Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Ugdymo politika

Linas V. Medelis. Kaip mylėti vaikus, kai to moko nemylintys ir nemylimi

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 9 d. 22:45

13     

    

Linas V. Medelis. Kaip mylėti vaikus, kai to moko nemylintys ir nemylimi

Buvusi ministrė siūlo paimti iš šeimos vaikus ir tais atvejais, „kai, pavyzdžiui, vienas iš turimų tėvų suserga ir gydymosi laikotarpiu negali rūpintis vaiku“. Tai – tolesnis ieškojimas, kaip sako dabartinis ministras, „geriausių vaiko apsaugos ir pagalbos šeimai sprendimų“. Juk iš tiesų, jei motina susirgo sloga ar, neduokdie, gripu, tai gali būti rimtas pavojus net šešiolikmečio gyvybei. Seime tebesitęsia ginčai, kaip apibrėžtina sąvoka „smurtas prieš vaiką“. Dabartinis ministras pažymi, kad „smurto sąvokos yra nekeičiamos, ir fizinis, ir psichologinis smurtas, į tai įeina ir fizinės bausmės, yra draudžiamas“ (citatos iš „delfi.lt“). Ar nebūtų paprasčiau tiesiog priimti įstatymą dėl privalomos tėvų meilės savo vaikams ir nusiplauti rankas?

Ne, negalima, nes kažkas juk privalo rūpintis, kontroliuoti ir užsidirbti…

Kita vertus, kiek įmanoma tvirčiau įkalti į visų galvas, kad normalus žmogus, normali šeima be įstatyminio reguliavimo savo vaikų mylėti negali. Juo labiau nenormalus. Tai tas, kurį slegia neturtas, psichologinės problemos, liga (kad ir tokia kaip alkoholizmas, beje, kaip vienas sunkumų „sprendimo“ būdų), vaikystės psichologinės traumos, nusivylimas savimi bei gyvenimu ir panašiai. Nenorint, nesugebant šito „nenormalumo“ suvokti, vadinamojo smurto prieš vaikus priežasčių ieškoma (jeigu jų ieškoma apskritai) visai ne ten, kur slepiasi jo šaknys. Šeimos puolimas kiek primena inkvizicijos metodiką: įtariamasis (dažniau – įtariamoji) pririšamas prie kryžiaus ir metamas į vandenį; jei nuskendo – raganius, jei ne – nekaltas ir tebūnie palaimintas. Todėl visas tas triukšmas apie smurtą prieš vaikus, apie vaikų gelbėjimą nuo pražūties tėra rūpestį vaizduojanti kaukė, krokodilo ašaros, nusigręžimas nuo tikrųjų problemų ir šlykšti veidmainystė – „gelbėkim vaikus“.

Šiomis dienomis savo užrašų glėbyje, kurį išdidžiai galėčiau vadinti archyvu, aptikau trumpo teksto iš 1982 metų vertimą. Pagautas įspūdžio tada išverčiau ir persirašiau į sąsiuvinį mažą kąsnelį iš varganos labai prasta kokybe atspausdintos brošiūros, ant kurios viršelio buvo užrašas „Tarnybiniam naudojimui, Nr. ...“. Tai reiškė, kad knygos negalima perduoti kitam, ji skaitytina tik siaurame sąrašu ir pareigomis apibrėžtame rate, ji išduodama pasirašytinai, o ją pradanginus, įsikiša prievartinės antpečiuotos sovietinės struktūros. Knyga buvo atspausdinta rotaprintu (buvo toks kopijavimo aparatas) Vilniuje, Mokslinės-techninės informacijos institute, iš kurio šiandien teliko pastatas dešiniajame Neries krante, buvusioje Dzeržinskio (dab. Kalvarijų) gatvėje, iškart už Žaliojo tilto.

Gavau tą knygą nelegaliam skaitymui vienai dienai, vienai nakčiai. Lengvai skaitoma, „paprastai“ gili, po devynerių metų nepriklausomoje Lietuvoje ji buvo išleista jau 40 tūkst. tiražu (pirmasis leidimas Amerikoje 1936 m. – 5 mln. tiražas), ir tą knygelę (irgi ne itin aukštos poligrafinės kokybės) dar galite rasti antikvariate: autorius – Deilas Karnegis (Dale Carnegie, 1888–1955), knygos pavadinimas jums girdėtas „Kaip įsigyti draugų ir daryti įtaką žmonėms“ (sovietinę nomenklatūrą, matyt, ir išgąsdino viliojantis pasiūlymas nesunkiai įsigyti draugų ir daryti nekontroliuojamą poveikį kitiems).

