Dienos aktualija, Istorija

Verta prisiminti. LGGTC: kodėl Jono Noreikos-Generolo Vėtros veikla nelaikytina kolaboravimu

Tiesos.lt redakcija   2019 m. liepos 30 d. 7:00

8     

    

Verta prisiminti. LGGTC: kodėl Jono Noreikos-Generolo Vėtros veikla nelaikytina kolaboravimu

2019 m. kovo 28 d.

Atsižvelgdamas į viešoje erdvėje išsakytas kontraversijas Jonui Noreikai (Generolui Vėtrai) LGGRT centras, papildomai įvertinęs antinacines J. Noreikos veiklos aplinkybes, skelbia savo paaiškinimą.

Centro nuomone, J. Noreikos veikla nelaikytina kolaboravimu, nes nacių okupacijos metu būdamas Šiaulių apskrities viršininku jis taip pat aktyviai veikė antinaciniame pogrindyje, padėjo Šiaulių žydų gelbėtojams. Už  antinacinį pasipriešinimą J. Noreika dvejus metus buvo kalinamas Štuthofo koncentracijos lageryje.

Centras taip pat pažymi, kad:

- Lietuvoje įvestas nacių okupacijos režimo tipas skyrėsi nuo okupacinio režimo tipo Vakarų Europos dalyje;

- Vokiečiai stengėsi parodyti, kad už žydų žudymą atsakingi lietuviai;

- 1941 m. okupuotos Lietuvos gyventojai nesuvokė getų kaip Holokausto dalies;

- 1975 m. JAV administracija iš kaltinamųjų sąrašų išbraukė  Lietuvos Laikinosios vyriausybės vadovą ir vidaus reikalų ministrą, kurie buvo kaltinami panašiai kaip J. Noreika – kolaboravimu su naciais ir prisidėjimu prie žydų izoliavimo;

- geto vidaus struktūros – žydų taryba ir vidaus policija – taip pat susilaukia kaltinimų kolaboravimu, tačiau šių struktūrų vadovams Kaune kabo atminimo lentos.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Leonas       2019-08-2 16:08

Kodėl Noreika nuotraukoje su Lietuvos karininko uniforma, o ne su Vermachto, kurią vilkėjo “vokiečių laikais”?

Paskutinis sąžiningas lietuvis       2019-07-30 12:46

Kokie gi jūs veidmainiai tiesos.lt redakcija. Gi pagal LGGTC ir už tarybų Lietuvą partizanavęs, vėliau enkavedistas Polikarpas Grybauskas gi tebuvo gaisrininkas ir tremtinys… O dabar ką matome: jūs remiates to pačio konjuktūrinio LGGTC pažyma… Ar jums ne gėda?

Veikla nelaikytina kolaboravimu?       2019-07-30 11:33

Bet juk marksistiniams liberoidams tai ir yra pats didžiausias nusikaltimas! Jie patys juk kolaboravo ir kolaboruoja su bet kuo, išskyrus savąją tautą. Tokie buvo jų seneliai (tarnavo 1940-ais, tarnavo 1941/45-ais ir vėliau), tokie buvo jų tėvai (aiškino, kaip tarybų Lietuva džiaugėsi išsivadavusi iš ,,nekenčiamo fašistinio režimo”), tokie jie patys (matome ir girdime šiandien), tokie bus ir jų vaikai (išauklės kaip Vincas Justas savo Algirdą). Valstybės priešams atkirtį turi duoti pati valstybė, tik ar tokią dar turime? Ir kas tą atkirtį duotų? Saugumo tarnybos, į kurias pirmiausia buvo kviečiami KGB karininkai? Ir kam už tai turime dėkoti? Ir turime džiaugtis, kai koks nors ,,vis dar reikšmingas” ką nors papeza ,,už Lietuvą”, o realybėje nieko nevyksta? Man čia jau nesaugu. O jums?

Tuščias reikalas       2019-07-30 9:41

diskutuoti su tais marksistiniais liberoidais. Jie ,,diskutuoti” ir ,,kelti klausimus” niekada nepavargs, nes už tai jiems ir moka. Bėda, kad prokuratūra ir VSD nepasidomi tokiais ,,klausimų kėlėjais” ir neištiria, iš kokios rankutės jie lesa, kad taip atkakliai melą gieda. Taip ,,bediskutuodami” seniai išdiskutuotais klausimais ir valstybę, ir tautą pradiskutuosime. Čia mes taip rengiami būsimai okupacijai? Kad atėjus dienai X net padėkotume išvadavusiems iš ,,fašizmo”? Tai kieno saulę dabar rengiasi mums pasiūlyti tie lžeantifašistai? Manau, klausimas rimtesnis negu atrodo iš pirmo žvilgsnio. Niekas nevyksta šiaip sau, dėl tuščio šurmulio.

E951       2019-07-30 7:29

laikytina, nelaikytina, mūsų čirpimo niekas neklauso. galim kiek norim graudent tuos liberalbolševikus, kad “nu nu taip negražu daryt” , bet galų gale bus pagal juos - ir lenteles nuplėš ir gatves pervardins ir ką tik nori padarys. reikėjo galvot per rinkimus.

AAA       2019-03-28 22:01

O ką apie tai mano Šimonytė? Kokia jos nuomonė? Iš to sužinosime, ar ji - pataikūnė, neverta būti Lietuvos prezidente, ar tvirtas žmogus.

T0mas J.       2019-03-28 18:20

Pirmiausia nugriaukim paminklus kolaboravusiems tskpistinės okupacijos laiku, tuomet panagrinėsim kas kolaboravo su naciais, išvadavusiais lietuvius nuo tarybinių pavergėjų.

viskas paprasta       2019-03-28 17:09

Kaip tik uždarymas į getus 1941m. galėjo būti traktuojamas kaip žydų išsigelbėjimas, nes tai reiškė, kad jie nebus sušaudyti. Viskas pasikeitė tik kiek vėliau, 1942m. po Vanzės (Berlyno priemiestis) konferencijos, kur ir buvo priimtas galutinis sprendimas Europos žydų klausimu. O ir išvis ar ką galėjo padaryti Laikinoji vyriausybė šiuo klausimu, nes atvejis nebuvo vienetinis, tokie dalykai vyko visoje nacių okupuotoje Europoje. Kai kurios Trečiojo Reicho sąjungininkės, tokios kaip Bulgarija, netgi visus savo žydus taip ir išgelbėjo, uždarydamos juos getuose. Vengrija ir Italija, spaudžiamos Hitlerio netgi karo pabaigoje imdavosi panašių veiksmų, kad tik visi tų šalių žydai nebūtų išvežti į mirties stovyklas.
1939-1940m. kai kuriuose getuose uždarytais žydais išvis buvo pakankamai neblogai rūpinamąsi. Dėl žydų apiplešinėjimo atvejų ir korupcijos Liublino gete Generalinėje srityje(Lenkijoje) netgi rinkosi aukščiausioji SS vadovybė ir kai kurie atsakingi už tai esesininkai netgi buvo nubausti.
Bet po karo vėl išaušo diena, kai žydų šovinistai vėl ėmė kelti galvas…

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.