Emigracija, imigracija, demografija

Lietuva nenumaldomai tirpsta toliau

Tiesos.lt siūlo   2016 m. gegužės 10 d. 6:55

25     

    

Lietuva nenumaldomai tirpsta toliau

Vytautas V. Žeimantas | vz.lt

„Gerą“ mėnesį Lietuva praranda apie du tūkstančius gyventojų, o prastą – iki keturių tūkstančių. Iki 2030 m. Lietuva gali prarasti 35% darbingo amžiaus gyventojų. Guodžia tai, kad pradėjo didėti gimstamumas ir reemigracija.

Pastaraisiais metais nuosekliai mažėjęs emigrantų skaičius, o imigrantų ar reemigrantų augęs, pernai pakeitė tendencijas ir šovė priešinga kryptimi, – pažymi „Swedbank“ Finansų institutas.

2015 m. iš šalies išvyko 7.900 daugiau gyventojų nei per 2014 m., o į šalį atvyko gyventi ar sugrįžo 2.200 mažiau gyventojų nei užpernai.

Didžiausia emigravusiųjų dalis, tenkanti 1000-iui gyventojų, 2015 m. buvo Visagino savivaldybėje – 36,7. Toliau išsirikiavo Druskininkų savivaldybė. (23,1) ir emigracijos mastais tik šiek tiek nuo jos nutolusi Akmenės r. savivaldybė (22,8). Tuo tarpu sėsliausi gyventojai yra Šalčininkų, Molėtų ir Ignalinos r. savivaldybėse, kur 1000-iui gyventojų tenka 8–9 emigrantai.

„Teigiamas padidėjusios emigracijos aspektas būtų nebent tai, kad mažėjant gyventojų skaičiui šalyje, galintys ir norintys dirbti vyresnio amžiaus žmonės turi daugiau galimybių ilgiau išlikti darbo rinkoje, o tai itin aktualu senėjančios Lietuvos visuomenės atveju, – gyventojų skaičiaus pokytį komentuoja Odeta Bložienė, „Swedbank“ Finansų instituto vadovė.

Kita vertus, pesimistiškai nuteikiančias migracijos tendencijas galėtų bent šiek tiek atsverti tai, kad išankstiniais praėjusių metų duomenimis, gimstamumas padidėjo 5%. Tai reiškia, kad šalyje gimė beveik 1.600 daugiau kūdikių nei 2014 metais.

Po 15 metų

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) užsakymu atliktas tyrimas rodo, jog po penkiolikos metų Lietuvoje turėtų likti 2,5 mln. gyventojų – 14% mažiau nei dabar. Darbingo amžiaus gyventojų turėtų sumažėti apytikriai ketvirtadaliu, o pensinio – išaugti kiek daugiau nei penktadaliu.

Darbingo (15-64 metų) amžiaus gyventojus skirstant penkerių metų intervalais matyti, kad daugiausia darbo jėgos šiandien turime 50-54 metų amžiaus grupėje. Tad po dešimtmečio gausiausia grupė bus 60-64 metų amžiaus, rašoma LNTPA pranešime.

2010-2014 m. laikotarpiu į Lietuvą reemigravusių žmonių skaičius išaugo beveik 5 kartus (nuo 5.200 iki 24.300) dauguma jų renkasi gyventi trijuose didžiuosiose Lietuvos miestuose. Tačiau daugiau nei pusė savivaldybių per pastaruosius 14 metų neteko apie penktadalio gyventojų.

„Lietuvoje vykstantys procesai nėra išimtis, sensta, traukiasi ir ties miestais koncentruojasi visa Europa. Tačiau mūsų šalyje tai vyksta gerokai didesniais tempais. Matydami, kaip smarkiai sumažės jaunų žmonių skaičius, turime keisti kelis dalykus: pirmiausia savo suvokimą, kad esame pigios, nors ir kvalifikuotos darbo jėgos šalis. Turime tapti verslių, kūrybingų žmonių šalimi. Tam reikia keisti išsilavinimo sistemą, jau mokyklose skatinti verslumą, kūrybinį mąstymą ir nudirbti darbus, kurie reikalingi verslo aplinkai gerinti”, – pažymi Robertas Dargis, LNTPA pirmininkas.

2030-aisiais 40% mažės jaunuolių skaičius 25 - 29 metų amžiaus grupėje, tiek pat trauksis ir 30 - 34 metų grupė. O 65 - 69 metų amžiaus gyventojų skaičius padidės 27%.

Pasitvirtinus prognozėms, 2030 m. Lietuvoje gyvens 1,44 mln. darbingo (15-64 metų amžiaus) žmonių ir apie 670.000 65 metų ir vyresnio amžiaus žmonių.

