Istorija, Demokratija ir valdymas

Linas V. Medelis. „Savus juoduosius turime įveikti patys…“

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugsėjo 21 d. 7:16

13     

    

Linas V. Medelis. „Savus juoduosius turime įveikti patys…“

Kalba, pasakyta Lietuvių konferencijos šimtmečio proga sodinant atminimo ąžuolą prie istorinio teatro pastato Basanavičiaus gatvėje, Vilniuje.

1915 metais kaizerinė Vokietijos kariuomenė iš Lietuvos išstūmė kitą kariuomenę – carinės Rusijos.

Tų dviejų okupantų priešprieša teikė vilties jauniems bundančios mūsų tautos inteligentams, kad dviem pešantis trečiajam – Lietuvai – gali nušvisti laisvė. Nepriklausomybė. Nepaisant iltis rodančių Vokietijos, Rusijos, Lenkijos, nepaisant Prancūzijos, Britanijos, Jungtinių Valstijų savanaudiško abejingumo.

17 metų vasarą kelios dešimtys žinomiausių Lietuvos inteligentų važinėjo po miestus, kaimus, parapijas kviesdami organizuotis suvažiavimui Vilniuje. Tą reikalą garsino ir parėmė lietuviški laikraščiai, o iš sakyklų – lietuvių kunigai.

Okupantų karinė valdžia demokratiškų rinkimų neleido. Tad suvažiavimas tapo kviestinis, ir šiandien žinomas kaip Vilniaus, arba Lietuvių konferencija. Jos dalyviais tapo aktyvūs, patriotiški lietuviai. Todėl tik lietuviai, kad buvo organizuojama tautinė valstybė, tačiau įsipareigojant nekliudyti ir remti kultūrinę autonomiją  tautinėms bendrijoms,  joms lygiai prisidedant prie tos valstybės statybos.

Išgirdus, kad šis, čia pasodintas ąžuoliukas, bus nešamas nuo pat Gedimino kalno papėdės, supratau, kad jaunuoliams nebus lengva su juo rankose nueiti tokį kelią. Ir kilo man keista mintis:  juk paprasčiau būtų nešti šaknis atskirai, o kamieną atskirai.

Jeigu tikslas būtų tik toks – atnešti.

Tačiau visi suprantam, kad ir šaknys be kamieno, ir kamienas be šaknų džiūva ir pražūva. Taip yra ir su gyvenimiškais dalykais, kurių bent vieno atsisakius, kiti sunyks ir numirs. Turiu galvoje sąvokas, slypinčias žodžiuose tėvynė, žemė, kalba, laisvė... O šiandien, praėjus šimtui metų nuo lietuvių forumo, šias sąvokas reikia ginti nuo anuomet neįsivaizduojamų iškraipymų ir melo. Arba iš naujo aiškintis, net kas yra tauta, kas yra šeima, arba kas tai tautai yra savas raštas, arba ką reiškia žodžiai „vyras“ ir „moteris“.

Lygiai prieš šimtą metų čia, šiuose rūmuose, susirinkusiems dviem šimtams dvidešimt dviem vyrams nė minčių nekilo, kad tas sąvokas būtų įmanoma suprasti kitaip nei jų pirminė reikšmė.

Taigi 222. Tik vyrai. Moterys nebuvo kviečiamos suprantant, kad prieš suvažiavimo dalyvius karinė valdžia gali panaudoti smurtą ir įkalinimą,

Kas gi buvo tie 222 čia susirinkę ir, kaip nedažnai lietuviams, vieningai žengę žingsnį Lietuvos, nepriklausomos, laisvos valstybės, link.

Iš tų poros šimtų inteligentais save užrašė 136, daugiau kaip pusė –  tai kunigai, teisininkai, gydytojai, dailininkai, mokytojai, inžinieriai. Ūkininkų atvyko 67,  verslais besiverčiančių – 19.

Daug įdomesni kilmės skaičiai – ta dirva, kurioje tie tautos apsisprendimo liudytojai išaugo. Iš kokio socialinio sluoksnio konferencijos dalyviai kilę? Kas buvo jų tėvai? Žiūrėkim: iš bajorų – 34, iš miestiečių – 8, kilmės nenurodę - 6, savo kilmę užrašęs kaip „garbės pilietis“ – tik 1, o jis, pasirodo, buvo dailininkas Justinas Vienožinskis.  Štai kas svarbu: daugiau nei pusė – 173 – kilę iš valstiečių.

Todėl galime sakyti: mes, lietuviai, visi esame iš valstiečių. Galiu ir pridurti:  kas kaimo žmogų šiais laikais krikštija runkeliu, bulvių lauke tėra matęs arklio uodegą. Nė nereikia pagyrų – kas bent kiek žino istoriją, kas atidžiau yra pažvelgęs į kaimo, t.y. gamtos apgobtą žmogaus sielą, tas įvertins lietuvių tautos grožį ir didybę.  Šiandien gi pastebėkim ir tai, kad, atrodo, tas ne lietuvis, kuris nesirengia emigruoti ar savos valdžios nekeikia. Ir piktinasi pavieniui. O vienijo mus visada –  vargas, narsa ir laisvės viltis.

