaito, skaičiuoja ir atlieka kitas užduotis daug geriau nei jų bendraamžiai visose kitose valstybėse.

Mūsų kaimynai laikosi priešingo principo: mažiau yra geriau. Pamokos suomių vaikams prasideda 9 valandą (adekvačiai įvertinta miego reikšmė), o trunka iki 14 ar 14:45 valandos. Mokytojai ten turi keturias (ar mažiau) pamokas per dieną. Pamokų planavimui jie skiria ne mažiau laiko ir jėgų, nei pačioms pamokoms. Suomių rezultatai – tiesiog stulbinantys, bet mums su jais ne pakeliui. Mes vis dar tikime, kad reikia dar truputėlį spustelėti vaikus ir mokytojus, ir viskas tada bus gerai.

Kita naujovė – bus stiprinamas vaiko emocinis saugumas, kovojama su patyčiomis. Galbūt. Tik kelia nerimą viena: ar mokyklos nevirsta inkubatoriais gyvenimo bijantiems viščiukams? Kur moksleiviai nebekviečiami prie lentos, nes jiems „nejauku“. Kur vengiama viešai kalbėti, neišmokstama apginti savo tiesos. Juk daugeliui jau dabar žiūrėti mokytojui į akis – per sunkus iššūkis! Ar visa tai padės išėjus iš mokyklos į tikrąjį gyvenimą, kur žaidžiama pagal kitas taisykles?

Panašu, kad kelerių metų mums prireiks naujų eksperimentų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kodėl tik su suomiais mums ne pakeliui?       2017-09-4 7:42

Mums ne pakeliui su visomis europinėmis valstybėmis, nes jos visos sprendžia savos šalies reikalus, o va mūsų skystablauzdžiai valdžiagyviai turi vieną vienintėlį kelią kelią nubrėžtą Bruselio klerkų.

Daiva       2017-09-1 21:51

Nepamirškit, kad nuo šių metų dar ir įvestas lytinis švietimas, kuris jau nuo pradinių klasių bandys sureikšminti seksualinius klausimus, vietoj to, kad mokytume vaikus draugauti, spręsti ginčus, susitarti ir t.t. Yra užsakymas, atsiranda ir vykdytojai. Pasekmes pamatysime po kokio dešimtmečio.

Nesupratau       2017-09-1 15:44

kur čia lygiuotis į Suomiją. Napateikta priežaščių išskyrus ėjimą 9 val. į mokyklą ir frazę “stulbinantys pasiekimai”. Reikėtų konkrečiau.

Prezidentėę šiandien       2017-09-1 14:05

sakė sveikinimo kalbą mokiniams ir minėjo,kad mokyklose susirasti draugai lieka visam gyvenimuoi.Gaila,jos mintys jau neatitinka tikrovės.Sunaikinus vidurines mokykas,vaikai išsibarsto iš pagrindinių mokyklų,klasės išdraskomos,vaikai lieka be sentimentų robotukai.Kaip sugrąžinti vaikams mokymą vienoje mokykloje?

Clerkenwell       2017-09-1 12:59

Jeigu nori sunaikinti tauta tai pradek nuo mokyklu. Musu buki ir isdavikiski valdziagyviai tiesiog vykdo ES komunistu ir Soroso isakymus. Kol ES gyvuos ir Lietuvoj siautes banditai valdziagyviai tol viskas eis tik blogyn. Net rusku komunistai per 50 metu nesugebejo sunaikinti tautoa taip kaip ES marksistai ir buki ir gobsi vietiniai aparatcikai.

