Linas Balsys įvertino „Valstybės paslaptį“ – filmą apie antrąją kadenciją bebaigiančią Dalią Grybauskaitę ir jos valstybės paslaptis?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. balandžio 28 d. 10:00

18     

    

Linas Balsys įvertino „Valstybės paslaptį“ – filmą apie antrąją kadenciją bebaigiančią Dalią Grybauskaitę ir jos valstybės paslaptis?

Buvęs Dalios Grybauskaitės patarėjas Linas Balsys, Lietuvos ryto televizijos laidos „Ant bangos“ vedėjų Kristupo Krivicko ir Editos Užaitės paprašytas, pakomentavo naujausią režisieriaus Donato Ulvydo darbą – dokumentinį filmą „Valstybės paslaptis“. Nuo balandžio 12 d. kino teatruose rodomo filmo pagrindinė herojė – kadenciją baigianti prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Visą laidą žiūrėkite trečiadienį 21:00 val. per Lietuvos ryto televiziją, L. Balsio epizodą – ČIA.

Klausiamas, kodėl jis, lig tol kūręs meninius filmus (iš aštuonių jo sukurtų darbų žinomiausi „Tadas Blinda. Pradžia“  ir „Emilija iš Laisvės alėjos“), ėmėsi būtent tokio filmo, D. Ulvydas prisipažįsta: jį žavi asmenybės, lyderiai, jį įkvėpęs ir filmas apie B. Obamą:

„Man patinka ryškios asmenybės – nuo Harlio ir Deividsonų, Styvo Džobso iki Barako Obamos. Viešėdamas Amerikoje turėjau progą pamatyti filmą „The final year“ (2017). Tada, pamenu, skrisdamas namo susimąsčiau: turime patys Lietuvoje pasaulinio kalibro lyderę – ir apie ją turi būti sukurta dokumentika. Taip gimusi mintis nebepaleido, svajojau drąsiai ir po poros metų darbo filmas apie prezidentinio gyvenimo realybę jau tampa mano kūrybos realybe“.

Tikėtina, kad jau visai netrukus filmas sulauks kur kas gyvesnio aptarimo, kad bus išstudijuotos ne tik L. Balsio pastebėtos klaidos ar naujos žinomų įvykių interpretacijos, bet ir režisieriaus ieškojimai, kaip papasakoti tai, kas ir toliau nutylima, ir dar tokiu būdu, kad rastųsi ... intriga, tiksliau, dar viena „paslaptis“.                                                                                 

Gal todėl ir filmo anonsuose, skelbtuose belaukiant premjeros, valstybės paslaptimi primygtinai vadinama… viskas, kas susiję su Dalia Grybauskaite. Valstybės paslaptimi padaroma, net ir tai, ko ji pati sakosi neturinti – jos asmeninis gyvenimas.

Skaitant, kaip režisierius noriai „pasakoja“, kas jo norėta pamatyti ir kitiems parodyti, ima nuostaba: negi jis iš tiesų manosi priartėjęs prie Dalios Grybauskaitės ar prezidentės paslapčių?

Tai filmas, pasakojantis, kas vyko ir tebevyksta mūsų valstybėje: netikėtos svarbiausių 2009–2019 metų įvykių atomazgos, nepaaiškintos aplinkybės, netipiški sprendimai, politinio gyvenimo detalės, apie kurias net slaptosios pažymos dažniausiai nutyli. Taip pat vertybėmis grįstos lyderystės kaina ir nacionalinio orumo paslaptis. Gyvenimas „prie Dalios Grybauskaitės“ ir pačios Prezidentės gyvenimas. Ką iš tikrųjų reiškė Prezidentės „linkėjimai“, ką apie tiesmuką Prezidentę kalba Lietuvoje, Europoje ir Amerikoje? O koks ji žmogus: kas sugraudina „plieninę magnoliją“, ar girdėjote ją dainuojančią, matėte vairuojančią, verdančią kavą ir kaip jautėsi su Prezidente dirbę žmonės?

