Įžvalgos

Liudas Dapkus. Suomių rezultatai – tiesiog stulbinantys, bet mums su jais ne pakeliui

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugsėjo 1 d. 6:48

8     

    

Liudas Dapkus. Suomių rezultatai – tiesiog stulbinantys, bet mums su jais ne pakeliui

Veidaknygė

Saulėtą penktadienio rytą atgijusių mokyklų kiemai nušvis veidais ir žiedais. Mažiausieji nedrąsiai glaustysis prie mamos šono, didesni smalsiai dairysis į vasarą vėl ūgtelėjusius klasiokus, o virš nekantrių galvų jūros sklandys tie kasmet skambantys mokytojų žodžiai apie pirmąją raidę.

Rugsėjo pirmoji yra viena gražiausių švenčių. Žinių ir naujo starto diena. Ji taip pat – viena tų datų, kuomet ypač ryškiai galime pajusti tautos nykimo tempą. Nykumą, kuri apima, kai išvyksta dar vienas klasės draugas, palikęs tuščią suolą ir blėstančius prisiminimus.

Kaip kantrūs raštvedžiai tą dieną užfiksuojame minusą balanse – mokyklose šiais metais sumažėjo dar septyniais ar aštuoniais tūkstančiais moksleivių. Jei pakeltume ankstesnių apskaitų lapus, būtų dar liūdniau. Vaikų sumažėjo beveik perpus! Prieš 15 metų Lietuvos mokyklose mokėsi maždaug 600 tūkst. mokinių, šiemet jų bus apie 320 tūkst. Čia įskaitant tuos, kurie kartu su šeimomis emigruos dar nebaigę mokslo metų.

O ką darysime su likusiais? Ramiai, dabar bus viskas nuostabu, mokysime kitaip – sako naujų reformų autoriai. Ir tai atrodo tarsi antrasis tos pačios sudėties dėmuo. Lietuvos švietimo sistema pertvarkoma ir taisoma nuo pat XX amžiaus pabaigos, kai idėjų turintys politikai pradėjo eksperimentus su šalies ateitimi.

Kas tik nėra čia nagų prikišęs! To gaivališkų permainų metų amžini palydovai – mokytojų protestai ir ministrų poteriai apie pinigų trūkumą. Žinoma, ir svaiginamai smingantis moksleivių raštingumo lygis.

Taip, moksleiviai dingsta ne dėl kreivų švietimo reformų. Bet jos taip pat prisidėjo šalyje kuriant aplinką, kuri neskatina žmonių čia pasilikti. Buvusi švietimo ir mokslo ministrė, tiesiog pasėdėjo jai skirtą laiką patogiame krėsle rašydama sveikinimus su gramatikos klaidomis. Tai buvo pačios valstybės atsainaus požiūrio į šią gyvybiškai svarbią sritį simbolis ir įsikūnijimas.

Ką žada ją pakeitę žmonės? Likus savaitei iki mokslo metų pristatytos bendrojo ugdymo naujovės kelia įvairių minčių.

Gerai nuteikia pasiryžimas jau pradinukus mokyti programavimo. Pagaliau! Kompiuterių raštingumas jau dabar yra toks pat svarbus, kaip mokėjimas rašyti ir skaityti. Tai – esminis įgūdis, be kurio pačios ryškiausios kūrybinės galios gali likti neįgyvendintos ir nepastebėtos. Tiesa, tai daryti reikėjo jau seniai, bet vėliau – geriau, nei niekada.

Sprendimas 10 dienų ilginti mokslo metus reiškia du dalykus. Pripažįstama, kad moksleiviai jau nėra pajėgūs išmokti kurso per 9 mėnesius, todėl dabar jie galbūt spės kažką pasičiupti. Klystama aklai tikint mitu, kad daugiau yra geriau.

Daugiau pamokų, namų darbų ir pastangų kemšant informaciją į jaunas galvas. Viskas juk logiška, ar ne? Anaiptol. Pasaulio švietimo lydere vadinamoje Suomijoje vaikai skaito, skaičiuoja ir atlieka kitas užduotis daug geriau nei jų bendraamžiai visose kitose valstybėse.

