Dienos aktualija, Istorija

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

Tiesos.lt redakcija   2021 m. sausio 12 d. 11:33

14     

    

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

Minėdamas Sausio 13-osios trisdešimtmetį Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pristato virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“.

Parodoje gausu istorinių įvykių fotografijų, vaizdo įrašų ir autentiškų liudijimų, užrašytų tomis dienomis. Lietuvos nepriklausomybės gynėjų, budėjusių prie Spaudos rūmų, Vilniaus televizijos bokšto, Lietuvos radijo ir televizijos pastato, Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos, vaizdai ir liudijimai perteikia įvykių seką, dramatišką atmosferą, Lietuvos nepriklausomybės gynėjų drąsą, ginant savo šalies laisvę nuo barbariškos sovietinės armijos kareivių agresijos.

Virtualią paroda galima rasti paspaudus nuorodą ČIA

Parodos anotacijoje rašoma: „Pasaulio šalys neskubėjo pripažinti Lietuvos nepriklausomybės, o okupacinės sovietų valdžios administracinės struktūros ir kariuomenė neplanavo pasitraukti iš šalies. Siekdama užgesinti lietuvių laisvės siekį ir kelti gyventojų nepasitenkinimą, Sovietų Sąjunga vykdė ekonominę blokadą, o vietinė Lietuvos komunistų partija planavo valstybinį perversmą, kuriuo galutinai būtų sužlugdyta nepriklausomos Lietuvos valstybės vizija.

Aukščiausią įtampos tašką Lietuvos Respublikos ir Sovietų Sąjungos santykiai pasiekė 1991 m. sausio mėnesį. Sausio 8 dieną prosovietiniams aktyvistams nepavykus įsiveržti į Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos rūmus perimti valdžią buvo pasitelktos sovietinės karinės pajėgos. Sausio 10–12 dienomis Sovietų Sąjunga kėsinosi į svarbiausius Lietuvos valstybingumo, strateginius ir infrastruktūros objektus tikėdamasi visiškai perimti jų kontrolę, o ilgainiui atkurti Komunistų partijos politinę valdžią Lietuvoje. Buvo nusitaikyta į visoje Lietuvoje išdėstytus Krašto apsaugos departamento skyrius, užimti šios institucijos pastatai Alytuje, Šiauliuose, Kaune. Užgrobtas Vilniaus geležinkelio mazgas, karine technika blokuojami tarpmiestiniai keliai. Svarbiausios valstybingumo institucijos, buvusios Lietuvos sostinėje Vilniuje, netrukus tapo pagrindiniais agresorių taikiniais.

Lietuvos Sąjūdis pradėjo organizuoti žmonių budėjimą. Žmonės iš visos Lietuvos vyko į Vilnių ginti savo nepriklausomybės. Sausio 11 d. Lietuvos Respublikos savanoriai Aukščiausios Tarybos rūmuose davė priesaiką. Tačiau sovietinės armijos kareiviai, nepaisant aktyvios drąsių Lietuvos nepriklausomybės gynėjų gausos, brutalia jėga užėmė Spaudos rūmus, Televizijos bokštą, Lietuvos radijo ir televizijos pastatą. Perėmus žiniasklaidos objektus, netrukus buvo pradėta organizuoti okupantų propagandinė veikla, visuomenei transliuojanti melagingą informaciją. Gindami svarbiausius objektus, Lietuvos nepriklausomybės gynėjai agresorius pasitiko su malda ir dainomis,  į kurias šaltakraujiškai buvo atsakyta beginklių žmonių žudynėmis kulkų ir vikšrų pagalba. 1991 m. sausio 13 d., sovietinei armijai ir specialiesiems daliniams užimant Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, Televizijos bokštą, žuvo 14 nepriklausomybės gynėjų, dar beveik tūkstantis žmonių buvo sužeista ar kitaip nukentėjo. Nors dalinė žiniasklaidos kontrolė ir buvo prarasta, tačiau svarbiausias nepriklausomos Lietuvos valstybingumo simbolis – Aukščiausioji Taryba buvo išsaugota. Ją pavyko išsaugoti Lietuvos nepriklausomybės gynėjų dėka.“

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

T0mas J. -> 14:10       2021-01-14 0:52

smile

Na ir neteisingai mastai. Pagal save turbūt sprendi. Patriotai suprato, kad dėl Prunskienės provokacijos sulėks prie AT nepriklausomybės priešai, todėl važiavo skubiai prie AT jos apsaugoti.
Vagnorius taip smarkiai kainų nekėlė, be to ir kompensavimo mechanizmai jau buvo parengti, kai kėlė.

