Dienos aktualija, Istorija, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Lietuvos Laisvės lygai – 41. Sveikiname!

Tiesos.lt redakcija   2019 m. birželio 15 d. 17:04

12     

    

Lietuvos Laisvės lygai – 41. Sveikiname!

Kviečiame į virtualią parodą po Lietuvos ypatingojo archyvo (Lithuanian Special Archives) albumą „Lietuvos laisvės lyga“ (ČIA), papildytą 119 naujomis nuotraukomis.

1978 m. birželio 15 d. Antanas Terleckas su bendraminčiais įkūrė Lietuvos laisvės lygą – neginkluoto pasipriešinimo pogrindžio organizaciją, kurios tikslas buvo nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimas. Lietuvos išlaisvinimo klausimą Lietuvos laisvės lyga (LLL) tiesiogiai susiejo su slapto 1939 m. Vokietijos-SSRS suokalbio prieš Baltijos valstybes paviešinimu ir demaskavimu.

LLL inicijavo 1979 m. rugpjūčio 23 d. Kreipimosi į Tarybų Sąjungos, Vokietijos Federatyvinės Respublikos, Vokietijos Demokratinės Respublikos Vyriausybes, Suvienytų nacijų organizacijos Generalinį sekretorių Kurtą Valdheimą, šalių, pasirašiusių Atlantos chartiją, vyriausybes pasirašymą. Dokumentą pasirašė 35 lietuviai, 6 latviai, 4 estai, todėl jis gavo „45 pabaltijiečių memorandumo“ pavadinimą. Memorandumą parašais parėmė žymūs Rusijos disidentai Jelena Boner, Andrejus Sacharovas, Tatjana Velikanova ir kiti. Pagrindinis Memorandume iškeltas reikalavimas buvo negaliojančiais paskelbti Molotovo-Ribentropo pakto slaptuosius protokolus nuo jų pasirašymo momento, iš Baltijos šalių išvesti okupacinę kariuomenę ir taip likviduoti abiejų diktatoriškų režimų suokalbio padarinius.

Memorandumo tekstą paskelbė užsienio radijo stotys ir pogrindžio spauda. Lietuvos SSR valstybės saugumo komitetui (KGB) 1979 m. suėmus A. Terlecką ir Julių Sasnauską, LLL veikla beveik nutrūko ir atsinaujino 1987 m. A. Terleckui grįžus iš tremties. Lietuvos laisvės lyga 1987 m. rugpjūčio 23 d. Vilniuje, prie A. Mickevičiaus paminklo, surengė pirmą viešą valdžios nesankcionuotą protesto mitingą, skirtą Molotovo-Ribentropo paktui paminėti.

1988 m. LLL pirmoji surengė mitingus, skirtus Lietuvos gyventojų masiniams trėmimams į Sibirą paminėti, kuriuose viešai pirmą kartą buvo iškelta tuomet draudžiama Lietuvos trispalvė vėliava. Lietuvos laisvės lyga 1989 m. pirmoji paragino boikotuoti šaukimą į sovietinę okupacinę armiją, surengė pirmąsias viešas 1944–1954 m. laisvės kovose žuvusių Lietuvos partizanų pagerbimo ceremonijas, inicijavo parašų rinkimą dėl okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos. LLL reikalavo nedelsiant atkurti Lietuvos nepriklausomybę, stojo į atvirą konfrontaciją su LSSR oficialiąja valdžia, deklaravusia „suverenitetą SSRS sudėtyje“, komunistų partiją vadino nusikalstama struktūra, kurią reikia uždrausti.

Lietuvos laisvės lygos vieši veiksmai bei atvira konfrontacija su režimu plėtė legalaus veikimo ribas, sudarė galimybę vis atviriau išreikšti Lietuvos valstybės atkūrimo idėjas ir padėjo Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui parlamentiniu keliu realizuoti tautos siekį tapti laisviems.