Mūsų kaimynai laikosi priešingo principo: mažiau yra geriau. Pamokos suomių vaikams prasideda 9 valandą (adekvačiai įvertinta miego reikšmė), o trunka iki 14 ar 14:45 valandos. Mokytojai ten turi keturias (ar mažiau) pamokas per dieną. Pamokų planavimui jie skiria ne mažiau laiko ir jėgų, nei pačioms pamokoms. Suomių rezultatai – tiesiog stulbinantys, bet mums su jais ne pakeliui. Mes vis dar tikime, kad reikia dar truputėlį spustelėti vaikus ir mokytojus, ir viskas tada bus gerai.

Kita naujovė – bus stiprinamas vaiko emocinis saugumas, kovojama su patyčiomis. Galbūt. Tik kelia nerimą viena: ar mokyklos nevirsta inkubatoriais gyvenimo bijantiems viščiukams? Kur moksleiviai nebekviečiami prie lentos, nes jiems „nejauku“. Kur vengiama viešai kalbėti, neišmokstama apginti savo tiesos. Juk daugeliui jau dabar žiūrėti mokytojui į akis – per sunkus iššūkis! Ar visa tai padės išėjus iš mokyklos į tikrąjį gyvenimą, kur žaidžiama pagal kitas taisykles?

Panašu, kad kelerių metų mums prireiks naujų eksperimentų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kodėl tik su suomiais mums ne pakeliui?       2017-09-4 7:42

Mums ne pakeliui su visomis europinėmis valstybėmis, nes jos visos sprendžia savos šalies reikalus, o va mūsų skystablauzdžiai valdžiagyviai turi vieną vienintėlį kelią kelią nubrėžtą Bruselio klerkų.

Daiva       2017-09-1 21:51

Nepamirškit, kad nuo šių metų dar ir įvestas lytinis švietimas, kuris jau nuo pradinių klasių bandys sureikšminti seksualinius klausimus, vietoj to, kad mokytume vaikus draugauti, spręsti ginčus, susitarti ir t.t. Yra užsakymas, atsiranda ir vykdytojai. Pasekmes pamatysime po kokio dešimtmečio.

Nesupratau       2017-09-1 15:44

kur čia lygiuotis į Suomiją. Napateikta priežaščių išskyrus ėjimą 9 val. į mokyklą ir frazę “stulbinantys pasiekimai”. Reikėtų konkrečiau.

Prezidentėę šiandien       2017-09-1 14:05

sakė sveikinimo kalbą mokiniams ir minėjo,kad mokyklose susirasti draugai lieka visam gyvenimuoi.Gaila,jos mintys jau neatitinka tikrovės.Sunaikinus vidurines mokykas,vaikai išsibarsto iš pagrindinių mokyklų,klasės išdraskomos,vaikai lieka be sentimentų robotukai.Kaip sugrąžinti vaikams mokymą vienoje mokykloje?

Clerkenwell       2017-09-1 12:59

Jeigu nori sunaikinti tauta tai pradek nuo mokyklu. Musu buki ir isdavikiski valdziagyviai tiesiog vykdo ES komunistu ir Soroso isakymus. Kol ES gyvuos ir Lietuvoj siautes banditai valdziagyviai tol viskas eis tik blogyn. Net rusku komunistai per 50 metu nesugebejo sunaikinti tautoa taip kaip ES marksistai ir buki ir gobsi vietiniai aparatcikai.

Naša Kvaiša       2017-09-1 12:24

Visuomenė privalo lygiuotis į lyderius!
Bet pavaldiniai negali būti protingesni už Valdovę.
“Ja načalnik, ty durak” - tokia sena Matuškos tradicija.
O tradicijas reikia puoselėti.
Lojalūs Valdžiai piliečiai privalo būti kvaili.
Antraip griūtų Santvarka ir Šv. Demokratija.

palyginti su okupacija...       2017-09-1 10:13

okupacijoje privaloma būti spaliukais, pionieriais, komjaunuoliais.
——
galėjai ir nebūti - be jokių perspektyvų gyvenime.
——
dabar tie sovietmečio spaliukų, pionierių, komjaunuolių lyderiai tapo mūsų valdantieji - komunistais, kgbistais, pederastais ir pedofilais.

