Lietuva savo breiviką jau turi…

Irena Vasinauskaitė   2013 m. kovo 14 d. 13:05

0     

    

Lietuva savo breiviką jau turi…

Šio rašinio nebūtų, jei komentatoriai http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/komentarai/netolerantiska-kovo-11-oji.htm „Netolerantiška kovo 11-oji?“ neįžvelgtų autoriaus breivikiškumo.

Todėl nusprendžiau tolerantiškajam jaunimėliui priminti netolimą mūsų valstybės istorijos epizodą, kai 1998 vasario 15 dieną, 80-ųjų Nepriklausomybės Lietuvoje paskelbimo metinių išvakarėse, buvo iššaudytas visas Draučių kaimas.

Lenkas Leonardas Zavistonovičius, ginkluotas dviem šautuvais, ėjo iš kiemo į kiemą, iš namo į namą ir žudė Nepriklausomybės dienos šventimui besiruošiančius kaimynus bei pas juos atvykusius giminaičius. Jonas ir Marijona Bareikos, Leonardas Garbutavičius, Jadvyga Vrubliauskienė, jos sūnus Vytautas Vrubliauskas, duktė Zofija Vrubliauskaitė, Vanda Raudeliūnienė, jos duktė Dalia Kalibatienė – nuo lietuviškojo Breiviko rankos krito dirbdami paprastus buities darbus, nesisaugoję ir nesitikėję kaimyno agresijos… Abiturientas Vilius Kalibatas mirtinai buvo sužeistas, kai L.Zavistonovičius, tykodamas pasaloje ir laukdamas iš medžioklės grįžtančių kaimo vyrų, kėsinosi nepalikti nė vieno gyvo…

Tuometinė valdžia bandė slėpti nuo visuomenės šį teroro aktą prieš taikius lietuvius. Priežastis nurodė dvi – vasario 16-osios išvakarės, t. y. Nepriklausomybės paskelbimo 80-metis, bei Lenkijos prezidento Aleksandro Kvasnevskio vizitas. Tačiau informacija pasklido, gana operatyviai dirbo žiniasklaida. Menu, kaip aš asmeniškai šį įvykį išgyvenau: pirmasis įspūdis, neišgirdus datos, kad tai prieškario kovų Vilniaus krašte aidai, istorinis ekskursas. Vėliau, pamaniau – neįtikėtina provokacija valstybės šventės išvakarėse, propagandinė antis, dezinformacija, tautai sunervinti. Man prireikė paros, kad suvokčiau tragedijos gilumą. Natūralu, nes sunkiausia patikėti tuo, ko pats niekada nepadarytum.

Draučių kaimo tragedija – savotiškas politologų tabu. Neanalizuojama taip plačiai, kaip, tarkime, Breiviko demaršas Norvegijoje, neieškoma ištakų, sąsajų su nacionalinės neapykantos bei neramumų skatinimu Vilniaus krašte. Tėra tik tradicinė analogija – tiek Zavistonovičius, tiek Breivikas buvo vadinami psichikos ligoniais. Kokia tuomet buvo sveikata tų medikų, pasirašiusių leidimus šių vyrų ginkluotei? Apie tai irgi nepatogu kalbėti? Netolerantiška?

Tyliai, be jokių prisiminimų, pasvarstymų, analizės žiniasklaidoje, ko gero, tik aukų artimieji paminėjo šiemet Draučių kaimo tragedijos 15-ąsias metines. Šio kraupaus įvykio Nepriklausomoje Lietuvoje istorinė ignoracija suteikia teisę kiekvienam „tolerastui“ taškytis breivikų pravardėmis.

Sušaudyto kaimo vietą žymi restauracijos reikalaujantis meninis akcentas. Ir naujakuriai neskuba visam laikui apsigyventi Draučiuose. Stanislavas Zavistonovičius – žudiko brolis – paveldėjo motinos sodybą ir atvyksta į niūrųjį kaimą vasaroti. Juo pasekė vilnietis verslininkas ir įkūrė Draučiuose šeimos vasarvietę. Sako, kad yra tame kaime tik vienas nuolatinis gyventojas, nusipirkęs kraštinę sodybą ir kelis hektarus žemės. Tiesa, kartais komerciniai TV kanalai imasi kurti kraupias vaiduokliškas laidas, tačiau projektai žlunga vos prasidėję…

Draugai iš Vilniaus, lankę Draučius, pastebėjo, kad ten dabar šeimininkauja … bebrai. Sušaudytų lietuvių kaime jie jaučiasi jaukiausiai. Todėl prašau, nesubebrėkite kiekvieną tautinės minties nešėją apšaukdami lietuviškuoju Breiviku. Nereikia, mes turime lenkiškąjį Zavistonovičių. Prisiminkite tai, kai klijuosite etiketes tiems, kas turi kitokią meilės Tėvynei ir gimtajai kalbai raišką.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Arūnas Gumuliauskas. Minint Steigiamojo Seimo šimtmetį

Povilas Gylys rekomenduoja. Apie zuikius ir valstybę

Istorikas Artūras Svarauskas apie Steigiamojo Seimo šimtmetį

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Lietuvos Respublikai – 100! Gabrielės Petkevičaitės-Bitės žodis pirmajame Steigiamojo Seimo posėdyje

Vytautas Sinica. „Ne, vaikas nėra kolektyvinė mūsų visų atsakomybė“

Kaip iš Neringos Venckienės namų buvo pagrobta Deimantė Kedytė – dalijamės vaizdo įrašu ir Karolio Venckaus komentarais (video)

Algimantas Rusteika. Pasislėpti nepavyks niekam

Marijos radijas: Ar esama realių priežasčių pilietiniam judėjimui laisvoje šalyje, demokratinėje santvarkoje?

Rasa Čepaitienė. Kito žvilgsnyje

1972-ųjų gegužės 14-oji, Kaunas: Romas Kalanta ir kalantinės

Algimantas Rusteika. Kelios pastabos „vaiko ėmimo“ įrašo paraštėje

Aštuntosioms Garliavos antpuolio metinėms artėjant Neringa Venckienė klausia: Kodėl? Už ką?..

Fatima – pasaulinė Marijos sostinė, arba Popiežiaus Jono Pauliaus II galybės paslaptis

Kardinolas Joseph Ratzinger. Fatimos žinios teologiniai komentarai

Liudvikas Jakimavičius. Politinės stumdynės

Ramūnas Aušrotas. Ar nebus apribota tėvų teisė skųsti institucijų veiksmus?

Liudvikas Jakimavičius. „Amicus est Girnius, set magis amicus veritas“

Valdas Vasiliauskas. Lietuviško parlamentarizmo aukštumos

Nuo bačkos: „Freedom House“ politologas: Lietuva pagal demokratijos reitingą lieka stabilumo sala Vidurio Europoje

Andrius Švarplys. Apie politinę (ne partinę) kovą tarp laisvės ir karantino Amerikoje

Algirdas Endriukaitis. Retorinis klausimas: esame istoriniame kelyje ar dykumoje?

2020-ieji – Lietuvos Steigiamojo Seimo šimtmečio metai

Liudvikas Jakimavičius. Visų atsiprašau, kad negaliu nieko pakeisti

Tomas Čyvas „Iš savo varpinės“: „Prasidėjo rinkiminė ruja“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.