Kadencijai baigiantis ir pati Prezidentė buvo atviresnė, jau ne kiekvienas pokalbis buvo su perspėjimu – kalbėsimės off the record (ne įrašui ir ne citavimui). Atviras dokumentinis filmas „Valstybės paslaptis“ padės ne tik pasinerti į istorinius vieno valstybės dešimtmečio įvykius, praskleis žiūrovams Prezidentūros užkulisius, bet ir leis suprasti valstybės valdymo ypatumus, pajusti asmenybės ir charakterio jėgą.

Režisierius neslepia – pradžia buvo beprotiškai sunki. „Politikos užkulisiai atrodė iš pradžių visiškas kosmosas. Akys plėtėsi vis labiau ir vis labiau norėjosi dalintis tuo su Lietuvos žmonėmis – pamatykit, kas ir kaip vyksta mūsų valstybėje, ką išgyvena Prezidentė, kai lieka viena prieš Kremlių ir prieš Vašingtoną, teisėsaugos klanus ir oligarchus, net prieš savo bendražygius ir kaip tokiose situacijose pasielgtume mes patys? Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę pažinti Dalią Grybauskaitę ne tik kaip Prezidentę, bet ir kaip žmogų ir galiu tuo jausmu pasidalinti su visa Lietuva. Su tiek, tokio įdomumo ir sudėtingumo medžiaga man dar dirbti neteko. Kad ir kaip būtų gaila, bet nesutalpinsiu visko į vieną juostą. Užtat bent jau ramu, kad filme liks tai, kas svarbiausia, mano, kaip kūrėjo požiūriu, – svarbiausia.“


Bet už vieną dalyką jau dabar būtų galima D. Ulvydui paploti – filmo pavadinimas išties taiklus, o svarbiausia, primena tą, kurią visi nori pamiršti ir taip suteikia jo pasakojimui kitą perspektyvą. Juk tikroji šios valstybės paslaptis yra Deimantė Kedytė – 2012 m. gegužės 17 d. valstybės vardu pagrobta iš gimtųjų namų ir visai ne metaforiškai paversta valstybės paslaptimi. Kas iš tiesų nutiko Garliavos mergaitei, tiesos nežino net ir valstybės vadovė – s. Nijolei Sadūnaitei tą pripažino ir pati Dalia Grybauskaitė. Ir nesiryžta sužinoti.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jules       2019-04-30 19:39

Kodėl manai, kad aš dirbu prieš Lietuvą? Aš prieš ją nedirbu, nes esu maža mažytė jos dalelė. Nesu Sovietijos(Fundamentals of Soviet Law) ar Neo-Sovietijos fundamentų diegėjas, kaip tie VU docentai ar dar kur nors in real? Nesu nunykstančios Lietuvos nei seimūnas, nei ministeris, kurie atsakingi už Lietuvių tautos nunykimą ir išstūmimą iš Lietuvos kartu su ambalistų sukurpta Verslo klase. Tad kam mane šmeiži čia?

ruta       2019-04-30 12:52

Tai ‘reziseriui’ Ulvydui paslaptis , kad Grybauskaite komunistinio -KGB rezimo uoli funkcioniere ir nudvesus sitam rezimui pasikeite skura ir jau uoliai tarnauja Briuselio/ Vokietijos / biurokratu interesams ?

> Jules       2019-04-30 8:44

Matau, kad palaužė. Antraip nedirbtum prieš Lietuvą. Tai gal pirma pasistiprintum sveikatą?

nuvylė Ulvydas       2019-04-30 0:48

Maniau, kad Ulvydas iš reikalo parsidavinėja tam, kad talentas neliktų nepastebėtas ir užmirštas. O pasirodo, jis idėjinis kažkoks…

Jules       2019-04-29 12:14

O kodėl manai, kad manęs nepalaužė? Palaužė ir dar kaip, o ką? Esame dezi propagandos apsvaiginti ir palaužti, be jokios abejonės, ir paversti vergais, bijančiais Tiesą pasakyt, kad BK straipsnio nepriklijuotų ir nepasodintų su galvažudžiais-profesionalais.

