Demokratija ir valdymas, Nevyriausybinės organizacijos, Emigracija, imigracija, demografija

Lietuvos visuomenininkai: „Raginame politikus imtis realių veiksmų masinei emigracijai suvaldyti ir demografinei krizei spręsti“

Tiesos.lt redakcija   2017 m. kovo 16 d. 15:11

13     

    

Lietuvos visuomenininkai: „Raginame politikus imtis realių veiksmų masinei emigracijai suvaldyti ir demografinei krizei spręsti“

Kovo 16 d. žmogaus teisių ir kitos organizacijos išplatino pareiškimą , kuriame sakoma, jog viešojoje erdvėje kuriamos trečiaeilės svarbos psichologinės įtampos tuo nukreipiant piliečių dėmesį nuo itin skaudžių visuomenės ir valstybės problemų – didėjančios gyventojų nelygybės, neproporcingos ES mastu žmonių socialinės atskirties ir Lietuvos valstybę žlugdančios demografinės krizės.

Visuomenei neviltį kelia, kad per praėjusius metus iš Lietuvos emigravo 51 tūkst. gyventojų, o per šių metų sausio ir vasario mėnesius Lietuvos gyventojų skaičius sumažėjo dar dvylika tūkstančių. Todėl visuomenei kyla pagrįstas klausimas: ar valdžia iš tiesų ketina dėti pastangas, kad ateityje išliktų lietuvių tauta, jos kalba, kultūra ir Lietuvos valstybė.

Pareiškimo autoriai prašo valstybės vadovus ir Seimą viešai deklaruoti, kad masinės Lietuvos gyventojų emigracijos suvaldymas ir demografinės būklės stabilizavimas yra svarbiausias valstybės valdžios prioritetas, o įstatymų leidyboje įtvirtinti reikalavimą, kad kiekvienas naujas teisės aktas ar įstatymo pataisa būtų vertinama atsižvelgiant į jos poveikį emigracijai.

Pareiškėjai siūlo sujungti Seimo Migracijos, Priklausomybių prevencijos, Savižudybių ir smurto prevencijos komisijas ir įsteigti savarankišką Seimo Reemigracijos ir demografinės būklės atkūrimo komitetą. Taip pat siūlo sudaryti prie Vyriausybės valstybinę nuolatinę politikų ir mokslininkų-ekspertų darbo grupę, ragina valdžią ryžtingiau skatinti vaikų gimstamumą, stiprinti paramą šeimai, užkirsti kelią patyčioms, Lietuvos valstybės simbolių ir institucijų niekinimui.

* * *

J.E. Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui gerb. Viktorui Pranckiečiui
Lietuvos Respublikos Seimo frakcijoms
Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui gerb. Sauliui Skverneliui
Žiniasklaidai

 

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centro pareiškimas
Dėl Lietuvos gyventojų emigracijos ir demografinės krizės

2017 m. kovo 16 d.
Vilnius

Neginčytina, kad Lietuvos piliečiai turi žodžio ir įsitikinimų laisvę. Tačiau nerimą kelia tai, kad šia laisve vis labiau pradedama manipuliuoti, siekiant pridengti ypač skaudžias visuomenės ir valstybės bėdas.

Pastaruoju metu vis labiau pastebimos kai kurių politinių jėgų pastangos kurti viešojoje erdvėje trečiaeilės svarbos psichologines įtampas dėl smurto sąvokų apibrėžimo, dėl Seimo narių elgesio, politinių partijų lyderių ypatumų ir kt.

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras neabejoja, jog paminėti atvejai verti susidomėjimo ar net svarstymų, tačiau yra įsitikinęs, kad tuo manipuliatyviai mėginama nukreipti piliečių dėmesį nuo itin skaudžių visuomenės ir valstybės problemų – didėjančios gyventojų nelygybės, neproporcingos ES mastu žmonių socialinės atskirties ir Lietuvos valstybę žlugdančios demografinės krizės.

