Kultūros, kalbos, istorijos politika

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Tiesos.lt siūlo   2022 m. sausio 14 d. 14:44

3     

    

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Irma Jurkevičiūtė | respublika.lt

Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo projekte įtvirtintas principas – vardai ir pavardės rašomi lietuviškais rašmenimis, nustatytos išimtys užsienio valstybių piliečiams ir asmenims be pilietybės, taip pat Lietuvos Respublikos piliečiams, pateikusiems dokumento šaltinį, kuriame pavardė įrašyta lotyniško pagrindo rašmenimis.

Ne lietuvių tautybės Lietuvos piliečio prašymu jo ir jo vaikų vardai bei pavardės asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose ir civilinės būklės aktų įrašuose rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis (be diakritinių ženklų).

Alternatyvus Vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose įstatymo projektas jau daugiau nebebus svarstomas Seime.

Antradienį pratęstoje Seimo sesijoje parlamentarai po svarstymo pritarė Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo projektui. Tad beliko galutinė priėmimo stadija. Priėmus įstatymą, dokumentuose galėtų atsirasti „W“, „X“, „Q“ raidės, tačiau nebūtų diakritinių ženklų.

Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarų kreipimasis į Seimo narius

Lietuvos Respublikos Aukščiausiajai Tarybai 1990 m. kovo 11 d. priėmus aktą „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“, Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio Įstatymo I skirsnio 7 straipsnyje buvo įtvirtinta nuostata, kad „Valstybinė Lietuvos Respublikos kalba yra lietuvių kalba“. Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Tautos referendumu priimtos 1992 m. spalio 25 d., 14 straipsnyje taip pat teigiama, kad „Valstybinė kalba – lietuvių kalba“.

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo nutarimu 1990 m. birželio 20 d. buvo sudaryta Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir įgaliota spręsti ne tik lietuvių kalbos kodifikavimo ir normų vartojimo, bet ir valstybinės kalbos statuso įgyvendinimo klausimus.

1995 m. sausio 31 d. priimtas Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos įstatymas. Šis įstatymas 2012 m. kovo 15 d. pirmuoju įstatymu įrašytas į Lietuvos Respublikos konstitucinių įstatymų sąrašą, sudarytą iš devynių Lietuvos Respublikos įstatymų.

Įstatymais suteiktos apsaugos valstybinei kalbai pakanka, tačiau politine konjunktūra besivadovaujantys ir svetimiems interesams atstovaujantys Lietuvos politikai ne kartą buvo ėmęsi bandymų lietuvių kalbai suteikti nevalstybinės kalbos statusą. Iki šiol šiuos bandymus pavyko sustabdyti.

Dabar valstybinei lietuvių kalbai vėl iškilo pavojus. Lietuvos Respublikos Seime norima priimti lietuvių kalbos sistemą darkantį įstatymą dėl vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose (Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo projektas Nr. XIIIP-535 (2). Tai atvertų kelią ne tik įtraukti tris raides („w“, „x“ ir „q“) į lietuvių kalbos abėcėlę, bet joje atsirasti apie 150 kitų lotynišku pagrindu sudarytų abėcėlių raidžių, svetimų mūsų kalbai. Tik tautinės savigarbos stoka ir lietuvių kalbos socialinio prestižo nepaisymas leidžia atsirasti tokiems svetimai galiai pataikaujančių įstatymų projektams.

Šis projektas stumiamas paneigiant referendumu priimtą Konstituciją, pažeidžiant konstitucinį valstybinės lietuvių kalbos statusą, nepaisant Konstitucinio Teismo išaiškinimų (1999, 2009, 2014 m.) dėl vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose. Ignoruojama beveik 70 tūkst. rinkimų teisę turinčių lietuvių kalbą ginančių Lietuvos piliečių nuomonė, pareikšta 2015 m., nes atmetamas jų parengtas ir Seimui įteiktas kompromisinis įstatymo projektas, paremtas Konstitucinio Teismo išaiškinimu. Minėtame išaiškinime teigiama, kad oficialūs įrašai pase ir asmens tapatybės kortelėje daromi valstybine kalba, o paso kitų įrašų skyriuje ir asmens tapatybės kortelės kitoje pusėje gali būti daromi įrašai lotyniško pagrindo abėcėlės raidėmis, jų neprilyginant įrašui apie asmens tapatybę valstybine kalba.

Pavardė nėra vien asmens nuosavybė. Ji yra kalbos, kultūros, valstybės istorijos dalis. Šiuo metu galiojanti asmenvardžių rašymo Lietuvos piliečių pasuose ir kituose oficialiuose valstybės dokumentuose tvarka atitinka tiek Lietuvos Respublikos, tiek Europos Sąjungos teisę. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas yra atkreipęs dėmesį į tai, kad yra būtina valstybinės kalbos ir jos tradicijų apsauga. Europos Žmogaus Teisių Teismas 2011 m. gegužės 12 d. byloje Nr. C-391/09 patvirtino, kad asmenvardžių rašymas valstybine kalba žmogaus teisių nepažeidžia.