Įdėdamas žurnalisto straipsnio sutrumpintą variantą, Karnegis nurodo, kad originalas buvo spausdinamas šimtuose žurnalų ir laikraščių visose JAV, beveik tokios pat sėkmės jis susilaukė ir užsienyje. Tūkstančiai jį skaitė mokyklose ir bažnyčiose, jis buvo daug kartų perdavinėjamas per radiją, spausdinamas koledžų bei aukštųjų mokyklų žurnaluose. Štai taip, ir mažas žurnalisto kūrinėlis gali susilaukti didelės sėkmės, nes tai nuoširdus tekstas apie meilę – paprastą ir didžią. Taigi:

V. Livingston Lornd. Tėvas pamiršta

Klausyk, sūneli: sakau tai, kai tu miegi pasikišęs po skruostu savo rankutę, o šviesios garbanėlės prilipo prie tavo drėgnos kaktos. Aš įsliuogiau į tavo kambarį vienas. Prieš keletą minučių, kai bibliotekoje skaičiau laikraštį, mane užgriuvo aitrios atgailos banga. Kaltės jausmas mane atvedė prie tavo lovelės. Štai apie ką aš galvojau, sūneli: rytą aš ant tavęs pykau, išbariau tave, kai ruošeisi į mokyklą todėl, kad užuot nusiprausęs kaip reikiant, tu tik patrynei rankšluosčiu veidą. Aš pasakiau tau pamokslą, kad nenusivalei batų, piktai surikau, kai kažką numetei ant grindų.

Per pusryčius taip pat nepalikau tavęs ramybėje. Tu išliejai arbatą, godžiai rijai maistą, stalą užgulei alkūnėmis. Ant duonos tu per daug tepei sviesto. Kai aš rengiausi į darbą, o tu, bėgdamas prie savo žaislų. atsigręžei, pamojavai ranka ir sušukai: „Iki pasimatymo tėveli!“, aš susiraukiau ir į tai atsakiau: „Nesikūprink!“

Vėliau, po pietų, viskas prasidėjo iš naujo. Artėdamas prie namų, pastebėjau, kad žaidi kamuoliukais klūpėdamas ant kelių. Tavo kojinės buvo skylėtos. Aš pažeminau tave draugų akyse priversdamas eiti namo priekyje manęs. „Kojinės brangiai kainuoja, ir jeigu tu pats turėtum jas pirkti, būtum atsargesnis“.  Išgirsti tai iš tėvo!

Tu pameni, kai vėliau, man skaitant bibliotekoje, tu baugščiai įslinkai nerimastingai žvelgdamas į mane? Kai žvilgterėjau virš laikraščio, suerzintas, kad man sutrukdė skaityti, tu neryžtingai sustojai prie durų. „Ko tau reikia?“ – burbtelėjau aš.

Tu, nieko nesakydamas vienu šuoliu prilėkei prie manęs, apkabinai rankutėmis mano kaklą ir pabučiavai, prisiglaudei visos savo širdelės švelnumu, kurio negalėjo sunaikinti net mano šiurkštumas. O po to tu pabėgai nuliuoksėdamas laiptais į viršų.

Ir tada, sūneli, laikraštis išslydo man iš rankų, mane apėmė siaubinga, skvarbi baimė. Ką iš manęs padarė bjaurus įprotis? Įprotis nuolat kaltinti, visad priekaištauti. Nuolat tau kliūdavo nuo manęs vien todėl, kad tu berniukas.  Ir ne todėl, kad aš tavęs nemyliu, o todėl, kad per daug tikėjausi iš kūdikio ir viską matavau savo matu – savo amžiaus matu.

Juk tavo charakteryje tiek daug gero, subtilaus, tikro. Tavo maža širdelė tokia didelė – kaip aušra virš plačių kalvų. Tai atsiskleidė su ta aistra, kokia tu puolei prie manęs ir pabučiavai prieš miegą. Dabar niekas kitas nebeturi reikšmės, sūnau: aš atėjau prie tavo lovelės tamsoje ir susigėdęs, ir atsiklaupiau prie jos.