Ragina ir EK

Šių metų kovą Europos Komisijos paskelbtoje mūsų šalies ekonominių iššūkių analizėje rimčiausios EK pastabos Lietuvai susijusios su itin prasta demografine padėtimi ir blogėjančia situacija darbo rinkoje.

EK skaičiavimu, iki 2030 m. Lietuvoje bus prarasta 35% darbingo amžiaus gyventojų – daugiausia visoje ES. Taip tirpstanti visuomenė varžo ūkio augimo potencialą ir kelia grėsmę pensijų sistemos tvarumui, nurodo EK.

Komisija mato ir išeitį iš šios aklavietės – didinti darbo našumą. Pasak ataskaitos, Lietuvoje yra neišnaudotų galimybių, ypač susijusių su moksliniais tyrimais ir inovacijomis. Tačiau esama padėtis nedžiugina: nors išsilavinimo lygis šalyje aukštas, gebėjimai ne visada atitinka darbdavių reikalavimus, o inovacijų lygis – žemas. Lietuva kol kas nepateisina lūkesčių, pereinant prie didesnę pridėtinę vertę teikiančios ekonomikos, mano EK.

vz.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2016-05-11 20:34

-> Dzeikas: ten ne mano, o V. Sinicos mintys - aš tik pacitavau.

kuojui       2016-05-11 13:08

kai salyginis Mr. John Smith pavys tamysta nuo tualetu plovimo “viarslo” Leicesteryje ar Bostone, a tik neuzsimanysi kada grizt i ta durnyna uodega pabrukes…
Suprantu ir uzjauciu tuos, kurie paniekine vergo dalia isvaziavo susikurti gerbuvio, bet niekada nesimaivo negrisiantys. Blogai, jei negris, dziaugsime, jeigu gris.
Aplankiau pernai pussesere, penkiolika metu Londone gyvenancia, ir likau maloniai nustebintas to, kad 10 ir 12 metu vaikiukai, gime anoje karalysteje, namie grieztai kalba tik lietuviskai, lanko savaitgaline lietuviska mokyklele, futbola zaisdami vejoje prie namu su kaimynu vaikais irgi sneka lietuviskai, o su komandos draugais britukais - angliskai.
Va tokie “durnyno” epitetai saliai tave isauginusiai (placiaja prasme)
atrodo labai nykiai… Ne durnynas isnyks, o durnius reikia pradet naikint kaip blakes. Turiu omenyje ne zmones su mentaline ar psichine negalia… Ir ne istremtus is savo Tevynes varguolius, ekonominius tremtiniuis.

Kuo       2016-05-11 12:50

Kuo greičiau durnynas išnyks tuo geriau

Dzeikas       2016-05-11 7:53

Pikc., tamsta isryskinai,atskyrei skirti tarp Lietuvos statytoju ir grioveju.Prasme isryskinai pozymius kurie vyrauja tu ir anu puseje.
Kitaip sakant yra zmones(zmogai) suprantantys Lietuva kaip IDEJA(n) ir,kiti tokie, kaip materija(n) cia ir dabar.
Tarp ju aiskeja skirtis: buve kolaborantai, prisitaike kolonistai(ne visi,bet ypac is TSRS represiniu strukturu), verslinYkai kile is kolaborantu ir kriminalinio elemento, buve “nesikai” ir pasalpiniai suponuoja Lietuva kaip materija ir kaip ekonomine erdve.Suvokiantys Lietuva kaip ideja ir identiteta tai daugumoje: dalis verslininku sukure kapitala kruvinu darbu ir savo rizika(tik ne kurie is ju kriminaliniu budu 90-aisiais),menedzeriai iskile deka mokslo ir kurybos versle nepaisant valdzios politikos, samdiniai issaugoje arba naujai sukure kvalifikacijas reikalingas kurti pridedamaja verte.
Del emigrantu tamsta neteisus.Tik dalis ju yra kile is pirmosios grupes ir tokie laikomi brudu ir tarp savu emigracijoje ,tiek tarp salies priemejos aborigenu(vietiniu).Emigrantai priklausa Lietuvos - idejos salininkams daugiausia protestine emigracija arba isstumta is gyvenimo Lietuvoje Lietuvos - materijos salininku.Butent tie, isivaizduoja(n) Lietuva kaip lovi ar gerybiu speni is kurio imi(rauni) kiek isgali iki pastarojo meto vyravo ir uzdave tona ir politika.
Situacija eme keistis tik dabar,kai pasimate resursu pabaiga ir dalis materialistu eme “likti ant ledo”.Pozymis taip pat tas,kad valdzios partija buve brazauskiniai sparciai degeneruoja ir issigimsta.