Parodoje eksponuojami Lietuvos ypatingajame archyve saugomų A. Terlecko, J. Sasnausko ir kitų LLL narių baudžiamųjų bylų dokumentai, KGB padarytos fotonuotraukos ir vaizdo įrašai, kurie kartu su agentų pranešimais ir kitais dokumentais buvo renkami galimai nusikalstamai LLL veiklai įrodyti, taip pat Lietuvos centriniame valstybės archyve, Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje bei buvusio LLL nario Gintaro Šidlausko asmeniniame archyve saugomos fotonuotraukos.

Šaltinis: Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainė ČIA.

* * *

Supažindiname ir su Lietuvos Laisvės Lygos steigimo Deklaracija, paskelbta tais pačiais metais pogrindžio leidinyje „Aušra“ Nr. 12 (52), 1978 m.

Lietuvos Laisvės Lygos Deklaracija

1978 m. birželio 14–15 dienomis iniciatyvinė grupė, apsvarsčiusi tarptautinę ir vidaus padėtį, nusprendė: sukurti nepartinę, demokratiniais pagrindais veikiančią organizaciją – Lietuvos Laisvės Lygą.

Lietuvos Laisvės Lygos tikslas – Nepriklausomos Lietuvos atkūrimas.

Lietuvos Laisvės Lygos uždaviniai:
  1) Religinės, tautinės ir politinės sąmonės ugdymas;
  2) Lietuvos laisvės klausimo kėlimas tarptautiniuose forumuose.

Lietuvos Laisvės Lyga neturės organizacinės struktūros. Kiekvienas Lietuvos gyventojas gali laikyti save LL Lygos nariu, jeigu jis kovoja (pagal galimybes) už LL Lygos tikslus.

Anksčiau nurodytiems uždaviniams įgyvendinti sukuriama aukščiausia Lietuvos Laisvės lygos institucija – Tautinė Taryba. Užsienyje LL Lygą atstovaus Užsienio taryba. KGB likvidavus Tautinę tarybą, arba sutrikus jos veiklai dėl kitų priežasčių, – Tautinės tarybos funkcijas pavedamos Užsienio tarybai.

LLL Tautinė taryba kreipiasi į demokratinių valstybių vyriausybes Europoje ir Amerikoje, o taip pat į Kinijos Liaudies respublikos vyriausybę dėl buvusio Tautų Sąjungos nario Lietuvos laisvės klausimo iškėlimo SNO Generalinėje Asamblėjoje.

Kviečiame užsienio lietuvius sudaryti LL Lygos Užsienio tarybą ir atstovauti LL Lygą užsienyje.

Prašome Lietuvos pogrindinę ir emigracinę spaudą paskelbti šią deklaraciją.

 

LIETUVOS LAISVĖS LYGOS
TAUTINĖ TARYBA

Vilnius, 1978 m. birželio 15 d.

Nuotraukoje – pirmajame viešame Lietuvos laisvės lygos mitinge, skirtame paminėti 1941 m. masinių trėmimų į Sibirą aukas (Vilnius, Gedimino (dabar – Katedros) aikštė. 1988 m. birželio 14 d.), Lietuvos laisvės lygos nario, buvusio Lietuvos partizano ir politinio kalinio Leono Laurinsko (1926–2013) pirmą kartą viešai iškelta tuomet dar draudžiama Lietuvos trispalvė.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Galite vadinti Kremliaus agentu, bet juo nesu       2019-06-26 11:25

Pasirašiusiam kreipiniu “Milaiti”. Aš ne Julius Milaitis, tamsta primityve. Koks neįtikėtinas primityvizmas, tipo, jei jau parašai akivaizdžiai teisingą komentarą tai būtinai atsiranda koks didžiapatriotinis kvailys kuris už to įžvelgia kažkokį nemėgstamą asmenį ar sąmokslą. Šansų Lietuvai nėr.

