Dienos aktualija, Specialiosios tarnybos

Lietuvos advokatūra: nekontroliuojamas sekimas yra akivaizdus žmogaus teisių pažeidimas ir didžiulė valstybės problema

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gegužės 26 d. 8:20

21     

    

Lietuvos advokatūra: nekontroliuojamas sekimas yra akivaizdus žmogaus teisių pažeidimas ir didžiulė valstybės problema

Dalijamės Lietuvos advokatūros išplatinta informacija apie nekontroliuojamo sekimo mastus Lietuvoje ir jo keliamas grėsmes.

Šiandien Lietuvoje bet kurio žmogaus gali būti klausomasi ir jis gali būti sekamas net ir be galimai realaus pagrindo, o pasibaigus tyrimui asmuo niekada apie tai taip ir nesužino bei nesužinos. Pasak Lietuvos advokatūros, tai yra akivaizdus žmogaus teisių pažeidimas ir didžiulė valstybės problema, kelianti nerimą dar ir todėl, kad nėra jokių duomenų, kokie yra šio reiškinio mastai.

Advokatų tarybos pirmininko prof. dr. Igno Vėgėlės teigimu, apie situacijos niūrumą privertė susimąstyti ikiteisminio tyrimo institucijoms Lietuvos advokatūros išsiųsti klausimai ir gauti atsakymai. „Atsižvelgdami į Lietuvos advokatūros vaidmenį visuomenėje, būtinumą ginti žmogaus teises ir tai, kad esame vienintelė nepriklausoma teisminė institucija, bei pasitarę Advokatų Taryboje, mes nusprendėme išsklaidyti abejones dėl galimai neteisėto pasiklausymo. Advokatūra kreipėsi į ikiteisminio tyrimo institucijas, kriminalinės žvalgybos institucijas su klausimu, ar nėra ir nebuvo taikyti žvalgybos veiksmai (sekimas, slaptas pasiklausymas ir pan.) Advokatūros kaip institucijos ir jos vadovų atžvilgiu. Iš Specialiųjų tyrimų tarnybos gautas atsakymas mus tiesiog pribloškė. Esmė ne tai, kad mums STT nepateikė duomenų apie turinį, nes to ir neprašėme, o tai, kad jie atsakė, jog pats faktas dėl galimai vykdytų ir nepaaiškėjus jokių pažeidimų jau baigtų žvalgybos veiksmų Lietuvos advokatūros atžvilgiu yra valstybės paslaptis. Vadinasi, mūsų valstybėje niekas negali žinoti, kas ir kada yra ir buvo sekamas, nebent pačios tarnybos nuspręs, kad yra tikslinga informuoti“, – sako Advokatų tarybos pirmininkas.

Galimai neteisėto pasiklausymo klausimas buvo iškeltas ir prieš porą savaičių vykusiame Visuotiniame advokatų susirinkime bei po jo surengtoje apskrito stalo diskusijoje, kurioje dalyvavo šimtai advokatų. Greta kitų temų, diskusijoje buvo išsakytos ir nuomonės, jog pasiklausymas gali būti taikomas ir norint sužinoti asmenų konfidencialių konsultacijų su advokatais turinį, o tai gali būti pamatinės žmogaus teisės į gynybą pažeidimas. Buvo prieita prie bendros nuomonės, kad Advokatūra ir yra ta institucija, kuri gali ir turi pasipriešinti šiam žmogaus teisių pažeidimui.

Neseniai „Spinter tyrimų“ atlikta visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad kas ketvirtas Lietuvos gyventojas mano, jog teisėsaugos institucijos nekontroliuojamai seka jų elektroninį susirašinėjimą ir klausosi pokalbių. Pasak I. Vėgėlės, kriminalinės žvalgybos institucijų veiksmams iš tiesų nėra jokios realios ir veiksmingos nepriklausomos išorinės kontrolės. Kiekvienu atveju tik pati žvalgybos veiksmą – sekimą ar pasiklausymą – taikanti institucija sprendžia, ar ji, taikydama šį veiksmą, pažeidė žmogaus teises, ar ne, ir ar apie tai dera pranešti asmeniui. Nesant realios kontrolės neatsakytas lieka ir kitas klausimas: kas su tokiais duomenis daroma toliau, ar yra garantija, kad šie duomenys sunaikinami, o ne tyliai padedami „į stalčių“ iki „reikiamo momento“. Slaptų pažymų praktika Lietuvoje beveik neleidžia abejoti, jog realus duomenų sunaikinimas tėra fikcija.