Pilietis       2016-05-11 7:24

Manau, kad EK Lietuvos demografinė situacija visai nerūpi: mažėja žmonių: atsiųsim ...milijonai pabėgėlių laukia, ne kur dėsis -turės važiuot . O ar jie dirbs, tai patys rūpinkitės.

Pilietis       2016-05-11 7:16

Valdžiai emigrantai geras verslas: nei darbo vietų kurt nereikia, nei algų mokėt nereikia ,nei pašalpų jiems nereikia ,o ir pinigėlių į Lietuvą atsiunčia ar atveža, papildo valstybės biudžetą -jokio rūpesčio tik pelnas be jokių investicijų.

Pikc       2016-05-10 22:52

Šitas tekstas labai gerai atspindi V. Sinicos išsakytą mintį:” Tačiau politikai, analitikai ir verslo atstovai demografinę krizę suvokia ir pateikia ne kaip lietuvių tautos išnykimo, o kaip darbo jėgos trūkumo problemą. Lietuva suvokiama ne politiškai, kaip lietuvių tautos valstybė, o ekonomiškai, kaip didelė rinka, kuri turi užtikrinti jos dalyvių aprūpinimą. Atitinkamai ir demografinė krizė suvokiama kaip darbo jėgos trūkumo problema. Praktikoje tai reiškia, kad imigracija svarstoma kaip normalus problemos sprendimas, o gimstamumo skatinimas nelaikomas vienintele išeitimi. Kiekvienas taip mąstantis, Lietuvą suvokia atsietai nuo ją sukūrusios lietuvių tautos, jos nykimą priima kaip neišvengiamą ir nemato būtinybės apgręžti šį procesą.” (http://www.propatria.lt/2016/05/vytautas-sinica-vilniaus-forumo.html)
O “blogasblogas” minčiai beveik pritarčiau - bet tą turėtų daryti NE emigrantai (kurie neretai “dėję ant tos Lietuvos”, o jų vaikai ir lietuviškai nebekalba), bet čia LIKĘ gyventi lietuviai.

raktinis zodis       2016-05-10 20:06

manau man atrase toks koloborantas Nauseda (butai brangs),del kalbos,jau 12 metu esu emigraves is Lietuvos,taip kad ne matau tikslo.Be to kiek sutinku lietuviu cia,tai ju vaikai gedijasi kalbeti lietuviskai.

Tol kol       2016-05-10 19:16

Lietuvoje nebus sunaikintas laisvosios rinkos institutas kartu su visa konservine liberastine gauja Lietuvoje yra ir bus bardakas.

blogasblogas       2016-05-10 19:03

Dzeiko pasažas Laukinių Vakarų tema užvedė ant minties apie emigravimo bėdas.
Valdžią reikia spausti, varyti į tokį kampą kuriame nėra erdvės pasiteisinimams. Reikia pafdaryti galą valdžiūnų apsimetėliškoms kalboms ir veidmainiškiems parypavimams, tipo jie irgi pergyvena dėl emigracijos.
Į veidmainiškas ir darbais neparemiamas šnekas, į demadogijas ir pažadus jog valdžia skatins emigrantų grįžimą- apie tai jog geriausiai galėtų atsakyti ne kas kitas, o patys emigrantai suformuluodami ultimatyvų reikalavimų tekstą.
Tekste būtų nurodytos butiniausios tinkamumo gyventi Lietuvoje sąlygos.
Valdżiai nesutikus priimti reikalavimų, milijoninė emigracija galėtų paskelbti nebepripažįstanti dabartinės valdžios ir santvarkos teisėta, laikanti valdžią uzurpatorišku okupaciniu režimu t.y. chunta ir paskelbti apie piliečių Respublikos vyriausybės emigracijoje kūrimą, apie tai paskelbiant pasaulio tautoms ir vyriausybėms.
Reikalavimų branduolį galėtų sudaryti piliečių laisvės reikšti savo valią referendumais suvaržymų panaikinimas, išsigimėliško konst. dvasių aiškintojų teismelio panaikinimas, renkamų Tautos prokuroro ir ir T.Tribunolo institucijų įkūrimas, Naujos Konstitucijos paremtos pagal Dievo įstatymų pagrindu statomais Teisingumo principais visuotinio, kaip Islandijoje, kūrimo paskelbimą.
Kadangi bedarbiai ir emigravę piliečiai jokių pajamų biudžetui neduoda, vadinasi logiška jog biudžetas, finansai nenukentės jei iš šių žmonių pradėjusių kurti smulkius, individualius ar šeimyninius verslus nebus imami jokie mokesčiai kol neviršys 1 mln pelno ribos.
Taip pat privalėtų būti bet kokie suvaržymai paprastiems piliečiams kurtis, statytis būstus arvpastatus verslo reikmėms jeigu jie turi žemės nuosavybę sklypui ir jeigu ta žemė nėra draustinyje, greta istorinių/kultūrinių paminklų.
Jokių leidimų statytis savo sklype piliečiui neturi būti.
Yra gamtosaugos, darbų saugos reikalavimai kurių privalu paisyti. Jeigu kas nepaiso, tada ir bausti prasikaltusį. O leidimai yra tiesiog barbariškas feodalizmas. Kraštas baigia ištuštėti- kokie dar bla.., leidimai, jobštararai!
O va valdžios , stambaus verslo rykliams, atvirkščiai- priežiūra turi būti tik griežtinama.
To ką reikia keist punktus galima vardinti šimtais puslapių.
Ne tame esmė.
Esmė yra tame jog su niekšų režimu reikia kalbėti liepiamąja nuosaka.
Nieko neprašyti.
Tik reikalauti.
Nesitart, nesiderėt, nes tai niekšai suvokia kaip oponento silpnumą.