Milaiti,       2019-06-18 19:16

taigi ir tavo trolinimai niekada gyvenime netaps ,,agenda”.

galite vadinti Kremliaus agentu, bet juo nesu       2019-06-17 10:19

Nieko ši organizacija 1978 nereiškė. Na taip kažkas pasirašė, bet ar tai tapo kasdienio gyvenimo ir politikos dalimi t.y. agenda? Netapo. Mažai kas net sužinojo. Įvykis pervertinamas. Tai nereiškia, kad niekinu, ne. Tiesiog Lietuvoje istorija rašoma patriotiniu-idiotiniu metodu: paimamas nieko nereiškęs įvykis, jis išpučiamas iki beprotybės ir taip atbuline data mums nori įbrukti, kad tas ir tas įvykis buvo reikšmingas. Dėl to ir gyvename nežinioje, dirbtinai sukurtų mitų pasaulyje. Deja, Lietuva be ateities, nes kai vyksta kovos dėl praeities, net dabarties neįmanoma perprasti. Kaip vyšnaitę ant torto dar paskelbkime atbuline data Terlecką pogrindžio prezidentu.

Dzeikas       2019-06-16 14:35

ah1, ta prasme sausio 13 reikejo nesicackinti su sajudistais prie TV boksto ir AT rumu?

ah1       2019-06-16 11:32

Jeigu žmogui duosi laisvę tai iš karto ja pradės naudotis ne į pliusą o į minusą - vietoj to kad vystytis žmogus pradeda save “išsibazarinti” ką ir galime praktiškai stebėti kas vyksta Lietuvoje ir su Lietuva.

ah1       2019-06-16 8:54

išnaudojimo laisvės lyga? susidorojimo laisvės lyga? neteisingumo laisvės lyga?lietuvio naikinimo lyga?

oho       2019-06-16 5:12

kaip komunistai galėjo eliminuoti patys save?sąjūdis ir buvo tam sukurtas kad būtų nuraminta laisvės lyga ir kiti per daug įsijautę patriotai. išmušus valandai A atsirado Čekuolis,Čepaitis,Landsbergis ir t.t

Ramiros       2019-06-15 22:13

Tai, va, pagrindinė klaida, kad komunistai nebuvo eliminuoti iš valdžios, jie užėme geriausias pozicijas, sukurdami kažkokią tai raudonąją mafiją, politiką “vsio zakonno” iškeldami virš visko, intensyviai viską grobdami, ko pasėkoje nuskurdome, sulindome į didžiulę skolą, nebeturime normalaus teisingumo, sutrypta Tiesa ... (o Klonio gatvėje sutrypta purvinai batais trispalvė, bei paniekinančiai nublokštas šventas paveikslas). Taigi, Lietuvą vėl užvaldė tie patys, nemažiau godūs, trokštantys privilegijų bei neuždirbtų pinigų, teisuolius persekiodami, nusikaltėlius globodami ....

Sveikinu        2019-06-15 19:45

Sveikinimai tikriems patriotams

Raigerdas        2019-06-15 19:28

Pagaliau pradeda aiškėti, kas iš tikrųjų išjudino žmones siekti nepriklausomybės:“Lietuvos Laisvės Lygos tikslas – Nepriklausomos Lietuvos atkūrimas”. Tai prie ko čia V. Landsbergis, jeigu jau visuomenę į protestus pakvietė Laisvės Lyga? Ir šita Laisvės Lyga išnyko. Tada vadovavimą jau perėmė kiti. Ir po Nepriklausomybės pasiėmė RENTAS, pavyzdžiui, vienas iš jų yra Rimvydas Valatka, kūręs ditirambus Leonidui Brežnevui, o šiandien tarnaujantis MGB “Baltic” interesams. Košmaras. Tai apie kokį TEISINGUMĄ gali eiti kalba Lietuvoje, jeigu buvo apdovanoti rentomis ne tie, kurie rizikavo savo sveikata ir netgi gyvybe vardan tos Lietuvos, o ditirambus rašę CCCP komunistų partijos sekretoriui, t.y. okupantams. Ir dar kalbama apie lygybę. Pasirodo, kad čia irgi lygybės ženklas dedamas tarp kovotojo iš LLL ir okupantinio režimo subinlaižio. Pasirodo, kad jų indelis yra vienodas. Tai bent teisingumas… Reiškia tokia Lietuva su tokiu visuomenėje propaguojamu TEISINGUMU gali pretenduoti nebent tiesiai į peklą.