Konferencija išrinko Tautos Tarybą, vėliau priėmusią Nepriklausomybės aktą. Tai jau kitas istorijos puslapis.  Tik dar norėčiau priminti Lietuvos didžiavyrio Vinco Kudirkos pranašiškus žodžius. Naumiestyje jį, jau gulintį mirties patale ir budriai saugomą žandarų, aplankė būrelis jaunimo. Panelė Gabrielė Petkevičaitė-Bitė užrašė jo žodžius: „Jei teks jums kada rusų valdžia nusikratyti, turėsite dar sunkesnę kovą, kol savo juodųjų nenugalėsite“. Juk teisingi žodžiai, ar ne? Kudirka turėjo galvoje carinės Rusijos imperinę valdžią. Lemtis pagelbėjo mums išsivaduojant ir nuo carinės, ir nuo sovietinės imperijos.  Tačiau ta sunkesnė kova, atrodo, dar nesibaigė.

Savus juoduosius turime įveikti patys…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2017-09-23 10:44

Pacio sajudistinio kipezo ikarstyje A.Cekuolis apie busimaja Lietuvos sankloda (monarchija,scoialistine-laisvos rinkos, eurokomunistine,etc.) atsainiai pasake:” su savais diktatoriukais susitvarkysime.Svarbu Kremliaus monstru nusikratyti”
Pasirodo priesingai! Ne velnio! Kremliaus monstra palyginti lengvai nusikratem (juokingai lengvai, ziurint retrospektyviai, ziovaudami), o stai savi juodieji, kuriuos pasirodo Kremlius laike pamynes po padu, i spranda isisiurbe stipriau uz erkes.
Ir gaunasi taip, kad analogiska bruda, kuri lietuviai savo mentaliteto deka kelia virsun, Kremlius arba issaude, arba sibiruosna isgrudo.Tas elitinis brudas del savo ribotumo mane , kad Kremlius masto kaip jie - isduos tevyne ir gaus is Stalino “jarlyka”(indulgencija) valdymui.Klaidele gavosi.Stalinas zinojo, kad tokiu sau parankiniais jokiu budu imt negalima (Vitkauskui tiesa sumokejo uz isdavyste, gavo sinekura destytojauti.Nieko neitakojantis postas).
Todel straipsnio uzvadiniomas visiskai teisngas ir negincytinas: su savais juodaisiais arba sustivarkysime patys, arba istorija kartosis TOL, kal to nepadarysime. Tiketis, kad ateis apsisvietes okupantas ir padarys tvarka naivu. Paciu geriausiu atveju tvarka issilaikytu iki kito virsmo, po kurio vel grisime i tautiska kiaulinyka su erkemis sprande.

Bobutė       2017-09-21 21:40

Labai norėčiau kovoti su juodaisias, tačiau teks laukti 75 metus. Bijau, kad nesulauksiu…

neįveiksim juodų       2017-09-21 18:20

Kudirka - kaip kiekvienas protingas, taurios sielos, norintis bendro gėrio, neapkenčiantis intrigų ir žmonių kvailinimo - buvo antisemitas.
juoda apranga specifinis išrinktos tautos atributas.
——
dabar Kudirkos mentaliteto žmonės vadinami violetiniais, kedofilais, patvoriniais - ir juos labai persekioja prokuratūra (Lietuvos).

apie moteris       2017-09-21 10:17

iš straipsnio matosi - anksčiau moterys buvo gerbiamos ir saugojamos, dabar niekinamos ir žeminamos verčiant dirbti “dėdei”, grįžus dirbti namuose o naktį dirbti tenkinti vyrą...bet to dar negana - audžiama mintis priversti moteris mokytis žudyti, alinti moterų  kūną fiziniais krūviais neatsižvelgiant į menustracinio ciklo sukeliamus fizinius ir psichinius pasikeitimus ir negalavimus.
Dabartinė moterų apkrova verčia moteris rinktis feminizmą, karjierą, abortus neapkęsti vyrų. Gal būti kad įdavus moterims ginkus į rankas pirmiausia jie bus atsukti į vyrus

J...       2017-09-20 22:40

Tai kad pas mus visi juodi- valdžia iš vidaus, likusieji, juodnugaiai pajuodusiais veidais vaikšto.
Kas nuo skurdo, kas nuo bambalio.
Negrų šalis.
Bananų respublika Europos centre.
Net žemėlapyje Lietuvos ir Afrikos siluetai panašūs.
Ir vėliava teisingų spalvų.
Gal reikėjo Pakšto paklausyt?
Madagaskare būtume pritapę...
Sodintume sau dabar palmes, (žuj kokosy, ješ banany!..)
Čiungačianga.
O dabar kaip tas maudzedūnas su brežnevu- bandom susišnekėt, o vis tiek visur viskame kinų kalba: huj žuj, žui huj…
Čiukčios greta mūsų tuoj gėdysis atsistoti.