Dėl pastarosios žiniasklaidoje vyksta nuolatinės diskusijos. Tačiau jos neduoda apčiuopiamų rezultatų, nes valdžia realių veiksmų masinei emigracijai suvaldyti ir demografinei krizei spręsti nesiima – ilgalaikėje valstybės vystymo strategijoje („Lietuva 2030“) ši problema tarsi neegzistuoja, o Vyriausybės programoje ji deklaruojama tarp kelių dešimčių antrarūšių problemų.

Daugeliui neviltį kelia tai, kad per praėjusius metus iš Lietuvos emigravo dar 51 tūkst. gyventojų. Per šių metų sausio mėnesį Lietuvą jau paliko daugiau negu 7 000 jaunų darbingo amžiaus žmonių. O vasario mėnesį Lietuvoje liko dar 5 000 gyventojų mažiau (žr. ČIA). Kyla pagrįstų abejonių, ar valstybės vadovai iš tiesų ketina dėti apčiuopiamas pastangas, kad ateityje išliktų lietuvių tauta, jos kalba, kultūra ir Lietuvos valstybė.

Šioms abejonėms išsklaidyti Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centro nariai ir kiti visuomenininkai kviečia Lietuvos Respublikos Prezidentę, Seimą ir Vyriausybę:

1. Viešai deklaruoti, kad masinės Lietuvos gyventojų emigracijos suvaldymas ir demografinės būklės stabilizavimas yra svarbiausias valstybės valdžios prioritetas. Šį prioritetą įtvirtinti svarbiausiuose valstybės dokumentuose.

2. Įstatymų leidyboje įtvirtinti reikalavimą, kad kiekvienas naujas teisės aktas ar įstatymo pataisa būtų vertinama atsižvelgiant į jos poveikį emigracijai.

3. Konsoliduoti (sujungti) Lietuvos Respublikos Seimo Migracijos, Priklausomybių prevencijos, Savižudybių ir smurto prevencijos komisijų specialistų bei politikų pajėgas įsteigiant Seimo Reemigracijos ir demografinės būklės atkūrimo komitetą;

4. Sudaryti valstybinę nuolatinę politikų ir mokslininkų-ekspertų darbo grupę regioninės ir socialinės atskirties, migracijos procesams Lietuvoje analizuoti ir rengti ilgalaikes rekomendacijas Vyriausybei bei jos veiklos programai;

5. Ryžtingomis ekonominėmis, socialinėmis ir kitoms priemonėmis skatinti vaikų gimstamumą, stiprinti paramą šeimai, ypač daugiavaikėms šeimos.

6. Įstatymais ir teisės aktais reguliuoti, kad net tik artimoje aplinkoje, bet ir viešojoje erdvėje būtų užkirstas kelias smurtui, patyčioms, kad būtų sustabdytas gyventojų grupių žeminimas, Lietuvos valstybės simbolių ir institucijų niekinimas ir kiti negatyvūs veiksniai, skatinantys žmonių nusivylimą savo valstybe.


Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras:
Lietuvos žmogaus teisių asociacija                         – Vytautas Budnikas
Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija               – Romualdas Povilaitis
Piliečių gynybos paramos fondas                         – Stasys Kaušinis
Lietuvos Helsinkio grupė                                  – Stasys Stungurys

Pareiškimui pritaria:

Asociacija „Lietuvos tėvų forumas“                   –  Audrius Murauskas
Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija       –  Alvita Armanavičienė

Saulius Arlauskas – Lietuvos žmogaus teisių asociacijos komiteto narys, K. Simonavičiaus universiteto profesorius, teisės mokslų daktaras;
Antanas Buračas – Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos Garbės pirmininkas, LMA akademikas, profesorius, Lietuvos Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys;
Jūratė Markevičienė – Lietuvos žmogaus teisių asociacijos komiteto narė, kultūros antropologė, paveldosaugos specialistė,  tarptautinė kultūros paveldo ekspertė – ICOMOS narė;
Marius Kundrotas – politologas, publicistas, visuomenės veikėjas;
Gediminas Navaitis – psichologas, M. Romerio universiteto profesorius;
Alvydas Pauliukevičius – Lietuvos žmogaus teisių asociacijos komiteto narys, medicinos mokslų daktaras, profesorius;
Birutė Obelenienė – Vytauto Didžiojo universiteto santuokos ir šeimos studijų centro profesorė, mokslų daktarė;
Kęstutis Zaborskas – Nacionalinė antikorupcijos asociacija

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2017-03-20 2:40

Pirmiausia turim atgauti laisvą spaudą. Po to, jos pagalba, pasiekti, kad pagaliau įvyktų liustracija ir nacionalinio masto kenkėjai būtų nubausti ir pašalinti iš valstybinės tarnybos. Toliau viskas eisis normaliai, kaip kitose šalyse.