Kalbinių argumentų, kodėl reikėtų keisti galiojančias nuostatas dėl asmenvardžių rašybos Lietuvos Respublikos piliečių asmens dokumentuose, nėra. Bandymai įvesti naujas raides pažeistų lietuvių kalbos, kaip vienos iš seniausių pasaulio kalbų, savitumą, destabilizuotų lietuvių kalbos rašybos sistemą, pažeistų jos savitumą ir sutrikdytų jos vartojimo tradicijas.

Teisiškai tai reikštų konstitucinės nuostatos dėl lietuvių kalbos, kaip valstybinės, paneigimą. Šis kalbos statusas, nustatytas Tautos referendumu, negali būti pakeistas jokios Seimo daugumos.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės bei valdančiosios daugumos iniciatyva parengtame įstatymo projekte Nr. XIIIP- 535 (2) papildyti lietuvių kalbos raidyną kitų lotynišku pagrindu sudarytų abėcėlių raidėmis yra antikonstitucinė ir vertintina kaip Lietuvos interesų išdavystė. Būtina išsaugoti konstitucinį valstybinės lietuvių kalbos statusą, nes tai yra vienas iš pagrindinių Lietuvos valstybės suverenumo garantų. Lietuvių kalba yra svarbiausias Lietuvių Tautos tapatybės bruožas, todėl visomis išgalėmis privalome jį saugoti ir puoselėti.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dvejopam jausmui       2022-01-15 12:25

Tarpukario Lietuvoje tos trys raidės neužkliuvo todėl, kadangi dokumentuose visos pavardės buvo rašoma tik lietuviškai. W, X, Q būdavo rašoma tik laikraščiuose, žurnaluose ir knygose. Ten užsieniečių pavardės būdavo rašomos taip pat lietuviškai, tačiau šalia skliausteliuose užrašant be diakritinių ženklų pavardę taip pat ir užsienio kalba. Knygose kartais užsienietiškos pavardės užrašo variantas būdavo rašomas išnešant šį užrašą į puslapio apačią, nurodant kokia kalba reikia skaityti šią pavardę. Jeigu netiki, susirask tarpukaryje spausdintus laikraščius, žurnalus ar knygas ir pamatysi, kad tai yra tiesa.

Pastaba       2022-01-15 8:35

Konstitucija įpareigoja dokumentuose naudoti valstybinę kalbą. Visos šalys taip ir daro. Kodėl kai kas nori kažką keisti?

Dvejopas jausmas       2022-01-15 0:50

Amin… Nors tarpukario Lietuvoj niekam tos trys raidės neužkliuvo.

Rekomenduojame

Lenkai ribos NVO įtaką mokykloms, skatins vertybinį lenktyniavimą tarp mokyklų

Krescencijus Stoškus. Esu apimtas sunkaus nerimo ir skausmo

Virdžinija – sektinas pavyzdys

Dominykas Vanhara. Labai tikėtina valdančiosios koalicijos sudėties kaita

Vygantas Malinauskas. Žmogaus teisių komitetas siūlo ideologizuoti smurto problemą

Privalomi skiepai gali sukelti sveikatos sistemos griūtį

Kęstutis Girnius. Konfliktas su Kinija – strateginė, ne taktinė ar komunikacijos klaida

Vokietijoje mokesčių mokėtojų pinigais remiami filmai atitinkantys „įvairovės sąrašą“

Vytautas Sinica. Valstybinės kalbos atnašavimas

Ar iš tikrųjų Seimo nariai patvirtino buvusių Lietuvos okupacinių režimų teisėtumą?

ES „žalioji darbotvarkė“ nebus taikoma privatiems lėktuvams ir jachtoms

Visuomenininkai lietuvių kalbos naikintojus įamžins knygoje „Valstybinės lietuvių kalbos išdavikai“

Draudikas atsisako padengti mirtį dėl vakcinos, nes mirusysis neva dalyvavo eksperimente pats prisiimdamas riziką

Vytautas Sinica. Vyriausybės veiklos apžvalga

Jonas Vaiškūnas. Kalba ne apie kalbą – o apie tai, kur eis demarkacinė linija

Eugenijus Jovaiša. Kalbos išniekinimo projekto autoriai įteisins okupacinių režimų primestą rašybą

Pareigose pažemintas arkivyskupas, susijęs su dokumentu, draudžiančiu laiminti tos pačios lyties poras

Sigitas Besagirskas. Kiek mums kainuos kova su Kinija?

Loreta Strom. Norvegijos visuomenės sveikatos institutas (FHI) nerekomenduoja naudoti koronos sertifikato kaip prevencinės priemonės

Peter Kwasniewski. Kodėl gitarų muzika neturėtų skambėti katalikiškose Mišiose

Etikos dalyko mokymas Vokietijoje sumažino religingumą

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jėzus Kanos vestuvėse – II eilinis sekmadienis

Arnas Simutis. Lietuva yra šaltojo pilietinio karo būklėje

Dovilas Petkus. Mažosios Lietuvos diena – nacionalistinė šventė

Mindaugas Karalius. Lietuvių kalbos naikintojai bus įamžinti knygoje

Tautvydas Galinis. Svetimvardžiai asmens dokumentuose, arba apie projektą atšaukti valstybinę lietuvių kalbą

Daugiau nei pusė Airijos katalikų dėl pandemijos pasirinko neiti į šv. Mišias

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Vytautas Radžvilas. Autonomininkų svajonės tampa tikrove

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.