Socialinė politika

Lietuvos raida: kai nebėra kam emigruoti

Tiesos.lt siūlo   2017 m. vasario 2 d. 10:22

5     

    

Lietuvos raida: kai nebėra kam emigruoti

Milda Kniežaitė | „Lietuvos žinios“

Nors buvo įprasta manyti, kad Lietuva turi penkis stiprius branduolius – Vilnių, Kauną, Klaipėdą, Šiaulius ir Panevėžį, taip nėra. Vilniaus universiteto (VU) mokslininko dr. Simono Šabanovo tyrimas atskleidė, jog Šiaulių ir Panevėžio branduoliai nyksta. Blogėjant demografiniams ir kitiems rodikliams jiems kyla grėsmė tapti periferinėmis savivaldybėmis.

„Įdomus dalykas ir dėl migracijos, – „Lietuvos žinioms“ sakė dr. S. Šabanovas. – Maniau, kad turėtų būti didelių pokyčių: kuo daugiau žmonių iš periferijos kelsis į miestus arba iš viso išvyks iš Lietuvos. Radau ir straipsnių, kad taip viskas vyksta. Tačiau pastaraisiais metais iš periferinių savivaldybių jau nelabai kam yra išvažiuoti. Periferinės savivaldybės tuštėja.“

Kaip keitėsi Lietuvos visuomenė, kokie pokyčiai ryškėjo atskirose savivaldybėse per dešimtmetį nuo 2004-ųjų, kai šalis tapo Europos Sąjungos nare, kita vertus, įvyko pasaulio ekonomikos krizė, ir kokia galima socialinė raida per penkerius metus iki 2019-ųjų, jei nieko nekeisime, gelbėsime periferiją didžiųjų miestų, vadinamųjų branduolių, sąskaita ar stiprinsime branduolius periferijos sąskaita, VU absolventas analizavo pernai gruodį apgintame daktaro darbe „Šiuolaikinės Lietuvos teritorijų socialinė raida“. Darbo mokslinis vadovas – prof. Boguslavas Gruževskis.

Branduoliai ir periferija

Dr. S. Šabanovas analizavo šalies šiuolaikinę socialinę raidą atsižvelgdamas į įvairias rodiklių grupes atskirose savivaldybėse. Pavyzdžiui, kokia yra socialinė struktūra (gyventojų amžius, išsilavinimas), gamybinė jėga (gyventojų skaičius, bedarbiai, kurie galėtų būti įdarbinti), kaip išplėtota infrastruktūra. Savivaldybių verslumo lygį parodė įmonių skaičius jose. Tarkime, Vilniuje ir Kaune net krizės laikotarpiu bendrovių skaičius tūkstančiui gyventojų smarkiai nesumažėjo, nors bankrotų pasitaikė, o periferinėse, pasienio savivaldybėse, kur įmonių ir taip buvo nedaug, jis drastiškai krito.

Kai branduoliuose vėl pradėta kurti bendroves, periferijose kaip buvo, taip ir liko tuščia. Pasak tyrėjo, geriausia perspektyva periferinėms savivaldybėms išlikti ir augti – rekapitalizuoti jas, t. y. pagelbėti ne pinigais, bet žmogiškuoju kapitalu, panaudoti vietos gamtos išteklius. Į periferines savivaldybes atėję specialistai, verslūs žmonės galėtų padėti joms pajudėti iš mirties taško ir eiti tolyn. Tik tada galimi pokyčiai. Dabar, pavyzdžiui, Birštono, Ignalinos, Šakių, Švenčionių, Vilkaviškio, Plungės savivaldybėse moderni socialinė raida beveik perpus lėtesnė negu Vilniaus mieste. Jei nieko nebus daroma, atsilikimas tik didės.

Kaip parodė tyrimas, didžiųjų miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos – savivaldybės dar „išlaiko“ aplink save kitas savivaldybes, vadinamąją kvaziperiferiją, t. y. išnaudoja jas, bet kartu ir padeda gyventi. Nors tikro branduolio nesuformuoja, akivaizdžiai matyti, kad raida aplink didžiuosius miestus greitėja. Ypač smarkiai apie Vilnių – ne tik Vilniaus rajone, bet ir Trakų, Elektrėnų, iš dalies Širvintų, Šalčininkų savivaldybėse. Aplink Kauną – Kauno rajone, taip pat Jonavos savivaldybėje. Stiprus Klaipėdos branduolys. Nors Klaipėdos miestas nėra didelis, suformuota nemenka aplinkinė teritorija kaip kvaziperiferija. Pasak tyrėjo, dabar Klaipėda gelbėja ir Kretingą, ir Palangos miestą, ir net Rietavą.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