Jėzusas       2017-03-18 10:36

Keli pirmieji žingsniai,
1. NVO ir žiniasklaidos priemonės turi priklausyti tik lt piliečiams ir drausti finansavimą iš užsienio.
2. Įsteigti valstybinį kanalą, kad valdžia galėtų skleisti savo poziciją be tarpininkų.
3. Įsteigti medicinos policiją.
4. Aplyginti visų valstybinių darbuotojų atlyginimus.
5. Papildomai apmokestinti bankus ir prekybos centrus (lenkų pavyzdys).
6. Išviešinti visus komunistus ir kgbistus.
7. Paleisti konstitucinį teismą ir panaikinti visus jo išaiškinimus.
8. Liberalizmo nusikaltimus prilyginti komunizmui ir fašizmui.

 

Dzeikas       2017-03-17 10:26

Buratinai raso peticija padidinti tiekiamos medienos kiekybe ir kokybe.
Turiu buratinams patarima: skaitykite TSRS istorija Stalino valdymo laikotarpiu(geriau istatymo leidimo aktus ir kronikas).Apie XX amz viduri , berods 36 ar 37m sumane “mokslu korifejus” suskaiciuoti kiek galvu yra TSRS.Pasirode , kad sumazejo(WWI, pilietinis karas, masines bolseviku represijos, masine emigracija , po to suvarymas i kolukius ir ukininku ekspropriacija.
Tada Statistikos valdybos komiteto vadovas ir pakliuve po ranka darbuotuojai buvo paskelbti “liaudies priesais” ir susaudyti.Paskirtas naujas vadovas buvo lieptas vel paskaiciuoti galvas. Dabar gavosi gyventoju padaugejimas lyginant su 1913m.
Taciau Politbiuras ir pats Vierchas suprato, kad tai tik “otmazke” masems ir uzsieniui akis dumti.Problema yra, ir ja reikejo spresti.Na sienas jau seniai uzdare, taip, kad net patyre zvalgai sunkiai pereit galejo, o jau eiliniam cholopui tik pasvajot. Nebutu korifejus - sugalvojo! Abortus kriminalizavo,Per nenoriu , bet dauginsites.
Siulau patriotams pasimokinti.O ne peticijas rasineti.

paprasčiau, paprasčiau...       2017-03-17 6:48

tik liustracijos reikia.
stribvaikiai, KGBistėliai, komunistai (bebrai) faktiškai viską valdo (pagal rusijos pavyzdį ir instrukcijas)
kol tie pizdukėliai bus valdžioje - ypač teisingumo sferoje - nieko gero nebus.
galit ir 100 deklaracijų ir pareiškimų rašyti.

Julius Puras i karbauskis sukure        2017-03-17 2:56

” Dabar Seime priimtas istatymas del svetimsaliu idarbinimo tik patvirtina, kad seimunmas tautieciai nerupi ir linki jiems greiciau” bet pala tai padarė Karbauskis su savo kompanija. O jūs sakote kad Karbauski visi skriaudžia ir trukdo jam dirbti.

zds       2017-03-16 22:38

taip taip. prikurkit komitetų, darbo grupių, o vyriausybė tegu ryžtingiau skatina vaikų gimstamumą. kitaip sakant - darymą. linksmas rašinėlis

s.m. doleriui       2017-03-16 22:06

kuklumas puošia, jei nežinojai…
O mojuoti “riomerinės profkės” špargalke (pardon, diplomu), bandant susireikšminti prieš asmenis, kurių nė vienas nėra teisės profesionalas, - juokinga.
Vienintelę klaidą tame 6 punkte matau tik stiliaus (aiškumo)klaidą, bet tai jau ne teisės, o kalbos dalykas.
Ideliai aiškiai turėjo būti <teisės aktais sureguliuoti>.
Tik tiek. Nieko asmeniško.