TomuiJ       2021-01-13 14:10

Va ir paaiškėjo, kad buvo dvi patriotų grupės. Vieni patriotai (Lietuvos) suprato, kad nėra galimybės nekelti kainų ir tikėjo, kad Vyriausybė, atlėgus pavojui iš TSRS pusės, sutvarkys kompensavimo mechanizmus, nepaliks žmonių mirti badu. Naujas ir paklusnus Vagnorius juk padarė tą patį, praėjus gal porai mėnesių. Kiti patriotai, kaip TomasJ, (Landzbergio) buvo pasiryžę net kartu su Ivanovu laužti AT duris vien tam, kad būtų pašalinta Prunskienė. Gali būti, kad net aukų atsiras- tada vadas taps dar didingesnis.

T0mas J.       2021-01-12 23:34

“Prasidėjo viskas juk nuo V. Landzbergio kvietimo žmonėms rinktis prie AT pareikšti nuomonę apie kainų pakėlimą ir Prunskienės Vyriausybę. Netikiu, kad V.L nesuprato, kad rinksis tikrai ne patriotai, o Ivanovo pulkai.”

(Juozas)

.

Pamenu, Juozai. Pats tiesą rašai, kad buvo toks kvietimas. Atvykau sausio 8 d. su būriu bendradarbių specialiu autobusu (Sąjūdžio grupės vadovas gavo iš įmonės, kurioje dirbome) iš kito miesto į Vilnių. Žmonės mielai atvyko (patriotai), nes buvom pikti ant Prunskienės, puikiai žinojom kad premjerės elgesys prieš pat kelionę į Maskvą yra nederamas. Tai buvo išdavikės elgesys. Bet ko norėt iš TSKPistės KGBistės..

>> 20:48       2021-01-12 22:45

Nemanai, kad nusikalbėjai ne į temą? Viliuosi, kad tu bent ne Juozas. Tada jau būtų visai… Nei beretė, nei pilotė, nei šalmas su žvaigždute proto neprideda, jeigu žmogui jo neduota. O galva žmogui duodama tam, kad galvotų, kad pats suprastų ir įvertintų tai, ką matė ir išgyveno. Liūdna būtų gyventi su puse galvos - nesvarbu, ar tai kairė, ar dešinė pusė. smile

>16:39       2021-01-12 20:48

Žinot, ponia, tais laikais kai kas labai mėgo tokias stebuklingas beretes. Tai kai jas , būdavo, užsideda, tai jos labai iškraipo sakomus žodžius. O jeigu kas pasako Landzbergis, tai beretės labai ilgai rezonuoja, ir žmogus po ja nieko daugiau negirdi, tik tą žodį. Nejučia jį ima kartoti, kartoti, kartoti…

Kaži.       2021-01-12 19:53

ar generalisimuso pištuolę parodys? Bet tikriausiai ne, jei ten buvo rusiškas “makarovas’...

bezporiadok       2021-01-12 18:38

kur stasiai-vertėjai ir kita raudonoji šušara?
Toks straipsnis ir nė kriukt. Per anksti baigė pamainą?