"Kalafiorų tema"       2017-02-2 21:40

Neatsiprašau už ne į temą.
Ar jums, gerbiami skaitytojai, neatrodo, kad šitas visuotinis makaronų kabinimas ant ausų publikai skriaudžiamų vaikų ir panašiomis “kosminėmis” temomis yra gudrus valdžiagyvių ir oligarchų/vagių susitarimas su parsiduodančia makaronsklaida užmaskuoti paskutinius keletą mėnesių tragiškai ir nesuvaldomai kylančioms kasdienių maisto produktų kainas.
- - - -
GRĄŽINKIME METŲ SENUMO “KALAFIORŲ TEMĄ” Į KASDIENĮ ETERĮ. RUOŠKIMĖS VISUOTINIAMS MITINGAMS. DIEVAŽI, JAU BEVEIK NEKYLA ABEJONIŲ, KAD VARTOTOJŲ TEISES TURINČIOS GINTI KONTOROS SĖDI OLIGARCHŲ KIŠENĖJE IMITUODAMOS VEIKLĄ, O REALIAI TIK DENGDAMOS SPROGSTANČIUS IŠ GOBŠUMO SPEKULIANTUS. VERSLININKAIS BANDITUS VADINTI PER DAUG GARBĖS.,

Lietuva maža       2017-02-2 14:56

,reikia išsaugoti kiekvieną miestelį ar ,jei įmanoma,kaimą.Tai mūsų istorija.

Jules       2017-02-2 14:48

Vilnius karo atveju yra pats pažeidžiamiausias ir susemtiniausias miestas. Tokiu atveju iš sostinės lengviausia transportuoti lietuvius į Sibirą ir priešas tai gerai žino, todėl neosovietinė inteligentija, elitas puolė naikinti kaimą ir lietuviškiausius Lietuvos miestus - Panevėžį, Šiaulius, Mažeikius, Alytų, Marijampolę. Vykdomas velniškas Neosovietinio elito, raudonųjų oligarchų, planas, tiesa? O dabar, prisidengus asocialiomis šeimomis ir jų problemomis, smurtu, žmogžudystėmis, kurias, beje, tam palankias sąlygas sukūrė ne kas kitas, o neosovietinis elitas, dezi propaganda, nuolatinis melas ir smurtas per TV, radiją ir intiką, nori kibti į vis dar niekaip nedegraduojančias eilines šeimas, ypač kibti į eilinę vyriją, apkaltinę ją smurtu, polinkiu į vaikžudystę. Juk taip panašiai elgėsi kadais bolševikai, prisidengę darbo žmonių išnaudojimu, jų interesų gynimu, kartu su jų finansuotojais vykdė Pasaulinę proletariato revoliuciją, diegė Proletariato diktatūrą, o dabar, prisidengę vaikų ir moterų problemomis ir pseudo teisėmis, pseudo mokslu ir samdomais pseudo mokslininkais ir ekspertais, vėl nori paimti pasaulį, nebent Trumpas užkirs tam kelią ir sustabdys šią beprotybę? Pradžioje Hegemonas smurtą skatina, propaguoja, kvailina, apgaudinėja, engia prasčiokiją, o vėliau su jų suformuotu smurtu kovoja – geras monkės biznis, ane? Juk taip kadais panašūs šakalai, samdomi bolševikų revoliucijos monstrai „seize the power in Russia in the name of the workers“. Dabar tuos „vorkerius“(engiamus darbininkus) pakeitė moterys, vaikai ir seksualinės mažumos, vaikai asocialiose šeimose, tiesa? Nors turčių šeimose už aukštų tvorų ir saugomų „bojevykų“ ir įstatymų taip pat smurtaujama prieš vaikus ir vyksta prekyba žmonėmis, tiesa?

rezervų dar yra daug       2017-02-2 14:04

taip, emigruoti jau liko mažai kam.
na, dar paaugs tie kurie mokosi mokyklose, dar kažkiek yra likę darbingų vid. amžiaus.
bet yra puikių rezervų kurie gali evakuotis iš čia kaip nuo maro ar stichinės nelaimės.
o tai jau beveik 99 proc. čiabuvių.
liktų tik invalidai ir vieniši senoliai.
neilgam.
per savaitę dvi palikti vieni tiesiog numirtų badu ar sušaltų.
krc, veikti, nuveikti yra daug ką.
visos kortos vyriausybei, partijoms bei seimui į rankas.
pirmyn!

puikus darbas - komunistai nekalti       2017-02-2 12:40

atskirtis,
savižudybės,
teisingumo nebuvimas,
krikščioniškų vertybių naikinimas,
rusiškos kalinių bendravimo kultūros diegimas,
svaiginimasis alkoholiu, ištvirkavimu, narkotikais,
korupcija ir vagystės
——-
komunistai nekalti - a ne?

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.