Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Lidžita Kolosauskaitė. Kas didesnė blogybė: sovietinis mentalitetas ar meilė pinigams?

Tiesos.lt redakcija   2017 m. vasario 17 d. 17:52

20     

    

Lidžita Kolosauskaitė. Kas didesnė blogybė: sovietinis mentalitetas ar meilė pinigams?

Žmonės mėgsta priežasčių ieškoti ten, kur jų nėra ir būti negali.

Tarkim, apsitorčinęs narkomanas negyvai uždaužo posūnį ir keliose „šviesiose“ galvose netikėtai gimsta idėja, kad taip įvyko dėl to, jog vaikus pagal įstatymą mušti galima (nors niekad nebuvo galima).

Tada tos „šviesios“ galvos skubos tvarka prastumia teisės aktą, pagal kurį vaikų jau ne tik mušti, bet ir šiaip su jais tokio intensyvesnio kontakto (net ir psichologinio) palaikyti negalima.

Tai štai – kažin kiek ilgai teks laukti, kol dar koks narkomanas užmuš kokį vaiką? Arba kol visuomenė supras, kad tas įstatymas priimtas ne dėl to narkomano? Ir ne dėl kito narkomano? Įtariu, kad pirma įvyks greičiau nei antra.

Bet tai gana vykusi iliustracija, kaip absoliuti dauguma žmonių nesuvokia priežasčių ir pasekmių ryšio.

Panaši situacija ir su „sovietiniu mentalitetu“, kuris kaltinamas dėl visų Lietuvos blogybių.

Vienas mano draugas aktyviai rašo straipsnius, kaip sovietmečiu buvę blogai ir kokie užtat dabar žmonės gobšūs parazitai. Ir kuo daugiau metų praeina nuo sovietmečio, kuo mažiau žmonių jį beprisimena, tuo jis aktyvau apie tai rašo, lyg tikslas ir būtų toks – priminti bei suversti kaltę.

Eilinis gobšus tinginys skaito tuos straipsnius ir teisina savo parazitavimą tuo, kad jį, matai, traumavę eilės prie žirnelių.

Bet ar tikrai žmonės yra tokie, kokie yra, būtent dėl sovietmečio?

Kuo toliau, tuo aiškiau suvokiu, kad pagrindinis dalykas, dėl ko žmonės tampa godžiais prisitaikėliais, nėra sovietmetis. Tai – pinigai.

Dauguma žmonių, kurie kitu atveju būtų padorūs bei adekvatūs, gavę finansinę injekciją iš „tinkamo šaltinio“, tampa marazmatikais ir fanatikais, nes kur kas labiau nei kokie ten prisiminimai apie žirnelius ar kolchozus motyvuoja noras išmokėti kartonkę, aplankyti Kanadą ir skaniai paėsti.

Absoliuti dauguma žmonių kasdien gyvena baimėje ne dėl to, kad buvo sovietmetis ir net ne dėl to, kad jis gali vėl prasidėti, o dėl to, kad jie neišmokės paskolos, negalės nusipirkti naujų batų ar kavos iš „Coffee Inn“.

Yra du būdai užvaldyti žmogų – prievarta arba pinigai. Ir, žinokite, antras kur kas efektyvesnis, nes kai grasini žmogui ginklu, tai visados yra rizika, kad trumpam praradus budrumą, tas ginklas bus išmuštas tau iš rankų ir nukreiptas į tave patį.

Kai duodi žmogui pinigų, nėra jokios rizikos, kad jis bandys juos išmušti ir atsukti juos prieš tave patį.

Užtat bent jau Lietuvoje labai dažnai matau tokį reiškinį – koks nors protingas, intelektualus žmogus argumentuotai kritikuoja valdžią, atkreipia dėmesį į įvairias problemas ir… Ir netikėtai jis tampa tokiu skystu kolaboruojančiu gobšiu parazitu, kuris lyg sutiktų, kad kažkur yra kažkokių problemų, bet iš esmės tuoj pat pridurs, kad yra ten koks nors teisės aktas ar štai Landsbergis apie tai jau kalbėjo, ar tai Kubiliaus vyriausybė išgelbėjo Lietuvą…

Tu ilgai galvoji, kas tam žmogui nutiko? Ar VSD pagrobė jo šeimą? O gal netyčia įkišo virbalą į rozetę? Ne, dažniausiai priežastis būna elementaresnė – jis susipažįsta su kokiu nors „teisingu“ dėde, gauna „teisingą“ darbą ir jo noras keisti pasaulį į gerą išgaruoja sulig ta diena, kai gauna pirmąją algą. Arba net ir anksčiau.

