Dienos aktualija, Istorija, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Lietuvos Laisvės lygai – 41. Sveikiname!

Tiesos.lt redakcija   2019 m. birželio 15 d. 17:04

12     

    

Lietuvos Laisvės lygai – 41. Sveikiname!

Kviečiame į virtualią parodą po Lietuvos ypatingojo archyvo (Lithuanian Special Archives) albumą „Lietuvos laisvės lyga“ (ČIA), papildytą 119 naujomis nuotraukomis.

1978 m. birželio 15 d. Antanas Terleckas su bendraminčiais įkūrė Lietuvos laisvės lygą – neginkluoto pasipriešinimo pogrindžio organizaciją, kurios tikslas buvo nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimas. Lietuvos išlaisvinimo klausimą Lietuvos laisvės lyga (LLL) tiesiogiai susiejo su slapto 1939 m. Vokietijos-SSRS suokalbio prieš Baltijos valstybes paviešinimu ir demaskavimu.

LLL inicijavo 1979 m. rugpjūčio 23 d. Kreipimosi į Tarybų Sąjungos, Vokietijos Federatyvinės Respublikos, Vokietijos Demokratinės Respublikos Vyriausybes, Suvienytų nacijų organizacijos Generalinį sekretorių Kurtą Valdheimą, šalių, pasirašiusių Atlantos chartiją, vyriausybes pasirašymą. Dokumentą pasirašė 35 lietuviai, 6 latviai, 4 estai, todėl jis gavo „45 pabaltijiečių memorandumo“ pavadinimą. Memorandumą parašais parėmė žymūs Rusijos disidentai Jelena Boner, Andrejus Sacharovas, Tatjana Velikanova ir kiti. Pagrindinis Memorandume iškeltas reikalavimas buvo negaliojančiais paskelbti Molotovo-Ribentropo pakto slaptuosius protokolus nuo jų pasirašymo momento, iš Baltijos šalių išvesti okupacinę kariuomenę ir taip likviduoti abiejų diktatoriškų režimų suokalbio padarinius.

Memorandumo tekstą paskelbė užsienio radijo stotys ir pogrindžio spauda. Lietuvos SSR valstybės saugumo komitetui (KGB) 1979 m. suėmus A. Terlecką ir Julių Sasnauską, LLL veikla beveik nutrūko ir atsinaujino 1987 m. A. Terleckui grįžus iš tremties. Lietuvos laisvės lyga 1987 m. rugpjūčio 23 d. Vilniuje, prie A. Mickevičiaus paminklo, surengė pirmą viešą valdžios nesankcionuotą protesto mitingą, skirtą Molotovo-Ribentropo paktui paminėti.

1988 m. LLL pirmoji surengė mitingus, skirtus Lietuvos gyventojų masiniams trėmimams į Sibirą paminėti, kuriuose viešai pirmą kartą buvo iškelta tuomet draudžiama Lietuvos trispalvė vėliava. Lietuvos laisvės lyga 1989 m. pirmoji paragino boikotuoti šaukimą į sovietinę okupacinę armiją, surengė pirmąsias viešas 1944–1954 m. laisvės kovose žuvusių Lietuvos partizanų pagerbimo ceremonijas, inicijavo parašų rinkimą dėl okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos. LLL reikalavo nedelsiant atkurti Lietuvos nepriklausomybę, stojo į atvirą konfrontaciją su LSSR oficialiąja valdžia, deklaravusia „suverenitetą SSRS sudėtyje“, komunistų partiją vadino nusikalstama struktūra, kurią reikia uždrausti.

Lietuvos laisvės lygos vieši veiksmai bei atvira konfrontacija su režimu plėtė legalaus veikimo ribas, sudarė galimybę vis atviriau išreikšti Lietuvos valstybės atkūrimo idėjas ir padėjo Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui parlamentiniu keliu realizuoti tautos siekį tapti laisviems.

Parodoje eksponuojami Lietuvos ypatingajame archyve saugomų A. Terlecko, J. Sasnausko ir kitų LLL narių baudžiamųjų bylų dokumentai, KGB padarytos fotonuotraukos ir vaizdo įrašai, kurie kartu su agentų pranešimais ir kitais dokumentais buvo renkami galimai nusikalstamai LLL veiklai įrodyti, taip pat Lietuvos centriniame valstybės archyve, Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje bei buvusio LLL nario Gintaro Šidlausko asmeniniame archyve saugomos fotonuotraukos.