Naša Kvaiša       2017-09-1 12:24

Visuomenė privalo lygiuotis į lyderius!
Bet pavaldiniai negali būti protingesni už Valdovę.
“Ja načalnik, ty durak” - tokia sena Matuškos tradicija.
O tradicijas reikia puoselėti.
Lojalūs Valdžiai piliečiai privalo būti kvaili.
Antraip griūtų Santvarka ir Šv. Demokratija.

palyginti su okupacija...       2017-09-1 10:13

okupacijoje privaloma būti spaliukais, pionieriais, komjaunuoliais.
——
galėjai ir nebūti - be jokių perspektyvų gyvenime.
——
dabar tie sovietmečio spaliukų, pionierių, komjaunuolių lyderiai tapo mūsų valdantieji - komunistais, kgbistais, pederastais ir pedofilais.

Liberalai,patariantys       2017-09-1 9:49

E.Jovaišai,apie žmogų negalvoja,tik apie jo konkurencingumą.Jie konstruoja bedvasius robotus.E.Jovaišai laikas atsistatydinti,nes vis tiek jo kadencija visomis prasmėmis baigiasi.


Rekomenduojame

Europos Parlamentas griežtina poziciją dėl Lenkijos

Pirmoji pasaulyje „gyvybės vizas“ žydams išdavė Lietuva, bet pasaulis to nežino

Pirmą kartą Danijos teismas už teroristinius nusikaltimus atėmė pilietybę

Kviečiame paremti Andriaus Švarplio peticiją – apginkime ir krikščioniškų pažiūrų Seimo nario žodžio laisvę

Karolis Kaupinis. Viešas laiškas tiems, kuriems rūpi

1863–1864 m. sukilimo dalyvių palaikus siūloma palaidoti Rasų arba Bernardinų kapinėse

Vytautas Radžvilas. Prigimties pabaiga

Dr. Ignas Kalpokas. Kodėl socialiniai tinklai tapo politikos technologijų dalimi?

Povilas Urbšys. Esu seksistas ir mužikas

Žilvinas Nečiūnas. Kas „gelbėja“ Gedimino kalną

Andrius Navickas. Sutrikusio žmogaus žalojimas nėra rūpestis jo teisėmis ir laisve

Apie Dainiaus Kepenio „lengvatikystę“, arba Kokia argumento „atsimena iš pasakojimų“ vertė?

Savo parašu paremkime Aldonos Jankevičienės peticiją: apginkime tuos, kurie žuvo vardan Tėvynės, pareikalaukime teisingumo

Rita Miliūnaitė. Ar požiūris į kalbą reiškia požiūrį į valstybę?

Mihailas Neamţu. Sorosas ar Tocquevilleʾis?

Kas pagimdė medikų bruzdėjimus?

Giulio Meotti. Naujoji oficiali Europos istorija: krikščionybė trinama, islamas propaguojamas

Eugenija Vaitkevičiūtė. Propagandos žodynas: Kaip bendrauti su kontroversiškais žurnalistais. Patarimai priešiškiems propagandistams ir agitatoriams

Kokį užnugarį turi Lietuvos juodintojai?

Vydas Astas. Didvyrių aikštėje nesivoliojama

Irena Vasinauskaitė. Atsitiktinumas ar sąmoningas tiesos slėpimas?

Vytautas Radžvilas. Valdo nematoma baimės ranka

Vytautas Sinica. Siūlomos Civilinio kodekso pataisos sieks uždrausti Lietuvoje lyties keitimą

Irena Vasinauskaitė. Šiaulių Nevyriausybinių organizacijų konfederacija tęsia darbus

Nuo bačkos. Linas Kukuraitis: „Atverkime duris, statykime tiltus, nebijokime, priimkime vieni kitus ir visi kartu judėkime bendrystės link“

Rasa Čepaitienė. „Tvirtai į savą kultūrą įaugęs žmogus nesileis taip lengvai nupučiamas globalizacijos vėjų“

Geroji Naujiena: „Budėkite, nes nežinote nei dienos, nei valandos“

Liudvikas Jakimavičius. Apie laiko dramaturgiją

LLKS vadovas apie prokurorų sprendimą dėl Rūtos Vanagaitės: „Tai – nesuvokiama“

Vytautas Sinica: Kas atsitikę su tais žmonėmis?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.