$+$       2017-03-16 20:43

“6. Įstatymais ir teisės aktais reguliuoti…”
<>
Įstatymas ir yra teisės aktas (teisės norminis aktas - pilnas pavadinimas). Įstatymais ir kitais teisės aktais yra reglamentuojama. Reguliuoti gali žmona puodo temperatūrą arba Jonas su Petru bambalio nusausinimo greitį.
<>
Gal pradžiai teisės pradžiamokslį pastudijuokite, prieš siūlydamiesi į ekspertų grupes.

ragas       2017-03-16 20:18

Dar vieni veiklos imitatoriai.
Prieš naujuosius irgi panaši rezoliucijų kepějų gověda sukurpě tokią pat rezpliuciją.
Įteikė politikams.
Na ir?
Nulis kablelis nulis.
0,0.
Tačiau dabar yra daugiau vilčių- juk jau ne pirma rezoliucija.
Antra!

Vansi, reakcija į Rrrrezoliuciją dabar bus dvigubai galingesnė: 00,00!

...       2017-03-16 19:31

Vėlu…

karbauskis sukure       2017-03-16 19:06

Naisius, sudare salygas vidutiniskam gyventojui isgyventi. Seime jis yra svetimkunis, daromos ivairios provokacijos, kaltinimai, kad atitrauktu jo demesi nuo svarbiu Lietuvai darbu (todel zmones ji isrinko i Seima, kad padetu islipti is uz skurdo ribos!). Vien Maldeikienes klykavimai, kurie neverti ne supuvusio skatiko, atitraukinejo visu demesi nuo svarbiu sprendimu i smulkmenas, kaip pvz., kokios spalvos apatiniai Gretos rubeliai - ar ji nesioja stringus, ar kelnaites, ar ,,seimynines’, kaip pati MAldeikiene ir t.t. Emigracija dides todel, kad visose teisesaugos institucijose sedi JE parinkti begalviai, be nuomones prokurocikai, teiseju sauvale nebegali nestebinti, ne tik cigonu, bet ir kt. nusikalteliu isteisinimai, korupcija ir t.t. Visa tai isveja zmones is Lietuvos dar ir del nesaugumo, rytojaus netikrumo. Dabar Seime priimtas istatymas del svetimsaliu idarbinimo tik patvirtina, kad seimunmas tautieciai nerupi ir linki jiems greiciau isvykti, nes atejunams darbo vietu pakaks. Ypac, artejant rinkimams, atejunai balsuos (dagelis fiktyviai!) taip, kaip reikes valdantiesiems. Naisiu Lietuvoje daugiau nebebus!

nedidelė apkaltėlė       2017-03-16 18:58

Kyla toks įspūdis, kad mūsų valdžiažmogiai ir praktiškai visa žiniasklaida (įskaitant ir LRT radiją ir televiziją), būtent kaip tik, priešingai, deda visas pastangas, kad Lietuva kuo greičiau sunyktų:
- įstūmė Lietuvą į ES, sudarydama kuo geriausias sąlygas emigruoti į turtingas Vakarų valstybes; rūpinasi, kad emigravusiems lietuviams būtų kuo geresnės gyvenimo sąlygos šalyse į kurias jie emigravo (paskutinis to pavyzdys Britanijos aukštam diplomatui apsilankius Lietuvoje, L.Linkevičiaus prašymas, kad po Brexit neblogintų Anglijoje esančių lietuvių padėties),
- per visas žiniasklaidos priemones, tik neigiamai atsiliepiama apie tautinį patriotizmą (atseit, tai tik niekingas nacionalizmas),
- masinės kultūros srityje platinama ne lietuviška, bet anglosaksiška kultūra, per praktiškai visas žiniasklaidos priemones,
- propaguojama ne dvasinė kultūra, bet tik ekonominis gerbūvi, smedžiaginiai malonumai, vartojimo kultas,
- praktiškai per visas žiniasklaidos priemones užsienio politinės žinios pateikiamos liaupsinant globalizmą ir niekinant tautiškumo puoselėjimą (atseit, tai tik niekingas nacionalizmas),
- praktiškai per visas žiniasklaidos priemones, remiamas homoseksualizmas ir genderizmas,
- palankiai vertinamas seks-partnerystės tiek tarp skirtingų lyčių, tiek tarp vienalyčių įteisinimas, o taip pat privalomo lytinio “švietimo” mokyklose įteisinimas
- priešinamasi bet kokiam, didesniam nei esamam, abortų suvaržymui,
- ir t.t. ir t.t.

