Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Lietuvoje nutylėta Europos Parlamento istorinė rezoliucija „Dėl europinės atminties svarbos Europos ateičiai“ –  dar vienas smūgis R. Šimašiui

Tiesos.lt redakcija   2019 m. spalio 3 d. 10:33

20     

    

Lietuvoje nutylėta Europos Parlamento istorinė rezoliucija „Dėl europinės atminties svarbos Europos ateičiai“ –  dar vienas smūgis R. Šimašiui

Vilius Paliukas

Vilniaus savivaldybės valdančiosios daugumos ir mero R. Šimašiaus įnirtingų mūšių fone dėl bunkerio įteisinimo Lukiškių aikštėje, Lietuvos žiniasklaida nuslėpė arba nutylėjo š. m. rugsėjo 19 d. Europos Parlamento pasiųstą lemtingą žinią visam pasauliui – Europos Parlamentas priėmė istorinę rezoliuciją „Dėl europinės atminties svarbos Europos ateičiai“.

Rezoliucijos reikšmė istorinė, nes po daugelio dešimtmečių tarptautinei bendruomenei pagaliau buvo paskelbta, jog kartu su nacistine Vokietija Sovietų Sąjunga yra vienodai atsakinga už sukeltą Antrąjį pasaulinį karą. Šio Europos istorijoje šiurpiausio ir pražūtingiausio karo priežastis – liūdnai pagarsėjusi 1939 m. rugpjūčio 23 d. nacių ir sovietų nepuolimo sutartis, vadinama Molotovo–Ribentropo paktu, ir jos slaptieji protokolai, numatę bendrą tikslą dviem totalitariniams režimams užkariauti pasaulį.

Rezoliucijoje pažymima, kad nacių ir komunistų režimų vykdyto masinio žudymo, genocido ir trėmimų gyvybės bei laisvės praradimo mastas neturi precedento Europos istorijoje.

Joje apgailestaujama, kad masinis Baltijos valstybių, Lenkijos ir kitų šalių gyventojų trėmimas, masinės egzekucijos, koncentracijos stovyklų ir gulago sukūrimas, dirbtinai sukeltas badmetis Ukrainoje ir kiti masiniai nusikaltimai žmoniškumui nebuvo nei tinkamai ištirti, nei įvertinti tarptautiniu lygmeniu.

Rezoliucijoje skelbiama, kad nacių režimo nusikaltimus tarptautinė bendruomenė įvertino surengusi Niurnbergo procesą. Tačiau komunistinių diktatūrų padarytų nusikaltimų, kurie dėl žmonijos istorijoje neregėto masto ir jų žiaurumo (jie laikomi karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui), iki šiol neįvertino. Jų  negalima pateisinti ir negalima už juos atleisti vien dėl to, kad komunistai padėjo nugalėti nacių režimą, – sakoma rezoliucijoje.

Rezoliucijoje reiškiama gili pagarba totalitarinių režimų aukoms. Joje ES institucijos raginamos dėti visas pastangas, kad siaubingi nusikaltimai žmoniškumui būtų prisiminti, dėl jų būtų pradėti teismo procesai, o aukų patirtas skausmas ir neteisingumas niekada nebūtų pamirštas.

Kartu pažymima, kad kai kurių sovietinę okupaciją išgyvenusių valstybių viešosiose vietose (parkuose, aikštėse, gatvėse ir t. t.) iki šiol tebestovi paminklai ir memorialai, šlovinantys okupantus, o to meto istoriniai įvykiai ir su jais susijusi Rytų Europos žmonių patirtis nėra pakankamai nušviečiami. Todėl rezoliucijoje yra pabrėžiama ypatinga okupacinei priespaudai pasipriešinimo atminties svarba.

Rezoliucija ragina visų Europos šalių vyriausybes suteikti moralinę ir materialinę paramą vykstančiam istoriniam totalitarinių režimų tyrimui, nes tik suderinti veiksmai leidžia veiksmingai kovoti su dezinformacija ir bandymais manipuliuoti istoriniais faktais.

Ji ragina Europos Komisiją remti projektus, kuriais siekiama puoselėti istorinę atmintį ir atminimą valstybėse narėse, skirti reikiamus finansinius išteklius pagal programą „Europa piliečiams“ totalitarizmo aukoms atminti ir jų atminimui įamžinti.

Suprantama, kad ši rezoliucija – tai pirmiausia skaudus smūgis Rusijos vyriausybei, kuri ne tik kad nesmerkia Molotovo-Ribentropo pakto, bet ir aktyviai siekia jį pateisinti, neva šiuo dokumentu rusų tauta buvo ginama nuo agresorių. Ją aršiai užsipuolė portalas sputinknews.lt, kuriame publikacijos „Europos Parlamento rezoliucija kelia grėsmę Europos ateičiai“ autorius grasina, jog „…europiečiai už savo užmarštį turės brangiai sumokėti“.

