Ugdymo politika, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Lietuvos žmogaus teisių organizacijos ragina Vilniaus universiteto Senatą pareikšti nepasitikėjimą Rektoriui A.Žukauskui

Tiesos.lt redakcija   2018 m. birželio 15 d. 12:03

8     

    

Lietuvos žmogaus teisių organizacijos ragina  Vilniaus universiteto Senatą pareikšti nepasitikėjimą Rektoriui A.Žukauskui

Vilniaus universiteto Tarybai
Vilniaus universiteto Senatui

KREIPIMASIS
dėl Vilniaus universiteto Rektoriaus nušalinimo
2018 m. birželio 15 d.
Vilnius

Lietuvos žmogaus teisių organizacijos 2018 m. gegužės 22 d. pareiškimu kreipėsi į Vilniaus universiteto (VU) Rektorių, VU Tarybą ir Senatą, ragindamos atsižvelgti į dviejų šimtų VU studentų prašymą nenaikinti VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (TSPMI)  politinės filosofijos profesoriaus etato, nes VU Rektoriaus ir TSPMI administracijos siekis šį etatą panaikinti yra susijęs su mėginimu pašalinti profesorių, habil.dr. Vytautą Radžvilą iš universiteto dėl jo pažiūrų ir įsitikinimų.

2018 m. gegužės 22 d. VU Senatas ėmėsi tirti viešai keliamą klausimą dėl prof. V.Radžvilo persekiojimo - sudarė VU TSPMI vykusių profesoriaus konkursų vertinimo darbo grupę, o birželio 12 d. balsų dauguma pritarė šios darbo grupės išvadoms. Senato priimtame nutarime konstatuota, kad:

1) Konkursai į profesoriaus pareigas TSPMI buvo patvirtinti VU Rektoriaus 2018 m. kovo 28 d. įsakymu.
2) Konkursų profesoriaus pareigoms buvo skelbiama mažiau, negu buvo kadenciją baigiančių profesorių. Konkursas esamoms prof. V. Radžvilo pareigoms užimti nebuvo paskelbtas.
3) 2018 m. paskelbti konkursai TSPMI profesoriaus pareigoms eiti buvo personalizuoti. Konkurso „Profesorius (-ė) (Europos integracijos studijos)“ vietai užimti, į kurią numanomai galėtų pretenduoti ir prof. V. Radžvilas, personalizavimą lėmė perdėm didelė pareigų apibūdinimo detalizacija. Nurodyta būtinybė vykdyti tyrimus ir studijas „Europos integracijos, Europos Sąjungos institucijų ir politikos klausimais“, tačiau prof. V. Radžvilas nevykdo tyrimų Europos Sąjungos institucijų klausimais, todėl pretenduoti į šias profesoriaus pareigas bei tenkinti šio konkurso sąlygas prof. V. Radžvilas, net ir norėdamas, objektyviai neturėjo galimybių.
4) Paaiškinimų, kodėl šis konkursas nebuvo skelbtas, darbo grupės nagrinėtuose dokumentuose nerasta.

Minėta darbo grupė (prof. T. Medaiskis, dr. A. Mickevičius, prof. M.P. Šaulauskas, prof. G. Tamulaitis ir studentų atstovas I. Gaižiūnas) siūlė atsižvelgti į 200 studentų parašais patvirtintą kreipimąsi bei faktą, kad prof. V. Radžvilui Vilniaus universiteto senatas yra suteikęs pedagoginį profesoriaus vardą ir rekomendavo VU Rektoriui sudaryti su prof. V. Radžvilu sutartį profesoriaus pareigoms eiti.

Už minėtas išvadas balsavo visi posėdyje dalyvavę Senato nariai (32 balsai „už“, 1 balsas „prieš“ - Rektorius A. Žukauskas). Tačiau Rektorius viešai atsisakė vykdyti Senato nutarimą ir pasiūlė prof. V. Radžvilui dirbti vienerius metus docento pareigose. Tokiu būdu Rektorius viešai deklaravo, jog nepaisys VU valdymo organo (Senato) sprendimų.