Užtat realus žmonių valdymas vyksta toli gražu ne per prievartą, o per elementarius ekonominius santykius. Jei esi protingas, tau pasiūlys šiltą vietą vien jau tam, kad „nedrumstum vandens“ ir netrukdytum „teisingiems“ dėdėms „teisingai“ spręsti savo reikalus.

Ir tu greičiausiai sutiksi, nes užaugai šeimoje, kur buvo akcentuojama, kaip svarbu pinigai, pats kali savo vaikams, kaip svarbu pinigai. Tau apskritai atrodo, kad vienintelis realus žmogaus vertės matas yra pinigai. Nes apie kitokius matus niekas tau nepasakojo.

Reta mama aiškina vaikui, kaip svarbu santarvė šeimoje, demokratija ar padorumas. Bet dažna nuo pat ankstyviausio amžiaus kala, kaip svarbu baigti mokslus, rasti gerą darbą ir gerai gyventi.

Materialinės gėrybės yra mūsų laisvės fikcija, kuri realiai yra ne kas kita nei mus kaustančios grandinės.

Žinau, kad maždaug šioje vietoje dauguma ima purtyti galvą ir manyti, kad „nusišneka hipė“, nes esą kaip be pinigų gyventi.

Esmė yra ne pinigų neturėjimas, o būdai, kaip tuos pinigus uždirbti ir kiek daug dėl jų gali padaryti. Jei gali už pinigus parduoti savo įsitikinimus ir vaikų ateitį, tai tu esi gobšus parazitas. Ir kaltas dėl to tikrai ne sovietmetis.

Jei moki uždirbti pinigų neparsidavinėdamas, viskas su tavimi gerai – esi padorus žmogus ir kuri tikrąją žmonijos ateitį.

O dabar esmių esmė: kodėl visuomenėje – pradedant žiniasklaida ir bagiant mokykla – taip aktyviai diegiama, kad sėkmingas gyvenimas – pasiturimas gyvenimas?

Nes tokius žmones lengviausia valdyti. Jie nesukelia problemų. Juos lengva paveikti. Nepatiks kas nors, sužinos kokio kompromato? Geresnės pareigos, didesnė alga, ir problemos kaip nebūta.

Manau, kad iš dalies būtent dėl to žmogus atskiriamas nuo kitų žmonių ir paverčiamas sraigteliu – ekonominiu vienetu. Mes skatinami skųsti draugus ir kaimynus, nes tai esą „pilietiška“, skatinami daug dirbti, nes tai esą leis mums „susikurti sėkmingą gyvenimą“, galų gale, skatinami neturėti pastovios gyvenamosios vietos ir pastovių ryšių, nes tai esą „verčia tobulėti“.

Šeima, draugystė, lojalumas kitai gyvai būtybei,  o ne bedvasiam, biurokratų užgultam valstybiniam aparatui tampa atgyvena ir iš dalies jau beveik kriminalizuota.

Žengtas ir paskutinis žingsnis – tėvai atkertami nuo vaikų, nuo galimybės perduoti vaikui savo pasaulėžiūrą ir įsitikinimus, nes jei, pvz., vaikas bus įsitikinęs, kad jis nori visą dieną žiūrėti TV, o tėvai kovos su tuo jo įsitikinimu, tai čia neabejotinai tilps po „vaiko unikalumo nepripažinimu“ ar dar kuria nors iš tų sąvokų, kurių net patys rengėjai negalėjo išaiškinti.