Tačiau ši rezoliucija taip pat skaudus smūgis ir Vilniaus miesto valdančiajai daugumai su meru R.Šimašiumi priešakyje, kurio prieš Lietuvos laisvės kovotojų atminimą nukreiptais veiksmais pastaruoju metu taip žavisi Rusijos žiniasklaida.

Merui tai dvigubas smūgis, nes 2019 m. rugsėjo mėnesį įsiteisėjo Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimas byloje Drėlingas prieš Lietuvą, kurioje pripažinta, jog sovietų vykdytos represijos prie Lietuvos partizanus gali būti laikomos genocidu. Todėl mero inicijuotas „atminimo lentų karas“ ir visuomenei brukamas „bunkeris“ Lukiškių aikštėje, turintis aiškią prasmę slopinti valstybės istorinę atmintį, suprantamas kaip jo asmeninė  kova su genocido aukų atminimo įamžinimu ir panieka šioms aukoms. Tuo tarpu EP 2019 m. rugsėjo 19 d. rezoliucijoje kaip tik pabrėžiama būtinybė įamžinti pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių atminimą.

„Prisimindami praeities baisumus ir įamžindami jų atminimą mes įgyjame žinių ir stiprybės pasipriešinti tiems, kurie siekia reabilituoti šias ideologines grupes, paneigdami jų kaltę vykdant nusikaltimus […] aukų atminimas verčia mus puoselėti istorinį teisingumą […] reikia ugdyti jaunesniosios kartos sąmoningumą šiais klausimais į visų ES mokyklų mokomąsias programas ir vadovėlius įtraukiant totalitarinių režimų valdymo istoriją ir padarinių analizę“, – skelbiama rezoliucijoje.

Visą rezoliucijos tekstą skaitykite ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

remia pasipriešinimo dalyvių įamžinimą       2019-10-6 15:07

Čia su ‘laisvės kalva’ viskas yra gerai. Lietuvos sostinėje nebuvo paminklo pagerbti pokario partizanus, kurie vieninteliai neprarado ryžto kovoti už Lietuvą. Vyčio paminklas būtų paminklas sau, na gal valstybės istorijai ar dar kam, bet konkretumo jame nėra. Nėra jokio konkretumo “Laisvės karyje” Kaune, kurio autoriai taip ir nesiryžo tiesiog pavadinti Vyčiu, nes tas jaunikaitis ant žirgo su ukrainietiškais raštais padabintais pakinktais tikrai nepanašus į karžygį. Jau geriau nebedaryti tokios klaidos sostinėje.

-------       2019-10-6 1:29

Nutylima dar ne tiek naujienų iš E instancijų. Ką, be atlyginimų ėmimo, ten veukia Lietuvos europarlamentarai - neaišku, nes tai paviešinti buvo ir jų pareiga, o to jie nepadarė.
Kad ES bus atkabinta nyo Gazpromo vamzdžių - savaime aišku, tai tik laiko klausimas.
O Labašiaus ,,kalva” 1:1 panaši į kalvą komjaunuoliams ir partizanams Kaune - kauniečiai šitą sovietinį paminklą žino.
Neblogas sumanymmas - pakartoti sovietinį Kauno monumentą Vilniuje. Ir toks pats monumentas Kaune taip ir liktų skirtas bilševikiniams okupantams, o jo analogas Vilniuje jau būtų pavadintas minymentu Lietuvos laisvės kovotojams. Toks sutapimas anaiptol nepanašus į kūrybą ir į konkursą - įdomu, kodėl pasirinktas Labašius, o Šemšius apie sovietinį Kauno monumentą negalu nežinoti.
Klausimas, kas šitos košės koordinatoriai ir kyr jie dabar. Užsakovai aiškūs.

stasys        2019-10-5 16:27

sąsiui 2019-10-4 22:16 > tai kad konkurso laimėtoja išrinko tam reikalui sukurta visuomenininku komisija .. Balsuok nebalsavęs
savo tūkst. IP konkrečius žmones toje komisijoje butu sunku paveikti . O ir bandymu..juos šmeižti buvo .