Pažymėtina, kad VU Statuto 26 str. apibrėžia, kokie yra Universiteto valdymo organai – tai Senatas, Taryba ir rektorius. Statuto 32 str. 1 dalis nustato, kad Senato paskirtis - užtikrinti kultūros, mokslo, tyrimų ir dėstymo laisvę Universitete, Universiteto bendrųjų akademinių reikalų ir kitų tiesiogiai su viso Universiteto akademine veikla susijusių klausimų kolegialų aptarimą ir jiems įgyvendinti reikalingų teisės aktų priėmimą ir prižiūrėti, kad Tarybos ir rektoriaus veikla, taip pat bendruomenės siūlymai Tarybai, rektoriui, Universiteto vidiniams organizaciniams dariniams, kitos iniciatyvos atitiktų Universiteto misiją, veiklos tikslus, uždavinius ir principus, bendruosius akademinius interesus. Vykdydamas savo įgaliojimus, Senatas priima nutarimus (Statuto 32 str. 2 dalis). Tokiu būdu pagal įstatymą VU Rektorius turi prievolę vykdyti Senato nutarimus. Tačiau pareikšdamas, jog neketina jų vykdyti, VU Rektorius iš esmės deklaruoja neketinantis vykdyti Statute apibrėžtos Vilniaus universiteto misijos, t.y. nepaisyti Statuto 32 str. reglamentuojamos Senato teisės prižiūrėti, kad Rektoriaus veikla atitiktų Universiteto misiją, kurios vykdymas iš esmės tampa neįmanomas teisinėje situacijoje, kai nepaisoma VU valdymo organų sprendimų.

Apibendrindamos susidariusią situaciją Vilniaus universitete Lietuvos žmogaus teisių organizacijos konstatuoja:

1. 2018 m. birželio 12 d. VU Senato priimtas sprendimas pritarti VU TSPMI vykdytų profesoriaus konkursų vertinimo darbo grupės išvadoms patvirtina, jog VU Rektorius A.Žukauskas pažeidė Lietuvos Respublikos įstatymus ir VU Statutą bei tiesiogiai įtakojo/inicijavo prof. V.Radžvilo persekiojimą dėl pastarojo pažiūrų ir įsitikinimų (Rektoriaus paskelbti konkursai TSPMI profesoriaus pareigoms eiti).

2. VU Rektoriaus atsisakymas vykdyti VU Senato įpareigojimą (nutarimą) sudaryti su prof. V. Radžvilu sutartį profesoriaus pareigoms eiti patvirtina, jog A. Žukauskas negali tinkamai atstovauti Vilniaus universitetui ir tinkami vykdyti jo misiją dėl A.Žukausko klaidingo ir neadekvataus VU Rektoriaus ir Senato kompetencijų vertinimo (Statuto 33 str.).

3. Sistemingai pažeisdamas LR Konstitucijos (25 str.) garantuojamas teises ir laisves bei VU Statuto 4 ir 42 straipsnių nuostatas, VU Rektorius A.Žukauskas demonstruoja teisinį nihilizmą ir griauna Vilniaus universiteto demokratines tradicijas, darydamas žalą visai universiteto akademinei bendruomenei.

Lietuvos žmogaus teisių organizacijos gerbia šalies aukštųjų mokyklų savivaldą ir kartu mano, kad šalies visuomenės demokratiniai laimėjimai, kurios dalimi yra ir aukštųjų mokyklų akademinės bendruomenės, yra visų piliečių saugotina vertybė. Todėl atsižvelgdamos į sistemingus VU Rektoriaus A. Žukausko nusižengimus VU Statutui ir jame įtvirtinai universiteto misijai, taip pat aplinkybę, kad prof. V.Radžvilo persekiojimas dėl jo pažiūrų ir įsitikinimų įgijo akivaizdų politinį pobūdį ir dėl to diskredituoja Vilniaus universitetą bei Lietuvos aukštojo mokslo ir švietimo sistemą tarptautinėje bendruomenėje, Lietuvos žmogaus teisių organizacijos ragina:

- VU Senatą vadovautis VU Statuto 33 str.  suteiktais įgaliojimais ir pareikšti nepasitikėjimą VU Rektoriui A.Žukauskui dėl priesaikos Universitetui ar kitų teisės ar moralės normų pažeidimo, nederančio su rektoriaus pareigomis.
- VU Tarybą patvirtinti VU Senato pareikštą nepasitikėjimą VU Rektoriumi A.Žukausku.