Šaltinis: Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainė ČIA.

* * *

Supažindiname ir su Lietuvos Laisvės Lygos steigimo Deklaracija, paskelbta tais pačiais metais pogrindžio leidinyje „Aušra“ Nr. 12 (52), 1978 m.

Lietuvos Laisvės Lygos Deklaracija

1978 m. birželio 14–15 dienomis iniciatyvinė grupė, apsvarsčiusi tarptautinę ir vidaus padėtį, nusprendė: sukurti nepartinę, demokratiniais pagrindais veikiančią organizaciją – Lietuvos Laisvės Lygą.

Lietuvos Laisvės Lygos tikslas – Nepriklausomos Lietuvos atkūrimas.

Lietuvos Laisvės Lygos uždaviniai:
  1) Religinės, tautinės ir politinės sąmonės ugdymas;
  2) Lietuvos laisvės klausimo kėlimas tarptautiniuose forumuose.

Lietuvos Laisvės Lyga neturės organizacinės struktūros. Kiekvienas Lietuvos gyventojas gali laikyti save LL Lygos nariu, jeigu jis kovoja (pagal galimybes) už LL Lygos tikslus.

Anksčiau nurodytiems uždaviniams įgyvendinti sukuriama aukščiausia Lietuvos Laisvės lygos institucija – Tautinė Taryba. Užsienyje LL Lygą atstovaus Užsienio taryba. KGB likvidavus Tautinę tarybą, arba sutrikus jos veiklai dėl kitų priežasčių, – Tautinės tarybos funkcijas pavedamos Užsienio tarybai.

LLL Tautinė taryba kreipiasi į demokratinių valstybių vyriausybes Europoje ir Amerikoje, o taip pat į Kinijos Liaudies respublikos vyriausybę dėl buvusio Tautų Sąjungos nario Lietuvos laisvės klausimo iškėlimo SNO Generalinėje Asamblėjoje.

Kviečiame užsienio lietuvius sudaryti LL Lygos Užsienio tarybą ir atstovauti LL Lygą užsienyje.

Prašome Lietuvos pogrindinę ir emigracinę spaudą paskelbti šią deklaraciją.

 

LIETUVOS LAISVĖS LYGOS
TAUTINĖ TARYBA

Vilnius, 1978 m. birželio 15 d.

Nuotraukoje – pirmajame viešame Lietuvos laisvės lygos mitinge, skirtame paminėti 1941 m. masinių trėmimų į Sibirą aukas (Vilnius, Gedimino (dabar – Katedros) aikštė. 1988 m. birželio 14 d.), Lietuvos laisvės lygos nario, buvusio Lietuvos partizano ir politinio kalinio Leono Laurinsko (1926–2013) pirmą kartą viešai iškelta tuomet dar draudžiama Lietuvos trispalvė.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Galite vadinti Kremliaus agentu, bet juo nesu       2019-06-26 11:25

Pasirašiusiam kreipiniu “Milaiti”. Aš ne Julius Milaitis, tamsta primityve. Koks neįtikėtinas primityvizmas, tipo, jei jau parašai akivaizdžiai teisingą komentarą tai būtinai atsiranda koks didžiapatriotinis kvailys kuris už to įžvelgia kažkokį nemėgstamą asmenį ar sąmokslą. Šansų Lietuvai nėr.

Milaiti,       2019-06-18 19:16

taigi ir tavo trolinimai niekada gyvenime netaps ,,agenda”.

galite vadinti Kremliaus agentu, bet juo nesu       2019-06-17 10:19

Nieko ši organizacija 1978 nereiškė. Na taip kažkas pasirašė, bet ar tai tapo kasdienio gyvenimo ir politikos dalimi t.y. agenda? Netapo. Mažai kas net sužinojo. Įvykis pervertinamas. Tai nereiškia, kad niekinu, ne. Tiesiog Lietuvoje istorija rašoma patriotiniu-idiotiniu metodu: paimamas nieko nereiškęs įvykis, jis išpučiamas iki beprotybės ir taip atbuline data mums nori įbrukti, kad tas ir tas įvykis buvo reikšmingas. Dėl to ir gyvename nežinioje, dirbtinai sukurtų mitų pasaulyje. Deja, Lietuva be ateities, nes kai vyksta kovos dėl praeities, net dabarties neįmanoma perprasti. Kaip vyšnaitę ant torto dar paskelbkime atbuline data Terlecką pogrindžio prezidentu.