Nauji vėjai       2019-10-5 6:36

iš Europos Vasaliteto Centro Briuselyje, tikrai. Blogio imperijos ir jos sąjungininkių(liberal dimokratų) kolaborantai keičia kailį. Keičia ideologiją į priešingą - dyvų dyvai, anot mūsų dzukų. O kaip elgiasi naujai iškeptasis politikas Mažylis ES Parlamente?

sąsiui       2019-10-4 21:16

Šimošius dar kaip dėtas renkant Lukiškių aikštės paminklą, nes meluoja, kad žmonės tokį paminklą parinko. Apklausos metu iš to paties IP adreso buvo galima balsuoti nors 1000 kartų. Tai ir primaigė “pažangieji” nuplagijuotą krūvą. Nes kitu atveju, jei ir ne Vytis, tai vis tiek ne krūva būtų, nes buvo daug geresnių projektų.

Tvankstas       2019-10-4 12:03

2019.09.19 pasirašė Kubilius, Juknevičienė, Auštrevičius, tai kiti iš Lietuvos abejingi ir prieš ?
Įdomiausia yra liberalo Auštrevičiaus elgsena, kaip G. Soros ištikimojo asmens Lietuvai (soroskooptbrussel.pdf), tai ŠEFAS ‘peraktyvavo’ į tėvynių Europą ?
Nauji skersvėjai iš viršvalstybinio centro Briuselyje.

komunistai nepasiduos       2019-10-4 9:03

nes juos remia su kulkosvaidžiais iš nugaros KGB (NKVD)
t.y. visa teisėsauga: prokurorai, teisėjai, antstoliai, komisarai ir t.t.

stasys        2019-10-4 6:39

Autorius pasiklydo tarp trijų lietuvišku pušelių   cit.“ Tačiau ši rezoliucija taip pat skaudus smūgis ir Vilniaus miesto valdančiajai daugumai su meru R.Šimašiumi priešakyje, kurio prieš Lietuvos laisvės kovotojų atminimą nukreiptais veiksmais pastaruoju metu taip žavisi Rusijos žiniasklaida.“ Lyginti R.Šimašiu su Paleckiu ? ar ne per ilga nutyso autoriui seilė  ? ir kuo dėtas R.Šimašius renkant Lukiškiu a. paminklą .? gal čia veikia senas sovietinis šūkis ‚ kas ne su mumis tas prieš mus ‘ .? Ir tai 21 a. !! smile atrodo radome žmogų kuriuo taip bodisi B.Gailius . Vienok prie ko čia patriotizmas ? Ar tikrai iš meilės šaliai galima tiek prikabliuoti melo ?

s.m.       2019-10-4 2:52

Šaunu. Pirmas žingsnis link gal 2022, gal 2025 maskvos tribunolo.
Kiek chano Batu palikuonys begrąsintų pasauliui savo kasdien virš tambovų ir muchosranskų krentančiais “mig”-ais ir multiplikacinėmis raketomis, jų imperija su kiekviena diena artėja link subyrėjimo gabalais ir civilizuoto teisingumo įvykdymo.

Negalima laisvės sukišti į bunkerį       2019-10-3 20:36

Bunkerio idėja Lukiškių aikštėje turi tam tikrą palaikymą, gana rimtai konkuruodama su Vyčiu. Tai dalies visuomenės klaidingas siekis įprasminti labai trumpą ir iš anksto nulemtą pralaimėti kovos už laisvę istorinį epizodą, dar ir pagrįstą tuščiomis iliuzijomis apie galimą jėgos iš išorės atėjimą išvaduoti. O, gi, ne pralaimėjimą turi simbolizuoti pagrindinė sostinės aikštė, o Lietuvos-Tėvynės šuoliavimą iš šaunios LDK praeities į taip pat šaunią ateitį. Todėl Vytis ir tik Vytis, su bareljefais prie galingos raito kario figūros, ar aplink ją. Ir tuose bareljefuose, o gal skulptūrose gali atsispindėti ir Kostiuškos sukilėliai ir “partizanai”. Tik Vyčio, simbolizuojančio Laisvę, šešėlyje.

Bunkeriai kaip tik yra nelaisvės simbolis!       2019-10-3 20:08

Jie rausiami ten, kur tautos yra pavergtos ir slapstydamosis(!) dar tik mėgina išsikovoti laisvę.
Jei tikroji laisvė yra bunkeriuose, tai šimašiai, labašauskai, Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) melagiai ir konkurso rezultatų klastotojai, tegul ir kraustosi į bunkerius - ten, kur tamsybėse tarpsta laisvė nuo visų įsipareigojimų - infernalinė satanistų laisvė daryti, ką nori (“Do what you want”).
*******************************************************************
Laisvę atgavusi lietuvių tauta tikrai verta Vyčio, slėpiningai besisiejančio su Baltuoju Apokalipsės Raiteliu (“Ištikimuoju ir Teisiuoju”)! Nepraleiskime ir šį kartą progos netylėti - tik jau EP! - Komunizmas pareikalavo nepalyginamai daugiau aukų, nei nacizmas, o liberalusis neokomunizmas rengia dirvą naujoms aukoms - antikristinei orvelinei tironijai ir šimtams milijonams naujų aukų.