Advokatų tarybos pirmininko pavaduotojas Mindaugas Kukaitis sako, kad oficialiai kontrolės funkcija yra pavesta Generalinei prokuratūrai. „Tačiau prokuratūra į mūsų užklausą atsakė, kad jai nesuteikta teisė teikti jokios informacijos ir mes turime kreiptis į kiekvieną kriminalinės žvalgybos instituciją atskirai. O tokių yra beveik dvi dešimtys. Todėl įsivaizduokite paprastą pilietį, kuris nori sužinoti, ar kas nors kada nors rinko apie jį informaciją, kuri nepasitvirtino – jis turėtų parašyti tokiam kiekiui institucijų, galinčių vykdyti kriminalinę žvalgybą. O atsakymas greičiausiai bus vienas – jog tai yra valstybės paslaptis“, – teigia M. Kukaitis.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jota >13.54       2019-05-27 15:53

Aha, radau:http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/neskundziama-nutartimi-atsisakyta-pradeti-ikiteismini-tyrima-del-mariaus-iv

Tai čia tu varai tokią “veiklą”? Pžr.  $+$  2019-04-6 9:31 rašytą komentarą.
Tokiais darbais užsiima, žinau iš patirties, padugnės, buki, be jokių interesų tipai, šmeižimu, šantažais ir išdavystėmis prisiduriantys sau kąsnį.
Kiek tu čia purvo pripylei į portalą. Jukš iš čia.

Šizofrenija progresuoja       2019-05-27 13:54

Julius Milaitis nepažįsta Juliaus Milaičio ir mano, kad pavirto bobele smile

Jota       2019-05-27 10:20

Kas tas Julius Milaitis? Jei pastebėčiau ką pasisavinus mano jotą, būtinai demaskuočiau. O dabar lyginti dėl kažkokių tikslų mano komentarą su kažkokiu Milaičiu - atleiskite, man tai atrodo kvaila ir neprasminga. Tas komentaras 18.19 atrodo nelabai sveiko žmogaus rašytas.

stasys        2019-05-27 10:08

  2019-05-26 14:37 ..  tai tik dar viena tema naujam Prezidentui, kaip ne kaip tas klausimas gana aštriai buvo aptariamas siauruose rateliuose diskusijų . Viešieji nuomonės formuotojai visais laikais yra ir buvo linke pervertinti tos žiniasklaidos ir viešu socialiniu tinklu svarba .. o iš ten ir kyla tos sąmokslo teorijos . Targiai tos sąmokslo teorijos pretenduoja į ka nors daugiau nei pletkus ant suoliuko .

Juliau Milaiti - Jota,       2019-05-26 18:19

o kam tavo ,,komentarai” gali patikti? Juk tuos pliusiukus sau ir minusiukus kitiems daugiausia pats ir dėlioji. Šiandien dar visos savo aparatūros nepanaudojai - gali labiau pasistengti. Na, kartais apgauni vieną kitą naivesnį savo provokacijomis, bet ar ilgai? Tuoj visi portalo skaitytojai išmoks tave atpažinti iš pusės žodžio. Ką tada darysi? Kad tu bent numanytum, koks vis dėlto esi durnas…

Roma       2019-05-26 17:34

O kuo čia stebėtis?
Mūsų visuomennė.
Kokia?
Skurdi.
Pikta.
Egoistiška.
Niūri,
Gobši.
Baugi.
Be fantazijos ir skonio.
LDK baudžiaunbinkų išnara.
Elitas surusėjo.
Vėliau sulenkėjo
Kas liko?
Pilkuma ir plonytis veik perregimas inteligentijos sluoksnis
Todėl ir valdžia.
Analogiška.
Ir dar truputį bjauresnė.
Valdo.
Kaip?
Šantažu.
Slaptomis pažymomis.
Moraliniu reketu,
Nepotizmu. Baime.
Atlyginimais panašiaisi į išmaldas.
Žodži,
Tauta su užgniaužtu balsu.
Be laisvės
Teisingumo
Tiesos

vilnietis       2019-05-26 17:11

Klanai bijo -tai gerai. Daug klanu sujudino.
Sąžiningi nebijo.