Tai labai menkas nuodėmės atpirkimas. Žinau, tu viso to nesuprastum, jei pasakyčiau tai, kai nemiegi. Bet rytoj aš būsiu tikras tėvas! Draugausiu su tavimi, kentėsiu, kai kentėsi tu, ir juoksiuosi, kai juoksiesi tu. Aš prikąsiu sau liežuvį, kai piktas žodis bandys išsprūsti. Aš visada kartosiu, tarytum tai būtų malda: „Jis tik berniukas, mažas berniukas!“

Bijau, kad mintyse mačiau tave suaugusį. Bet dabar, kai žvelgiu į tave čia, pavargusį ir susirietusį savo lovelėje, matau, kad tu dar kūdikis. Dar vakar motina tave nešiojo ant rankų, ir tavo galvelė ilsėjosi ant jos peties. Aš reikalavau per daug, visko per daug…

* * *

Ką gi pasakytų dabartiniai mūsų vaikų „gelbėtojai“? Kad, be jokios abejonės, vaikas buvo traumuojamas ir patyrė psichologinį smurtą, kad seniai laikas jį išmokyti skambinti telefonu ir pasikviesti pagalbos? Kad atimtas iš tėvų ir perduotas globėjams jis turėtų būti daug laimingesnis?

Vaikų „gelbėtojai“ labai paviršutiniškai supranta, kas yra šeima ir kokią traumą gauna ir tėvai, ir vaikai, kai įsikišama į šeimos reikalus. Vieninga, mylinti, net sunkumų vienijama šeima yra vienas kūnas. Kokią dalį galima be kraujo ir skausmo iš jo išplėšti? 

Pasirinkimas menkas: ta empatijos ir supratimo stoka liudija arba visišką situacijos nesuvokimą, pačių įstatymo kūrėjų nevisavertiškumą arba egoistinį interesą. Net žvirblis, net šuva, tiek meška, tiek liūtas be kraujo savo vaikų jokiam žvėriui niekada neatiduos. Taip veikia nuojauta, instinktas, patirtis. O žmogus? Juk jis taip pat yra gamtos ir Dievo sutvėrimas…

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Įvairovė       2019-02-11 10:31

Visokiausių  būdų išsigalvojama, kaip plauti pinigus iš biudžeto, tai geros darbo vietos geri atlyginimai, ypač aukštesnius postus užimantiems, todėl jie visada laikys savo darbo vietas, meilės ten ir su žiburiu nerasit.

Į 2019-02-10 12:01       2019-02-10 19:37

Savo tiesa tikintis žmogus pasirašytų, ar bent jau duotų nuorodą, kur tas Med apsi… Ar ne, šlykštuk?

stasys        2019-02-10 16:49

ah1 ..  Visos mokamos sumos buvo viešinamos , tūkstančiu tūkstančiai euru, .pinigai mokami maišais antspauduotais, po maišą už vaiko galva ..iki pilnametystės . Aišku prioritetas atimti vaikai ir tu biednioku (proletariato) kuriems minimalia alga moką .  Vat jei pakeltu žiūrėk viskas spręstųsi .. ir dingtų vaiku biznis .. Tai nejau ir V.Medelis tokios nuomonės ?.. kur tas bevaikiu pensininku svietas rytasi ..

ah1       2019-02-10 14:42

išmeskit žodį mylėti, nes meilė noras daryti gerus darbus. Ir kaip daryti gerus darbus vaikams,  kai valžia šalčiu ir pusbadžiu marina proliariatą ir proliatariato vaikus su nustatyta minimalia alga? Pati valdžia nustatčiusi idiotišką minimalią algą iš kurios praktiškai tik mokesčiams ir šlamštamaisčiui užtenka,  atiminėja vaikus dėl skurdo sąjygų, o tiems kurie juos pasiima globoti skiria po 1000eurų girdėjau. Meilė - geri darbai- vaikams tiesiog proporcingi turimų pinigų dydžiui, o pinigų neduoda valdžia.

...       2019-02-10 12:59

Bailiu tauta,baikit dejuoti ir komentuoti,eikite vasario 16 d.ir protestuokite,kovokite del savo vaiku.Kas turi teise kistis i seima,persekioti ir grobti vaikus???Ogi patys tevai tai suteikia sakalams,nes nemoka,arba tingi apginti vaikus.Tarnams reikia tokiu abejingu zmoniu,gali daryti ka nori,nes zino,kad lietuvis netgi uz vaika neatstoves.Geda,jaunimeli,taip jums ir reikia.