Julius Puras       2017-09-20 21:59

Savanaudiško abejingumo. Fenomenalu kaip tiksliai apibrėžimi apsimeteliai.

pagal        2017-09-20 21:36

pagal Aristotelį arba atėjūnai sunaikina vietinius arba vietiniai atėjūnus. Lietuvi tau rinktis… Tik ar turi iš ko kai aplink savi juodieji ?

pagonis       2017-09-20 21:31

Šventas reikalas ąžuolų sodinimas,akivaizdu kad dar rusena nepamiršta pagonybė, pagoniškoji pasaulėžiūra, pagarba medžiui, pagarba gamtos ritmui - nebus medžių nebus fotosintezės, nebus gyvybės… Lietuvių protėviai tai suvokė Bet atėjo atėjūnai kryžnešiai, iškertamos buvo šventagirės tarsi sakant - ne nereikia gamtos, nereikia medžių, suminkim pagarbą gamtai, pagarbą medžiui - iškirskim, sunaikinkim, užasfaltuokim ...Tik iškritę iš gamtos ritmo ir patys sunaikinę gamtos ritmą išmirsime patys kaip dinozaurai…

Misteris       2017-09-20 20:43

Su mimikrijomis kovoti sunkiausia.
Glitūs padarai,keičiantys spalvą galintys ilgą laiką išgyventi be deguonies.

Tomas       2017-09-20 18:13

raudonieji tampa juodaisiais
komunistai tampa socialdemokratais
kgbistai tampa teisėjais bei prokurorais.

O lietuviai tampa emigrantais.

hau       2017-09-20 18:09

Klausiau šią kalbą vakar Basanavięiaus gatvėje. Puikus tekstas. Ačiū

> ,,spalvas keičia"       2017-09-20 17:09

Vis dėlto nūdienos Lietuvos juodaisiais tampa tie,kurie užsikrėtė neoliberalizmo /pagerinto marksizmo/ virusu.

spalvas keičia       2017-09-20 15:29

raudonieji tampa juodaisiais
komunistai tampa socialdemokratais
kgbistai tampa teisėjais bei prokurorais.
——
nieko neįveiksime, kol kalbėsime orveliška kalba


Rekomenduojame

Audriaus Bačiulio replika: O dabar įsivaizduokime…

Nuomonė: Neringa Venckienė. Lietuva nesiskiria nuo Rusijos

Algimantas Rusteika. Jie pralaimėjo, tik dar nei jie, nei mes to nesupratom. Supraskim

Vytautas Radžvilas. „Pagal šiandien teisiančius rezistentus, turime tapti mankurtais“

Laimonas Kairiūkštis. Olimpo dievai akli: lietuviškas švietimas

Liutauras Stoškus. Keletas štrichų iš asmeninės rinkiminės patirties su pasiūlymais rinkimų sistemos tobulinimui

Vidas Rachlevičius. ES eksportuoja tai, ko britai visai nepageidauja

Gintaras Furmanavičius. Nemira Pumprickaitė įgarsino LRT svajones

Ramūnas Aušrotas. Visuomenė turi žinoti, kokia yra Lietuvos švietimo tarybos narių pozicija

Algimantas Rusteika. Iš duobagyvių gyvenimo

Liudvikas Jakimavičius. Revoliucija kaip žaidimas

Neringa Venckienė. L. Stankūnaitės advokatė Grubliauskienė jau aiškina, kad Deimantė kalba su akcentu

Ramūnas Aušrotas. Ar vienaragis priklauso gėjams?

Arvydas Anušauskas. Demonstratyvus Kremliaus noras susitapatinti su okupantais

Geroji Naujiena: „Meilė – įstatymo pilnatvė“

Neringa Venckienė. Deimantės negalima apklausti teisme, nes ji ... nebekalba lietuviškai?

Vytautas Sinica. Tylėti būtų gėda patiems prieš save

Povilas Gylys. Po rinkimų nors ir tvanas?

Andrius Švarplys. Čia ir dedam tašką kalboms apie VDU bendruomenę?

„Nacionalinis susivienijimas“ pateikė skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai

Algimantas Rusteika. Prasideda sisteminis Nacionalinio susivienijimo puolimas

Sukurta LGGRT centro konsultacinė ekspertų komisija

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Skųsime viską ir visus? Nuo kaukių iki šeimos ir vaiko teisių

Buvusios Suomijos ministrės žodžio laisvės byla: „Bauginimais neprivers manęs slėpti tikėjimo“

Algimantas Rusteika. Naujienos iš „demokratijos“ frontų

Andrius Švarplys. Uždaviau tris klausimus kandidatei į VDU rektoriaus postą prof. Mildai Ališauskienei

Apšmeižtą LGGRTC patarėją ginti stojo patriotinės organizacijos

Algimantas Rusteika. Sunki lyderystės našta (drama)

Agnė Širinskienė: „Nesinorėtų įtarti, kad mūsų specialiosios tarnybos užsiima ne ikiteisminiu tyrimu, o politikavimu“

Stambulo Konvencija: Trojos arklys?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.