Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Bažnyčios socialinis mokymas

Lietuvos vyskupų konferencijos informacinis pranešimas apie Popiežiaus išsakytas mintis filme „Francesco“

Tiesos.lt siūlo   2020 m. spalio 23 d. 22:54

14     

    

Lietuvos vyskupų konferencijos informacinis pranešimas apie Popiežiaus išsakytas mintis filme „Francesco“

Žiniasklaidoje šiuo metu intensyviai aptariamos režisieriaus Jevgenijaus Afinejevskio filme „Francesco“ išsakytos Popiežiaus mintys apie būtinybę neatstumti homoseksualių asmenų atspindi nuolatinį Šv. Tėvo norą padėti asmenims, atsidūrusiems sunkiose situacijose.
Bažnyčios nariai kviečiami nepažeidžiant tikėjimo ir Bažnyčios mokymo jautriai ir neabejingai pažvelgti į tuos mūsų bendrabūvio atvejus, kurie reikalauja įsiklausymo ir supratimo.
Minėtasis filmas dabartinio Bažnyčios mokymo nekeičia.

Lietuvos vyskupų konferencijos informacija

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kis       2020-10-25 14:32

“Uz"Armonaites “laisve"balsavo 90 tukstanciu,ar norite pasakyti,kad Lietuvoje tiek ligoniu?Aiskiai kad nera,bet jau rezultatas mulkinimo akivaizdus,Ypac jauna zmogu.Man sako,kad narkotikus reikia legalizuoti,kad jaunimui parukius nesodintu 8 metams kalejimo.Kada paklausi ,gal pasakysi nors viena pavyzdi-jo paprasciausiai nera,bet melas savo pasiekes,juk niekas neaiskina,kad su narkotikais kariauja visas pasaulis,kad tai nuodai.O kas dejosi su alkoholio 1990 metais?Analogiskai,iki tol kol isaugusi debilu karta nepradejo gimdyti ir suliniuose skandinti Lietuvos genofonda,o kas is to gautus didelis klaustukas.

Nuomonė       2020-10-25 10:11

Sąmoningas krikščionis, niekad nesiūlys valstybei įteisinti nuodėmėje gyvenantiems asmenims kokias nors paslaugas, ryšium su jų praktikuojamu nuodėmingu gyvenimu.

...       2020-10-24 21:56

Skaitau katalikų komentarus ir ima pyktis. Kai matai diskutuojant apie nediskutuotinus dalykus, o satanistą vadinant popiežiumi, supranti, kad pralaimėjom…

LVI Kristina Zamarytė-Sakavičienė       2020-10-24 13:56

Žmogaus teisės yra teisingumo principo reikalavimai

Vis dėlto žmogaus teisės yra ne bet kokie, o pamatinio – teisingumo – principo reikalavimai. Teisingumo principas teigia, kad vienodas situacijas turime traktuoti vienodai, bet skirtingas situacijas – skirtingai. Todėl visų asmenų lygybės ir orumo pripažinimas nereiškia, kad vienodai turi būti vertinamos ir jų gyvenimo situacijos. Pavyzdžiui, suteikdama medicinos praktikos licenciją valstybė skirtingai vertina medicinos mokslus baigusius ir nebaigusius asmenis. Tokia „diskriminacija“ yra pagrįsta ir nepaneigia asmenų lygybės principo, nežemina jų orumo.

Nereikia ir teologinių argumentų, užtenka biologijos, antropologijos, psichologijos, sociologijos ir kitų mokslų, rodančių, kad vyro ir moters santuoka dėl jai būdingų prigimtinių savybių objektyviai skiriasi nuo tos pačios lyties porų.

Visi milijardai gyvenančių ar kada nors gyvenusių žmonių yra kilę iš vyriškos ir moteriškos gametų. Kiekvienas LGBT narys taip pat turi biologinius mamą ir tėtį. Kitaip tariant, esminis šeimos principas – vyriškos ir moteriškos lyčių papildomumas – yra būtinas tiek vieno žmogaus, tiek visuomenės ir valstybės, tiek visos žmonijos egzistavimui. Šiuo požiūriu homoseksuali pora niekada nebus tapati vyro ir moters šeimai.