Medeliiui       2019-02-10 12:01

Kaip man galvoti apie tavo dabartinį rašinį, kai sugebi parašyti priešingus rašinius. Kada rašai nuoširdžiai? Atsargumas verčia rašytoją vertinti pagal priešingo rašinio turinį, todėl šis rašinys yra nieko nereiškiantis, nes neatspindi jūsų tikrosios nuomonės. Todėl neaikčiosiu, koks puikus ir teisingas rašinys. Vieną kartą reikia pradėti atsirinkinėti autorius kaip visumą, o ne jų atskirus rašinėlius. Vieną kartą pasišikus nenusiplausi, nes apsišikimas nebuvo atsitiktinis.

grumstas       2019-02-10 11:13

Patiko. Ačiū autoriui. Norėjau oponuoti “Stasiui” , kaltinančiam vien tik sovietmetį, Tačiau beprasmiška ginčytis su klišėmis, stereotipais. Geriau paskaityti to paties autoriaus daugiau straipsnių publikuotų“Pro patrijoje”... Ten rastumėte rimtesnės analizės: kam turime būti “dėkingi”, kad esame ten , kur esame.

20 amžius       2019-02-10 11:06

Aš ir mano 6 seserys ir brolis gimėm 1930 - 1952 metų laikotarpy kaime.Nė vieno mūsų Tėvai nemušė,nes auklėjimo pagrindas buvo 10 Dievo įsakymų.LTSR laikais mokykla varė į komjaunimą,draudė bažnyčią,bet nelindo į šeimą.Kas vyksta dabar,kad išsilavinę žmonės,jaunos šeimos *nemoka ir negali*auginti savo vaikų?

nematodas       2019-02-10 10:32

Visa bėda tame, kad Didvyrių Tauta, Kaune pastatė per mažą Vytį.
Reikėjo realistinį Vytį daryti ne 7, o bent 70 metrų aukščio.
Tada valdžia pamatytų ir žinotų, jog su didvyrių visuomene negalima elgtis atsainiai.

lietuviškos išeitys       2019-02-10 9:40

1. Reikia kuo graudžiau verkti ir raudoti, o tada gal valdžia mūsų pasigailės.
2. Reikia susigūžti, atsitūpti kamputyje ir delnais užsidengti akis. Pasislėpti!
3. Laukti. Laukti, laukti, laukti, Laukti, laukti, laukti, Laukti, laukti, laukti,.... O gal ta problema kažkaip pati išsispręs.
5. Sapnuoti Gelbėtoją kuris “lydekai paliepus, mums panorėjus” padarys stebuklų. Balsuoti. Pabusti ir…
.
Vėl pasirinkite vieną iš penkių punktų.
Arba tiesiog apsišikite ir nebegyvenkite.

Kokiu       2019-02-10 9:26

bedvasiu mankurtu reikia buti, kad sukurtum tokius istatymus ir juos lydincius aktus. Jokiame kosmariskame sapne Lietuvoje niekas nesapnavo, kad tokie istatymai galios pas mus.Bet, geriau isiziurejus i Kukuraicio, Jakavonienes, Didzpetrienes,  Sakalienes veidus, pamatai, kaip gali paveikti zmogaus siela blogis.Ju veidai yra marmuriniai, bejausmiai.Anksciau, ar veliau uz padaryta ir daroma blogi gauni atlygi.Kaip taisykle, jis sugryzta dvigubu smugiu.Ar pagalvoja tie dvasios ubagai apie tai?

Vyčio Tautos acakas       2019-02-10 9:08

Lauksim rinkimų. Balsuosim. Lauksim rezultatų. Nustebsim. Verksim. Lauksim kitų rinkimų.
(Skaityti nuo pradžių) smile

stasys        2019-02-10 8:39

Taip autoriau iki to kol imi suprasti reikia pereiti ta supratimo slenksti . Kartais žmonės nesupranta priežastys smurto , o tai tie patys mylinčiu tėvu įpročiai . Ir kuo mes apie tai dažniau kalbame , ginčijamės , virkaujame apie neteisybe tuo giliau smelkiasi supratimas visuomenėje ..o kaip neturėtu būti .. o ko patys sau norėtume . Niekas tėvais negimsta viską mokėdami , valstybė turi paveikti kelis šablonus parėjusius iš sovietiniu laiku su mūsu tėvais ...ir galu gale priminti kas yra ta šeima , kokia jos sudėtis , kol tėvai( žmogus) kaunasi jam tai vertybė .. iš to tūkstančio ,praeitais metais paimtu, visuomene pasiekė tik nedidelė dalis informacijos ..tai yra tie atvejai kuriuose tėvai kaunasi principingai .. kiti pripažino kalte ištaisė klaidas arba nuleido rankas .Kalbėti apie problemas nėra blogai ..

Rekomenduojame

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Almantas Stankūnas. Ar jis ir Co yra diplomatai ar Rusijai ir Vokietijai naudingi joms dirbantys idiotai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.