 

Tam raktiniam žodžiui 2016-05-10 17:47        2016-05-10 18:19

Ne mizeliu reikalas kas ka rengia.

raktiniam žodžiui       2016-05-10 17:47

Negaliu atsistebėti kodėl jūsų šeimininkai rusai jums, vatnikams, nesurengia gerų lietuvių kalbos kursų.

raktinis zodis cia 'Swedbank'       2016-05-10 17:37

Butent Svedai ir yra Lietuvos okupantas! Tik Hitlerio planas OST (SUNAIKINTI 85% lietuviu) vigdomas pinigu pagalba.

Atsakyk "Manančiam"        2016-05-10 16:19

Vieno nesuprantu, ko taip sergi svetimomis ligomis? Savų mažai turi ar kaip ? Ar užduotis tokia ?

To Manančiam 2016-05-10 15:41        2016-05-10 16:00

Tu Rusijoje gyveni???... jei viską žinai ar tik propagandą skleidi? Žiūriu tau haliucinacijos nesibaigia. Užmerki akis ir matai Rusiją -atsimerki ir vėl Rusija !O beje, etikečių „kabinimas“ yra silpnapročių darbas, nes tik taip gali paaiškinti savo durnumą smile

Keikas Dzeikui       2016-05-10 15:45

Teisingai, violetinius Garliavos banditus reikėjo leisti išnaikinti Kedžių aukų artimiesiems.

Manančiam       2016-05-10 15:41

Vatnike, gana tų tavo kvailysčių. Putinas kaltas tuo kuo yra kaltas - valdžios Rusijoje užgrobimu, fašistinės diktatūros įvedimu, svetimų žemių užgrobimu, disidentų žudymu ir įkalinimu, grąsinimais smurtu įvairioms šalims, baisia korupcija, šalies nuskurdinimu.

Manau, kad kaltas        2016-05-10 14:46

PUTINAS!!!

Dar vaikams       2016-05-10 14:33

įvedė tą privalomą matematikos egzaminą,kad juos kur…

Dzeikas       2016-05-10 13:39

Lietuvos tragedija tame,kad susidurusi su kapitalizmu t.y. su laisvaja rinka geraja sio zodzio prasme ji “nueme gaza” ,issigando.Tautos kaip ir zmones i issukius reaguoja dvejopai: bailiai isblyksta ir ikrinta tarsi i transa,samnabulizma;drasus - parausta ir ju jegos padvigubeja,jie pasirenge lauzti bet kokias kliutis pasitaikiusias ju kelyj.
Antrjai rusiai priklauso amerikieciai,ypac jankiai(amerikieciai 3-ioje kartoje).Paimkim laikotarpi iskovojus nepriklausomybej Lietuva 1991m ir JAV 1783m(kai Britanija sukandus dantis pripazino koloniju nepriklausomybe).JAV susidure su tusciu zemiu problema kuriose nepakako jegu uztikrinti teisetvarka.Ka padare? Pasiule beziamiams - imkite kolta ir tvarkykites kaip ismanote tose zemese(apibrezta kur taikomas specialus laisvu zemiu statusas).Norinciu nepaisnat pavoju plustelejo minios.Kaip Lietuva sprende panasia problema? Vietoj to kad pasiulyt patiems gyventojams susidoroti su banditais post tarybineje Lietuvoje ir ivedineti patiems tvarka savo gyvenvietese suvarze teises ir laisves.1993m istatymas del prevencinio sulaikymo buvo tik pradzia.O vainikavo viska 2012m Garliava.
Kad valstybe ir tauta isgyventu(pastaroji isgyvens bet kuriuo atveju,o kad kalbes kita kalba mazesne tragedija negu zmoniu mirtis) jos zmones turi buti laisvi.

