Žmogaus teisės

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centro ir grupės intelektualų pareiškimas dėl piliečių minties, pažiūrų ir įsitikinimų laisvės

Tiesos.lt redakcija   2016 m. birželio 16 d. 11:13

16     

    

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centro ir grupės intelektualų pareiškimas dėl piliečių minties, pažiūrų ir įsitikinimų laisvės

Lietuvos Respublikos Prezidentei J.E. Daliai Grybauskaitei
Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui
Lietuvos Respublikos Seimo frakcijoms
Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerijai
Lietuvos visuomenei ir žiniasklaidai

LIETUVOS ŽMOGAUS TEISIŲ KOORDINAVIMO CENTRO IR GRUPĖS INTELEKTUALŲ
PAREIŠKIMAS

 

2016 m. birželio 15 d.
Vilnius

 

Dėl piliečių minties, pažiūrų ir įsitikinimų laisvės

Artėjant birželio 17 d. Vilniaus mieste nacionalinės LGBT teisių organizacijos rengiamoms „Baltic Pride“ eitynėms, šalies socialinėje erdvėje išsakomos įvairios, neretai priešingos piliečių nuomonės dėl minėtų eitynių pagrindo ir LGBT organizacijos keliamų reikalavimų Lietuvos valdžiai pagrįstumo.

Lietuvos žmogaus teisių organizacijos nesiima spręsti dėl žiniasklaidoje skleidžiamų šiurkščių komentarų apie minėtas eitynes, t. y. kas ir kokiu tikslu inicijuoja ir skelbia žmonių nesantaiką kurstančio turinio komentarus, nes tai yra valstybės teisėtvarkos institucijų kompetencija.

Tačiau Lietuvos žmogaus teisių organizacijos kelia susirūpinimą pastarosiomis dienomis išryškėjęs siekis prisidengiant tariamomis žmogaus teisėmis suvaržyti konstitucines piliečių saviraiškos, minties, įsitikinimų ir žodžio laisves (LR Konstitucijos 25, 26 ir 29 str.). 

Žiniasklaidai paviešinus apie Lietuvos tautininkų sąjungos vicepirmininko Juliaus Pankos ketinimą protestuoti prieš minėtas eitynes vilkint marškinėlius su užrašu „Aš homofobas“, pilietis D. Pancerovas jį apskundė „Lidl Lietuva“ (J.Pankos darbovietė) administracijai. Taip minėtas pilietis neabejotinai siekė paveikti „Lidl Lietuva“ administraciją, kad pastaroji pritaikytų sankcijas J.Pankai už pažiūras ir įsitikinimus.

Ypač nerimą kelia tas faktas, kad prie piliečių persekiojimo už pažiūras ir įsitikinimus prisideda ir Lietuvos valstybės tarnautojai. D.Pancerovo skundą „Lidl Lietuva“ administracijai palaikė LSDP narys, Lietuvos Respublikos teisingumo ministro patarėjas Sergejus Tichomirovas.

Nors pastarojo, kaip valstybės tarnautojo, tiesioginė pareiga yra saugoti ir ginti konstitucines piliečių teises ir laisves, be kitų – ir žodžio, pažiūrų bei įsitikinimų laisvę, minimų piliečių elgesys negali būti vertinamas kitaip, kaip žmonių priešpriešos ir nesantaikos kurstymas.

Dėl to Lietuvos žmogaus teisių organizacijos pareiškia:

      1. Nacionalinė LGBT teisių organizacija, rengdama birželio 17 d. „Baltic Pride“ eitynes Vilniaus mieste, realizuoja savo konstitucinę teisę rinktis be ginklo į taikius susirinkimus (LR Konstitucijos 36 str.).

      2. Lietuvos tautininkų sąjungos vicepirmininkas J.Panka ir kiti Lietuvos piliečiai, taikiai protestuodami prieš minėtas LGBT eitynes, realizuoja savo konstitucinę teisę į minties, sąžinės, įsitikinimų ir žodžio laisvę (LR Konstitucijos 25, 26 str.).