Nepaisant prieštaringų vertinimų, mokslinių duomenų visuma taip pat patikimai rodo, kad vaikams yra palankiausia augti stabilioje savo biologinių tėvų šeimoje (kad dėsniai turi išimčių, savaime aišku). Įteisinus partnerystę, homoseksualios poros galėtų įsivaikinti ar pagalbinio apvaisinimo (vėliau ir surogacijos) būdu susilaukti vaikų, tačiau jie niekada nebūtų abiejų partnerių biologiniai palikuonys. Visas šeimas valstybėje traktuojant lygiavertiškai, keistųsi ir biologinės tėvystės reikšmė, jos svarbos vaikams pripažinimas. Todėl partnerystės įteisinimas ne tik ignoruotų vaiko teisę turėti tėtį ir mamą, bet ir laikui bėgant leistų vis didesnį valstybės kišimąsi į šeimos gyvenimą, įvairiais formaliais pagrindais ribojant tėvų teisę auginti, auklėti ir ugdyti savo biologinius vaikus.

Taip, svarbu atsiliepti į Popiežiaus kvietimą ir įstatymuose nustatyti homoseksualioms poroms reikalingą teisinę apsaugą. Tam tinka Bendro gyvenimo susitarimo projektas. Tačiau neverta žengti toliau ir skirtingas situacijas sulyginti, įteisinant santuokai lygiavertę partnerystę.

LVI Kristina Zamarytė-Sakavičienė       2020-10-24 13:55

Ką Popiežiaus žodžiai reiškia Lietuvos teisėkūros kontekste?

Ką Popiežiaus žodžiai apie „civilinio sugyvenimo įstatymą“ reiškia Lietuvai, atsižvelgiant į mūsų šalies teisinę sistemą ir egzistuojančias teisėkūros iniciatyvas? Aišku, kad Popiežius kalba apie homoseksualių porų teisinę apsaugą ir apie tai, kad ją turi nustatyti įstatymas. Lietuvos politiniame spektre dėl to abejonių nekyla – iš esmės visos partijos pasisakytų už, bet nesutariama, kokiu būdu: Partnerystės ar Bendro gyvenimo susitarimo įteisinimu.

Teisiniu požiūriu aktualu, ką Popiežius turėjo omenyje: 1) ar įstatymą, kuris numatytų tos pačios lyties asmenims teisę sukurti šeimą, analogišką vyro ir moters santuokai (Partnerystės įstatymo projektas); 2) ar tokį įstatymą, kuris šeimos santykių nekurtų, bet numatytų apsaugą ir reguliuotų kartu gyvenančių vienos lyties asmenų finansinius, paveldėjimo santykius, spręstų turto dalybų skiriantis klausimus, suteiktų socialines garantijas, teisę gauti informaciją ir rūpintis vienas kitu ligos atveju ir t.t.(Bendro gyvenimo susitarimo įstatymo projektas).

Teisės kurti šeimą klausimu būta skirtingų interpretacijų dėl iš konteksto ištrauktos Popiežiaus pasisakymo nuotrupos: „Homoseksualūs asmenys turi teisę būti šeimos dalimi. Jie yra Dievo vaikai ir turi teisę į šeimą. Niekas negali būti dėl to išmestas ar dėl to kentėti“ (angl. “Homosexuals have a right to be a part of the family. They’re children of God and have a right to a family. Nobody should be thrown out, or be made miserable because of it.”). Vertinant šią ištrauką interviu kontekste ir kartu su kitais Popiežiaus pasisakymais, matyti, kad jis turi omenyje šeimą plačiąja prasme, skatina artimuosius, tėvus neatsižadėti homoseksualių asmenų, „neišvaryti“ jų iš šeimos. Tačiau toks pasisakymas nereiškia teisės dviem vienos lyties asmenims kurti šeimą, kuri būtų analogiška vyro ir moters santuokai.