> Juozui 16:00       2021-01-12 16:39

Ir tamsta pradedi ne nuo pradžių. Gruodžio mėnesį dar vyko kolūkiečių mitingas su reikalavimu išklausyti atstovų argumentus dėl to, kad kolūkių skubotas ardymas be pereinamojo laikotarpio atiduotas į rajonų partorgų rankas, o Sąjūdis visiškai neremia bendrovių kūrimosi ir net neteikia jokių konsultacijų, nei teisinių, nei kokių kitokių. Atstovai įsileisti nebuvo. Landsbergis pasirodė kažkelinto ten aukšto (rodos, trečio) lange. Bet įdomiausia net ne tai. Įdomiausia buvo jo kalba - iš tiesų tai dvi kalbos. Per televiziją girdėjosi maždaug taip: brangūs žmonės, dabar ne laikas spręsti jūsų problemas, nes TSRS rengia prieš mus ginkluotą užpuolimą, atvykit vėliau, tada ir pasikalbėsime. O aikštėje esantys mitingo dalyviai girdėjo iš ruporų aidint maždaug taip: ko čia susirinkot, ubagai, važiuokit namo, raudonosios utėlės. Žmonių reakcija, aišku, buvo baisi. Negalėjau suprasti, kuo juos užšėrė, kad taip priešiškai reaguoja į tokius draugiškus žodžius. Kai vienam buvusio mitingo dalyviui bandžiau pasakyti, ką girdėjau per televizorių, jis man rėžė: ,,Gal tu durna? Aš juk pats ten buvau ir girdėjau”. Taigi man iki šiol neaišku, ar Landsbergis pats parengė ir transliavo du kalbos variantus, ar kas nors tai darė vietoj jo. O užvis įdomiausia, kad jau 30 metų niekas apie tai nė mur mur. Kažkoks paralelinis pasaulis… Gal p. Juozas iš nemelo centro galėtų įlieti bent kokio aiškumo? Kažkaip nesmagu 30 metų negalėti išspręsti tokios, rodos, paprastos minklės… Yra variantų?

Tomas       2021-01-12 16:07

Jie kariavo savo mažuosius karus.O paskui įsislaptino 75 metam.

To L. puiku       2021-01-12 16:04

Jie kariavo savo mažuosius karus.

Juozas       2021-01-12 16:00

Labai gaila, kad melo centras pradeda pasakojimą ne nuo pradžių. Prasidėjo viskas juk nuo V. Landzbergio kvietimo žmonėms rinktis prie AT pareikšti nuomonę apie kainų pakėlimą ir Prunskienės Vyriausybę. Netikiu, kad V.L nesuprato, kad rinksis tikrai ne patriotai, o Ivanovo pulkai. Gerai pamenu, kad šis kreipimasis buvo atspausdintas Lietuvos Aide, transliuotas per radiją. Turėtumėt prisiminti. Tai buvo jo taktika nušalinti populiarėjančią Prunskienę ir taip pataisyti savo reitingus. Gal nenumatė visų to kreipimosi pasekmių, o gal ir tikėjosi panašių- tik jis vienas žino. Bet faktas, kad tas kvietimas taip slepiamas, rodo, kad tikrai svarbus, kad visai kitoje šviesoje parodo visus to meto įvykius.

> pastabai       2021-01-12 15:35

Kiek tau metukų, mažyli?

labai puiku       2021-01-12 15:10

gal kas nuotraukose matėtė a.kubilių ir a.anušauską ?
jei matėte - parašykite

pastaba       2021-01-12 14:21

Melo Centras… Ir daugiau nieko.


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Moderna padvigubino savo vakcinos nuo Covid-19 kainą

Vytautas Sinica. Interneto cenzūros režimas

Ramutė Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu

Audrys Karalius. Sausio 13-osios randas

Vaidotas A. Vaičaitis. Kas apgins Konstituciją, arba Kaip paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus?

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

„Neredaguota“ pokalbis apie tautinę politiką su Liutauru Stoškumi ir Tomu Aleknavičiumi

Algimantas Rusteika: „Tai ne šiaip ženkliukas. Tai pozicija šiuolaikiniame kare už žmogiškumą“

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

„Nacionalinio susivienijimo“ pareiškimas dėl Laisvės gynėjų dienos

Arūnas Dulkys raportuoja: vertinsime ir įvertinsime, sudarysime sąlygas nemokamai skambinti (skųsti?), reguliariai tikrinsime ir kontroliuosime…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.