      3. LR Konstitucijos 29 str. laiduoja, jog „įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs. Žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu“. Bet kuris pilietis ir ypač pareigūnas, įskaitant ir Teisingumo ministerijos tarnautojus, negali varžyti kitų piliečių teisės reikšti savo įsitikinimus, jeigu nepažeidžiami valstybės bei visuomenės saugumo, viešosios tvarkos, žmonių sveikatos ir teisės aktuose įtvirtinti dorovės principai, kitos asmens teisės ir laisvės (LR Susirinkimų įstatymo 1 str.).

Teisę reikšti savo mintis ir įsitikinimus laiduoja ir Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 9 bei 10 straipsniai. Todėl piliečių persekiojimas už pažiūras ir įsitikinimus turi būti laikomas šiurkščiu Konstitucijos ir tarptautinių žmogaus teisių normų pažeidimu.

Primename, kad piliečiai privalo paisyti ir gerbti vieni kitų teises bei laisves. Tai yra esminis demokratinės valstybės, kuri privalo užtikrinti teisę išreikšti pažiūras, principas. Šios nuostatos yra įtvirtintos Konstitucijoje, įstatymuose ir jas akylai saugotiįpareigotos valstybės institucijos.

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras:

Lietuvos žmogaus teisių asociacija – Vytautas Budnikas
Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija – Romualdas Povilaitis
Lietuvos Helsinkio grupė – Stasys Stungurys

Saulius Arlauskas – teisės filosofijos profesoriaus
Ryšardas Burda – teisės mokslų daktaras, profesorius;
Bronius Genzelis – habilituotas humanitarinių mokslų daktaras, profesorius,
                            Lietuvos nepriklausomybės Akto signataras;
Alvydas Pauliukevičius  – medicinos mokslų daktaras, profesorius;
Krescencijus Stoškus – Lietuvos kultūros kongreso pirmininkas,
            filosofas, humanitarinių mokslų daktaras;

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

banditai zinojo       2016-06-17 22:11

kad zmones atejus laikui nebetyles,todel prisieme istatymus uz zodi,uz nuomone kelti baudziamaja byla.Todel dabar banditai sazinigus zmones taso po teismus!!!!

L. Palmaitis LŽT koordinatoriams       2016-06-17 13:57

Va va, demokratijoje sodomitai dar ir tuo naudingi, kad organizuoja “paradus” ir kelia visuomenės diskusijas dėl teisių, o tos “teisės” ir diskusijos, savaime aišku, rodo, kokia nuostabi yra demokratinė laisvė.
Jūs tad vaidinate ne paskutinį vaidmenį šioje teisių “kovoje”.
Tačiau ar ateina į galvą mintelė, kad jokios minties, pažiūrų ir įsitikinimų laisvės negali būti tobuloje elektroninėje kontrolėje, totaliai naikinančioje bet kokį privatumą, ypač padarius valstybės kontroliuojamas indėlininkų sąskaitas bankuose PRIVALOMAS visiems, norintiems gauti algą, pensiją, ar net padaryti piniginę perlaidą? Gal pamiršote pakovoti dėl teisių, kai “tarptautinio terorizmo pretekstu” seimas vienbalsiai įvedė Lietuvoje Europos Parlamento direktyvą EP 2006/24/EC, nuo kurios ir legalizuota totalinė piliečių kontrolė bei pradėtas privatumo naikinimas? Dabar “tarptautinis terorizmas” net nebeminimas kalbant apie indėlių kontrolę, bet porinama apie “kovą su ekonominiais nusikaltimais” (ubagų irgi?). Suprantama, kalėjime ekonominių nusikaltimų nebūna, o demokratijoje kiekvienas ubagas turi būti kontroliuojamas, kaip jis naudojasi sąskaita, kodėl ji auga arba neauga.
Tai JO PINIGAI ar ne? Ne, nebe jo, bet “demokratinės laisvės” skelbėjų vergvaldžių oligarchų.
Esate plepiai, laisvės išdavikai!

Albas       2016-06-17 10:52

>Apuokiuk, kas tave stebina “Lietuvos sąrašo” pozicijoje? Argi ne sorošininkas Kuolys ten diriguoja? O kas susideda su sorošu, tas ir gieda jo daineles

Apuokiukas       2016-06-17 10:13

Nustebino ,,Lietuvos sąrašo” pozicija.