nuomonė       2017-03-16 17:04

Pagarba.
Pritariam.

Rekomenduojame

Aleksandras Nemunaitis. Farsas, kuris bus šiandien

Vytautas Sinica. Kas visgi yra didesnė grėsmė nacionaliniam saugumui ir interesams – krovinių tranzitas ar šita vyriausybė?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus savivaldybė skubos tvarka nagrinėja…

Tai buvo klaida, sako Šiauliuose plakatą prieš skiepus gaminusios kompanijos vadovas

Valdas Rakutis. Kam rūpi Lietuva?

Lenkija naikina PVM mokesčius maistui, mažina mokesčius degalams, dėl kylančių kainų kaltina Rusiją ir Europos Sąjungą

Prof. Jonas Jasaitis. Pradėjome naujuosius. Absurdų ar žmonijos naikinimo laikmetis?

Italijos vyskupas uždraudė neskiepytiems kunigams dalyti Komuniją

Nacionalinis susivienijimas. Sausio 13-oji primena: metas atkurti Lietuvos valstybę

Pfizer pirmojo asmens išpažintys: ketvirta dozė, o po to 10 metų vakcinų

Edvardas Čiuldė. Kodėl mums nereikėtų persiimti vadinamojo progresyvizmo marazmų pamėgdžiojimu?

Seimas žengė žingsnį link Valstybinės lietuvių kalbos konstitucinio statuso pažeminimo

Už balos. Svarbiausi klausimai 2022 metais

Audrius Bačiulis. Užsienio reikalų ministerijos užsakymu „Vilmorus“ paklausė apie užsienio politiką

Aleksandras Nemunaitis. Sužinome, kad Vilniuje gali dingti centrinis šildymas

Eugenijus Jovaiša. Nė viena save gerbianti pasaulio valstybė neleidžia tapatybės dokumentuose rašyti kitaip nei valstybine kalba

Ispanija sekuliarizuoja Jėzaus gimimą

Diskusija: ar visiems nebus geriau be savarankiškumo, vardan saugumo ir materialinės gerovės

Eric Zemmour: LGBT vaikams plauna smegenis mokyklose

Gėjų sekso scena ant Atėnų Akropolio įžiebė pasipiktinimo audrą Graikijoje

Prof. dr. Ignas Vėgėlė. Ar pakaks Prezidentui valios ir ryžto?

Nacionalinis susivienijimas. Pareiškimas dėl asmenvardžių rašybos Lietuvos piliečių asmens dokumentuose

Robertas Malone apgaudinėja cenzorius: tai, ką mRNR technologijos kūrėjas pasakė interviu po to, kai jį išmetė iš Twitter, užgniaužia kvapą

Gintaras Songaila. Laisvės gynėjų dienos proga – šokis ant Lietuvos Konstitucijos kapo?

Bosnija tampa pirmąja Europos šalimi be Covid’o pasų. Mirnes Ajanović nugalėjo Bosnijos federacinę vyriausybę

Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga. Dėl lietuvių kalbos ir jos raidyno išdavystės

Ramūnas Aušrotas. Stambulo konvencija grįžta

Alvydas Butkus. Vienu šūviu du zuikiai? Tik kas tas šaulys?

Pensilvanijos universiteto translytis pralaimėjo plaukimo varžybas translytei iš Jeilio

Vytautas Sinica. Atkreipkim dėmesį, kokį sektorių sužlugdys konservatorių „vertybinė” politika

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.