Kitas žingsnis galėtų būti vaikų perauklėjimo stovyklos, į kurias būtų siunčiami nusikalsti linkę vaikai, kuriems tėvai legaliai jokio poveikio daryti nebegali. O gal net ir vaikų auginimo stovyklos, kuriose tiesiog būtų auklėjami vaikai nuo tam tikro amžiaus. Nes juk valstybė geriau žino, kaip tai daryti.

Kuriama visuomenė, iš kurios pamažu, po vieną mažą dalykėlį atimama šeima, tikėjimas, moralė, laisvas žodis, tradicijos ir visa tai keičiama… ekonominiais santykiais. Santykiais, kurių svarba daugumai jau dabar didesnė nei asmeniniai santykiai, nes žinau ne vieną porą, kuri užuot keitusi darbą, pakeitė gyvenimo draugą.

Iš lėto tampame somnambulais, kurių esminė funkcija – dirbti ir uždirbti. Ar tokia visuomenė bus pajėgi išlikti? Kas valdys šią visuomenę, kas formuos jos poreikius? Klausimai, į kuriuos, matyt, atsakys istorija.

Bet pakartosiu – su sovietmečiu tai neturi nieko bendro.

Nes net ir sovietmečiu, kai nebuvo privačios nuosavybės, žmogus turėjo teisę įsikalti vinį į sieną be pranešimo savivaldybei. Jis turėjo teisę, kad ir paslapčia, nusivesti vaiką į Bažnyčią.

Žmogaus teisių ribojimo aspektu sovietmečiu buvo paradoksaliai laisviau. Tik štai žirnelių negalėjai prisiėst iki soties.

lidzita.popo.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pirmajam       2017-02-23 23:01

Nekliedėk. Meluoji ir rašai toko nežinai. Į partiją bet ko nepriimdavo. Turėjai būti valstiečių ir darbininkų kilmės. Antra, vagysčių kompartijoje iš valstybės nebūdavo. Taip, kompartija buvo elitas, taip gyveno gerai, žymiai geriau nei vidutinis statistinis lietuvis, taip, turėjo spec. parduotuves, bet ne vogdavo. Tai buvo tiesiog neįmanoma. Kodėl? Nežinau, matai už vagystes grėsė reali bausmė, pavyzdžiui, atidirbti kur nors Magadane… O Stalino laikais galėjai būti ir sušaudytas. Antra veikė idoelogija, kompartija (bent lozunguose) tarnavo žmonėms. Ir partiniai turėjo tam tikrų apribojimų, pvz., negalėjo turėti sodo sklypų, nes jei “tarnauji žmonėms” tai kam tau sodas juk tada dirbsi sau?

melagijus masiolas- nepasiryšasui       2017-02-19 12:18

Sovietiniam žmogui rūpėjo vien pinigai, o moderniam europietiškam lietuvisui patys pinigai yra jau daugiau antraeilis dalykas.
Tikram liberastiškos rinkos individui daug svarbiau yra pinigų kiekis!
Prie ko čia vaikai?
Vaikai, žinoma, čia visiškai ne prie ko.
Finansuojančių genderizmą ir barnevernetizmą fondų pinigai labai skaniai kvepia. Nekalbant apie kiekius.
Apie kiekius tiksliau gai papasakoti Šikalienė. Tai ji administruodavo tuos miljonus. Daug limonų. Vien per paskutinius pora metų 84 mln.
Eurikų.
Tokie kiekiai lemia viską.
Nuperka žopienes, gegutienes, šalaputravyčiūtes ir abramovičienes.

Nepasirašysiu       2017-02-19 11:41

Sovietinis mentalitetas - kas tai? Kuo jis skiriasi nuo “lietuviško mentaliteto”?

Vilniečiui       2017-02-18 23:15

Reikia mokytis iš Eldorado valstybės - ten visi politikai labai dori altruistai.

taip       2017-02-18 19:52

Pasirašau po kiekvienu autorės žodžiu.

Vilnietis       2017-02-18 19:51

Liberastai sako: viskas galima - tai ir ima- vienam į mašiną įmeta 40 000,
kitam 100 000 ir vsio zakonno, kaip bufetavai padovanojes viešbūtį Brazius.