Taigi ne – Popiežius nepasisakė už vienos lyties partnerystę, kaip ją reguliuotų LR Civilinį kodeksą papildantis Partnerystės projektas. Juk partnerystė yra šeimos institutas, kuris tiek pagal Lietuvos teisę, tiek pagal Europos Žmogaus Teisių Teismo jurisprudenciją įtvirtintų santuokai analogišką šeimos kūrimo būdą. Teisiniu požiūriu homoseksualių asmenų partnerystė būtų lygiavertė vyro ir moters santuokai. Tai reiškia, kad valstybė vienodai vertintų ir pagal Konstitucijos 38 straipsnį privalėtų taip pat saugoti, globoti ir remti tos pačios lyties porų privatų gyvenimą ir santuokinę moters bei vyro šeimą (mokinių lytiškumo ugdymo programose, pagalbinio apvaisinimo finansavime ir kt.).

Popiežiaus pasisakymą apie homoseksualiems asmenims reikalingą teisinę apsaugą labiau atitiktų Lietuvoje parengtos Civilinio kodekso pataisos, kurios numato atskirą sutarties rūšį – susitarimą dėl bendro gyvenimo (toliau – Susitarimas). Šio projekto tikslas yra numatyti teisines garantijas ir išspręsti kartu gyvenančių asmenų praktines problemas, nesigilinant į jų privataus santykio pobūdį.

Susitarimas atlieptų poreikį apsaugoti homoseksualių porų teises ir interesus, tačiau jų santykius reguliuotų ne per šeimos, o per jungtinės veiklos institutą (kurio nuostatas šiuo metu teismai taiko spręsdami sugyventinių bylas). Kitaip tariant, bendrai gyvenančių asmenų, kurie nenori arba negali kurti šeimos, Susitarimo projektas neprilygintų santuokinei vyro ir moters šeimai.

Susitarimo projektui Seime jau buvo pritarta pateikimo stadijoje. Svarstymo metu jis galėtų būti toliau tobulinamas, kad kuo labiau išpildytų suinteresuotų grupių lūkesčius. Tačiau Susitarimo projektui išsakomas priekaištas, kad jis pažeistų lygybės principą ir diskriminuotų homoseksualius asmenis, nes jų santykiai nebūtų laikomi šeima.

LVI Kristina Zamarytė-Sakavičienė       2020-10-24 13:52

Ne, Popiežius nepasisakė už Partnerystės įstatymo projektą
Kaip ir kitose valstybėse, taip ir Lietuvoje homoseksualių porų gyvenimo teisinis reguliavimas tapo svarbia politine tema. Nesvarbu, kaip pasibaigtų Seimo rinkimai, Lietuvai artimiausiu metu teks priimti sprendimą šiuo jautriu klausimu.

Šiame kontekste itin aktualūs Popiežiaus Pranciškaus žodžiai, nuskambėję Evgeny Afineevsky filme „Francesco“ (liet. Pranciškus), kuris 2020 m. spalio 21 d. buvo pirmą kartą parodytas Romos kino festivalyje. Filme buvo sumontuotos iš konteksto ištrauktos seno interviu ištraukos, kuriose Popiežius Pranciškus kalbėjo, kad homoseksualiems asmenims reikalinga teisinė apsauga, o tuo tikslu verta sukurti civilinį įstatymą. Nors interviu darytas prieš porą metų, tačiau po filmo pasirodymo Popiežiaus pasisakymas sukėlė audrą viešojoje erdvėje – vertimai į skirtingas kalbas apskriejo viso pasaulio žiniasklaidą.

Nenuostabu, kad pasitaikė ir spekuliatyvių ar tiesiog neatsargių vertimų bei iš jų sekusių klaidingų interpretacijų dėl teisinių ir teologinių terminų painiojimo. Pvz., Popiežiaus pasisakymo prasmę stipriai iškraipė LRT portale paskelbtas vertimas,  neva Popiežius Pranciškus pritaria tos pačios lyties asmenų partnerystei ir teigia, kad homoseksualūs asmenys turi teisę kurti šeimas. Homoseksualių asmenų partnerystei palankiai Popiežiaus žodžius interpretavo ir kai kurie žinomi katalikų intelektualai.