Dėmesio! Informaciją už ką (ne)balsuoti        2016-06-16 20:33

Tinklalapyje ProPatria.lt pateikiama informacija (nuolat papildant): “Partijų ir visuomeninių organizacijų reakcija į Vilniaus Forumo kreipimąsi” dėl Baltic Pride.

Jonas       2016-06-16 20:06

Ten buvo užrašas [Aš “homofobas”], o ne [Aš homofobas]. Kabutės daug reiškia.

valdžiažmogis       2016-06-16 17:40

Mūsų šiukšliadėžės didelės, dar daug tokių pareiškimų tilps.
Rašykite jeigu netingite. Niagaila.

> Pikc        2016-06-16 17:13

Ačiū už objektyvų išaiškinimą! Jūs visiškai teisus.

Pikc       2016-06-16 16:25

Mano, galva, kiek ne į tuos teisinius aktus žiūrima.
Pirma, homopropagandistų paradas pažeidžia LR Konstitucijos 25-ą str. (“Laisvė reikšti įsitikinimus, gauti ir skleisti informaciją negali būti ribojama kitaip, kaip tik įstatymu, jei tai būtina apsaugoti žmogaus sveikatai, garbei ir orumui, privačiam gyvenimui, DOROVEI ar ginti konstitucinei santvarkai.”) bei Lietuvos Respublikos nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo 4 str. 16 dalį, nes skleidžia propagandą “kuria niekinamos šeimos vertybės, skatinama kitokia, negu Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse įtvirtinta, santuokos sudarymo ir šeimos kūrimo samprata”.
Antra, dėl visokių pancerovų, tapinų ir pan. reikia žiūrėtį į “garsųjį” BK170 (http://www.infolex.lt/ta/66150:str170) 2 dalį: Tapinas viešai tyčiojosi, o Pancerovas - kurstė diskriminuoti “žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl [...] įsitikinimų ar pažiūrų”. Pagal šitą straipsnį, ir tas, ir tas turi būti “baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų”. (ibid.)

Sidorkinas       2016-06-16 15:44

Homofobas ant marskineliu? Ne juokinga. Amerika skiria pinigus ne tik musu apsaugai nuo ruso, bet ir nuo homofobijos. Nepatinka, kad pasisius sijonus is trispalves? Nieko nepadarysi, ju toks pratriotizmas.

Lietuva - nebe lietuviams       2016-06-16 15:33

deja, bet lietuvis katalikas jaučiasi svetimas, antrarūšis žmogus - neduok Die, ką ne taip pasakysi - tuoj užpuls represinės komunistų struktūros….

Jiem privilegijų neteikiame.       2016-06-16 15:28

-”Žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu.”
    Kokią privilegiją turi py de ras tai išskyrius dėl lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų. Nejaugi jie kitos lyties negu visi kiti žmonės, gal kitos rasės (lygtai Lietuvoje kitokių rasių nėra), tautybės,kalbos, kilmės ir t.t. ir t.t. Dėl viso šito jų niekas nevaržo, o va jų privilegijoms kruštis vyras su vyru arba moteris su moterimi ir tai reikalauti per eitynes niekas jiems Lietuvoje nesuteikė ir nesuteiks, išskyrus tokie pat py de rai sėdintys valdiškose įstaigose. Čia jų iškrypiliškumas, o ne privilegija. Gydit juos reikia.

Žmogaus teisė luošinti jaunimo psichiką?       2016-06-16 15:27

Žmogaus išeinamoji anga nėra lyties organas, be to, Gamta žmogui lytinį potraukį davė giminei pratęsti, o ne žaidimus žaisti. Todėl manau, jog neutralus požiūris į homoseksualizmą dorovine prasme taip pat nėra sveika nuostata. Pagaliau, argi gali seksualiniai iškrypėliai turėti teisę luošinti dar nesubrendusio jaunimo psichiką?! Juk šias “Baltic Pride” (“Baltijos didybė”) viešas eitynes taip pat mato ir nesubrendęs jaunimas.

