Propagandos ir ideologijos analizė

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Tiesos.lt redakcija   2022 m. rugsėjo 21 d. 20:32

6     

    

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Būtina nukreipti žmonių dėmesį nuo svarbių problemų ir valdžios priimamų sprendimų, nuolat prisotinant informacinę erdvę pašaline informacija, kuri neturi nieko bendro su šalies problemomis. Ši informacija turi būti prikaustanti dėmesį ir neleidžianti pradėti mąstyti. Kuo ilgiau ji tęsiasi – tuo geriau. Idealu, jei ji turėtų tęsinį, ir primintų kino serialą su pakilimais ir atoslūgiais.

Valdžia eskaluoja tam tikrą problemą ir sukelia tam tikrą gyventojų reakciją, kurio išdavoje pasiekia rezultatą, kuris naudingas valdantiems sluoksniams.

Sukuriama ir demonizuojama grupė žmonių, kad patys piliečiai reikalautų priimti įstatymus, sugriežtinančius saugumo priemones ir apribojančius laisves.

Lygiai taip pat galima dirbtinai sukelti ekonominę, teroristinę ar energetinę krizę, siekiant paskatinti žmones reikalauti pasekmių pašalinimo net ir piliečių teisių pažeidimo kaina.

Bet kokią nepopuliarią priemonę galima pasiekti ją įgyvendinant palaipsniui, diena iš dienos, metai iš metų, žingsnis po žingsnio.

Nuosekliai, per privatizaciją, perduodant korporacijoms valstybines įmones, naikinant vidutinį ir smulkų verslą, sukeliant masinį nedarbą, mažinant atlyginimus ir, vietoj to, pasiūlant minimalias pašalpas. Palaipsniui laisvi ir orūs žmonės paverčiami išmaldos prašančiais vergais.

Valdžios institucijos gali stumti nepopuliarų sprendimą, pirmiausia pateikdamos jį kaip „skausmingą ir būtiną“. Kad būtų pasiektas visuomenės sutikimas jį įgyvendinti, nepopuliarus sprendimas turi būti pateiktas vardan verto tikslo. Tokiu būdu skausmingo sprendimo sukelta kančia įgauna prasmę ir yra lengviau pakeliama. Galima paskleisti tarp žmonių naivią viltį, kad „rytoj viskas pasikeis į gerąją pusę“ ir nuostoliai su kaupu atsipirks. Tokiu būdu valdžia nusavindama 50 proc. žmonių pajamų, vėliau gali 25 proc. grąžinti ir „pradžiuginti“ žmones. Praradimų išvarginti žmonės net nepastebės, kad liko apgauti.

Valdžios plačiajai visuomenei skirtoje propagandoje naudojami argumentai ir intonacija, tarsi kalbėtų su protiškai neįgaliais žmonėmis. Be to, kuo svarbesnis poreikis suklaidinti, tuo propagandisto kalba infantilesnė. Taip nutinka todėl, kad kai į žmogų kreipiamasi taip, lyg jam būtų 12 metų, tai šio žmogaus atgalinėje reakcijoje taip pat nebus kritinio įvertinimo, kaip atsitinka su vaikais.

Tai klasikinė neurolingvistinio programavimo technika, kuri blokuoja žmonių gebėjimą racionaliai analizuoti ir kritiškai suvokti, kas vyksta. Be to, emocijos atveria prieigą prie pasąmonės, kur galima lengvai įvesti mintis, troškimus, baimes ir bet kokius elgesio modelius. Verksmai apie teroristų žiaurumą, valdžios neteisybę ar alkanų žmonių kančias apsunkina suvokimą apie tikrąsias to, kas vyksta, priežastis. Logiką pakeičia emocijos.

Kad žmonės nustotų suprasti, kokiais metodais yra kontroliuojami, reikia mažinti žemesniųjų gyventojų sluoksnių ugdymo kokybę, didinant skirtumą nuo to, kuris suteikiamas vadinamajam „elitui“.

Pasitelkus žiniasklaidą, valdžia primeta žmonėms mintį, kad madinga būti kvailam, vulgariam ir netvarkingam. Skandalai, geltonoji spauda, ​​raganavimas ir magija, vulgarus humoras ir populistiniai pareiškimai atima iš žmonių galimybę didinti pažinimą, kad suprastų tikrąsias to, kas vyksta, priežastis.

Valdžia bando priversti žmogų patikėti, kad jis pats yra savo nelaimių priežastis, kurios iš tikrųjų kyla dėl jo gebėjimo mąstyti stokos. Dėl to žmonės vietoj protestų pasineria į savęs žeminimo atmosferą, kaltindami save dėl savo bėdų, patenka į depresinę būseną ir neveiklumą.