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras

Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija     Romualdas Povilaitis            
Lietuvos žmogaus teisių asociacija             Vytautas Budnikas      
Piliečių gynybos paramos fondas                 Stasys Kaušinis        
Lietuvos Helsinkio grupė                      Stasys Stungurys  

Nurodytų žmogaus teisių organizacijų pritarimą  kreipimuisi tvirtinu:
Piliečių gynybos paramos fondo direktorius     Stasys Kaušinis
       

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tam - .>Tam        2018-06-16 11:02

Šitaip įžūliai meluodamas tik parodote, kad nieko nežinote arba nenorite žinoti apie VU? Šio universiteto rektoriai ir prorektoriai beveik visada buvo prokomunistinių pažiūrų: ir sovietų laikais, ir , manau, šiais laikais? Jiems nereikalingas joks stogas - nei Karbauskio, nei kitoks. Jie tą stogą turi nuo sovietinių laikų? O profesūros buvo ir yra visokios: ir sakančios Tiesą, ir… tokios, kuriai Lietuva kokioj 50-toj vietoj? Pasidomėkite, jei abejojate? Nors, manau, kad sąmoningai kartojate nesąmones ir stengiatės taip pat, kaip tie, kurie kvailina studenčiokus savomis nesąmonėmis…?

Bestijos baimė       2018-06-16 6:30

valdo Žukauską, ji jam svarbiau už žmonių pasmerkimą.

Vilnietis       2018-06-16 1:17

Primintų tam išsigimusiam rektoriui apie jo bandymus tame universiteta iteisint pederastiją.

.>Tam       2018-06-15 15:25

Žukauskas taip kiauliškai nesielgtų,jei neturėtų konservatorių stogo.

Tam - "Arba valstiečiai"        2018-06-15 15:09

O kuo čia dėtas nepasitikėjimas A. Žukausku? Gal reikėtų bent antraštę perskaityti? O visgi, atsakant į tamstos klausimą - jeigu kas nors su kuo nors slapta tariasi, vadinasi turi ką slėpti?

Arba valstiečiai        2018-06-15 14:46

ištrauks į dienos šviesą konservatorius,arba bandys su jais slapta tartis?

Jules       2018-06-15 13:35

Kaip gali univerkė turėti šitokį rektorių, o Lietuva tokį buką Seimo pirminyką? Abu reikia kuo greičiau keisti, tiesiog gėda Lietuvai už tokius mokslinčius ir politikierius. Zubrylos ir oligarchai apsėdo Lietuvą kartu su dezistais.

AAA       2018-06-15 13:22

Labai teisingas pareiškimas.


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Dėl vieno dėdė Marksas buvo teisus: naujieji jo bendražygiai viską verčia farsu

Algimantas Rusteika. Šią dieną

Ramūnas Aušrotas. Norite sumažinti ne(si)skiepijimo keliamą riziką? Nustokime skiepiję konvejeriu

Clotilde Armand. Rytų Europa Vakarams duoda daugiau, nei gauna

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Kroatijos teismas pripažino tos pačios lyties šeimoms teisę tapti vaiko globėjais

Algimantas Rusteika. O ką daryti, jei šeimos neturi, bet susirgai?

Neringa Venckienė. Apie teismų ir jų sprendimų nešališkumą

Kardinolas V. Sladkevičius siunčiamas į užmarštį?

Andrius Švarplys. Kaip artes liberales galėtų būti salele?

Ramūnas Aušrotas. Statistika kalba už save

SAS antiskandinaviška reklama sulaukė atoveiksmio: ar perlenkta lazda gali virsti bumerangu?

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Geroji Naujiena: Kaip nenustoti sūrumo

Andrius Švarplys. Šveicarai uždraudė diskriminuoti gėjus kalboje ir viešumoje. Ką tai reiškia?

LR žvalgyba informuoja: kaip viešai vertintinos Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui kylančios grėsmės ir pastebėti rizikos veiksniai

Nijolė Aleinikova. Apie dvasingumą – nusibodusi, bet taip ir nesuprasta tema

Apie meilę, kuri niekada nesibaigia – minint kun. Juozo Zdebskio 34-ąsias žūties metines

Algimantas Rusteika. Šeimininko belaukiant

Vytautas Radžvilas. Klausimas „Lietuvos Sąrašo“ partijai

Audrius Bačiulis. Sunkus tas LRT leftistinių propagandistų gyvenimas

Laimonas Kairiūkštis. Kiekybė ar kokybė, arba Kiek iš jūsų perskaitote 600 romanų per metus?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.