Apuokiukas       2016-06-16 13:26

Kai ne per seniausiai klausiausi, kaip Marija-Aušrinė keikia ir įžeidinėja visus, nesutinkančius su jos nuomone, kilo klausimas: o kada nesutinkantys su jos nuomone bus šaudomi. Kažkaip artėjame link to. Ir pasirodo, prie to dar prisideda ir Dovydas Pancerovas. Maniau, jis padorus žurnalistas…

Šiandien per LRT       2016-06-16 13:02

pas Savukyną buvo graudu klausyti Glavecko ir Nausėdos nusižeminusių susitaikymo gaidelių,kad nieko čia nepadarysi,visas priklauso nuo pasaulio padėties.Mes tik sraigteliai,suprask.Tik kodėl ES paramos nedalina pasitarę su visuomene.Patys sprendžia,-čia jau labai savarankiški.Ir kodėl mes turim būti vergais vien dėlto,kad kaimynė Rusija.Nereikia dangstyti Rusijos grėsme   valdžios nemokėjimo demokratiškai valdyti.

Jie provokuoja.       2016-06-16 12:59

Nereikia demonstruoti.Gyvena sau lai kaip nori,bet kam demonstruoti?Ir laikas diskutuoti giliau.Kodėl esamomis kapitalizmo sąlygomis homoseksualumo daugėja?Kažkas čia ne taip?Valdyme,ekonomikoje,žmogaus minties varžyme,žmogaus nužmoginime iki instinktų lygio?


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Ar Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui?

Trakų salos pilyje bus pristatyta Daliaus Stanciko knyga „Kūju per Lietuvos istoriją“

Raimondas Navickas. Nanto katedrą padegė keršydamas Prancūzijos valdžiai

Agnė Širinskienė. Apie neliečiamuosius

Audrius Bačiulis.Beprotybės kronikos: Leftistinių propagandistų miniai nepavyko parklupdyti didžiausio JAV verslo dienraščio „The Wall Street Journal“

Raimondas Navickas. Panašu, kad antisemitizmo ir etninės nesantaikos kurstytojai Lietuvoje išties kelia galvą

Andrius Švarplys. Vyksta didžiulė, giluminė, fundamentali demoralizacija

Geroji Naujiena: Kad ieškotume Jo Karalystės ir Jo teisumo

Vytautas Sinica. Kas yra leftizmas?

Vygandas Trainys. Partizanų ir kitų Lietuvai pasiaukojusių žmonių juodintojai nusipelno platesnio komentaro

Raimondas Navickas. Rinkimų naujienos iš ateities

Vitalijus Karakorskis. Atviras laiškas advokatei Fainai Kukliansky

Karolis Venckus demaskuoja: vaikų prievartautojas, ištvirkinęs pasaulio elitą. Lietuvoje to nėra?

Algimantas Rusteika. Dar kartą apie idiotus ir idiotizmą

Neringa Venckienė. Nušautas pedofilo Džefrio Epšteino ir DEUTSCHE BANK bylą nagrinėjusios teisėjos sūnus

Arvydas Anušauskas. Prašau pagalbos – tai gali sustabdyti insinuacijomis ir iš piršto laužtais teiginiais grįstą šmeižto kampaniją

Bronius Puzinavičius. Ar sprendimą dėl Lukiškių aikštės monumento turėtų priimti tik menininkai?

Vytautas Sinica. Užsienio „gerąją patirtį“ reikia įvertinti iš anksto

Rinkimai Lenkijoje – kova ir pramoga

Verta prisiminti. Arvydas Šliogeris. Pamatinė žmogaus dorybė yra drąsa

Vytautas Radžvilas. Remti Bideną – tiesti kelią Merkel-Putino paktui

Jolanta Miškinytė. Dar viena šeima prašosi oficialaus prieglobsčio Lenkijoje

Algimantas Rusteika. Pabaigos pradžia

240 000 žmonių pasirašė Baltųjų rūmų peticiją raginančią paskelbti George’ą Sorosą teroristu

Vytautas Radžvilas. Laisvė – tai ne teisė voliotis smėlio dėžėje ant didvyrių kaulų…

Raimondas Navickas. Prasideda…, arba „Eikite ... su savo ‘Black lives matter’ afera“

Vytautas Sinica per Marijos radiją. Ką šiandienos žmogui sako istorinės atminties ženklai: paminklai, memorialinės lentos, atminimo aikštės?

Nacionalinis susivienijimas. Apie cenzūrą ir Lukiškių aikštę

Rasa Čepaitienė. Kaltė ir įniršis

Geroji Naujiena: Palikti iki pjūties

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.