Dzeikas       2019-06-16 14:35

ah1, ta prasme sausio 13 reikejo nesicackinti su sajudistais prie TV boksto ir AT rumu?

ah1       2019-06-16 11:32

Jeigu žmogui duosi laisvę tai iš karto ja pradės naudotis ne į pliusą o į minusą - vietoj to kad vystytis žmogus pradeda save “išsibazarinti” ką ir galime praktiškai stebėti kas vyksta Lietuvoje ir su Lietuva.

ah1       2019-06-16 8:54

išnaudojimo laisvės lyga? susidorojimo laisvės lyga? neteisingumo laisvės lyga?lietuvio naikinimo lyga?

oho       2019-06-16 5:12

kaip komunistai galėjo eliminuoti patys save?sąjūdis ir buvo tam sukurtas kad būtų nuraminta laisvės lyga ir kiti per daug įsijautę patriotai. išmušus valandai A atsirado Čekuolis,Čepaitis,Landsbergis ir t.t

Ramiros       2019-06-15 22:13

Tai, va, pagrindinė klaida, kad komunistai nebuvo eliminuoti iš valdžios, jie užėme geriausias pozicijas, sukurdami kažkokią tai raudonąją mafiją, politiką “vsio zakonno” iškeldami virš visko, intensyviai viską grobdami, ko pasėkoje nuskurdome, sulindome į didžiulę skolą, nebeturime normalaus teisingumo, sutrypta Tiesa ... (o Klonio gatvėje sutrypta purvinai batais trispalvė, bei paniekinančiai nublokštas šventas paveikslas). Taigi, Lietuvą vėl užvaldė tie patys, nemažiau godūs, trokštantys privilegijų bei neuždirbtų pinigų, teisuolius persekiodami, nusikaltėlius globodami ....

Sveikinu        2019-06-15 19:45

Sveikinimai tikriems patriotams

Raigerdas        2019-06-15 19:28

Pagaliau pradeda aiškėti, kas iš tikrųjų išjudino žmones siekti nepriklausomybės:“Lietuvos Laisvės Lygos tikslas – Nepriklausomos Lietuvos atkūrimas”. Tai prie ko čia V. Landsbergis, jeigu jau visuomenę į protestus pakvietė Laisvės Lyga? Ir šita Laisvės Lyga išnyko. Tada vadovavimą jau perėmė kiti. Ir po Nepriklausomybės pasiėmė RENTAS, pavyzdžiui, vienas iš jų yra Rimvydas Valatka, kūręs ditirambus Leonidui Brežnevui, o šiandien tarnaujantis MGB “Baltic” interesams. Košmaras. Tai apie kokį TEISINGUMĄ gali eiti kalba Lietuvoje, jeigu buvo apdovanoti rentomis ne tie, kurie rizikavo savo sveikata ir netgi gyvybe vardan tos Lietuvos, o ditirambus rašę CCCP komunistų partijos sekretoriui, t.y. okupantams. Ir dar kalbama apie lygybę. Pasirodo, kad čia irgi lygybės ženklas dedamas tarp kovotojo iš LLL ir okupantinio režimo subinlaižio. Pasirodo, kad jų indelis yra vienodas. Tai bent teisingumas… Reiškia tokia Lietuva su tokiu visuomenėje propaguojamu TEISINGUMU gali pretenduoti nebent tiesiai į peklą.

klaustukas       2019-06-15 19:09

gal visgi - 41-ri

Neveikia:       2019-06-15 18:09

Su visais parodos eksponatais ir KGB darytais vaizdo įrašais galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainėje ČIA.


Rekomenduojame

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Algimantas Rusteika. Įsiklausykim, ką mums sako

Ramūnas Aušrotas. Lytiniai santykiai ankstyvame amžiuje yra gerai? Svarbu tik tai, kad jie būtų saugūs?

Lietuvos Sąrašas kviečia į forumą: nuo ko mus saugos „Laisvės patruliai“?

Kastytis Braziulis. Kodėl konservatorių siūloma tvarka yra žalinga demokratijai

Andrius Švarplys. Kaip atrodo leftistinis „atvirumas“

Povilas Gylys. Highway to hell!

Algimantas Rusteika. Beprotybė ir laimė

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.