O ko jam nesėdėt,        2019-10-3 19:49

kai turi tokį stiprų Vilniaus jaunimėlio palaikymą?

Ramiros       2019-10-3 19:28

Nesuprantu, kodėl jisai vis dar sėdi sostinės mero kėdėje ir toliau tratina šimtus tūkstančių mokesčių mokėtojų eurų jo vadovaujamos savivaldybės funkcionierių “kabinetų atnaujinimui”.

Taip grįžta       2019-10-3 17:47

pamažu stalinizmas į Europą, kai nuomonė ir Tiesos paieškos prilyginamos neapykantai, kaip anksčiau antisovietinei propagandai ir agitacijai bei kontrrevoliucijai. Liberoidai aiškiai parodė, kur jų šaknys ir kilmė, ypač Lietuvoje, kai Seimas atmetė desovietizaciją ir deokupaciją. Tiesa vėl kriminalizuojama - belieka atkurti tik Naftaly Frenkel Gulagą. Įsisiautėjo Europos vasalitetas(Karo nugalėtojų statytiniai ir Blogio imperijos kolaborantai ir sąjungininkai), tikrai.

Renew       2019-10-3 17:28

Europos Parlamentas… 9.yra susirūpinęs dėl stiprėjančių ekstremistinių judėjimų ir ksenofobiškos kalbos, primenančių totalitarinę Europos praeitį, be kita ko, neapykantos LGBTI asmenų bendruomenei, romams ir kitoms etninėms ir religinėms mažumoms bei pabėgėliams ir jų diskriminacijos forma, taip pat ragina Komisiją ir valstybes nares kovoti su visų rūšių ekstremizmu ir neleisti plisti neapykantą kurstančioms kalboms internete;

Al.       2019-10-3 14:56

Tarp iniciatorių, greta lenkiškų pavardžių - Kubilius, Juknevičienė, Mažylis, Auštrevičius. Būtų galima tų žmonių paklausti nuomonės apie dabartines kovas dėl paminklų Vilniuje.

Jules       2019-10-3 14:40

“...komunistai padėjo nugalėti nacių režimą” – jokios logikos, absoliutus elementaraus BK neišmanymas, nes už bendrininkavimą nusikaltime arba už jo slėpimą baudžiama, tiesa? O gal kilmingųjų ir privilegijuotojų tiesiogiai nuo Dievo niekas nebaudžia, o tik klauso jų nurodymus ir vykdo jų įsakymus? Jei Sovietija atsakinga - tai ir jos sąjungininkės taip pat atsakingos. Elementari logika man tai kužda į ausį, kurią man kadais dėstė toks Atkuriamojo Lietuvos Seimo viceprezidentas, prof.m.dr. Bronislavas Kuzmickas, prisimenate tokią garsenybę? Ji išties buvo šviesi ir labai originali. Gerai, kai siūloma “į visų ES mokyklų mokomąsias programas ir vadovėlius įtraukiant totalitarinių režimų valdymo istoriją ir padarinių analizę“, bet reikia įtraukti ir jų, totalitarinių režimų, formuotojas, drg.L.Trockio plukdytojas į Peterburgą su garlaiviu(SS Kristianiafjord’u), žodžiu, Sovietijos kaip Blogio imperijos sąjungininkes, gelbėtojas ir atominės bombačkos jai dovanotojas, kad ši gerai, oriai ir saugiai jaustųsi, tiesa? Pagrindinės totalitarinių režimų sąjungininkės Liberaliosios dimokratijos nereiktų pamiršti, nes ši tiesiai iš savo rankų įdavė drg.L.Trockiui savo pasą, “na vsiaki sluči”, jei Bolševikų perversmas ir valdžios paėmimas Rusijos imperijoje nepavyktų. Žinoma, šito VU ir VDU docentai išstenėt negali - tik Hegemono leidžiamus Maskvos Molotovo paktus tegali, o kiti jiems tabu, kaip ir tam LTSR akademikui, drg. Vilks,  kadaise Birželio Trečiąją 1988 metais Didžiojoje Mokslų akademijos salėje, pamenate?

Ervė       2019-10-3 14:13

Negi EP pagaliau ateina į protą?

Jules       2019-10-3 12:53

Europa buvo nukariauta dviejų ne europinės kilmės super galybių, padedant vietiniams Blogio imperijos kolaborantams, tokiems kaip tas meras ir jį renkantis super mamyčių pagimdytas jaunimėlis, prisiklausęs docentų dezi propagandos VU ir VDU.

Patriotai       2019-10-3 12:01

Vytį pastatysim, šiknašių išvysim.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.