Tačiau reikia atkreipti dėmesį į tai, kad Popiežius nekalbėjo apie homoseksualių asmenų santuoką ar partnerystę, bet tik apie „civilinio sugyvenimo įstatymą“ (filmo originale ispanų k. ley de convivencia civil; italų k. legge di convivenza civile). Daugumoje vertimų buvo minimas „civilinių sąjungų įstatymas“ (anglų k. civil union law; kitur italų k. legge sulle unioni civili). Vertimai, naudoję „civilinės sąjungos“ terminą, jau susiaurino popiežiaus pasisakymą, bet šis terminas taip pat yra gana abstraktus, nenusakantis įstatymo turinio.
Daugiau skaitykite:
https://laisvavisuomene.lt/ne-popiezius-nepasisake-uz-partnerystes-projekta/

Liberalai tiesiog praktiškai       2020-10-24 13:42

naudojasi krikščionybe,užuot ja gyvenę.Manipuliuoja žmonėmis,Popiežiumi.

diplomatiškai gudriai       2020-10-24 12:28

va ir nesutiksiu su Tvankstu šįkart. Viskas aiškiai pasakyta paskutiniame sakinyje. Erezijos erezijomis, bet privati Romos vyskupo nuomonė BAŽNYČIOS MOKYMO NEKEIČIA. Ir lai elgebetai ar jų tarnai kupiūruoja ir klijuoja savo feikus tik savo pačių užganėdinimui kaip anys nori. Bažnyčios mokymui tai joks ne nurodymas.

O štai       2020-10-24 11:38

tikrovę atitinkantis Agnės pastebėjimas “Neskubėkime daryti baigtinių išvadų.
Perskaičiau prancūzų svetainėje fr.aleteia.org pateiktą tekstą šio skandalo tema.
Taigi, pasirodo, Evgeny Afineevsky savo filme naudojosi ištraukomis iš pontifiko 2019 m. interviu, duoto meksikietei Vatikano darbuotojai Valentinai Alazraki, tas ištraukas iškarpė, ištraukdamas iš konteksto paskiras eilutes ar frazes ir po to sumontavo, kaip norėjo suteikdamas kitą prasmę nei popiežius norėjo pasakyti (režisierius pats priklauso LGBT).
Frazė apie Dievo vaikus buvo ištraukta iš pokalbio apie heteroseksualius tėvus, kurie turi homoseksualių vaikų, ir neturėtų jų atstumti, nes ir jie esą Dievo vaikai, o labiausiai prieštaringa vieta “Mums tik reikia turėti civilinės sąjungos įstatymą, kad jų santykiai būtų įteisinti” iš tiesų originalioje Pranciškaus kalboje skambėjo kitap. Interviu su Vatikano darbuotoja popiežius panaudojo ispanišką frazę “convivencia civil” , kas reiškia bendrą civilinį gyvenimą kartu, o filme anglų kalba sinchroniškai buvo išversta “civilinė sąjunga”.
Taigi panašu, kad ne pirmą kartą liberalioji žiniasklaida paskleidė fake news.”

ah1       2020-10-24 11:07

jei biblijinis Jėzus JAHVės/VIEŠPATIES sūnus, ir pats JAHVė/VIEŠPATS yra Jėzus tai JAHVĖ dėl homoseksualistų vyrų yra aiškiai pasisakęs Biblijoje - mirtis tiems, skaitykit Bibliją, būtent tokia JAHVĖS/VIEŠPATIES pozicija

Tvankstas       2020-10-24 11:00

Bergoglio, kaip žydas, yra Bažnyčios likvidatorius. Jo erezijos yra pritariamai nutylimos Lietuvos vyskupų konferencijos.

E951       2020-10-24 9:17

kažin ar šitas Lietuvos aukščiausio klero konformistinis pareiškimas sumažins tikinčiųjų pasimetimą ir abejones.