> Jules       2019-04-29 11:29

Tavęs gi nesudrapalino, nes tu nei tautinė, nei patriotinė, nei Lietuvos jėga. Tai koks tau skirtumas?

Juk neosovietinio elito       2019-04-29 8:41

pagrindinis tikslas yra eilinių lietuvių moralės palaužimas, kad kuo greičiau Lietuva liktų be lietuvių, o likę susitaikytų su vergavimu oligarchams.

Pensininke       2019-04-29 7:14

Nesuprantu tariamu rezisieriu TIKROS MORALES?  Ar toks godumas pinigams veda prie liaudies skaldymo kuriant   mela.

Jules       2019-04-29 6:50

Tiesa yra paversta oligarchinio režimo paslaptimi, o pačio tokio režimo kilmė Bolševikų(internacių) partijoje. Negi taip jau niekas ir nežino Tiesos, kur slepiasi Pasaulio archontų(valdovų) motinėlė, valdanti pasaulį konspiracijos, agresijos, dezinformacijos ir dezinfosklaidos pagalba? Kur slepiasi Lietuvos archontų motinėlė? Tiesa, vienas tautininkų smaigalys pabėgo iš dezi LRT ir kartu sudrapalino tautines-patriotines Lietuvos jėgas.

Vienu žodžiu,       2019-04-28 19:39

gavosi “čėpucha”!

abc.       2019-04-28 15:56

elementaru,piliečiai Ulvydas,Banionis laiku pripuolė,o gal juos prileido prie lovio,užtat mikliai atsirado mėgėjiški filmukai apie partizanus,tremtį,paslaptį.juk ką gali žinoti,aukso gysla neamžina ,pasikeitus šeimininkui tokių progų gali nebebūti.

Čia priėjo Kindziulis       2019-04-28 15:41

Tikslesnis pavadinimas būtų ne Valstybės paslaptis, o Rusijos federacijos paslaptis.

????       2019-04-28 15:37

Kur dingo L. Balsio vertinimas? Anksčiau neleido atidaryti, dabar iš viso neliko. Cenzūra? Beje, apie D.G. cenzūruojama viskas, net FB pasidalijimai. Tai normalu?

gaudysas       2019-04-28 15:16

Filmo pavadinimas labai teisingas. Kselencija iš tikro yra valstybės paslaptis. Čia pani Ulvydas labai sumaniai pateikė tiesą, nepasakydamas kokios valstybės paslaptimi yra burokevičiutė. O pasirodo ji ne Lietuvos valstybės paslaptis. Čia Uldvydas užšifravo savo pagrindinę slaptą žinutę. Ji - Rusijos valstybės paslaptis. Talentinga. Šitą paslapties faktą patvirtino pati Rusijos valstybės administracija.

Bestijos kadencija baigiasi       2019-04-28 12:30

Čia gera naujiena. O bloga naujiena ta, kad per 10 metų ji grąžino buvusią sovietinę santvarką, neteisingumą, atstatė apgriuvusį kgb’istinį valdymo būdą ir visur kur tik įmanoma sustatė savo paklusnius pakalikus.

Panašumas       2019-04-28 12:12

Teisingai džeikai, panaši ir Juozičio istorija.

Dzeikas       2019-04-28 10:46

Mano pagrindines gaires apie Gryb:
1) Tai sovietu kolaborantas nenutraukes savo veiklos net po 1990 kovo 11d.
2) Sita tapo politike ir pirmuoju valstybes asmeniu nuslepusi savo kolaboravima su okupantais PO Kovo 11d Nepriklausomybes Atstatatymo akto.
Daugiau kalbeti apie sia ... nera ka.

Mietas       2019-04-28 10:45

Lietuviškas baslys.

Rekomenduojame

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

ES ciniškai naudojasi pavojaus situacija Europoje, kad išplėstų savo galias

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt devintoji (gegužės 13) diena

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įveiksime ligas ar žmogiškumą?

Ramūnas Aušrotas. Vaiko teisių apsaugos klystkeliai

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.