Marijonas       2016-05-10 13:01

“komuniagai” ar žinau kad esi durnius nesvietiškas? Kvaily neraliuotas, prie komunistų Lietuva tik didėjo. Buvo planingai ir tolygiai paskirtyti gyventojai. Tai buvo įmanoma atlikti tik planinės ekonomikos sistemoje. Nebuvo taip, kad vienas didelis miestas-sostinė ir provincija. Tai didelis LTSR laimėjimas. Socializmas turėjo ir turi savų privalumų, skandinaviškas socializmas ikišiol tebeklesti. Faktas.
Gi laukiniame kapitalizme koks yra dabartinėje Lietuvoje kaimas yra totaliai sužlugdytas. Gyventojų mažėja net miestuose išskyrus du: Vilnių - suprantama: sostinė per čia eina pinigai ir Klaipėdą - vėlgi suprantama kodėl, nes čia uostas. Visa kita pavirs provincija jei ir taip toliau.

Komuniagai       2016-05-10 12:59

Tiesos.lt nieko išskyrus Dievą nešlovino ir nešlovins, atleisk jau, nešlovins ir tamstos kreivų minčių.

komuniagos...       2016-05-10 8:32

o tiesos.lt ir toliau šlovina komuniagas: marcinkevičius, ozolus bei kitus pedofilų pakalikus

ES biurokratų nuroduymai kaip       2016-05-10 7:13

mums išlikti yra niekiniai.Nes čia nėra svarbiausių dedamųjų,-kraujo ryšio.Tautos kraujo ryšio ir krikščionybės pamatų.Ir nyksime daug sparčiau ,nei čia parašyta.Jau dabar mūsų gal tik 2 milijonai.Galime sau meluoti,bet vartojimas tai mažės.

Tos inovacijos,-       2016-05-10 7:11

tai ištisos darbo dienos prie kompiuterio ne kiekvieno sveikatai ir akims.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Tenesio valstija galės drausti abortus dėl eugeninių, seksisinių ar rasistinių pagrindų

Tomas Matulevičius. Kam tos profesinės kompetencijos, jei gali pasitarnauti ideologiniam reikalui

Algimantas Rusteika. Numylėtoji Lietuva

Vidmantas Valiušaitis. Su Lietuvos kariuomenės diena!

Vidmantas Valiušaitis. Birželio sukilimas ir Vilniaus LAF štabo sunaikinimas

Nida Vasiliauskaitė. „Kodėl radikalios idėjos nėra geros idėjos“ (jauniesiems konservatoriams paprašius pasisakyti)

Algimantas Rusteika. Apie blokus

Nuo bačkos. Andrius Kubilius. Už Eveliną!

Tomas Baranauskas apie A. Kubilių: štai kas mus valdė prieš 8 metus

Robertas Grigas. Kaip de Golis Maskvoje į Šv. Mišias važiavo

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Prezidento dilemos ministrų kabinete

Rasa Čepaitienė. DiskrimiNacija

Irena Vasinauskaitė. Sirgti draudžiama dirbti

„Neredaguota“ pokalbis su Ramūnu Karbauskiu: kova su propaganda

Ramūnas Aušrotas. Apie teisės viršenybės ir prenatalinės gyvybės apsaugos principų suderinamumą

Andrius Švarplys. Andriau Navickai, ar tikrai?

Nuo bačkos. Andrius Navickas. Lietuvos seksistai, vienykitės!

Stasys Jakeliūnas. „Ateities“, arba „Politinės amnezijos“ koalicijai –  pimyn, perveskit iš „Sodros“ pensijų fondams 400 mln. eurų

Verta pamatyti. Donaldo Trumpo teisinės komandos spaudos konferencija

Žmogaus teisių komiteto pirmininko T. V. Raskevičiaus programa: 5 prioritetai

Geroji Naujiena: Jėzus Kristus, Visatos valdovas, Tiesos Karalius

Algimantas Rusteika. Vartotojo instrukcija

Ramūnas Trimakas. Trojos asilas

Kun. Robertas Skrinskas. Kristus Karalius: šventė lapkričio 22-ąją. Skirta abortų legalizavimo Lietuvoje 65-sioms metinėms

Dalius Stancikas. Melo muziejus (ištrauka iš knygos „Kūju per Lietuvos istoriją“)

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.