,,atstumtieji"?!       2020-10-24 8:57

Dizaineriai - milijonieriai - Versachi, Ford ir dar daugelis kitu - ,,vargsiukai”?! Kiekvienoje homikų visuomeneje yra patricijai, yra plebejai. Taip ir tarp ,,vargsiuku” yra puikuolių. Popiezius, galimai, pats pritaria homiku gyvenimui, galimai pats toks. Todel jo pasisakymas zeidzia kataliku jausmus. Kokia ŠEIMA iš dviejų vyrų ar moterų? tegul jie sau gyvena savo gyvenima,  pasirašo įgaliojimus, testamentus, bet tegul nekeičia kalbos gramatikos, kai vienas vyras kita vyrą vadina ,,mano žmona” ar moterėlė kitą moterį vadina ,,my husband”. Šlykštoka. Partneriai, kuriuos jie gana dažnokai keičia ir yra partneriai. Beje, įdomu ar Vytenis P. ženysis su K? Manau, jiems to nereikia - kai sutaria, gerai kaip yra. O Popiežius tokiais pasisakymais, atstums daug katalikų nuo bažnyčios - su Dievu galiu pasikalbėti ir prie medžio ar bet kur…

Paulius       2020-10-24 8:18

užjaučiu.. po tokių „gerųjų naujienų“ sunku ką nors kaip nors kitaip artikuliuotai suformuluoti….


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Linas V. Medelis. Skaudės, bet privalome eiti

Robertas Grigas. Kas yra tikrasis „seksizmas“ politikoje

„Nu… nu… tai prieš šimtą metų gal net tokių klausimų nebūtų uždavę“

Ramūnas Karbauskis. Neleisime, kad su mumis būtų elgiamasi kaip su „šunauja“

Karolis Venckus. Apie cenzūrą LRT

Andrius Švarplys. Visuomeninis transliuotojas neatstovauja nei Lietuvos konstitucinėms vertybėms, nei piliečiams

Vidas Rachlevičius. Visiškai nesvarbu, kas bus kultūros ministras, nes tai NIEKO nekeičia ir nekeis

Zigmas Tamakauskas. Žmogus, Lietuvai atidavęs savo sielą ir širdį...

Audriaus Bačiulio pastebėjimas: konservatoriai nutarė pradėti atvirą karą su Prezidentūra

Joana Noreikaitė ir Vincas Kubilius. Šimtoji „Tie-SOS!“ akcija

Jei dar negirdėjote. Vytautas Bakas klausė. „Gabrieliau, Ingrida: kas Jums yra aukšta politinės kultūros ir etikos kartelė?“

Andrius Švarplys. Facebookas ir Twitteris bendradarbiauja su Vietnamo, Turkijos, Rusijos ir Kinijos režimais

Andrius Švarplys. Čia tas pats, kas mokinių parlamentui suteikti tikrojo parlamento statusą

Algimantas Rusteika. Jie niekada nesikauna iki paskutinio šovinio

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujosios koalicijos susitarimas: ko tikėtis?

Nacionalinis susivienijimas: pareiškimas dėl solidarumo su Lenkijos valdžia

Robertas Grigas. Atmintinė lenkų „abortų teisių“ gynėjoms

Vytautas Radžvilas. Konvergencijos svajonė ir tikrovė

Audrius Bačiulis. Tikriausiai vienas labiausiai viešumoje nematomų Lietuvos ministrų

Algimantas Rusteika. Tegyvuoja Didžiosios Tolerancijos Revoliucijos metinės!

Andrius Švarplys. Žinios iš paralelinės visatos

Ramūnas Trimakas. Totalitarizmas grąžinamas septinmyliais žingsniais

Algimantas Rusteika. Apie bukumą ir lavonus

Raimondas Navickas. Nusprendžiau pats pasižiūrėti, ko tie respublikonai nerimsta

Andrius Švarplys. Pagaliau Facebookas bus paduotas į teismą dėl cenzūros

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.