Žinai, Stasy,       2019-05-26 14:37

nėra istorijos be sąmokslų - toks jau tas žmonijos gyvenimas, tokia prigimtis, kuri verčia taip negarbingai konkuruoti ir nudaigoti, uždubasinti konkurentą, pavyzdžiui, sukėlus du pasaulinius karus.

Jota       2019-05-26 12:48

Suprantu, kam mano komentaras nepatiko;).

stasys        2019-05-26 11:27

Nesekite mielieji sau pasakų ir neaitrinkite savo jausmu sąmokslo teorijomis Tokia valstybė kaip Lietuva su jos visu vsd mechanizmu gali aktyviai apdoroti na koki procentą tos informacijos kuri suplaukia į lustus kaupimui . Veikia tam tikri žodžiu ir balso atpažinimo algoritmai kuriu dėka ta sistema veikia autonomiškai ...kiek tokios sistemos aplamai gali būti savarankiškos savo darbe. Bet matyt ne apie tai buvo str. ..

> Jotai       2019-05-26 11:13

Milaiti, tai tu ir bobele sugebi pasiversti? Ir kokie ,,biesai” tave to išmokė? smile

šiaip tai yra puiku       2019-05-26 11:06

jei tavęs pizdukai iš GP,VRM ar VSD neseka - tai esi nieko vertas žmogysta.
—-
(gali turėti labai didelį postą ar daug milijonų, bet jei tavęs tie pizdukai neseka ir nešmeižia - esi niekalas.
ir priešingai - gali būti bedarbis benamis ubagas - bet jei tave tie pizdukai seka ir šmeižia - esi labai labai vertingas ŽMOGUS)

Dar viena apsėstoji Jota.       2019-05-26 10:31

Štai ką reiškia iškreiptai tikėti į Dievą.

Jota       2019-05-26 10:26

Žinoma, kad seka. Įsilaužia į tavo kompiuterį, paveiksluoja slapta kamera, klausosi pokalbių telefonu, stebi, su kuo susitinki, įrašinėja pokalbius, užverbuoja kaimynus, kad tave stebėtų (vienas mano kaimynėlis duobę prastovėjo prie laiptinės durų, stebėdamas, kada išeinu, kaip atrodau, kaip reaguoju ir pan.); taip pat ir tavo šeimos gydytoją įpareigoja pasiekti atitinkamų tikslų tavo atžvilgiu); gąsdina tave tamsų vakarą spigindamas į akis automobilio žibintais ir t.t. Visi tavo komentarai, pastabos internete gula į vieną registruojamą vietą, - taip kad nemanykite, jog niekas nepastebės, ką parašėte.
O gali būti ir blogiau - pasinaudoję tavo silpnybėmis (tikrojo sekimo tikslo jūs niekada nesužinosite, nors pats žinote arba jaučiate, KAS ir KAM tavo veikloje nepatiko), gali tave uždaryti ten, kur be skaičiaus uždarinėdavo sovietmečiu - į palatą be rankenų.
Arba suėda tavo vaikus. Sakoma, jei nori nugalėti priešą, sužlugdyk jo vaikus. Jie turi daugybę metodų, kaip nutildyti arba visai pašalinti nepalankų sistemai ar per daug žinantį nepageidaujamos informacijos asmenį.
Bet vieno jie negali nei suvokti, nei nugalėti: tai sekamo asmens pasitikėjimo Dievu, kuris išgelbsti iš pavojingiausių situacijų.
Kartą į mano namus (jau seniau) atėjo manęs verbuoti toks kagebistas. Siūlė “nekaltą” darbą namuose, esą tereiks rašyti tam tikrą informaciją. Kadangi esu žiopla, tai nelabai supratau, ką man reikės dirbti. Viskas paaiškėjo, kai pradėjau tam dailiai atrodančiam karininkui rodyti knygas, gulėjusias ant stalo. “Šit, - sakau, - pažiūrėkite, ką skaitau, - ir parodžiau Dostojevskio romaną “Бесы”. Visiškai nesitikėjau tokios reakcijos: vyras sutriko, paraudo ir kiek palūkuriavęs, išėjo. Tik tada supratau, ko jis iš tiesų norėjo.