klaustukas       2019-06-15 19:09

gal visgi - 41-ri

Neveikia:       2019-06-15 18:09

Su visais parodos eksponatais ir KGB darytais vaizdo įrašais galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainėje ČIA.

Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Žvelgiant į seną nuotrauką

Albertas Žostautas. Jie sulaužė Lietuvos Konstituciją ir išdavė

Vytautas Radžvilas. Prisikėlė jedinstvo ir LKP, pasidalijusi į skirtingų pasivadinimų atskiras partijas

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Klausimai ir atsakymai

Nacionalinis susivienijimas dėl galimos korupcijos Vilniaus savivaldybėje kreipėsi į STT

Lenkija: kritikuoti Kiniją vien tam, kad įtiktume Amerikai nėra mūsų interesas

Vytautas Sinica. „Valdantieji meluoja, kad dėl asmenvardžių nepažeidžia Konstitucijos“

Vakcinacijos pasais pasipiktinę bulgarai šturmavo parlamentą

Edvardas Čiuldė. Ar jau atėjo laikas atsidalinti Lietuvą?

Naujoje „Trys riešutėliai Pelenei“ versijoje – homoseksualios scenos

Vlogerių veikla be priežiūros tuoj taps praeitimi

LRT laidą prodiusuoja Edmundas Jakilaitis, o jo žmona – premjerės patarėja, veda Rasa Tapinienė

Europarlamentaras Stasys Jakeliūnas ir teisininkas doc. Vaidotas Vaičaitis. Europos komisijos įsipareigojimai bendrovei „Pfizer“

Laima Kalėdienė. Lyg įstatymas būtų priimamas ne Lietuvos, o Lenkijos Seime

Vytautas Radžvilas. Ne, – krepšinis vis dėlto nevienija

Amerikiečiai nepasitiki žiniasklaidos informacija apie Covid-19

Vidas Rachlevičius. Ponios ir ponai, ar ne laikas prilaikyti arklius?

Regina Statkuvienė. Blogio veidas

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Dvi minios, dvi Lietuvos, dvi baimės ir du tikėjimai

Valstybinė kalba išduota ir Konstitucija sulaužyta įteisinant vieną esminių Jedinstvo ir autonomininkų reikalavimų

LVI: Agituojant už smurto artimoje aplinkoje įstatymo pakeitimus pasitelkiama klaidinanti informacija

Raimondas Navickas. Pasekmių dėl nuosavų veiksmų numatymas nėra stiprioji kai kurių mūsų politikų pusė

Krikščionė politikė Suomijoje: persekiojimas dėl religinių įsitikinimų yra privilegija

Vakcinas, pandemijos valdymą peikęs profesorius apie skundą pateikusius studentus: tai karta, kuri ateina į universitetą emocinio komforto

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: klaidinga teigti, kad vyskupai palaiko valdžios elitą

Vytautas Sinica. Galbūt paskutinis žodis apie valstybinę kalbą pasuose

Gintaras Songaila. Vytautas Landsbergis jedinstvos nasruose

Aleksandras Nemunaitis. Šiandien Seime nusimato „karšta“ dienelė

Lenkai ribos NVO įtaką mokykloms, skatins vertybinį lenktyniavimą tarp mokyklų

Krescencijus Stoškus. Esu apimtas sunkaus nerimo ir skausmo

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.