Liberalai,patariantys       2017-09-1 9:49

E.Jovaišai,apie žmogų negalvoja,tik apie jo konkurencingumą.Jie konstruoja bedvasius robotus.E.Jovaišai laikas atsistatydinti,nes vis tiek jo kadencija visomis prasmėmis baigiasi.


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Kumečių šalis

Arkivysk. Sigitas Tamkevičius. Tikėjimo ir vilties jėga

Lietuvos žmogaus teisių organizacijos ragina Vilniaus universiteto Senatą pareikšti nepasitikėjimą Rektoriui A.Žukauskui

Lietuvos laisvės lygai – 40

Vytautas Daujotis. Baltos dėmės VSD pažymoje, arba Nutylimos valstybės užvaldymo ištakos

Tomas Dapkus. Atsakymas į Andriaus Kubiliaus melą (1)

Leonas Merkevičius. Teismų naujienos

Mūšios parke Didžiosios Kovos apygardos partizanams atminti bus pagerbti visi Negrįžusieji iš Sibiro platybių: kviečiame!

Birželio 14-oji: aukos ir budeliai

Sąjūdžio žmonės: Viktoro Pranckiečio išpuolis grąžina Lietuvą į 1988 m. ir negali būti laikomas tik atsitiktiniu ir apmaudžiu nesusipratimu

Agnė Širinskienė. Neatskleistų verslo, žiniasklaidos ir politikos sąsajų gali būti ir daugiau

VU Senatas: Rektorius paskelbė tokias konkurso sąlygas, kad Vytautas Radžvilas negalėtų jų atitikti

Lietuvos vyskupų konferencijos kreipimasis dėl Stambulo konvencijos: Bažnyčia – už moterų prigimtines teises

Euro valiutos palaikymo lygis Lietuvoje – žemiausias ES

Šimtmečio referendumas Lenkijoje

Nuo bačkos. Mantas Adomėnas. Ar Lietuva tebėra „nepriklausoma demokratinė respublika?“

Algimantas Rusteika: „Įsitaisykit patogiai: Show must go on. O viskuo, kuo reikia, pasirūpins specialiosios tarnybos“

Vytautas Radžvilas. Kalba prieš aušrą: apie šunišką ir žmogišką laisvę

7 metus trukusi Gimdymų namuose byla baigta: Aukščiausiasis Teismas išteisino Jurgitą Švedienę bei Dalią Jakaitę

Vladimiras Laučius: šių metų Dalios Grybauskaitės atradimas – Lietuvoje knibždėte knibžda vidaus priešų...

Aušra Maldeikienė. 2018 birželis: ar pilietinio pasipriešinimo sąjūdžiai sugriaus Potiomkino kaimo bastionus?

Krescencijus Stoškus. Tarp embriono ir Fausto

Nuo bačkos. Sadauskas ir Juknevičienė: augančios europietiškos Lietuvos priešai buriasi aplink Juozaitį, kad padėtų Karbauskiui

Prezidentės metinis pranešimas: ką pasakė, o ką nutylėjo Dalia Grybauskaitė?

Algimantas Rusteika. Apie politikus ir biurokratus

Ar geri tėvai turėtų duoti berniukui lėlę, kai jis prašo kardo?

Prezidentės devintojo metinio pranešimo išvakarėse Prezidentūra pristato Dalios Grybauskaitės „darbus Lietuvai“

Verta prisiminti. Arvydo Juozaičio kalba 1989-ųjų roko marše: Lietuvos valstybei – TAIP!

„Su Lisabonos sutartimi ES nuvažiavo nuo bėgių“ – Švedijos demokratai ją sieks persvarstyti ir ketina rengti referendumą dėl ES

Žymūs visuomenės veikėjai ragina Arvydą Juozaitį dalyvauti Prezidento rinkimuose: „Lietuvai reikia Atgimimo prezidento“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.