Taigi, jei man, niekuo ypatingai nepasižymėjusiai bobelei, skiria tiek dėmesio, tai ką bekalbėti apie rimtesnius asmenis?
Nebūkite naivūs.

Nesvaikit.       2019-05-26 10:25

Jokia Rusija ir jokia kgb. Savi, t.y. naujalietuviai slibinai užgrobę valdžią ir sukūrę policinę valstybę, kurie nesiafišuoja, bet laiko už gerklės mus visus. Kas nužudė Vytautą Pociūną?  Kodėl neišaiškinta? Gal, sakau, savas savam gerklės nekanda?

Šiais laikais       2019-05-26 9:35

elitas susižino greit, žinoma, jei prireikia, kur ir kada ubagėlis sosiską nusipirko “papigiai”. Tai vadinama pasauline liberal-dimokratija, kuriai vadovauja drg.Žirikas iš Rusijos Dūmos su savo sąjungininkais už jūrų marių.

Gerai,       2019-05-26 9:14

kad advokatai imasi žygių, tik gaila, kad imasi tada, kai procesas akivaizdžiai palietė ir juos. Apie masinį sekimą LT kalbama jau mažiausiai dešimtmetį.

➡ 2019-05-26 8:37       2019-05-26 9:02

Toks ir esi Juliau Milaiti, kagėbistinė aborto auka. Nenustebčiau, jei turi įdiegęs savo prietaisuose specialią programą, kuri ir naktį praneša apie naują pasirodžiusi straipsnį, kad galėtum apdergti viską, kas lietuviška ir padoru. Pasirašinėji dešimtimi slapyvardžiu, dukart tiek be slapyvardžio, ne tik diskutuoji pats su savimi, bet ir pakritikuoji save, kad tik kas nors užkibtų ant tavo provokacinio kabliuko ir atsiskleistų.
($+$)

vsio zakonno       2019-05-26 8:59

todėl komunistų, kgbistų, mankurtų, pedofilų, ruskelių, kolaborantų kandidatas nausėda laimės !
mūsų šaunieji rebiatos iš GP, TM, VRM ir VSD žino savo darbą !!

stasys        2019-05-26 8:49

Tema SUPERINĖ, valstybės paslaptys kaupiant paprastu piliečiu paliekamus informacinius pėdsakus viešojoje erdvėje . ? Galima suprasti advokatu perspėjimus , pakaktu tik pasidomėti statistiškai o kiek valstybės institucijos kartų teismuose rėmėsi ta informacija kuri yra kaupiama informaciniuose lustuose apie ta žmogų  ?.. tel. pokalbiai, el. laiškai , valstybiniu institucijų duomenys .Čia pats klausimas formuluojamas neteisingai , reikėtu klausima formuluoti kitaip ..- ar valstybė turi teise savo nuožiūra, be to piliečio,  tvarkyti tuos duomenis ir juos teigti tam tikroms savo funkcijas vykdančioms institucijoms .Ar ta tvarka kuri šiandiena galioja nepažeidžia žmogaus teisiu ginant to pačio viešo intereso ribas. Kada rezultatu siekiančios institucijos tampa pavojingos esminei demokratijos nuostatai ..ginti žmogaus privatumą . Keista tik kad pasirinktas buvo toks metas kelti ta tema , apie ja reikėjo kalbėti kur kas anksčiau .smile))

Tokio sekimo, koks       2019-05-26 8:37

dabar yra net KGB visagalybės laikais negalėjo išvystyti. Dabar liberoidai seka kiekvieną, kas nepritaria jų nulietuvinimo, ištautinimo politikai, kas nepritaria Hegemono viršenybei.

Rekomenduojame

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

COVID-19 metu pertrauką turėję virusai sugrįžo – ir elgiasi netikėtai

„KyivPride“ pareikalavo atleisti Arestovičių dėl pareiškimų apie LGBT asmenis, o jis atsakė

Kazimieras Garšva. Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose diskriminuojami lietuviškų gimnazijų mokiniai

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.