Dėja mažai į politiką eina dorų pilečių.

paradigminis nicko vertimas       2017-02-18 11:57

$+$>>>>dėk bak$ą prie bak$o ir būsi išganytas per visus individualius galus pagal Šv. Rinkos dėsnius.
Kas be pinigų -tas ne, kas be pinigų - tas ne.
Kas be pinigų, kas be pinigų,
ui, kas be pinigų - tas ” feeee!”

Retoriškai klausiančiam $+$        2017-02-18 11:38

1. Retoriškai klausiančiam $+$ 
“Ar iš šito vandenyno s t r a i p s n i ų apie vaikus ir jų apsaugą, kas nors pasikeitė, nors vieno vaiko padėtis Lietuvoje pagerėjo?!”
Savaime suprantama, kad dėl straipsnių - ne. Bet ir be straipsnių, taip pat - nepagerės.
Kokiu tikslu reikia priešinti straipsnius, kalbėjimasi ir veikimą?
Prieš veikiant būtina ištirti, pažinti, suprasti, kas vyksta (geri straipsniai labai padeda).
2. Ta pati klaida ir $+$ individualistiniame požiūryje, kad “Norint padaryti gyvenimą geresnių yra t i k v i e n a s būdas - pačiam tapti geresniu.”
Sudorinęs savąjį gyvenimą individas dar turi atrasti jėgų padėti ir kitiems, valingai aukoti laiką, savąjį gyvenimą dėl viešo reikalo ir pan.
Arba: “tapti geresniu ir visų gyvenimai savaime pagerės” - tai atsiversti ir, tapus krikščioniu, vykdyti didįjį artimo meilės (kito gyvenimo gerinimo) įsakymą. Galiu klysti, bet pagal komentarus $+$ nėra apreikštojo tikėjimo paradigmos ir praktikos žmogus, bet racionalistas.

ruta       2017-02-18 9:55

..jooo,  sistemos blogybiu ivardijimas jau tapo vos ne kriminalu Lietuvoje , tuoj visokio plauko liberastai ir tolerastai /kurie ir matinasi is visokiu uzsienio fondu , nors yra ir naudingu idiotu , kuriems tinka viskas , kas brukama is uzsienio ../subega atidirbineti savo sidabrinius ..p.s. ..kai kuriems puskvailiams atrodo , kad stumiama is Europos iskrypeliu ideologija apie genderizma , sutrikusios lytines orientacijos pateikiamas , kaip norma , vaikams jau nuo kudikystes norima kisti ideologija apie masturbacijos malonumus , yra priimtina ir dera su ju ‘sveiku protu ‘....

Čia gerai ar blogai?       2017-02-18 8:42

Kai mūsų išrinktieji vagia mūsų pinigus už mūsų pinigus.

$+$       2017-02-17 21:59

Norint padaryti gyvenimą geresnių yra tik vienas būdas - pačiam tapti geresniu. Kažkas yra pasakęs, kad knygų rašymas nėra pats gyvenimas. Šiuo metu reikėtų pridėti ir straipsnių rašymą, ypač, kai rašo apie dalykus, kurių neišmano.
<>
Niekas nebesistengia per daug gilintis į tai, kas parašyta, nes tai sukelia įvairias interpretacijas bei duoda neigiamą rezultatą.
<>
Retorinis klausimas. Ar iš šito vandenyno straipsnių apie vaikus ir jų apsaugą, kas nors pasikeitė, nors vieno vaiko padėtis Lietuvoje pagerėjo?!

rinkikas       2017-02-17 21:01

rinkau, rinkau, rinkau ir rinkau.
daaaaug, daug pririnkau.
atgniaužiu pirštus, ištiesiu delną.
pilna sauja. kaupina.
mėšlo:(

Rinkomės       2017-02-17 20:52

permainas, norėjom kaip geriau, o išėjo kaip visada.
Ir kur dingo valdančiosios partijos vedlys, negi gavo nokdauną, kad nesigirdi?

Laukinės Rinkos institutas       2017-02-17 20:30

Ši kraštutinai radikali ortodoksė aiškiai dirba rūsams!
Ji dergia mūsų liberaliąsias Vertybybes!
Kur žiūri saugumo organaj?