Pastarųjų dešimtmečių mokslo pažanga lėmė gilią, paprasto žmogaus ir žmogaus iš „elito“, žinių atotrūkį. Dėl to valdžia disponuoja naujausiais biologijos, neurologijos ir taikomosios psichologijos pasiekimais, kurių pagalba tapo daug lengviau valdyti tokių žinių neturinčią daugumą žmonių.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Šiaip       2022-09-22 13:25

Galėjo autorius rašinį pabaigti duodamas mums įrankį (patarimą) kaip tą propagandinį kvailinimą atpažinti.
Na, pavyzdžiui, kad ir tokį, cituoju:
“1. Skaitykite įvairias žiniasklaidos priemones. Banalu, bet veiksminga.
Net jei atrodo, kad „antra pusė“ negali pranešti nieko naujo, vis tiek verta žinoti dar vieną, o geriau, kelis požiūrius, dar puikiau - iš šaltinių skirtingomis kalbomis. 2022 m., kai net ir bandoma blokuoti informacijos kanalus, jei norite, visada galite atsispirti draudimams. Perskaitykite kokį nors vadovą kaip apeiti blokavimą.
2. Ieškokite logikos.
Dažnai propagandistų žodžiai skiriasi nuo jų veiksmų ir jie prieštarauja patys sau. Informacijos sraute lengva pamiršti ir pamesti propagandos mašinos dalyvių pasisakymų giją. Tačiau internetas viską prisimena.
3. Visada abejokite.
Niekada neturėtumėte laikyti savaime suprantamu dalyku tai, ką skaitote ar girdite (o technologijų amžiuje tai dar matote ir internete ar per televizorių). Paprastas faktų patikrinimas paprastai užtrunka ne ilgiau kelių minučių.
4. Atskirkite nuomones ir faktus.
Dažnai „šaltinių“ ar ekspertų teiginiai pateikiami kaip įvykęs dalykas. Tačiau verta prisiminti, kad įvykęs dalykas ir prognozė apie jo atsiradimo galimybę nėra tas pats.
5. Studijuokite istoriją. „Nieko nėra naujo po saule“.
Dažniausiai istorija kartojasi, kartais ir bauginančiai panašiai. Visi mechanizmai jau aprašyti ir pritaikyti, tereikia atidžiau įsižiūrėti į esamą situaciją.”

Papa Borgia       2022-09-22 6:28

Dezinformacijos propagandos pagalba valdomas runkelynas. Na, bent taip jau manė pasaulio dezi propagandos tėvas - E. Bernays.

Veleris       2022-09-21 23:42

МОБИЛИЗАЦИЯ С ПЕТЛЕЙ НА ШЕЕ. ГАРАНТИИ КРАХА. - #Веллер 21 09 2022
https://www.youtube.com/watch?v=MRXLEdnIJUY&ab;_channel=МихаилВеллер

jo jo       2022-09-21 23:06

nesubadyti sveiki o subadyti - ne

Žaltė       2022-09-21 22:59

Labai tinkamas pavyzdys – nesivakcinavusių nuo COVID-19 pasmerkimas. Daug sutikau „žmogelių“ (vakcinuotų, tikinčių mokslu ir valdžios pamokslais!), kurie ėmė  „šaukti“, kad tie nevakcinuoti labai pavojingi, neatsakingi, nesaugo visuomenės. Nors, tiesą pasakius, tie sveiki, nesergantys, nors ir nevakcinuoti buvo mažiau pavojingi negu tie vakcinuoti,su „galimybių pasais“, bet nesisaugantys, iš užsienio parvežantys vis naujas ligos versijas.

ah.ą       2022-09-21 21:49

korporacizacija. Bankutuavusius supirks korporacijos.

Rekomenduojame

Dominykas Vanhara. Kremliaus diplomatinės pergalės

Italijos rinkimai – žemės drebėjimas ES?

Karas Ukrainoje. Du šimtai vienuoliktoji (rugsėjo 22 diena)

Danija nutraukia asmenų, jaunesnių nei 50 metų, skiepijimą nuo kovido infekcijos

Marius Parčiauskas. Kaip išliksim, jeigu tėvystę siesim tik su skurdu ir depresija?

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Marius Parčiauskas. Rusijai atnaujinti puolimą nėra jokių šansų

Flandrijos vyskupai oficialiai parėmė ir pasiūlė tos pačios lyties porų laiminimo ceremoniją

Audrius Globys, dr. Darius Alekna. Ką valdžiai sako apklausos?

Karas Ukrainoje. Du šimtai dešimtoji (rugsėjo 21 diena)

„Demografija yra mūsų pusėje“ – švedų repo atlikėjas sako juodaodžiams ir rudaodžiams, kad jie laimės prieš dešiniuosius

Ramūnas Aušrotas. Vaiko institucinės globos pertvarka Lietuvoje patiria fiasko?

Ką Europai reiškia dešiniųjų pergalė Švedijoje?

Likimo valiai paliktos lietuviškos mokyklos Lenkijoje: vadovėliai lenkų kalba, finansavimo trūkumas ir kova dėl išlikimo

Tos pačios lyties asmenų civilinė sąjunga bus lygi šeimos teisiniams santykiams – teisininkai

Civilinė sąjunga ruošiama už akių

Vengrija rizikuoja netekti 7,5 milijardų eurų ES lėšų

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.