Dzeikas       2017-02-17 20:24

Straipsnis is tu, kurio nauda apciuopi patyledamas po skaitymo, negu rasydamas komentara.
Keikdami sovietmeti arba vergove pinigams, - neuzdirbtiems pinigams, juk “per pazintis gave gerai apmokama darba mes jau esame pakabinti, nes ten kur apmokejimas teisingas darbo prarast nebijai, rasi panasu, - naudos neduosime skaitantiems.
Atsakymas senas kaip pasaulis: nekalbek netiesos.“Nes tiesa jus islaisvins”.
Nebutina buti tikinciu, krikscioniu ar religinu. Net gyvenima pazista ateistai(ateistas - ne tas pats kas bedievis, beje) sutiks kad sis teiginys teisingas buitine prasme.

Įžvalgos geros,bet kas       2017-02-17 19:25

iš to.Reikia veikti.

aš iš anų laikų       2017-02-17 18:48

Tiesa. Nebuvo tiek visokių materialinių vertybių taip gražiai įpakuotų parduotuvėse-miestuose ir smurto propagavimo žiniasklaidoje. Dabar visko į valias, bet žmogaus garbė, kaip gero darbuotojo, gero tėvo ir t.t. neturi vertės. Vertė - pinigai, seksualumas, malonumas čia ir dabar. Toks propaguojamas gyvenimo būdas

G.P.       2017-02-17 18:39

to “už sovietmetį”

Tamstos piešiama schema labai banali.Šiandien ir neturint “tėvų ir dėdžių” galima labai daug pasiekti. Tereikia turėti neblogai funkcionuojantį praktinį protą ir visiškai neturėti swąžinės bei įsitikinimų. Na ir dar truputis artistinių sugebėjimų nepakenktų smile

G.P.       2017-02-17 18:36

Puikios autorės įžvalgos. Prie viso to neblogai dar būtų pridėti konkrečius skaičius iš taip vadinamų nevyriausybinių organizacijų finansavimo ataskaitų. Viskas kaip ant delno!

už sovietmetį       2017-02-17 18:18

sovietmetyje buvo viskas aišku
- tapk pizduku, stok į komunistų partiją - galėsi vogti kiek tik nori.
——-
dabar biski sunkiau - nes turi turėti tėvus ar dėdę, kurie buvo jau komunistai/kgbistai.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt devintoji (gegužės 23) diena

Ramūnas Aušrotas. Kodėl siūloma keisti Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jei kas mane myli – VI Velykų sekmadienis

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt aštuntoji (gegužės 22) diena

Edvardas Čiuldė. Humetyno galios žaidimai

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma finišo tiesiojoje. Kas nutylima?

Mindaugas Kubilius. Sinodinio kelio kontroversija: ar tik vokiška? (II)

Linas Karpavičius. Jis laukiasi

JAV arkivyskupas S. Cordileone dėl abortų palaikymo uždraudė Atstovų Rūmų pirmininkei priimti šv. Komuniją

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt septintoji (gegužės 21) diena

Mastercard pristato kontroversiškus biometrinius mokėjimus, reikalaujančius veido skenavimo

Futbolininkas I. Gueye turės pasiaiškinti, kodėl praleido rungtynes, kuriose buvo reiškiamas palaikymas LGBTQ+ bendruomenei

Romualdas Žekas. Pastabos dėl sveikatos reformos

Jūratė Laučiūtė. Apie Liudvikos Pociūnienės „vertybes ir niekšybes“

Vytautas Radžvilas. Du paklausimai elektros „rinkos“ tema

Dvylika Viktoro Orbano taisyklių politinei pergalei

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt šeštoji (gegužės 20) diena

Andrzej Krajewski. Vakarų Europa bijo Ukrainos pergalės prieš Rusiją

Almanto Stankūno kalba akcijoje „Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!”

Virdžinijos apskrities mokyklos gali laikinai nušalinti nuo pamokų mokinius už „translyčiųv bendraklasių vadinimą tikraisiais vardais ir įvardžiais

Į Švediją atkeliavo beždžionių raupai

Nepriklausomi elektros tiekėjai - dar vieni spąstai visuomenei?

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.